Obvod trojitého spínača: ako pripojiť trojitý spínač

Bez vypínača nie je možné ovládať osvetľovacie zariadenia, preto jednoduchosť použitia závisí od správnej inštalácie tohto jednoduchého zariadenia. Ak zvyčajne nie sú problémy s jediným spínačom, potom schéma pripojenia pre trojitý spínač niekedy spôsobuje problémy – potom viacstopový luster alebo kombinované osvetlenie nebudú schopné plne fungovať. Bez základných znalostí schémy elektrického obvodu je ťažké správne pripojiť trojitý priechodný prepínač alebo iné elektrické zariadenia a je dôležité tomu porozumieť podrobnejšie..

Obsah:

Ovládanie domáceho osvetlenia

Prepínač je jedným z najjednoduchších zariadení na ovládanie osvetlenia v dome. Pri nezávislom usporiadaní elektrického vedenia v dome je však dôležité vylúčiť všetky možné chyby pri pripájaní prepínača, aby sa zabezpečilo efektívne napájanie svetelných zariadení a iných zariadení napájaných zo siete. K dnešnému dňu bolo vyvinutých niekoľko typov prepínačov-automatických, priechodných, jednokľúčových a viackľúčových. Aby každý z nich fungoval správne, je dôležité poznať schému zapojenia a princíp činnosti..

Hlavné typy spínacích modulov:

 • prepínač so snímačom prítomnosti alebo pohybu;
 • priechodný spínač alebo prepínač s jedným alebo jedným kľúčom;
 • spínač s indikátorom;
 • dvoj alebo dvojkľúčový priechodný prepínač;
 • prepínač s jedným tlačidlom;
 • dvojkľúčový alebo dvojitý spínač;
 • trojkľúčový alebo trojitý spínač;
 • istič;
 • spínač s nočným osvetlením;
 • stmievač alebo stmievač.

Každý typ prepínača má svoje vlastné špecifiká. Je ťažké poskytnúť jednoznačné rady pri výbere typu prepínača, ale všetky sú navrhnuté pre určité funkcie. Napríklad, ak má riadiace zariadenie pre svietidlo 3 kľúče, je určené pre viacstopový luster, ktorý sa zapína v 3 stupňoch-pre 1 žiarovku, pre 2-3 alebo sa úplne rozsvieti. Je to veľmi ekonomické a pohodlné, aby sa neprekrútila nepotrebná žiarovka. A priechodný spínač je navrhnutý pre dlhé chodby a schody, takže jeden modul je možné použiť na zapnutie osvetlenia na začiatku dlhého prechodu chodby a na druhom konci druhý modul vypne svetlo..

Väčšina prepínačov je svojim dizajnom veľmi jednoduchým zariadením a majú:

 • vonkajšia časť škatule s kľúčom spínača;
 • interné, kde sa sieť zatvára.

Ak sa ponoríte do podrobností o obvode spínačov, potom sa vizuálne líšia počtom klávesov na prepínanie osvetlenia;

 • slobodný;
 • dvojitý;
 • trojnásobok.

Používajú sa tri prepínače:

1. Ovládanie jedného komplexného svietidla (stropný luster).

2. Na ovládanie rôznych typov osvetlenia z jedného bodu, napríklad LED pásikových a nástenných žiaroviek v spálni.

3. Vypnúť osvetlenie v rôznych miestnostiach z jedného bodu, napríklad kúpeľne, chodby a WC.

4. Na pokročilé ovládanie osvetlenia, keď je v riadiacom systéme pre rôzne typy osvetľovacích zariadení zahrnutý trojprechodový spínač.

Jeden spínač je inštalovaný pri vchode do miestnosti alebo domu a niekedy je namontovaný v inej miestnosti. Napríklad je veľmi vhodné zapnúť komoru a kuchyňu z chodby alebo chodby. Tento spínač postačuje na ovládanie jednej žiarovky alebo svietidla s nízkym výkonom..

Najjednoduchšia schéma zapojenia jednoduchého spínača:

Dvojitý spínač sa používa aj na ovládanie osvetlenia 1-2 svietidiel s miernym výkonom v malej miestnosti. Obvykle sa používa v obývacích izbách – škôlka, spálňa, obývačka, kuchyňa. Takýto prepínač je veľmi vhodný pre rozdelenú kúpeľňu – kúpeľňa a toaleta sú zapnuté v strede. Tento spínač môže ovládať 2 skupiny svetelných zariadení-dvojito zapnutý stropný luster, tienidlo a svietnik, luster a podlahové svietidlo atď..

