Osvetľovacie schody v dome: ako vykonať automatické osvetlenie schodov vlastnými rukami

Inštalácia osvetlenia na schody vám umožní nielen vyzdobiť tento prvok interiéru, ale tiež vám umožní chrániť ľudí pomocou schodov vo večerných hodinách. Aby podsvietenie mohlo vykonávať svoje zamýšľané funkcie, je potrebné dbať na jeho správnu organizáciu. Dozvieme sa viac o tom, ako vytvoriť podsvietenie LED vlastnými rukami..

Obsah:

DIY osvetlenie schodiska: možnosti a metódy organizácie

Existuje niekoľko možností organizácie osvetlenia schodiska. V súvislosti s osvetľovacím zariadením zdôrazňujeme:

 • LED lineárne žiarovky;
 • neónové žiarovky;
 • skryté zdroje svetla na schodisku.

Okrem toho sa rozlišujú aj samostatne inštalované osvetľovacie zariadenia, ktoré osvetľujú aj schody. Medzi nimi uvádzame:

 • osvetľovacie zariadenia pre regály alebo bočné časti schodov;
 • nástenné spotrebiče;
 • závesné zariadenia.

Okrem toho by ste nemali zabúdať na miestne osvetlenie, na ktorého organizáciu používajú:

 • vonkajšie osvetľovacie zariadenia inštalované na schodisku;
 • držadlá;
 • krokové žiarovky.

Pri výbere jednej alebo druhej možnosti osvetlenia schodiska by ste mali vychádzať predovšetkým z vlastných preferencií, očakávaného svetelného efektu, ako aj z individuálnych charakteristík interiérového dizajnu..

Prvá možnosť vo forme neónového osvetlenia zahŕňa vytvorenie mäkkého osvetlenia, ktoré vybavuje efekty tieňov. Zároveň je potrebné poznamenať, že úroveň bezpečnosti takéhoto podsvietenia je najvyššia. Medzi výhody svietidiel zaznamenávame trvanie ich prevádzky, prítomnosť ochranných komponentov, ktoré zabraňujú mechanickému poškodeniu zariadenia..

Druhý spôsob organizácie podsvietenia zahŕňa inštaláciu bodových halogénových žiaroviek. Tieto žiarovky vám umožňujú rovnomerne a proporcionálne distribuovať svetlo v miestnosti. Počas ich dlhodobej prevádzky sú osvetľovacie zariadenia vyhrievané, takže by nemali byť v tesnom kontakte s inými predmetmi. Pri nadmernom prepätí v sieti žiarovky vyhoria. Takéto zariadenia vyžadujú častú výmenu žiarovky..

LED žiarovky sa vyznačujú najoptimálnejšími prevádzkovými podmienkami, fungujú zo siete aj z batérií, zriedka vyhoria, rovnomerne distribuujú svetlo v miestnosti a sú odolné voči mechanickému poškodeniu..

Okrem toho v procese práce na osvetlení zariadení rukami musíte venovať osobitnú pozornosť použitému typu žiarovky. Tento faktor tiež určuje typ prijatého osvetlenia..

Upozorňujeme, že osvetlenie by malo byť v súlade s celkovou myšlienkou interiérového dizajnu. Pri inštalácii osvetlenia a výbere žiaroviek by ste mali kombinovať materiál, z ktorého je schodisko vyrobené, s materiálom na výrobu žiarovky. Ak sú schody vyrobené z dreva, potom odporúčame zvoliť teplé farby osvetlenia. Na kovové schodisko sú vhodné tóny modrého alebo studeného podsvietenia..

Moderné štýly dekorácie interiéru zahŕňajú použitie neštandardných žiaroviek. Ak má konštrukcia tvar skrutky, odporúčame vám zostať pri veľkom osvetlení. Zároveň by mala byť mierne znížená intenzita svetla..

DIY podsvietenie LED vám umožní využiť ďalšie funkcie. Snímače posunu môžu výrazne ušetriť spotrebu energie podsvietenia. Prítomnosť rozptýleného svetla robí atmosféru v miestnosti útulnou a teplou.

LED pás je vo forme hliníkového plechu, na ktorom sú umiestnené žiarovky. LED osvetlenie je najčastejšie prilepené k extrémnej časti schodiska. Tieto výrobky sa predávajú za meter, pričom páska sa vyznačuje prítomnosťou samolepiacej základne.

