Inštalujeme vykurovací kábel v dome vlastnými rukami. Strešný vykurovací kábel – odrody a vlastnosti

S nástupom zimy sa všetci majitelia domov stretávajú s dvoma najdôležitejšími problémami: ako sa vysporiadať so snehom na streche a zamrznutou vodou v potrubí. Ak týmto problémom nevenujete pozornosť, môže vo vašom dome prísť skutočná apokalypsa – nedostatok vody, prasknutie potrubí a rýchle znehodnotenie strechy. Aby sa tomu zabránilo, pomôže to vykurovací kábel, ktorý si môžete nainštalovať sami. Navrhujeme teda zistiť, ako prebieha organizácia vykurovania strechy a potrubí..

Obsah:

Vykurovacie káble

V dnešnej dobe existuje obrovská škála káblov, ale pri správnej voľbe je potrebné zvážiť niekoľko parametrov. Tie obsahujú:

 • technické vlastnosti;
 • odporúčania výrobcu, kam položiť navrhovaný kábel;
 • schopnosť zmeniť dĺžku kábla (ak je pevný, inštalácia je náročnejšia).

Aby bola navigácia v tejto záležitosti jednoduchšia, je potrebné zvážiť najbežnejšie typy káblov a zistiť ich vlastnosti. Výrobcovia ponúkajú tieto typy:

 • odporový;
 • samoregulačné;
 • obrnené.

Prvý typ sa považuje za jednoduchý, pretože má dobrú štruktúru. Hlavnými štruktúrnymi vlastnosťami vykurovacieho kábla je sada senzorov, ktoré môžu reagovať na zmeny teploty. Ak je teplota nižšia ako nastavená hodnota, potom senzory vydajú signál na spustenie postupu zahrievania. Po dosiahnutí minimálnej teploty sa vykurovací systém automaticky vypne.

Boli vyvinuté dva typy odporových káblov-jednožilové a dvojžilové. Prvý nezískal veľkú popularitu, pretože sa predpokladá, že jeho konce sa musia pri zdroji energie zbiehať. Nie je to vždy možné vykonať s rúrkami, preto sa dáva prednosť dvojžilovému. V tomto prípade nie je potrebné, aby sa konce zbiehali, pretože na jednej strane je pripojený k sieti a na druhej strane pomocou kontaktného puzdra je krúžok uzavretý..

Ak zhrnieme všetky klady a zápory odporového kábla, potom je jeho výhodou vysoký prenos tepla, ktorý je dôležitý pri vykurovaní potrubí s veľkým priemerom, a demokratické ceny. Medzi nevýhody patrí neschopnosť nezávisle zmeniť svoju dĺžku a potreba ďalších finančných prostriedkov na nákup teplotných senzorov a riadiacej jednotky.

Ak chcete šetriť energiou, zvoľte samoregulačný vykurovací kábel pre potrubia. Má špeciálne zariadenie – polovodičová matica oddeľuje dva vodiče. V tomto prípade majú polovodiče tendenciu viesť prúd na maximum pri nízkych teplotách a naopak. To vám umožní maximalizovať zahrievanie tých miest, ktoré sú považované za najchladnejšie. Ďalšou výhodou je možnosť nákupu kábla ľubovoľnej dĺžky. Jedinou, ale stále významnou nevýhodou je vysoká cena..

Pancierový kábel je považovaný za nový vývoj a používa sa na vykurovanie strechy. Jeho prednosťami sú schopnosť zahriať sa až na 150 stupňov a prispôsobiť sa.

Inštalácia vykurovacieho systému na zásobovanie vodou

Existujú dva spôsoby inštalácie vykurovacieho kábla – vnútri a mimo potrubia. Najprv zvážime vlastnosti prvej možnosti. Môže sa použiť iba vtedy, ak je priemer potrubia väčší ako 40 mm. Je to spôsobené tým, že kábel zaberie obrovský priestor, a preto zníži prietok vody. Najlepšie sa používa na vykurovanie malých zvislých prierezov potrubí..

Postup inštalácie je jednoduchý – do potrubia musí byť vyrezané odpalisko. Potrubie bude pokračovať bočnými ohybmi, ale kábel je spustený zhora. Na vykonanie tejto práce stačí vypnúť prívod vody. To je obzvlášť výhodné pri výmene káblov, pretože v prípade použitia vonkajšej metódy budete musieť stále kopať do potrubia.

Stojí za zmienku hlavné výhody inštalácie vykurovacieho kábla do potrubia:

 • estetický vzhľad rúrok bez dodatočného škaredého vinutia;
 • ohrieva a udržuje teplotu kvapaliny – to vedie k tomu, že pri dodávke do systému je na ohrev vody potrebný menší výkon;
 • pre vonkajšie potrubia nie je potrebné kopať hlboké priekopy, aby boli pod úrovňou zamrznutia pôdy, stačí malý otvor.

