Osvetlené pripojenie spínača

Večer, keď sa vraciate domov po práci, v prvom rade musíte tápať po vypínači v tmavej miestnosti. Ešte horšie je to vtedy, keď musíte v noci vstať z postele v úplnej tme a ospalo mávať rukou po stene, aby ste cítili vypínač. Aj keď je to nepríjemné, mnohí si na to už zvykli, namiesto toho, aby si doma nainštalovali podsvietený vypínač..

Obsah:

Odrody spínačov

Na modernom stavebnom trhu sú spínače prezentované v dostatočnom sortimente, aby si vybrali presne ten typ, ktorý bude najlepšie vyhovovať miestnym potrebám osvetlenia v miestnosti. Líšia sa vzhľadom aj dizajnovými vlastnosťami – prepínačmi s fotografiami podsvietenia.

Hlavné typy prepínačov:

 • klávesnice;
 • tlačidlo;
 • senzorický;
 • otočný;
 • šnúra.

V obytnej štvrti je možné použiť aj podsvietený priechodný spínač a všetky uvedené odrody, ale najbežnejšie sú:

1. Jednodotykový spínač s osvetlením-použiteľný na uzatvorenie iba jedného okruhu, predáva sa so vstavanou diódou na nočné osvetlenie.

2. Dvojkľúčový vypínač s osvetlením-má 2 spínače a používa sa na lustre a iné viaclampovkové žiarovky. Pripojenie k sieti je usporiadané tak, aby jeden kľúč mohol súčasne zapnúť 1-2 alebo viac žiaroviek a keď je zapnutý druhý kľúč, rozsvieti sa zvyšok lustra. Na používanie samostatnej kúpeľne sa často používa dvojtlačidlový spínač..

3. Trojkľúčové alebo štvorkľúčové prepínače sú schopné súčasne uzavrieť 3-4 elektrické obvody, preto sa používajú na ovládanie osvetľovacích zariadení vo viacerých miestnostiach z jedného miesta. Napríklad pre pohodlie je na jednom mieste domu schodisko, samostatná kúpeľňa a chodba. Ak nie je, je najvhodnejšie poskytnúť takýto spínač s osvetlením..

4. Páčkový vypínač – používa sa v svietnikoch a prenosných lampách, podsvietenie sa spravidla nepoužíva.

Kolískové spínače sú najobľúbenejšie a nachádzajú sa takmer v každom byte alebo dome, v školách a škôlkach, v kanceláriách a na iných verejných miestach. Mnoho moderných modelov sa predáva s diódou podsvietenia a priehľadným štítom, aby prsty nerozmazali stenu okolo vypínača. Najmenej bežne používaný dotykový spínač podsvietenia.

Výhody osvetleného spínača

1. Celkový dizajn a konštrukcia osvetlených spínačov je takmer rovnaká ako konvenčné modely, ale malá dióda LED poskytuje značnú výhodu pri použití v tmavej miestnosti..

2. Svietiaci indikátor spínača je celkom úsporný, pretože malá dióda LED spotrebuje príliš málo energie.

3. Dióda funguje iba vtedy, keď je spínač nefunkčný a automaticky sa vypne, keď sa zariadenie používa.

4. Môžeme povedať, že náklady na energiu pri vlastnej údržbe LED sú také zanedbateľné, že prakticky neovplyvňuje spotrebu elektrickej energie..

5. Ďalšia výhoda – ak je v spálni nainštalovaný podsvietený vypínač, potom s náhlym nočným prebudením umožňuje rýchlu navigáciu v bdelom priestore..

O vlastnostiach práce obvodov pre spínač s podsvietením

Vizuálne a štrukturálne sa väčšina osvetlených spínačov takmer nelíši od tých jednoduchších, sú tiež rovnako spojené s hlavným vedením.

Používa sa hlavná súčasť podsvietenia:

 • malá neónová lampa;
 • LED spárovaná s odporovým prvkom.

Musia byť napájané paralelne s hlavnými kontaktmi ističa. Ak je v nečinnej polohe, potom napájanie LED prechádza pozdĺž vlákna vnútri diódy s nízkym odporom.

Aby ste svojmu domácemu osvetľovaciemu systému priniesli trochu pohodlia, nebudete musieť stráviť viac ako pol hodinu času. Môžete sa obmedziť na výmenu zastaraných prepínačov za nové, vylepšené, to znamená na diódy. Druhou možnosťou je nezávisle vybaviť existujúce prepínače jednoduchým prvkom pre nočné osvetlenie. Ak viete, ako pripojiť podsvietený spínač, je ľahké to urobiť sami, dokonca aj bez vytvorenia elektrikára..

Je dôležité mať základné znalosti o elektrine a uzavretom obvode, ako aj vedieť čítať jednoduché schémy zapojenia. Každá schéma má svoje vlastné charakteristiky, komponenty a parametre. Ak je však nesprávne pripojiť osvetlený spínač, potom:

 • dióda sa nemusí rozsvietiť;
 • žiarovky šetriace energiu budú blikať;
 • snímač v tme slabo svieti.

