Disperzná farba na vodnej báze pre vonkajšie aj vnútorné použitie

Na začiatku opravy väčšina z nich čelí takému problému, ako je výber farby, ktorá by v ideálnom prípade zodpovedala celej myšlienke dizajnu, bola odolná, kvalitná a bezpečná pre zdravie. Všetky tieto požiadavky spĺňa vodou riediteľný náterový a lakový materiál..

Farba na vodnej báze je najbežnejšou v oblasti stavebníctva, získala si veľkú popularitu vďaka svojmu jedinečnému zloženiu, ktoré v sebe spája šetrnosť k životnému prostrediu, požiarnu odolnosť a estetický vzhľad..

Disperzná farba na vodnej báze – účel a hlavné komponenty

Farba na vodnej báze je materiál na farby a laky, ktorý je vyrobený na báze syntetických polymérnych spojív, ako je olej alebo živica. Farba je ekologický a nehorľavý výrobok, pretože riedidlo nie je organické rozpúšťadlo, ale voda.

Samotné slovo „disperzia“ znamená mechanickú suspenziu tuhých zložiek v kvapaline, ktoré slúžia na dodanie lepivosti, viskozity a hrúbky stavebného materiálu..

Po nanesení farby na povrch sa voda, ktorá bola pridaná do náterového materiálu, začne odparovať, potom vodno-disperzný náter začne tvrdnúť a nadobúda vlastnosti vysokej odolnosti voči vode a účinnej protipožiarnej ochrany..

Tento materiál na farby a laky sa vyrába vo forme tekutej pasty a už pred lakovaním sa zriedi na požadovanú konzistenciu..

Hlavné zložky farby na vodnej báze:

 • Pigmenty;
 • Filmové formovače;
 • Plnivá;
 • Špeciálne aditíva.

Pigmenty sú látky, prostredníctvom ktorých farba získava požadovaný odtieň..

Filmotvorné látky sú spojivá navrhnuté tak, aby vytvorili polymérny film, ktorý pevne priľne k podkladu a je schopný zadržať všetky ostatné zložky. Trvanlivosť a vlastnosti povlaku závisia predovšetkým od kvality tvarovača filmu..

Plnivá sú prírodné alebo syntetické prísady. Vo vode disperzných farbách slúžia ako plnivá hlavne mramorové štiepky, mastenec a med, určené na zlepšenie prevádzkových a technologických vlastností náterového materiálu..

Prísady na špeciálne použitie sú látky pridávané do náterovej hmoty za účelom dosiahnutia takých vlastností, ako sú: urýchlenie zmáčania podkladu, uľahčenie procesu dispergovania pigmentov a mnohé ďalšie. Napríklad aditíva, ako sú koalescenty, môžu znižovať teplotu tvorby filmu..

Charakteristika farieb na vodnej báze

Disperzná farba na vodnej báze je absolútne ekologický, ohňovzdorný a ľahko použiteľný materiál, ktorý nepáchne.

Je veľmi obľúbený kvôli svojim nepopierateľným výhodám, konkrétne:

 • Bez organických rozpúšťadiel, takže farba je úplne šetrná k životnému prostrediu.
 • Žiadny špecifický zápach.
 • Jednoduchosť použitia.
 • Požiarna odolnosť.
 • Paropriepustnosť, v dôsledku ktorej je vylúčená možnosť výskytu húb a plesní.
 • Priľnavosť – schopnosť farby priľnúť k povlaku po dlhú dobu bez toho, aby došlo k odlupovaniu, bublinám a odlupovaniu.
 • Trvanlivosť. Pri dodržaní všetkých technologických požiadaviek môže farba vydržať 10-15 rokov.
 • Rýchle schnutie, asi 1-2 hodiny.
 • Pri sušení sa uvoľňuje iba vodná para.
 • Vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
 • Tieto farby sú relatívne lacné.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že vodou riediteľné farby sa neboja vystavenia vysokej vlhkosti, takže ich možno aplikovať aj na povrchy v kúpeľni alebo v kuchyni..