Rozlišujú sa jednofarebné a monochromatické farby. Niektoré možnosti osvetlenia sa vyznačujú prítomnosťou mnohých farieb; pomocou pásky je možné zreteľne označiť okraj každého schodiskového stupňa. Hlavnými výhodami organizácie takéhoto podsvietenia je nízka spotreba elektrickej energie a vytvorenie dobrého osvetlenia..

Pri dlhodobej prevádzke sa LED prvky prakticky nezahrievajú. Táto kvalita má pozitívny vplyv na ich životnosť. LED diódy sú skvelou možnosťou na zdobenie rôznych typov miestností. Široká škála farieb umožňuje inštaláciu týchto žiaroviek v miestnostiach rôznych typov a štýlov..

Upozorňujeme, že smeru svetelného toku je potrebné venovať osobitnú pozornosť v procese organizácie podsvietenia panelu rukami. V niektorých prípadoch môžu žiarovky narušiť tvar schodov, v takom prípade podsvietenie znižuje bezpečnosť pohybu schodov..

Možnosť montáže LED pásikov na zábradlia z lesklého akrylu. Je teda možné správne nasmerovať svetelný tok a vytvoriť tak bezpečný pohyb po schodisku..

Ďalšou možnosťou organizácie podsvietenia je použitie neónových rúrok. Tieto prvky sa vyznačujú prítomnosťou špeciálneho kábla vo vnútri ľahko ohýbateľnej trubice. Je teda možné organizovať smerovosť svetla na tristošesťdesiat stupňov. Táto možnosť podsvietenia sa vyznačuje nízkou spotrebou energie a vysokou odolnosťou. Takéto zariadenia sú odolné voči mechanickému poškodeniu, v prípade potreby sa dajú ľahko narezať na pásy požadovanej veľkosti. Neónové trubice sú odolné voči vlhkosti a počas prevádzky sa nezahrievajú. Najčastejšie sa nachádzajú pod spodkom schodíka..

Zahrnutie neónovej šnúry sa vykonáva náhodne aj v vopred stanovenom poradí. Na pripojenie podsvietenia sa používa zásuvka. Trvanie prevádzky týchto svetelných zariadení v nepretržitej prevádzke je asi desať tisíc hodín.

Bodovým osvetlením je možné vybaviť schody a ďalšie blízke zariadenia. Dobrý svetelný efekt vytvára osvetlenie, ktoré je inštalované na stene vedľa schodiska. Na ozdobu takýchto žiaroviek sa používajú špeciálne čiapky alebo nadstavce, ktoré rozptyľujú svetelný tok. Na upevnenie malých žiaroviek sa používajú prídavné zariadenia. Čím sú žiarovky väčšie, tým sú medzery medzi nimi širšie..

Kovové kryty majú vynikajúce svetelné vlastnosti, ktoré sú nainštalované na žiarovke a prakticky ju zakrývajú. Je teda možné dosiahnuť efekt hviezdnej oblohy. Pomocou tohto zdroja je možné získať rozptýlené osvetlenie..

Inštalácia skrytého osvetlenia navyše pomôže zorganizovať osvetlenie schodov. S ich pomocou je možné dosiahnuť slabé osvetlenie, ktoré obrysuje obrysové časti schodov. Na nepriame osvetlenie sa používajú priesvitné materiály vo forme matného tvrdeného skla alebo akrylových vložiek. Medzi stúpačkami je možné vytvoriť medzeru. Bočné osvetlenie schodiska je možné vytvoriť pomocou bodového svetla. Zariadenie je nainštalované v čase inštalácie rebríka.

Svietidlo s optickými vláknami pomôže vytvoriť skryté osvetlenie na schodisku. Je teda možné dosiahnuť farebné osvetlenie schodiska..

Aby bolo možné vybaviť „inteligentné“ osvetlenie, je potrebné na schody nainštalovať senzory. S ich pomocou sa osvetlenie automaticky zapne a vypne. V tomto prípade bude oveľa jednoduchšie nainštalovať a ovládať prevádzkový režim podsvietenia. Tento systém výrazne znižuje spotrebu energie a tiež vám umožňuje predĺžiť životnosť žiaroviek..

DIY LED osvetlenie schodiskových schodov

Na začiatku by ste sa mali rozhodnúť pre schému osvetlenia schodiska. Vytvorte výkres a definujte na ňom miesto inštalácie podsvietenia – steny, schody, schody, zábradlia.

Tiež určte, ako budú LED diódy ovládané. Podsvietenie sa zapína nasledujúcimi spôsobmi:

 • konvenčný spínač;
 • priechodný spínač;
 • Pohybový senzor.