Výhody a nevýhody rôznych schém by mali byť podrobne analyzované..

Podsvietený prepínač

Kontaktný mechanizmus tohto typu spínača sa vyznačuje pohyblivým kontaktom, ktorý sa aktivuje vždy, keď je obvod otvorený. Stlačením tlačidla zapnutia / vypnutia v takom spínači sa pohyblivý kontakt vrhá z jedného kontaktu na druhý, čím sa zaistí činnosť druhej časti obvodu. Preto je pomenovaný tak – kolískový spínač alebo priechodný prepínač.

Prechodový spínač s osvetlením – schéma pripojenia je v prístupe zásadne odlišná, tu je možné jednu žiarovku (luster) ovládať z dvoch miest. Zapnite ho napríklad na začiatku schodiska a vypnite ho na druhej strane. Priamy typ prepínača inak vykonáva funkcie zatvárania obvodu a aktivuje osvetľovacie zariadenie z rôznych strán.

Okruh priechodného spínača osvetleného diódami je relevantný na schodiskách v 2-poschodových izbách a ďalších. Je to výhodné, pretože schodisko je možné osvetliť z dolných aj horných poschodí. V takom prípade je vhodné umiestniť spínač vo vzdialenosti približne jedného miesta od prvej priečky schodiska, aby ste pri hľadaní vypínača nezakopli v absolútnej tme. To isté platí pre chodby, ktorých osvetlenie je možné pohodlne ovládať z oboch koncov..

Schéma inštalácie je pomerne jednoduchá: na začiatku dlhej chodby je 1. spínač, na druhom konci je druhý priechodný spínač s LED diódou. Keď sú prvky uzatvárania siete odpojené, svietidlo sa nerozsvieti – pre tok prúdu neexistuje uzavretá slučka. Keď sa prvý spínač presunie do prevádzkovej polohy, dôjde k zatvorenému kontaktu – svetlo bude svietiť a ak je aktivovaný druhý, zhasne. Najľahší spôsob použitia hotových modelov so vstavanou diódou pri inštalácii osvetleného spínača.

Obvod spínača na LED s odporom

Väčšina osvetlených spínačov má predinštalované diódy LED, ktoré je potrebné pri inštalácii pripojiť k schéme zapojenia. Keď je spínač nefunkčný, prúd musí prúdiť prvkom s odporom, zatiaľ čo dióda je chránená spätným napätím..

S minimálnym prúdom do 3 mA je zaistená viditeľná žiara spínača v tme. Ak jas diódy nestačí, je dôležité znížiť hodnotu odporu. V takom prípade musíte mať základné znalosti z fyziky prúdu alebo sa môžete obrátiť na referenčnú literatúru – tabuľky na výpočet aktuálnej sily.

Táto schéma pripojenia spínača osvetlenia je použiteľná iba pre luster s tradičnou žiarovkou. Pri použití neónových žiaroviek LBU alebo úsporných žiaroviek sú však možné problémy – v noci bude viditeľné buď slabé blikanie, alebo spontánne zapnutie a blikanie žiaroviek..

Keď je svietidlo navrhnuté pre žiarovky LED, vnútorné osvetlenie vypínača nemusí fungovať. Je to spôsobené odporom siete, ktorá je v LED žiarovke sama o sebe dostatočne veľká, a bude chýbať súčasná sila na zabezpečenie prevádzky senzora v uzavretej sieti..

Vlastnosti obvodu na inštaláciu spínača na LED s kondenzátorom

V elektrickom obvode odborníci odporúčajú pre produktivitu vložiť ďalší kondenzátor priamo do prepínača, čím sa zníži hodnota odporu. Zásadný rozdiel medzi obvodom je v použití prvku namiesto odporu na obmedzenie prúdu pomocou kondenzátora..

Namiesto jednej jednoduchej diódy stačí umiestniť ďalšiu LED, popísanú vyššie, pričom obvod zostane nezmenený, ale obe LED diódy budú svietiť rovnakou intenzitou. Výhodou tohto typu spojenia diódy s kondenzátorom je hospodárnosť. Nevýhodou sú väčšie rozmery a neefektívna prevádzka LED diódy.

Montáž osvetleného spínača

Tí, ktorí sa zaujímajú o to, ako nainštalovať podsvietený spínač, stačí použiť schémy a tipy uvedené v článku. Môžu byť inštalované namiesto bežných spínačov, ktoré vyžadujú výmenu, alebo sú zastarané. A tie vodiče, ktoré prichádzajú z podsvietenia, sú pripojené k kontaktom spínača paralelne s hlavnými silovými vodičmi.

Upozornenie: Pred začatím prác na inštalácii vypínača vypnite prívod elektrickej energie do siete.!