Odolnosť voči vode je veľmi dôležitou vlastnosťou farby na vodnej báze. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou je lepšie nepoužívať farby s nízkou odolnosťou voči vode. Je veľmi ľahké skontrolovať túto vlastnosť materiálu farby a laku. Aby ste to urobili, musíte na kartu alebo inú vzorku naniesť farbu a potom ju vložiť na 24 hodín do vody. Ak je vodná disperzná farba dostatočne odolná voči vlhkosti, po stanovenom čase sa na nej neobjavia žiadne bubliny, žiadne napučanie atď. Proces overenia je možné urýchliť vložením karty na približne 15 minút pod tečúcu vodu. Ak sa farba zmyla, potom v jej zložení nie je žiadne alebo len málo spojiva alebo farba nie je odolná voči vlhkosti.

Hlavnou nevýhodou farby na vodnej báze je, že pri nízkych teplotách môže stratiť svoje vlastnosti, preto by sa mala skladovať iba v miestnostiach s izbovou teplotou..

Rozsah použitia vodou disperzných farieb

Rozsah použitia vodou disperzných farieb je veľmi široký a závisí od toho, aký druh farby sa používa..

Sú určené predovšetkým na maľovanie vnútorných aj vonkajších prvkov budovy. Môžu byť použité na natieranie takmer akéhokoľvek náteru – tehly, betónu, dreva a kovu, vopred natretého základným náterom. Kmene stromov sú veľmi často pokryté týmto typom farby a laku a zároveň im poskytujú spoľahlivú ochranu pred hlodavcami, chladným počasím a teplom..

Druhy farieb na vodnej báze

Disperzná farba na vodnej báze, ktorej cena závisí od mnohých faktorov, v závislosti od zložky spojiva, je rozdelená do troch hlavných typov, ktoré sa líšia vlastnosťami a rozsahom. Menovite:

Každé z týchto spojív má klady aj zápory. Voľba závisí od toho, aké vlastnosti materiálu farby a laku sú v konkrétnych prípadoch dôležité..

Farby na vodnej báze na báze polyvinylacetátovej disperzie (PVA)

Tento druh farby je najlacnejší. Majú nízku odolnosť voči vlhkosti, takže ich oblasť použitia je dosť úzka. Vodou disperzná polyvinylacetátová farba sa používa hlavne na natieranie stien a stropov v suchých miestnostiach..

Farby na vodnej báze na báze disperzie styrén-butadiénu

Výhodou tohto druhu farieb je, že sú vysoko odolné voči vode, ale disperzie styrénbutadiénu majú obmedzenú svetlostálosť. To obmedzuje ich rozsah. Maľujú povrchy vnútorných priestorov, ale je odrádzané používať tieto farby na vonkajšie práce, pretože keď sú vystavené svetlu, začnú časom žltnúť.

Farby na vodnej báze na báze akrylových disperzií

Sú drahšie ako predchádzajúce typy farieb, ale sú univerzálnejšie a často sa používajú..

Akrylové disperzie, alebo, ako sa im často hovorí, akrylátové, sú schopné udržať farbu farby pri akomkoľvek náraze na ne, dokonca aj pri intenzívnom ultrafialovom žiarení. Akrylová vodná disperzná farba dostatočne rýchlo schne, je odolná voči praniu, má trvanlivosť, vodotesnosť, paropriepustnosť a robí povrch elastickým. Vodou disperzné akrylátové farby sa perfektne nanášajú, majú veľmi dobrú priľnavosť a vytvárajú dokonale rovnomerný povlak. Je schopný namaľovať malé praskliny na povrchu až do veľkosti 0,5 milimetra..

