Záhradné žiarovky: voľba pre letnú chatu

Letná chata je miesto, kde si človek oddýchne od ruchu mesta, užíva si prírodu a trávi čas s rodinou a priateľmi. Je veľmi dôležité zabezpečiť tu atmosféru, ktorá je príjemná na odpočinok a napomáha komunikácii. Aby mala oblasť atraktívny vzhľad, je potrebné venovať pozornosť detailom. Osvetlenie sa stáva jednou z týchto dôležitých drobností. Lampy vytvoria špeciálnu atmosféru a zaistia bezpečný pohyb po mieste v noci. Tento článok sa zameria na rozmanitosť vonkajších záhradných svetiel.

Obsah:

Kritériá pre výber záhradných a parkových lámp

Pri nákupe sa musíte zamerať na nasledujúce vlastnosti produktu:

 • tvar žiarovky;
 • veľkosti;
 • výkon a spotreba elektrickej energie;
 • typ žiarovky;
 • stupeň ochrany pred vlhkosťou a prachom;
 • cena.

Veľkosti sa vyberajú na základe rozmerov v pláne webu. Na malé plochy je lepšie použiť menšie svietidlá. Tiež na základe veľkosti stránky budete musieť približne vypočítať výkon žiaroviek a ich požadovaný počet.

Hromadne sa používajú tri typy žiaroviek:

 • žiarovky – produkty, ktoré pozná každý. V porovnaní s modernejšími typmi majú také nevýhody, ako je krátka životnosť a zvýšená spotreba zdrojov. Medzi pozitívne vlastnosti patrí nízka cena a široká dostupnosť;
 • žiarivky až donedávna boli považované za úplne nový typ domáceho osvetlenia. Vydržia dlhšie ako predchádzajúce a spotrebujú menej energie. Cena výrazne stúpa. Je možné zakúpiť výrobky, ktoré poskytujú iný odtieň svetla: teplý alebo studený. Medzi nevýhody patrí vysoká cena v porovnaní s „Iljičovými žiarovkami“ a potreba riadnej likvidácie. Je veľmi dôležité mať na pamäti, že žiarivka je tiež nebezpečná, ak je nesprávne zlikvidovaná, napríklad ortuťový teplomer alebo batéria;
 • LED svetlá sa nedávno stali obľúbenými. Sú zbavené nevýhod žiaroviek (životnosť, spotreba energie) a žiariviek (likvidácia). Rovnako ako predchádzajúci typ osvetlenia je možné vytvárať teplé alebo studené svetlo. Spotreba energie je znížená aj v porovnaní so žiarivkovým osvetlením. Teoreticky v takýchto žiarovkách nie sú žiadne prvky, ktoré by mohli zlyhať (vlákno, špeciálny plyn). Svetelná energia sa získava pomocou špeciálneho elektronického zariadenia. Vďaka tomu výrobcovia poskytujú na takéto žiarovky pomerne dlhú záručnú dobu. Toto je najdrahšie z troch typov osvetlenia pri kúpe zariadenia, ale počas prevádzky je najekonomickejšie..

Existuje aj možnosť použitia záhradných žiaroviek na solárny pohon. V tomto prípade je však potrebné vziať do úvahy klimatické vlastnosti oblasti a počet slnečných dní v roku. Tieto ekologické svetlá môžu byť v niektorých oblastiach krajiny zbytočné. A lacné modely nie sú dostatočne výkonné na to, aby osvetlili aj malú oblasť okolo nich.

Voľba tvaru záhradnej lampy v závislosti od štylistického riešenia záhrady

Existuje mnoho dizajnových riešení, ktoré sa používajú na dekoráciu, napríklad klasický alebo minimalizmus. V prípade záhradného pozemku môžu existovať dva typy dekorácií:

 • pravidelný;
 • krajina.

Najprv sa musíte rozhodnúť presne medzi nimi a až potom zvoliť užší koncept.