1. Je dôležité rozhodnúť sa, akú žiarovku bude nový spínač regulovať. Nie všetky sa hodia k indikátoru rovnako dobre kvôli vysokému odporu diskutovanému v predchádzajúcich častiach. Najlepšou možnosťou je pracovať s halogénovými a žiarovkami a v kombinácii s osvetlenými spínačmi bude fungovať bezchybne. A s LED a žiarivkami môžu byť problémy s ovládacím zariadením osvetľovacieho zariadenia – žiarovky budú blikať.

2. Pre svetelný indikátor je potrebné vypočítať ukazovatele odporu obmedzujúceho prúd v uzavretej sieti ešte pred inštaláciou spínača vlastnými rukami. Môžete použiť hotové vzorce alebo vypočítať vlastnosti rezistora na základe špeciálnej kalkulačky. Na to nie je potrebné poznať fyziku – stačí, keď do výpočtu zadáte známe parametre a dostanete odpoveď. Táto kalkulačka je navyše užitočná aj pri určovaní parametrov odporu hotových spínačov, napríklad keď zlyhá podsvietenie..

3. Niekedy nie je na žiarovke rezistora žiadne označenie, ale existuje konvenčné označenie charakteristík vo farbe. Potom sa nominálna hodnota určí podľa schémy alebo tabuľky „online kalkulačky“.

Je dôležité vedieť: Zaručená intenzita prúdu na zaistenie žiary v diódach LED je 2 mA a na neónové svetlo – 0,1 mA. Dolný prah napätia pre prevádzku LED je najmenej 1,5-2 voltov a pre neónové žiarovky-až do 40-80 V. Údaje sú potrebné pre ďalšie výpočty, napríklad keď parametre svetelného prvku hotového spínač nie sú známe.

4. Ak je požadovaný rezistor s vysokým výkonom alebo nepostačuje na jeho spájkovanie, nahraďte ho niekoľkými odpormi s nízkym výkonom v sérii. Pri tomto spojení niekoľkých odporov ich celkový výkon zodpovedá vypočítanému výkonu delenému ich počtom. Napríklad odpor 1 V s nominálnou hodnotou 100 kOhm je bezpečne nahradený 2 sériovo zapojenými odpormi 0,5 W 50 kOhm.

5. Pri inštalácii obvodu je potrebné určiť odpor alebo kondenzátor, kde sa má fáza pripojiť k tomuto vodiču. Prúd prechádzajúci obvodovými prvkami je v rozmedzí niekoľkých mA a kvalita kontaktov tu nie je rozhodujúca. Pri inštalácii podsvietenia do kovovej skrinky je dôležité dbať na to, aby nedošlo k žiadnemu kontaktu so stenami a vodivými vodičmi.

Pozor: Pri inštalácii podsvietenia je ťažké zásadne niečo v sieti porušiť, pretože svietidlo tu funguje ako obmedzovač prúdu. Jediná vec, ktorá sa môže stať, ak sa urobia niektoré vynechania, je nefunkčný stav vstavanej diódy. Problémy nastanú, keď je LED spájkovaná bez odporu alebo sa líšia v hodnote.

Podrobný návod na inštaláciu neónovej žiarovky bez pätice s krátkymi vodičmi do spínača

Malé neónové žiarovky, ktoré sú vhodné na montáž do vypínača, sú k dispozícii bez pätice alebo s päticou. Rozdiel je v tom, že krátke drôty vychádzajú priamo zo žiarovky, potom spôsob ich inštalácie má svoje vlastné charakteristiky..

Uveďme komplexnejší príklad – inštalácia neónovej žiarovky bez podstavca s krátkymi vodičmi do spínača:

 • dĺžka LED diód je veľmi malá, ako malá neónová žiarovka, takže nestačia na úplné napájanie spínacích svoriek, preto sú vybavené medeným zapojením (1 žilovým alebo lankovým);
 • nahromadiť vedenie spájkovaním, predtým odizolovať výstupy z oxidov a spracovať spájkou;
 • pripevnite medený drôt rovnakého priemeru viac ako pol centimetra, pracujte so spájkou;
 • nezabudnite izolovať spájkovanie (trubicou, letom);
 • je vhodné zaobliť konce na upevnenie na svorky pomocou klieští s okrúhlym nosom, upevnenie na spínací terminál;
 • spájkujte odpor a kus drôtu požadovanej dĺžky na 2. výstup na pripojenie k 2. výstupu spínača;
 • tiež izolovajte spájkovanie, vytvorte krúžok a pripevnite ho k druhému terminálu spínača;
 • poslednou fázou je zapínanie na kľúč.

Tip: Väčšina vypínačov má kľúče z tenkého bieleho alebo priesvitného plastu a pod nimi je svetlo z diódy v tme dobre viditeľné. Vypínač je viditeľný v noci, keď nie je v prevádzke, a nepotrebujete vyvŕtať dieru oproti neónovému odporu. Ako poslednú možnosť urobte na kľúči malý okrúhly výrez vŕtačkou a naplňte ho silikónom. To sa musí vykonať iba na odstránenom kľúči.!

About the author