Ako si vybrať farbu na vodnej báze

Výber vo vode dispergovateľného materiálu na farby a laky závisí od veľkého počtu faktorov:

 • Krajina výrobcu
 • Ochranná známka (je lepšie, ak sa spoločnosť už etablovala na svetovom trhu, pretože mladé ochranné známky nie sú zárukou spoľahlivosti, kvality a trvanlivosti)
 • Stupeň osvetlenia miestnosti
 • Potrebná dekoratívna vlastnosť
 • Úroveň vlhkosti v miestnosti
 • Teplotný režim
 • Typ povrchu, ktorý sa má ošetriť (drevo, betón, železo atď.)
 • Prítomnosť špecifických požiadaviek (odolnosť proti vlhkosti, paropriepustnosť atď.)

Pri výbere farby disperznej vo vode by ste mali venovať pozornosť aj certifikátu kvality vybraného produktu. Potom sa obráťte na predajcu, či sú dodržané podmienky skladovania farby, pretože nesprávna konzervácia materiálu farby a laku môže viesť k narušeniu hustoty farby, v dôsledku čoho sa jej výkonnosť v budúcnosti zhorší. môže delaminovať.

Príprava povrchu miestnosti na maľovanie

Pred nanášaním farby by mal byť náter dôkladne očistený od prachu, nečistôt, mastnoty, pretože môžu negatívne ovplyvniť čerstvú vrstvu farby. Vady a uvoľnené oblasti by mali byť vyrovnané cementovou zmesou. Ak je na ošetrovanom povrchu pleseň, musí byť mechanicky odstránená. Odborníci radia, po vyčistení naneste vrstvu fungicídu a nechajte miestnosť 12 hodín, pomôže odstrániť všetky nežiaduce mikroorganizmy.

Takže pred nanesením farby musí byť povrch úplne suchý a čistý..

Technológia nanášania vodou disperznej farby

Rovnako ako všetky farby, aj vodou riediteľné farby je potrebné pred použitím opatrne premiestniť. V závislosti od stavu povrchu môže byť potrebné naniesť jednu až tri vrstvy farby na vodnej báze. Ak je stena alebo strop natretý prvýkrát, musia byť ošetrené základným náterom. Proces plnenia sa vykonáva valčekom alebo kefou s ďalším sušením, ktoré môže trvať 1 až 2 hodiny.

Spotreba farby na vodnej báze je približne 140-180 g / m2.

Aby sa získal požadovaný odtieň farby, do jej zloženia sa pridávajú špeciálne farbivá..

Prvá vrstva farby sa nanáša zo strany okna, rovnobežne s ňou.

Na získanie požadovaného odtieňa farbiva sa k bielemu základu pridá farbiaci pigment, ktorý sa navlhčí vo vode a pred zmiešaním sa premieša..

Na maľovanie stien alebo stropov farbou môžete použiť valček, kefu alebo sprej. S valčekom je vo väčšine prípadov potrebné naniesť asi dve vrstvy farby s intervalom štyroch hodín medzi vrstvami, všetko závisí od konkrétneho prípadu. Prvú vrstvu je možné nanášať štetcom, iba v tomto prípade je potrebné použiť zloženie farby zriedenej vodou (0,5 litra vody na 5 kg farby) a už druhá vrstva na dosiahnutie hladšieho povrchu je lepšia maľovať valčekom. Striekacou pištoľou namaľujte stenu alebo strop vo vzdialenosti asi jedného metra.

Bezpečnostné požiadavky a skladovanie

V záujme vlastnej bezpečnosti pred použitím farby naneste ochranný krém a noste okuliare na tvár a ruky..

Maľované miestnosti musia byť vybavené prívodným a výfukovým vetraním, aby bola zaistená bezpečnosť pracovného priestoru..

Vodné disperzné farby GOST 9880.5 by sa mali skladovať pri teplote 0-30 ° C. Skladovanie je povolené pri teplotách do 40 ° C pod nulou, ale nie dlhšie ako jeden mesiac.

About the author