Pouličné zásuvky: vlastnosti a pravidlá inštalácie

Vonkajšie zásuvky sú navrhnuté na použitie mimo domu, čo uľahčuje pripojenie spotrebičov. V článku zvážime vlastnosti, technické vlastnosti zariadení a pravidlá inštalácie.

Obsah:

Vlastnosti inštalácie pouličných zásuviek

Vonkajšie zásuvky sú vyrobené s prihliadnutím na bezpečnostné parametre a ochranu vo vonkajšom prostredí pred nepriaznivými javmi. Ich inštalácia je praktická pre pripojenie kosačiek, záhradnej techniky a spotrebičov k elektrickej sieti. To zjednodušuje úlohu uplatňovania transakcií a prevodov..

Vonkajšie elektrické zásuvky sú zvyčajne vyrobené z vysoko kvalitnej ocele, ale všetky ďalšie prvky sú vyrobené v súlade so štandardnými bezpečnostnými pravidlami. Takéto zariadenia sú inštalované na pevnom základe, napríklad na betón, pôdu alebo dlaždice, ako aj v altánkoch, na verande alebo plošine..

Zákazníci veľmi často uprednostňujú inštaláciu elektrických spotrebičov, aby mohli ovládať zapnutie pouličného osvetlenia. Je to nevyhnutné, aby ste večer mohli prístupným spôsobom zapnúť všetky svetlá na dvore a tiež nastaviť jas žiaroviek v záhrade. Spravovaním celého systému je spravidla niekoľko spôsobov:

 • diaľkové ovládanie pomocou počítačového pripojenia;
 • prítomnosť spínača alebo bloku zásuviek vo vnútri domu;
 • všetky elektrické vypínače a vypínače sú umiestnené mimo domu.

Voľba jedného z riadiacich systémov závisí od charakteristík jednotlivého modelu, ako aj od jeho parametrov, osvetlenej oblasti atď. Stojí za zmienku, že vo veľkej oblasti je jednoduchšie ovládať všetko na diaľku z domu a v malej oblasti môžete nainštalovať pouličnú zásuvku.

Všetky riadiace systémy sú zobrazené tak, aby vlastníkovi uľahčili rozhodovanie o elektroinštalačnom systéme na ulici. Najlepšie je nainštalovať blok pouličných zásuviek, ktorý vám umožní ovládať všetky zariadenia z jedného miesta, a to ako osvetlenie, tak aj položky pripojenia, napríklad elektrické píly, kosačky atď..

Jednou z odrôd je nákup vodotesných zásuviek, ktoré zaisťujú bezpečnosť elektrickej siete pred nepriaznivými účinkami prírodných javov a faktorov. Napríklad vysokokvalitné zariadenie musí odolávať teplotným poklesom, byť chránené pred vlhkosťou a prachom, čo je veľmi dôležité v miestach, kde sa vykonávajú zemné práce a zavlažovanie..

Vonkajšie vodotesné zásuvky by mali byť vyrobené tak, aby sa zabránilo vonkajšiemu rušeniu, a aby ich deti nemohli dosiahnuť. Jedným z bezpečnostných pravidiel je inštalácia kovového puzdra, ktoré je bezpečne pripevnené. Môže byť navrhnutý pre 2 alebo 4 zásuvky, ktoré sú štandardnými konektormi. Pre lepší bezpečnostný systém sú nainštalované modely s vodotesnou úrovňou.

Vonkajšie zásuvky s ochranou proti vlhkosti

Na zaistenie bezpečnej prevádzky elektrickej zásuvky na ulici sa odporúča inštalovať zariadenia s vysokou úrovňou ochrany pred vlhkosťou. Podľa štandardov Medzinárodnej elektrotechnickej komisie musí mať pouličná zásuvka, ako aj vypínač, určitú triedu ochrany pred vlhkosťou a prachom. Napríklad pre zásuvku, ktorá je umiestnená v paneli alebo krabici, je trieda označená ako ip44. Pre otvorené zariadenie je trieda označovania nastavená na inú – ip54 / 55 a najobľúbenejšie a najpoužívanejšie sú pouličné zásuvky ip65.

Dekódovanie označenia a bezpečnostnej triedy zariadenia:

 • IP – medzinárodná ochrana (z angličtiny – medzinárodná ochrana);
 • prvé číslo zobrazuje úroveň ochrany pred prachom;
 • druhé číslo udáva úroveň ochrany pred vlhkosťou.

Pouličné zásuvky sa spravidla vyrábajú a vyrábajú iba na vonkajšie použitie. Koniec koncov, všetky vlastnosti a parametre sú vypočítané pre vonkajšie prostredie..

