Oprava a pripojenie halogénového lustra

Vďaka použitiu halogénových žiaroviek v svietidlách umožnil radikálne zmeniť spôsob, akým ľudia myslia na elektrické osvetlenie vo svojich domovoch. Halogénové žiarovky s ich úžasným svetlom ozdobia každú miestnosť a stelesňujú najdivokejšie sny majiteľov domov a fantázie dizajnérov.

Je potrebné poznamenať, že halogénové lustre nemožno pripojiť k bežnej elektrickej sieti 220 V bez použitia špeciálnych stupňovitých transformátorov. V závislosti od použitých žiaroviek môže zdroj energie prevádzať štandardné napätie v domácnosti na 6, 12 alebo 24 V. Pretože na napájanie žiaroviek sa používa napätie, ktoré je bezpečné pre ľudí, tieto lustre je možné bezpečne nainštalovať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v sprchách a kúpeľniach. Na správne pripojenie halogénového lustra sú však potrebné určité znalosti elektrotechniky..

Halogénové lustrové zariadenie

Halogénový luster sa skladá z ozdobného tela, sklenených a plastových reflektorov a žiaroviek. Sada pre luster obsahuje aj transformátor, ktorý znižuje napätie v domácnosti 220 V na menovité napätie pre vybrané žiarovky.

Obr. 1. Zostupný transformátor 220 / 12V

Obr. 2. Halogénová žiarovka

Na pripojenie lustra potrebujeme:

– luster s halogénovými žiarovkami;

– stupňovitý transformátor s príslušným výstupným napätím;

– nástroj na pripojenie vodičov.

Pozor! Všetky práce sa musia vykonávať s odpojeným napätím – aby sa zabránilo úrazu elektrickým prúdom.

Halogénový luster je pripojený k sieti pomocou transformátora podľa schémy:

Obr. 3. Schéma zapojenia lustra s jednou halogénovou žiarovkou

Tento halogénový lustrový obvod je určený na pripojenie jednej žiarovky, ale čo keď je ich niekoľko? Potom by ste sa mali riadiť nasledujúcim diagramom..

Obr. 4. Schéma zapojenia lustra so 6 halogénovými žiarovkami

Aby ste sa vyrovnali so všetkými drôtmi a vytvorili spojenie bez chýb, musíte sa bližšie pozrieť na každý krok pripojenia všetkých prvkov lustra. Na obr. 2 ukazuje schému zapojenia šiestich halogénových žiaroviek do dvoch stupňovitých transformátorov napájaných bytovým rozvodom 220 V. Podľa pravidiel pre bezpečnú prevádzku elektrických spotrebičov musí byť fázový vodič prerušený spínačom (na obrázku je hnedý) ). Nulový vodič (modrý) je pripojený priamo k koncovým pripojeniam stupňovitých transformátorov. Upínacie skrutky sú pre pohodlie označené písmenami L – fáza a N – nula..

V skutočnosti nezáleží na tom, koľko žiaroviek bude pripojených k sieti, je dôležité pripojiť každú skupinu žiaroviek k samostatnému transformátoru a podľa toho ich správne pripojiť do spojovacej skrinky..

Nemali by ste prepínať káble niekde nad falošným stropom, snažiac sa trochu ušetriť na dĺžke vodičov. Jedného dňa sa môže stať, že sa halogénový luster nezapne napríklad kvôli zlému kontaktu v koncových spojoch. Z tohto dôvodu budete musieť strop rozobrať, aby ste odstránili drôty a znova ich zapojili. Preto by sa všetky prepínania mali vždy vykonávať v spojovacích skriniach, ktoré sú na to špeciálne navrhnuté..

Pripojenie halogénového lustra

Zistili sme pripojenie stupňovitých transformátorov, teraz je to na lampách. Sú vždy navzájom paralelne spojené, nezamieňajte si ich s girlandou na vianočný stromček, kde sú žiarovky navzájom zapojené do série. Pretože transformátory sú vyrobené z určitého výkonu, mali by ste si na ich prípadoch starostlivo prečítať, koľko žiaroviek je možné k nim súčasne pripojiť. V opačnom prípade, ak existuje viac zdrojov svetla, ako môže transformátor vydržať, žiarovky budú horieť v polovici žiarovky. Transformátor bude navyše preťažený a časom zlyhá..

Obr. 5. Schéma zapojenia halogénových žiaroviek do stupňovitých transformátorov

Tipy na inštaláciu a pripojenie halogénového lustra

Aby ste predišli rozpadu halogénového lustra v dôsledku nekvalitného pripojenia, mali by ste dodržiavať základné pravidlá:

  • vodiče z transformátora k žiarovkám by nemali byť dlhšie ako 2 m. Pretože prevádzkové napätie halogénových žiaroviek je dosť nízke, vo vodičoch môžu nastať straty, čo tiež povedie k zníženiu jasu svetelných zdrojov;
  • Dôrazne sa neodporúča zatvárať transformátory v malých dutinách, v ktorých je obmedzené prirodzené vetranie a cirkulácia vzduchu. Je tiež zakázané inštalovať ich v blízkosti zdrojov tepla a na horľavý podklad. Ak nie je možné splniť tieto podmienky, zaťaženie transformátora by sa malo znížiť o 25% menovitej hodnoty jeho výkonu;
  • na ovládanie halogénových žiaroviek je zakázané používať stmievače (reostaty na manuálnu zmenu jasu svetelného toku), je možné, že všetky zariadenia nesprávne fungujú s poruchou.

Oprava halogénových lustrov

Bežnými dôvodmi, prečo lustre s halogénovými žiarovkami nemusia fungovať, sú zlé kontakty na spojoch. Na opravu lustra často stačí odizolovať vodiče pripojené k transformátorom a skontrolovať spojenia v spojovacích skrinkách..

Ak nie sú viditeľné stopy poškodenia, kontakty sú vyčistené a zvlnené a žiarovky stále nechcú horieť, musíte sa vyzbrojiť testerom, pomocou ktorého môžete merať výstupné napätie. Ak tester ukazuje nulu na výstupných svorkách transformátora, potom musíte ísť do obchodu s elektrickými potrebami a kúpiť presne ten istý, nezabudnite si zapamätať alebo prepísať označenie na jeho puzdre.

Ak musíte opraviť halogénový luster pomocou diaľkového ovládača, musíte ho začať banálnou kontrolou batérií. Potom skontrolujte integritu žiaroviek a funkčnosť transformátora a v prípade použiteľnosti všetkých prvkov halogénového lustra zostane elektronická riadiaca jednotka žiarovky. Na jeho opravu potrebujete hlbšie znalosti elektroniky, preto ak je to on, kto je príčinou rozpadu lustra, mal by byť úplne vymenený. Odpojením vodičov od nich by mali byť označené tak, aby nedošlo k chybe s pripojením novej jednotky.

Keď sú všetky operácie na výmenu poškodených častí dokončené, luster by mal svietiť všetkými svojimi lampami, čím poteší svojich majiteľov.

About the author