Inštalácia vykurovacieho kábla svojpomocne z vonkajšej strany potrubia poskytuje ďalšie dve metódy:

 • lineárne;
 • špirála.

V prvom prípade je vykurovací kábel pre dom položený pozdĺž potrubia a upevnený v krokoch po 30 cm..

Dávajte pozor na spôsob pripevnenia – to je možné vykonať pomocou plastových svoriek a pásky zo sklenených vlákien s lepiacou podložkou. Na to je prísne zakázané používať kovové svorky..

Ak budete kábel inštalovať do potrubia umiestneného v zemi v horizontálnej polohe, je lepšie ho umiestniť nie v spodnej časti, ale mierne nabok. Tým sa zníži tlak potrubia na kábel. Pomocou lineárnej verzie je ľahké vypočítať jej potrebnú dĺžku, pretože bude podobná dĺžke rúrok.

Verzia s cievkami zaručuje lepšie zahrievanie v porovnaní s prvou. Je to spôsobené väčším kontaktom kábla s potrubím. Existuje jedna nevýhoda – požadovaná dĺžka sa výrazne zvyšuje, najmä ak je rozstup medzi špirálami malý. Na zistenie konečnej sumy by ste mali použiť jednoduchý vzorec na výpočet. Dĺžka potrubia, ktoré sa má ohriať, sa musí vynásobiť korekčným faktorom. Ten ukazuje, koľko kábla sa spotrebuje na meter potrubia. Jeho indikátor môže byť od 1,1 do 1,5, v závislosti od priemeru potrubia a rozstupu špirály. Plánujete ohrievať potrubia s priemerom až 60 mm, potom sa prietok v porovnaní s lineárnou verziou nezvýši.

Odborníci upozorňujú na niekoľko nevýhod tejto vonkajšej inštalácie:

 • pre vonkajšie potrubia je potrebná dodatočná tepelná izolácia;
 • vonkajšie potrubie musí byť inštalované pod úrovňou zamrznutia pôdy, čo zahŕňa stratu času kopaním priekopy príslušnej veľkosti;
 • estetický vzhľad trpí.

Externý spôsob inštalácie, bez ohľadu na lineárnu alebo špirálovú metódu, vyžaduje dodatočnú izoláciu vodovodného systému. Bez tohto postupu sa teplota potrubí nezvyšuje, pretože teplo sa prenáša do životného prostredia..

Hrúbka takejto izolácie bude odlišná v závislosti od toho, na aké štruktúry sa plánuje použitie. Ak vezmeme do úvahy podzemné zásobovanie vodou, potom môže byť izolačná vrstva menšia. Na zemi – podľa toho by malo byť maximum. Štandardná hrúbka izolácie je zároveň 2-5 cm.

Ako materiál na izoláciu môžete použiť expandovaný polystyrén alebo expandovaný polyetylén, hlavnou vecou je, že materiál má vlastnosti odolné voči vlhkosti.

Ak sa chcete dozvedieť viac o všetkom o vykurovacom kábli, môžete si pozrieť špeciálne video návody na inštaláciu, ktoré stanovili skutoční majstri. Celý postup môžete nielen vidieť, ale aj počuť cenné rady, video je na konci článku..

Inštalácia strešného vykurovania

Rovnako ako pre vykurovacie potrubia, pre strechu sa používajú odporové aj samoregulačné káble. Pokladanie prebieha rôznymi spôsobmi, preto každému typu potrubia budeme venovať osobitnú pozornosť..

Inštalačné práce by sa mali začať výberom miesta, kde bude nainštalovaný ovládací panel vykurovacieho systému. Koniec koncov, musíte tam priniesť elektrinu a uzemnenie..

Pred inštaláciou odporovej je potrebné zmerať odpor celej sekcie. Plán kladenia je vytvorený vopred, pretože dĺžka sekcií je pevná a nebude možné pridávať ani strihať kábel. Preto stojí za to starostlivo vypočítať krok kľukatej slučky. Pri montáži jedného jadra – váš plán inštalácie by mal mať za cieľ zaistiť, aby sa jeho koniec vrátil na miesto, kde je pripojená sieť. Pre dvojjadrové – stačí opraviť na konci strechy. Po dokončení inštalácie znova zmerajte odpor. Ak sú ukazovatele rovnaké, potom všetko fungovalo. Opačné prostriedky – počas inštalácie bol kábel poškodený, to znamená, že musí byť demontovaný.

Postup inštalácie samoregulačného kábla je oveľa jednoduchší. Hodí sa to podobným odporovým kľukatým spôsobom. V tomto prípade by mal byť krok od 15 do 25 cm a dĺžka jednej časti by mala byť 0,3-150 m.