Miesta inštalácie pouličných zásuviek

Zariadenia sú najčastejšie inštalované na týchto miestach:

 • letné chaty alebo na území v blízkosti domu;
 • v umývačkách automobilov, v garážach, ako aj na parkoviskách alebo parkoviskách;
 • na stavbách;
 • oblasťou elektrického osvetlenia v blízkosti domu, v parkoch a podobne (s ďalšou možnosťou pripojenia iného zariadenia alebo zariadení).

Pri inštalácii je potrebné pamätať na to, že zásuvky určené pre vnútorné umiestnenie nie sú vhodné na ulicu. Takéto zariadenia majú nízky stupeň odolnosti proti vlhkosti, čo môže doma spôsobiť výpadok prúdu a podobne..

Vlastnosti pripojenia vonkajšej zásuvky: pravidlá

Vzhľadom na to, že zásuvka pre vonkajšiu inštaláciu má trvanlivé puzdro a úroveň ochrany, je stále potrebné dodržiavať pravidlá určovania a poznania niektorých funkcií, ktoré zahŕňajú:

 • správna voľba umiestnenia zásuvky;
 • spôsob vedenia a pripojenia kábla;
 • účtovanie parametrov elektroinštalácie v dome.

Výber správneho umiestnenia zásuvky

Odporúča sa vyrábať utesnené vonkajšie zásuvky pod strechou, baldachýnom, baldachýnom alebo pod inými závesnými konštrukciami. To všetko je dôležité vziať do úvahy, aby zariadenie nezaplavila voda, pretože aj systém IP65 môže byť pri silnom daždi výrazne poškodený. Preto musia byť všetky systémy inštalované v ochranných boxoch alebo štítoch. Tiež je potrebné zvoliť dostatočnú výšku výstupu. Je dôležité, aby nebol zaplavený alebo zaplavený na zlom mieste..

Vlastnosti inštalácie na kábel:

Všetky elektrické inštalácie prispôsobené do ulice majú dva vchody – dolný a horný na pripojenie kábla. Aby sa predišlo problémom s elektrickou sieťou, odporúča sa nainštalovať kábel cez spodný otvor. Pretože horné pripojenie môže byť zaplavené vodou, dokonca vrátane schopnosti utesniť drôty.

Účtovanie parametrov elektroinštalácie v dome

V kabeláži môžu byť nuansy, ktoré umožnia úniku vlhkosti a spôsobia skrat a majú hroty a zvraty. Preto sa pri inštalácii pouličných zásuviek do záhrady používa celý kus drôtu a tiež sú dodatočne pripevnené spojky na spájkovanie kábla. Na zapojenie alebo káble, ktoré majú tenkú vrstvu izolácie, sa používa kovová objímka alebo vlnitá rúrka, ako aj špeciálny káblový kanál, aby bol celý elektroinštalačný systém riadne chránený pred poškodením a účinkami prírodných javov..

Poznámka! Pri inštalácii spotrebiča na vonkajšie použitie by mal byť umiestnený na nehorľavom povrchu. V prítomnosti takýchto oblastí by mala byť inštalácia sprevádzaná vrstvou izolácie s nehorľavými vlastnosťami, ktorá bude chrániť pred kontaktom s inými zariadeniami.

Dizajnové vlastnosti pouličných zásuviek

Stanovenie charakteristík z účinkov vonkajšieho prostredia, ako aj ochrana pred vlhkosťou alebo prachom, určilo niektoré parametre prvkov zásuvky:

 • prítomnosť ochrannej membrány, berúc do úvahy kryt krytu a uzemňovací kontakt počas inštalácie zariadenia;
 • kontakty by mali byť bronzové s vysokou úrovňou vodivosti;
 • prítomnosť odkvapu a príruby ako predmetov na odvádzanie kvapaliny z minulých častí, ktoré vedú prúd;
 • káblové priechodky musia byť úplne utesnené, spravidla s nainštalovanými silikónovými alebo gumovými vložkami;
 • termoplastické puzdro zásuvky musí byť odolné voči horľavým látkam a iným.

V obchodoch môžete vidieť zásuvky, ktoré majú úplne tvarované gumené puzdrá. Takéto výrobky sú vyrobené z gumy a sú určené pre predlžovacie káble a ich sady..

Pravidlá pre inštaláciu vonkajšej zásuvky

Vodotesná zásuvka je ideálna pre vonkajšiu inštaláciu. Niektorí ho používajú na prácu, iní na pripojenie vianočných svetiel, pouličných lámp alebo iného elektrického náradia..

Proces inštalácie sa líši od inštalácie v interiéri. Je to kvôli potrebe obmedziť bezpečnostné pravidlá pred vonkajšími faktormi vplyvu, ako aj kvôli praktickosti miesta. Zvážte otázku: ako správne nainštalovať pouličnú zásuvku, berúc do úvahy všetky pravidlá? V prvom rade stojí za výber miesta na inštaláciu s pevnou výškou pod krytom, aby sa predišlo problémom..