Záhradné svetlá v bežnej záhrade

 • Pravidelný štýl sa vyznačuje čistými čiarami a pravidelnými geometrickými tvarmi. Vyznačuje sa paralelným, kolmým a diagonálnym usporiadaním záhradných chodníkov:
 • Zelené plochy sú vysadené tak, aby tvorili symetrické kompozície. O korunky je potrebné starostlivo starať a včas ich rezať. Nádrže majú pravidelné geometrické tvary (kruh, obdĺžnik, štvorec atď.). V bežnej záhrade príroda poslúcha človeka a prispôsobuje sa formám, ktoré si vyberie..
 • Pre takú záhradu sú vhodné prísne záhradné žiarovky a lampáše. Mierne umelecký. V obchode sa môžu zdať príliš zastarané, ale práve taký vzhľad, ako keby z minulých storočí, bude najharmonickejšie zapadať do konceptu dizajnu. Aby ste to lepšie pochopili, môžete vidieť fotografie záhrad pri cisárskych palácoch. Všetky sú vyrobené v pravidelnom štýle. Alebo sa môžete vydať na výlet sami a vidieť všetko na vlastné oči. Peterhof, Versailles – dvaja z najjasnejších predstaviteľov pravidelnej záhrady. Záhradné žiarovky Camelion sú pre tento smer ako stvorené..

 • Je potrebné vybrať žiarovky, ktoré sa budú líšiť v predvídateľnosti tvarov a línií, stručnosti a úctyhodnosti. Je to toto riešenie, ktoré zapadne do leštenej a luxusnej záhrady a nedovolí, aby bola príliš plná detailov alebo dokonca strašidelná. Pri vytváraní luxusného prostredia je obzvlášť dôležité mať dokonalý zmysel pre štýl, ktorý vám nedovolí prekročiť hranicu medzi luxusom a vulgárnosťou..

Záhradné lampy v krajinnom štýle

 • Upravená záhrada je opakom predchádzajúcej. Vládne tu atmosféra jednoty s prírodou. Predvídateľnosť je nahradená úplne neobvyklými konštrukčnými riešeniami. Tento typ sa vyznačuje hladkými prechodmi, zakrivenými čiarami s praktickou absenciou priamych čiar..
 • Všetko rastie bez silnej ľudskej kontroly, čo najprirodzenejšie. Obrysy zelených plôch nepodliehajú výrazným zmenám. Trate sú rozložené bez špeciálnych pravidiel. Tento štýl je charakteristický meandrujúcimi potokmi a malými záhradnými jazierkami nepravidelného tvaru..
 • Pre upravenú záhradu môžete použiť takmer akékoľvek osvetlenie. V závislosti od štýlu dizajnu sa sem zmestia moderné formy aj prísne kované lampáše. Fantázia majiteľa je prakticky neobmedzená. Môžete bezpečne stelesniť tie najneočakávanejšie fantázie a rozhodnutia v živote.

 • Tento typ dizajnu je vhodný pre ľudí, ktorí si chcú vo svojej letnej chate odpočinúť od mesta a jeho prísnych geometrických foriem, vrátiť sa do tesnej blízkosti prírody a užiť si ju takú, aká je: nepredvídateľnú, dezorganizovanú, nedodržiavajúcu ľudské zákony a pravidlá.
 • Ako inšpiráciu pred výberom lampy by ste už nemali používať francúzske luxusné paláce a panstvá, ale anglické záhrady. Cestičky nevedú po najkratšej ceste, ale pozývajú na príjemnú a dlhú prechádzku. Akákoľvek chyba alebo nerovnosť územia môže byť premenená na zvýraznenie stránky.
 • Je dôležité mať na pamäti, že v dnešnej dobe sa dizajnéri a majitelia len zriedka striktne držia akéhokoľvek konkrétneho smeru. Najčastejšie sa používajú kombinácie týchto dvoch typov, preto sa pri výbere svietidla musíte zamerať na prevládajúcu atmosféru a vlastné preferencie..