Rozhodnite sa o množstve materiálov, s ktorými chcete pracovať. Upozorňujeme, že páska je nainštalovaná na konci kroku s odsadením od okraja o 50 mm. Horná a dolná časť pochodu je vybavená snímačmi pohybu. Ak chcete zapnúť podsvietenie iba v tme, musíte si kúpiť prvok vo forme fotografického relé. Na schody tak bude možné organizovať vysokokvalitné LED osvetlenie..

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s pokynmi na usporiadanie fotografie s podsvietením rukami:

1. LED pás je povolený nožnicami na pásy, ktorých dĺžka sa rovná dĺžke schodov.

2. Existujú špeciálne označenia na strihanie pások..

3. Umiestnite vodiče na kolíky pásky tak, aby bolo podsvietenie pripojené k ovládaču. Aby ste sa vyhli ďalšej práci pomocou spájkovačky, použite špeciálne konektory, ktoré vám umožnia rýchlo pripojiť pásku k káblom.

4. Pred začatím práce je potrebné povrch odmastiť alkoholom. Ďalej je prvok LED prilepený. Ak nie je možné organizovať skryté osvetlenie, použite špeciálne hliníkové profily, vo vnútri ktorých je páska namontovaná. Podsvietenie teda neprichádza do styku s mechanickým namáhaním, ku ktorému dochádza pri chôdzi.

5. Ak chcete skryť zapojenie pred podsvietením, zakúpte si špeciálny box. Nástenný vedľa schodiska alebo pod pochod. Ďalej je namontovaná skrinka, vo vnútri ktorej je ovládač schopný vykonávať inteligentné ovládanie svetla.

6. V záverečnej fáze sú všetky komponenty navzájom prepojené, prepojené s počítačom a načítaný je kód. Ďalšie akcie sú vo všeobecnosti v súlade s pokynmi predtým nainštalovaných zariadení..

7. Skontrolujte správnosť inštalačných prác, ak nie sú žiadne chyby, potom vyskúšajte podsvietenie a používajte ho podľa určenia.

LED osvetlenie je jednou z najlacnejších možností organizácie schodiskového osvetlenia.

Ako vytvoriť podsvietenie vlastnými rukami: technológia a odporúčania

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s možnosťou usporiadania automatického schodiska s osvetlením schodov vlastnými rukami. Na vybudovanie takého podsvietenia budete potrebovať ovládač. Tento prvok je najdôležitejším a najdrahším odkazom. Na napájanie ovládača potrebujete napájací zdroj. Výkon tohto zariadenia je určený počtom žiaroviek použitých na organizáciu podsvietenia, ako aj ich výkonom. Optimálna hodnota pre zdroj určený pre priemerné schodisko s osvetlenými schodmi je 150 W.

Na pripojenie pohybových senzorov a ďalších funkčných zariadení k hlavnému obvodu je potrebný mikrokontrolér. S jeho pomocou je možné zorganizovať hlavnú časť automatickej prevádzky schodov. Pohybové senzory sú schopné detekovať ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkosti prvej a poslednej priečky schodiska. Okrem toho je možné na schody namontovať senzory, ktoré detekujú súmrak. V tomto prípade sa automaticky zapne aj podsvietenie..

LED pás je namontovaný po dĺžke schodov. Má formu polymérnej hmoty, na ktorej sú umiestnené mini žiarovky. LED podsvietenie sa vyznačuje vysokým jasom. Pokiaľ ide o konštrukčné vlastnosti pások, sú vodotesné a otvorené. Odporúčame zostať pri prvej možnosti. Vodotesné pásky majú dlhšiu životnosť.

Na upevnenie pásky na povrch je k dispozícii samolepiaca vrstva. Na posilnenie upevnenia použite obojstrannú pásku. Ak je potrebné vytvoriť príliš jasné osvetlenie, odporúčame venovať pozornosť špeciálnym páskam. Prítomnosť ovládača vám umožňuje nastaviť stupeň a farebný rozsah pri osvetlení.

Svietidlá je možné namontovať, líšia sa prítomnosťou časti tela, ktorá je inštalovaná vo vnútri steny. Odporúčame zostať na valcových modeloch. Pretože sú namontované vo vnútri zásuvky. Najčastejšie sú tieto žiarovky vybavené bielymi žiarovkami. Na reguláciu ich práce sa používa špeciálny ovládač..

Upozorňujeme, že podsvietenie musí mať vysokokvalitnú ochrannú mriežku, ktorá smeruje svetelný tok v jednom alebo inom smere. Svietidlo by tiež malo byť schopné prispôsobiť plášť na odraz svetla..

DIY osvetlenie videa:

About the author