Pravidlá kladenia podzemných a nadzemných káblov

Pri položení uzemňovacieho kábla musíte dodržať nasledujúce pravidlá:

1. Štandardný kábel s PVC plášťom je možné položiť, ak je celková dĺžka až 3 metre..

2. Potreba dlhšieho kábla musí byť sprevádzaná dodatočným napätím a tiež spojkami a takýto drôt musí byť inštalovaný s uzemnenou svorkou v blízkosti budovy. V tomto prípade môže byť vzdialenosť viac ako 36,5 metra nad zemou a približne 52 metrov alebo viac pod zemou. Iba s prihliadnutím na tieto parametre bude možné pripojiť pouličnú zásuvku. Cena takéhoto vedenia bude vyššia ako obvykle..

Pri podzemnom kábli je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

1. Kábel, ktorý je položený pod zemou, musí byť vybavený izolačnou rúrkou z PVC. Musí byť spájkované s rozpúšťadlami a niektorými časťami a prvkami, ktoré zabezpečia nepretržitú dodávku prúdu..

2. Kábel takejto inštalácie je položený v zemi. Pod terasou alebo dvorom by hĺbka mala dosiahnuť 4,5 m a pod záhonmi alebo trávnikmi hlboké až 7,5 metra.

Inštalácia uzemňovacej zásuvky

Zásuvka by mala byť inštalovaná s uzemňovacím kontaktom a tiež by mala brať do úvahy parametre pripojenia k uzemňovacej slučke budovy. Tiež sa odporúča pripojiť špeciálne zariadenie na zvyškový prúd k elektroinštalácii alebo káblu, ktoré vedú do pouličnej zásuvky. V niektorých prípadoch RCD pomôže chrániť pred požiarom alebo úrazom elektrickým prúdom, ktoré môžu nastať cez poškodený povrch vedenia alebo zásuvky..

Stojí za to pamätať, že zariadenie je navrhnuté pre určitý výkon, takže je okamžite dôležité určiť pripojené nástroje. Pre dodatočnú ochranu sa odporúča kúpiť istič.

Inštalácia pouličnej zásuvky vlastnými rukami

Proces inštalácie zásuvky je nasledujúci:

1. Práca musí začať definovaním vstupu.

2. Nainštalujte vonkajšiu zásuvku, aby ste do steny urobili dieru a umiestnite elektrické vedenie bližšie k vnútornej zásuvke.

3. Po upevnení krabice vo výstupnom priestore a po opise obvodu ju zapojte do ochranných svoriek zariadenia..

4. Panel musí byť pripevnený k krabici, aby sa zabezpečilo, že systém odľahčenia atmosférického tlaku je správny..

5. V prípade potreby položte vodiče na miesto pripojenia cez ochranný vypínací priechod.

Pripojte k zdroju napájania

Istý spôsob, ako smerovať elektrickú energiu do externej zásuvky, je spustiť obvod 240 voltov z hlavného panela v dome na sekundárny panel v požadovanej budove. Hneď ako je obvod položený, už v blízkosti vonkajšej zásuvky bude možné ho rozdeliť na rôzne úrovne napätia, napríklad 240 voltov a 120 voltov..

V tomto systéme je lepšie použiť podzemný kábel požadovanej dĺžky a ako bezpečnostné opatrenie ho chráňte izolačným materiálom, aby ste predišli vonkajšiemu poškodeniu. Nainštalovaný istič musí byť dimenzovaný aj na 240 voltov. Pouličná zásuvka, cena v niektorých obchodoch sa môže líšiť v závislosti od napájania.

V mnohých domácnostiach je na nariadení nainštalovať posilňovací spínač dimenzovaný na 20 alebo 30 ampérov. Najprv sa však musíte uistiť, že nastavovací systém zvládne takýto zosilňovač. Aby ste sa nemýlili, mali by ste zavolať na pomoc elektrikára alebo špecialistu, ktorý prekonzultuje všetky bezpečnostné opatrenia pre inštaláciu vonkajšej zásuvky, ktorej fotografia (a video) vám ukážu jednoduchý spôsob inštalácie zariadenie vo vašej záhrade alebo na dvore.

Stojí za to pamätať na niekoľko spôsobov inštalácie vonkajšej zásuvky, pričom sa zohľadnia všetky parametre použitia a bezpečnosť. V prvom prípade ide o vedenie elektrického prúdu do ďalších štruktúr na mieste a v druhom prípade o vedenie elektriny na prácu so zariadením alebo s iným záhradným náradím. Všetky práce sú jednoduché, ale na začiatku je dôležité informovať miestny úrad v danej oblasti, aby bolo možné vykonať všetky inštalácie podľa pravidiel a dodržiavať bezpečnostné opatrenia..

About the author