Dizajnové smery

Pri návrhu záhradného pozemku existuje veľké množstvo úzko zameraných riešení. Uvažujme o najbežnejších..

Rustikálne záhradné svetlá

 • V tomto prípade sa volí medzi dvoma smermi: krajina alebo Provence. Krajina je jedným z mužnejších rozhodnutí. Všetko je tu urobené mierne drsne a bez zbytočných drobných drobností. Svietidlá musia zodpovedať atmosfére. Sem sa zmestia jednoduché starožitné pouličné lampy. Mali by ste si vyberať modely bez umeleckých pôžitkov. S čo najjednoduchšími líniami, mierne drsnými tvarmi. Môžete použiť zdanie petrolejových lámp, ale opäť veľmi jednoduché bez ozdôb.

 • Druhou verziou vidieckej záhrady je Provence. Tu inšpirácia pochádza z atmosféry francúzskeho vnútrozemia. Tento štýl je ženskejší a nežnejší. V porovnaní s predchádzajúcim sa objavujú malé radosti, kučery, rezby. Všetko by malo byť veľmi pekné a nenápadné. Do takejto záhrady si môžete vybrať starožitné lampáše s hladkými tenkými čiarami, úhľadné tvary. Veľmi zaujímavým riešením bude použitie výrobkov natretých svetlými farbami ako osvetľovacích zariadení. To umožní, aby sa lampáše alebo žiarovky zosúladili s celkovou atmosférou..

Záhradné lampy v klasickej záhrade

 • V tejto verzii sa musíte zamerať na francúzske, anglické a holandské záhrady. Všetky detaily sú premyslené. Už by nemala existovať jednoduchosť vidieckeho vnútrozemia. Dokonalý štýl a minimálne množstvo detailov sú perfektné pre barokové alebo klasické domy. Zdôrazňujú komplexnosť architektonických prvkov samotnej budovy. Je dôležité mať na pamäti, že drahé neznamená honosné a svetlé. Prave naopak. Skutočne jedinečné položky nepotrebujú honosné reklamy. Najčastejšie vyzerajú skromne a zdržanlivo, ale zároveň vytvárajú jedinečnú atmosféru a nekričia, ale jemne, ale sebavedomo vyhlasujú o bezchybnej chuti majiteľa stránky..
 • Rovnako ako v predchádzajúcom prípade môžu byť polostarožitné prvky použité ako lampáše a žiarovky. Najlepšie je, ak nájdete dokonalú strednú cestu medzi vidieckymi a provensálskymi lampami. Prvé z nich sú pre klasiku príliš jednoduché a hrubé a druhé majú príliš veľa ďalších drobností, ktoré v záhrade v štýle Provence pôsobia roztomilo, ale v klasickom dizajne nie sú na mieste..
 • Aby ste získali veľmi zvláštny vzhľad, môžete ako osvetlenie použiť kvetináče vybavené schopnosťou žiariť.

Záhradné svetlá v modernom štýle

Pre tieto možnosti môžete použiť modernejšie formy svietidiel..

 • Ako záhradnú dekoráciu v štýle minimalizmu môžete použiť polostarožitné žiarovky aj jednoduchšie formy. Napríklad na jeseň by bolo zaujímavým riešením použitie jednoduchých žiaroviek bez akéhokoľvek dodatočného dizajnu vo forme tienidiel a podobne..

 • Pre záhrady s vyspelou technológiou budú vhodné žiarovky vo forme žiariacich guličiek, kociek alebo rovnobežníkov. Môžu byť použité zložitejšie tvary: pyramídy, prvky v tvare kužeľa. Použitie LED vlákna tiež perfektne zapadne do konceptu. Tento ultramoderný štýl umožňuje najneočakávanejšie riešenia. Je dôležité vyhnúť sa klasickým a známym formám..