Inštalácia vykurovacieho kábla pre odkvapy je tiež jednoduchá. Najprv zmerajte dĺžku žľabu alebo potrubia a potom rozhodnite o type kábla. Nainštalujte káble a snímače teploty vlhkosti (vyberte im miesto, kde je menšia pravdepodobnosť vstupu nečistôt). Nezabudnite, že konce všetkých káblov a vodičov zo senzorov musia byť spojené na jednom mieste na streche..

Ak inštalácia vykurovacieho systému splnila všetky požiadavky, mala by vám slúžiť najmenej 15 rokov. Aby sa to skutočne stalo, stojí za to dbať aj o jeho správnu činnosť. Koniec koncov, nedodržanie základných pravidiel povedie k tomu, že po niekoľkých rokoch sa budú musieť opatrenia na inštaláciu vykurovacieho systému opakovať.

Samoregulačný kábel má vysoké zapínacie prúdy. Preto každý rok pred začiatkom zimy stojí za to skontrolovať funkčnosť zariadenia na zvyškový prúd. Pre odporový typ je vyhorenie charakteristické, ak je na ňom veľa nepotrebných predmetov. Strechu čistite dvakrát ročne, na jeseň a na jar..

Výpočet množstva kábla potrebného na strechu

Dĺžka kábla sa vypočíta s prihliadnutím na dve hlavné zložky – typ strechy, ako aj zóny a prvky, kde bude namontovaný.

Strechy sú zvyčajne rozdelené do troch typov:

 • Studený – má dobrú izoláciu, a preto aj nízku mieru tepelných strát. Nevyžaduje silné zahrievanie a niekedy stačí namontovať kábel na zvodovú rúru.
 • Teplý – má izoláciu, ale nie je veľmi dobrý, takže sneh začína topiť už pri minimálnej mínusovej teplote. Je potrebné naň nainštalovať vysokokvalitný vykurovací systém..
 • Horúca – slabá izolácia, preto musíte najskôr nainštalovať termostat a potom celý vykurovací systém.

Pre každý jednotlivý prvok alebo oblasť je výpočet vykurovacieho kábla pre strechu odlišný..

Pri výpočte sumy za žľab musíte zmerať povodie, ktoré je nad ním. Ak je to viac ako 5 m2, potom je najlepší výkon 30 W na meter žľabu. Plocha od 5-25 m2 – potrebný výkon 60 W.

Teraz môžete prejsť priamo na výpočty, preto sa používa nasledujúci vzorec. Dĺžku žľabu musíte vynásobiť počtom káblových laniek (1-2 vlákna) a 1,05. To vám poskytne celkové množstvo potrebného kábla..

Výpočty pre odtokové potrubia sú trochu odlišné. Na výpočet množstva kábla potrebujete vedieť také parametre ako priemer a záber potrubia, jeho ohyby a ich počet, ako aj prítomnosť drenážneho systému. Súčasne boli vyvinuté dva vzorce naraz: prvý – ak je k dispozícii odtok s odtokovým potrubím a keď nie je k dispozícii.

Prvá – k výške budovy musíte pridať súčet dĺžok v ohyboch kolien a 3,8. Potom sumarizujeme priemer lievika, dĺžku drenáže do hĺbky 1,2 m a dodatočne 1,5 m. Dve prijaté sumy vynásobíme – získate požadovanú dĺžku. Nezabudnite, že je potrebné zabezpečiť maržu, preto sa k sume oplatí pridať ďalších 5%..

Druhý – zhrnieme výšku budovy, súčet dĺžky všetkých ohybov kolien a 1,5 m dodatočne. Prijatá suma je dĺžka, ale pridajte, ako v prvom prípade, ďalších 5%.

V tomto prípade by mal byť výkon kábla, ak použijete odporový, 18-22 W, a pre samoregulačný-15-30 W.

Pre kvapkanie je vzorec jednoduchý – jeho dĺžka sa vynásobí 1,05 (to je požadovaný okraj) a počtom káblových závitov (1-3).

Zvláštnosť zahrievania rímsy spočíva v spôsobe kladenia – hada. V tomto prípade by mal byť krok 100-120 mm a výkon kábla by mal byť 150-250 W / m. Vzorec na výpočet dĺžky – vyhrievaná plocha sa musí rozdeliť krokom hada a získaný výsledok sa vynásobí rozpätím 1,05..

Ideálnou možnosťou na vykurovanie údolia je kábel 15-30 W / m. Aby ste získali požadovanú dĺžku, musíte vynásobiť 2/3 dĺžkou údolia a potom 1,5 a počtom nití (2-4).

Postup na výpočet dĺžky kábla nie je komplikovaný, ale bude to trvať určitý čas. Aj keď sa snažíte robiť všetko sami, je to ďalšia príležitosť na zlepšenie vašich schopností..

About the author