Najjednoduchšia schéma zapojenia dvojtlačidlového spínača:

Trojitý spínač je najpohodlnejší a multifunkčný, pretože reguluje činnosť lustra s trojitým spínačom alebo činnosť 3 rôznych skupín svetelných zariadení. Je najvhodnejšie vypnúť 3 rôzne miestnosti z jedného bodu. V komplexnom dizajne osvetlenia môže taký spínač pracovať podľa schémy osvetlenia diód „podlaha-stena-strop“. Na ovládanie osvetlenia sa okrem domov a bytov používajú aj trojkľúčové spínacie skrinky:

 • vo výrobných zariadeniach;
 • v skladoch;
 • v kancelárskych priestoroch.

Schéma pripojenia trojitého spínača:

Ako zvoliť správny prepínač

Kedysi boli prepínače tlačidlové a iba jednoduché, ale dnes najbežnejšie 1-, 2- a 3-klávesové spínače. V Európe, aby som skombinoval viac kľúčov so spoločným rámom, kombinujem niekoľko 2-klávesových prepínačov. Na americkom kontinente sa vyrábajú škatule s viac ako 3 spínačmi, v Južnej Kórei nasledovali – existujú moduly pre 6 kľúčov a každý z nich má svoj vlastný farebný indikátor, aby nedošlo k zámene prepínačov. Podsvietenie európskych prepínačov nemá vždy podsvietenie, najčastejšie ho má iba 1-klávesová skrinka, ale je to veľmi praktické, keď ho hľadáte v noci..

1. Prepínacie prepínače sa líšia od jednoduchých spínačov v schematickom diagrame – jeden a ten istý uzavretý obvod je možné otvoriť v rôznych častiach chodby. Vďaka tomu môžete prísť v noci do domu, zapnúť svetlo na schodisku, vyjsť na horné poschodie a odtiaľ vypnúť vypínače akéhokoľvek poschodia. Prepínače sa nelíšia od bežných spínačov. Pri kúpe je však dôležité vedieť, aby ste si namiesto trojtlačidlového spínača nechtiac nekupovali trojitý spínač, hoci sú vizuálne odlišné. Za týmto účelom musia na obal dovážaného tovaru vytlačiť schému zapojenia alebo vykonať vysvetlenia na vnútornej strane spínacej skrinky..

2. Stmievače (stmievače) majú špecifickú funkciu – nezapínajú len svetlo, ale upravujú aj jeho jas. Keď nemá zmysel jasné osvetlenie, zostane malé percento podsvietenia. Pri výbere stmievača je dôležité vziať do úvahy celkové zaťaženie spínača, preto je obvyklé kupovať ich s rezervou výkonu. Napríklad pre trojramenný stropný luster s nohami 75-100 W v každej vlne stačí stmievač označený číslom 300 W.

3. Niekedy si mýlia vypínač s diódovým podsvietením a ovládací spínač s indikátorom. Navonok sú si podobní, ale majú iný účel a schému práce. Dióda v noci bude indikovať umiestnenie vypínača v tmavej miestnosti alebo pri zostupe po schodisku. Indikátor má však inú funkciu – svietiace svetlo na ovládacom spínači indikuje, či je zariadenie zapnuté. Takéto spínače sa používajú na zistenie, či je svetlo zapnuté vo vzdialenej miestnosti – v garáži, suteréne alebo v letnej kuchyni. Indikátor je zhasnutý, keď je v pomocnej miestnosti tma – nie je potrebné v zime v noci chodiť von, aby ste sa presvedčili.

4. Vypínače s ochranným krytom sa používajú na:

 • bazény (vnútorné i vonkajšie;
 • kúpeľne;
 • kombinované kúpeľne;
 • sauny alebo parné miestnosti;
 • na ovládanie vonkajších osvetľovacích zariadení.

Všetko v nich je navrhnuté tak, aby vydržalo zvýšené zaťaženie, pokiaľ ide o vlhkosť vzduchu. Neboja sa potoka Veda, ak je odtrhnutý vodovodný kohútik, ani striekancov plavcov v bazéne. Za týmto účelom sú vo vnútri skrinky pracovné prvky chránené gumovou alebo plastovou ochranou. Samozrejme, nemali by ste taký spínač špeciálne zalievať tlakom vody z flexibilnej sprchy, aby ste skontrolovali spoľahlivosť, ale v prípade náhodného postriekania sa môžete na ich prácu úplne spoľahnúť.

5. Zaujímavým zariadením je antivandalský spínač pre verejné miesta, ktoré sú vyrobené z nárazuvzdorného plastu alebo zliatiny. Jedná sa o bežný vypínač s „vystuženou“ skrinkou a pri správnej inštalácii je ťažké ho zlomiť, zlomiť, zapáliť alebo zraziť ťažkým predmetom. Toto je určené pre veľké nákupné centrá a banky, aby votrelci nevyužívali krehkosť štruktúry na kriminálne účely..