Svietidlá s orientálnymi motívmi

 • V poslednej dobe sa oči obyvateľov našej krajiny stále viac obracajú na východ. Zdobenie záhrady v orientálnom štýle je zaujímavé riešenie, ktoré vám umožní zvýrazniť územie na pozadí ostatných..
 • Pri použití arabských motívov je potrebné vybrať žiarovky, ktoré podporia atmosféru orientálnej rozprávky. Tu budú nielen vhodné monochromatické možnosti, ale aj kombinácia okuliarov rôznych farieb. Arabský štýl sa vyznačuje luxusom, teplom a maximálnym komfortom. Toto všetko je dôležité zachovať pomocou osvetlenia. Použitie teplých, sýtych farieb na vytvorenie dojmu chladnej noci po dusnom dni.
 • Čínština a japončina sa môžu stať úplným opakom arabského štýlu. Prvá, rovnako ako predchádzajúca, zahŕňa použitie jasných farieb, najmä červenej. Vyznačuje sa však úplne iným tvarom. Tu môžete využiť známe čínske lampióny. Japonský štýl sa vyznačuje veľkou zdržanlivosťou a odmietaním jasných akcentov. Najlepšie je zvoliť svietidlá umiestnené blízko zeme. Mali by dávať rovnomernú a jemnú farbu. Je lepšie použiť matné sklo. Telo svietidla, ktoré sa najviac harmonicky hodí do záhrady v japonskom štýle, by malo byť natreté čiernou alebo hnedou farbou..

Výber umiestnenia záhradných a parkových svetiel a žiaroviek

Osvetľovacie zariadenia je najlepšie umiestniť na miesta, kde sa zdržiavajú ľudia, alebo zvýrazniť akékoľvek dekoratívne prvky. Svietidlá majú najčastejšie:

 • je lepšie používať záhradné solárne svetlá pozdĺž okrajov chodníkov a chodníkov;
 • na parkovisku;
 • pri vchode do areálu;
 • pri vchode do domu;
 • vedľa altánkov alebo terás;
 • v blízkosti krásnych stromov;
 • pozdĺž brehov nádrží;
 • na osvetlenie fontán a rôznych sochárskych kompozícií.

Je potrebné mať na pamäti, že na inštaláciu svietidiel je najvhodnejší elektrotechnik. Bude schopný kompetentne pripojiť prvky k sieti. Aby nedošlo k poškodeniu výsadby, odporúča sa premýšľať o osvetlení bezprostredne po kúpe letnej chaty. To umožní položenie elektrických káblov bez poškodenia rastlín. Zabezpečenie pripojenia a používania je veľmi dôležité.

Svietidlá by mali vyzerať dobre v lete aj v zime. Preto treba výber miesta z miesta brať so zodpovednosťou..

Dekorácia nádrží záhradnými lampami

 • Ďalšou dôležitou technikou na vytvorenie útulnej atmosféry pre relaxáciu bude osvetlenie umelých alebo prírodných nádrží v letnej chate. Osvetlenie je možné umiestniť dvoma spôsobmi: záhradná lampa, lopta plávajúca na vodnej hladine a zvýraznenie akýchkoľvek prvkov okolo nádrže..
 • Druhá možnosť vyzerá pôsobivejšie. Môžete tiež použiť žiarovky, ktoré sa budú lepiť na povrch vodnej hladiny ako bóje. Ak je na mieste malý vodopád, môže byť tiež zvýraznený. Streamové kanály je možné rozlíšiť pomocou malých bodových svetiel alebo LED pásikov..

Kompetentný výber svetelných prvkov premení stránku a zmení ju na magickú nočnú rozprávku. Aj keď územie počas dňa nevyzerá veľmi expresívne, pomocou žiaroviek na letnú chatu s nástupom večera sa môže úplne zmeniť. Preto je výber svietidiel taký dôležitý. A ak máte znalosti a skúsenosti, môžete si vyrobiť úplne jedinečné záhradné lampy vlastnými rukami..

About the author