Inštalačná výška spínačov a zásuviek od podlahy

V modernom dome je mnoho izieb rozdelených na niekoľko funkčných oblastí, kde sa používajú rôzne elektrické spotrebiče a svetelné systémy. Otázka návrhu elektrického vedenia je zásadnou fázou opravy. Je potrebné vziať do úvahy mnoho dôležitých bodov: typ miestnosti, usporiadanie nábytku, počet a výšku zásuviek a vypínačov.

Tento článok poskytuje normy a požiadavky na inštaláciu napájacích bodov a spínačov, ako aj odporúčania pre umiestnenie elektroinštalačných zariadení v rôznych miestnostiach..

Štandardy a lámače: mýty a realita

Umiestnenie vypínačov a zásuviek v miestnosti určuje stupeň pohodlia. Pri začatí opravných prác sa mnoho nováčikov elektrikárov zaujíma o otázku: “Aká by mala byť inštalačná výška spínačov a zásuviek podľa prijatých noriem?”.

V skutočnosti nie sú žiadne obmedzenia na umiestnenie silových bodov. Na inštaláciu zásuviek v kúpeľni, ako aj v priemyselných a verejných priestoroch existujú určité požiadavky.

Pokiaľ ide o umiestnenie spínačov a zásuviek v byte, existuje niekoľko odporúčaní. Dodržiavať ich alebo nie, závisí od účelu miestnosti, usporiadania nábytku, pohodlia používania a vašich vlastných prianí..

Nasledujúce normy boli predtým považované za všeobecne akceptované:

 • vzdialenosť od podlahy k výstupu je 90 cm;
 • inštalačná výška spínačov v byte – 1,6 m.

Takéto parametre majú svoje opodstatnenie, takže veľa ľudí tieto normy stále dodržiava. Plus „sovietske“ štandardy – vypínač je umiestnený na úrovni očí a aby ste zapojili zástrčku do zásuvky, nebudete sa musieť ohýbať.

Odporúčané štandardy pre inštalačnú výšku zásuviek a vypínačov

Inštalačná výška zásuviek a vypínačov: PUE

Pravidlá elektrickej inštalácie (PUE) definujú nasledujúce štandardy pre umiestnenie zásuviek / vypínačov:

Požiadavky na umiestnenie zásuviek a spínačov v súlade s GOST a SP

V GOST R 50571.11-96 je tiež vysvetlená požiadavka, podľa ktorej sú spínače a zásuvky v kúpeľni umiestnené 60 cm alebo viac od dverí výrobného sprchového kúta.

Podrobnejšie informácie o normách, odporúčaniach pre návrh a napájanie sú uvedené v Kódexe pravidiel 31-110-2003. Zariadenie vnútorných elektrických sietí, menovite inštalácia spínačov a zásuviek (úroveň, výška, počet), sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

Inštalačná výška zásuviek a spínačov: “Eurostandard”

Pojem „európska norma“ sa začal používať spolu so vznikom pojmu „oprava v európskej kvalite“. Niektorým spotrebiteľom sa takéto usporiadanie zásuviek a vypínačov zdá pohodlnejšie:

 • inštalačná výška spínačov je 90 cm od podlahy, čo umožňuje, bez toho, aby ste zdvihli ruky, zapnúť / vypnúť svetlo v miestnosti;
 • umiestnenie zásuviek je zaistené na úrovni 30 cm od podlahy – táto vzdialenosť vám umožňuje skryť drôty a pohodlnejšie ovládať domáce spotrebiče.

Americký štandard pre umiestnenie zásuvky:

 • výška od podlahy (kuchynský stôl alebo umývadlo) – 30,5-41 cm;
 • vzdialenosť medzi zásuvkami – 1,8 m (správa od dverí).

Dôležité! Pri použití euro zásuviek je potrebné mať na pamäti, že priemer ich kolíkov a vzdialenosť medzi nimi sú väčšie ako u domácich. Súčasná sila dovážaných zásuviek je asi 10 – 16 A, zatiaľ čo domácich – až 10 A. Inštalácia európskych zásuviek preto umožní používanie výkonnejších elektrických spotrebičov.

Inštalačná výška vypínačov a zásuviek v byte

Elektrické rozvody v kuchyni

Moderná kuchyňa je vybavená mnohými elektrickými spotrebičmi: rúra a varná doska, chladnička, digestor, umývačka riadu, kávovar, rýchlovarná kanvica, mlynček na mäso, hriankovač atď. Návrh elektrického vedenia začína vytvorením podrobného diagramu znázorňujúceho umiestnenie nábytku a usporiadanie domácich spotrebičov.