Upozornenie: Nielen boxy antivandalských spínačov sú vyrobené z kovu a obzvlášť odolného plastu, ale aj ovládacie zariadenia pre osvetľovacie zariadenia exkluzívnych sérií. Sú navrhnuté tak, aby nemohli skratovať a spôsobiť požiar ani v prípade núdze, napríklad keď vybuchnú dvere..

Ako si vybrať prepínač najvyššej kvality

Dôvody rozbitia spínača:

 • zlý kontakt na kontaktných doskách – iskrí a zahrieva sa;
 • nespoľahlivosť krabice a zapojenie vodičov;
 • malé deformácie v plastovom boxe môžu prasknúť;
 • chyba v upevnení kľúčov – platňa môže spadnúť alebo sa potopiť.

Rada: Zakúpený výrobok starostlivo skontrolujte a skontrolujte:

 • kompletná sada podľa pokynov;
 • značenie, fyzikálne veličiny (napätie a prúd);
 • súlad s požadovaným účelom (stmievač, spínač, indikátor, podsvietenie);
 • dostupnosť pokynov s diagramom a účtenkou (chybný tovar môžete vymeniť).

Až potom môžete s novým vypínačom odísť z obchodu a zapojiť sa do inštalácie a zapojenia vypínača. Budete tiež potrebovať nástroj:

 • kliešte a nožnice na drôt;
 • nôž;
 • indikátor napätia;
 • Krížové a ploché skrutkovače;
 • skrutkovač.

Najľahší spôsob montáže trojitého spínača

Pred inštaláciou trojitého spínača pripravte nástroj, vypnite istič a usporiadajte káble na stene, kde sa zastaví spínacia skrinka s 3 kľúčmi..

Zväzok 2 drôtov s 3 jadrami a 1 trojžilovým vodičom – je dôležité nezamieňať si, kde je fáza a kde nulová fáza. Tieto 2 vodiče sú fázové, ale môžu existovať aj ďalšie možnosti, ktoré sa líšia od tohto štandardu. Účel drôtov je potrebné určiť pomocou indikátora napätia – na spínač je umiestnený fázový vodič, ak ešte nie je jasné, ako pripojiť trojitý spínač. Nezabudnite, že inštalácia zásuvky je tiež potrebná, ak chýba..

Nulová fáza je dodávaná do osvetľovacieho zariadenia a samotný spínač dáva prerušenie fázy. Ale aj keď je zapojený pri prerušení nulovej fázy, obvod tiež funguje. Po kontrole pomocou indikátora je lepšie označiť fázové zvody. Činnosť fázových lúčov je možné tiež skontrolovať pomocou konvenčnej žiarovky, ak nie je žiadny indikátor. Stačí vziať kazetu s vyvedenými drôtmi a zavrieť ju, kým nebude zrejmý výsledok.

Keď lampa svieti plnou žiarovkou, jedná sa o fázový zlom, čistá žiara horenia žiarovky je nulovou fázou. Keď sa lampa vôbec nezapne – bliká 2 fázy alebo 2 nuly. Ak máte pochybnosti, skontrolujte všetko znova. K žiarovke sú vedené 2-žilové vodiče a 3-žilový drôt je vedený do spojovacej skrinky, kde je fáza nulová a konce s nulovou fázou sú spojené pomocou skrutky na spínacej skrinke. Ďalej je zapojenie 3-fázových vodičov vedúcich k osvetľovaciemu zariadeniu.

Ako pripojiť trojitý spínač: schéma zapojenia

Poznámka: Nezabudnite, že trojitý spínač ovláda osvetľovacie zariadenia alebo žiarovky v rôznych miestnostiach. Je dôležité, aby ste si nič nezamieňali, inak bude klávesa úplne vpravo musieť zapnúť miestnosť vľavo alebo naopak!

Inštalácia by sa mala vykonávať iba podľa schémy zapojenia trojitého spínača. Nula – priamo na lampu, fáza – na spínač.

Rada: Pri samostatnom pripájaní môžete ušetriť na telefonovaní odborníka, inštalácii spínacej skrinky, žiarovky a vnútornej zásuvky. Ak však máte problémy s inštaláciou zásuvky, uzemnenia a obvodu na pripojenie samotného trojitého spínača, použite radu elektrikára. Tiež stojí za to nainštalovať špeciálny priehľadný štít okolo spínača, aby sa tapeta nešpinila od rúk..

About the author