Niekoľko pokynov pre umiestnenie zásuviek v kuchyni:

Dôležité! Celkový výkon elektrických vedení dodávaných do kuchyne musí byť s rezervou, aby bolo možné súčasne zapnúť všetky odberné miesta.

 • rúra, varná doska sú vybavené elektrickými zásuvkami navrhnutými na prúd 32-40 A;
 • pre ohrievač s výkonom viac ako 3,5 W je položené samostatné elektrické vedenie;
 • Zásuvky 16 A sú vhodné na inštaláciu chladničky, mikrovlnnej rúry, kuchynského robota, hriankovača, dvojitého kotla a ďalších elektrických spotrebičov.

Zásuvky a vypínače v spálni a obývačke

Pre pohodlné a pohodlné používanie je zvykom inštalovať zásuvku a vypínač na oboch stranách manželskej postele. Výška umiestnenia – 70 cm od úrovne podlahy. Táto vzdialenosť vám umožní zapojiť lampu a postaviť ju na nočný stolík, nabíjať telefón a ovládať hlavné osvetlenie bez toho, aby ste museli vstať z postele. Tradične je jeden spínač nainštalovaný na predných dverách..

Ďalšie zásuvky musia byť umiestnené v blízkosti pracovného stola alebo toaletného stolíka. Na stole vo výške 30 cm od podlahy je nainštalovaný blok pre dve alebo tri zásuvky na pripojenie počítača. Druhý blok pre pár zásuviek by mal byť umiestnený nad písacím stolom (15 cm od stola) pre stolnú lampu.

V obývacej izbe je nevyhnutné zabezpečiť niekoľko zásuviek vo vzdialenosti 130 cm od podlahy, ktoré budú skryté za televízorom. Táto oblasť by mala mať bežné zásuvky aj internetovú zásuvku. V závislosti od usporiadania nábytku a rozdelenia miestnosti na funkčné zóny sú umiestnené ďalšie „potravinové body“, napríklad pre stojacu lampu v blízkosti kresla alebo hudobného systému.

Bude užitočné nainštalovať záložný výstup, napríklad na pripojenie klimatizácie alebo vysávača.

Vypínač v obývacej izbe je zvyčajne inštalovaný iba pri predných dverách. V miestnostiach s viacúrovňovými stropmi sa niekedy používa „komplexné“ osvetlenie. V takýchto prípadoch je vhodné umiestniť prepínače na niekoľko klávesov..

Umiestnenie napájacích bodov a vypínačov v kúpeľni

Kúpeľňa je miestnosť s vysokou vlhkosťou. Všetky nainštalované zásuvky musia mať stupeň ochrany najmenej IP44 a kryt odolný voči striekajúcej vode, pripojenie pomocou prúdového chrániča. Umiestnenie zásuviek v blízkosti (menej ako 60 cm) vane, umývadla alebo sprchy je zakázané.

Odporúčaná výška inštalácie zásuviek pre rôzne elektrické spotrebiče:

 • pod práčkou – 100 cm;
 • na pripojenie ohrievača vody – 180 cm od podlahy;
 • ďalšia zásuvka v blízkosti umývadla na pripojenie sušiča vlasov, holiaceho strojčeka alebo zubnej kefky – 110 cm.

Dôležité! Výrobky nesmú byť inštalované nižšie ako 15 cm od podlahy. Dôvodom je skutočnosť, že v kúpeľni je zvýšené riziko malých povodní spôsobených poruchou domácich spotrebičov alebo zábudlivosťou majiteľov. Aby táto situácia nepredstavovala hrozbu pre ľudský život, zásuvky musia byť inštalované nad 15 cm.

Vypínače sú spravidla umiestnené mimo kúpeľne a umiestnené pred vchodom.

Vypracovanie projektu pre umiestnenie vypínačov a zásuviek. Užitočné rady

Umiestnenie a výšku spínačov a zásuviek môžete správne navrhnúť podľa nasledujúceho poradia:

Inštalácia spínačov a zásuviek v budovách na rôzne účely

Pre niekoľko budov sú k dispozícii jednotlivé normy pre umiestnenie zásuviek a vypínačov:

Pomocou jednoduchých pravidiel, bezpečnostných noriem a zdravého rozumu bude možné dosiahnuť optimálne umiestnenie prepínačov a zásuviek doma. Je lepšie správne predvídať a vypočítať všetko vopred, ako následne prerobiť všetky elektrické vedenia.

About the author