Druhy primerov

Základný náter je špeciálna tekutá kompozícia, ktorá sa nanáša na povrch, ktorý sa má ošetriť pred lakovaním, tmelom a inými prácami. Obvykle obsahuje filmotvorné látky (oleje, živice, bitúmeny, rôzne druhy lepidiel), pigmenty, urýchľovače sušenia a ďalšie prísady. Základom základného náteru môže byť minerál, akryl, alkyd, olej atď. Farba bude takmer vždy lepšie priľnúť k základnému náteru, ktorý má rovnakú základňu..

V nedávnej minulosti sa na penetráciu stien a stropov používalo lepidlo na tapety (ak bol na tapety potrebný základný náter), lepidlo PVA zriedené vodou alebo silikátom, farba silne zriedená rozpúšťadlom. Strom bol ošetrený ľanovým olejom. Teraz na trhu s farbami a lakmi si môžete kúpiť univerzálne lacné základné nátery a vysokokvalitné vysoko špecializované formulácie známych výrobcov..

Moderný priemysel ponúka široký sortiment stavebných základových náterov: hlboko penetračné, znižujúce nasiakavosť povrchu, spevňujúce a zlepšujúce priľnavosť, izolačné, antikorózne, fungicídne, antiseptické a ďalšie..

Priméry sa bežne delia na impregnácie (používané na primárne ošetrenie základne) a zlúčeniny zlepšujúce adhéziu. K dispozícii sú zmesi pripravené na použitie a suché základy, ktoré vyžadujú riedenie vhodnými rozpúšťadlami.

Prečo potrebujete základný náter

V prvom rade základný náter povrchu pomôže efektívnejšie naniesť nasledujúce vrstvy. Navyše takýto povlak vydrží oveľa dlhšie. Niektoré typy základných náterov môžu regulovať pórovitosť základne, posilniť ju. Existujú zmesi, ktoré zabraňujú opotrebovaniu rôznych materiálov a chránia ich pred koróziou..

Použitie základných náterov na lakovanie navyše výrazne zníži spotrebu drahej farby. Vďaka nim farba leží v rovnomernej vrstve, drobné chyby sú vyhladené.

Oblasti použitia primérov

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim výber správneho typu základného náteru je základný materiál. Kompozície primerov podľa oblasti ich použitia je preto možné podmienene rozdeliť do nasledujúcich skupín:

Penetrácia minerálnych povrchov

Medzi minerálne povrchy patrí tehla, škvárový blok, betón, pórobetón, omietka atď. To znamená, že materiály, z ktorých sú zložené hlavne steny a stropy budov.

Vedúce postavenie pri príprave „holých stien“ pre následné nátery zaujíma základný náter s hlbokou penetráciou. Mechanizmom účinku je najhlbšia impregnácia základného materiálu, pričom polymérna zložka je dobre spojená so základnými časticami, pričom ošetrený povrch zostáva porézny. To výrazne zvyšuje priľnavosť ďalšej vrstvy k minerálnej báze. Hlboko prenikajúce priméry majú často fungicídne (protiplesňové) prísady.

Ak je povrch príliš voľný, pórovitý, nie silný, bude potrebný spevňujúci základný náter. Takáto zmes obsahuje viac lepidiel, to znamená, že pri penetrácii do materiálu znateľne spevňujú jej hornú vrstvu. Upozorňujeme, že spotreba základného náteru závisí od pórovitosti ošetreného povrchu. Pri práci na omietke s nedostatkom cementu v starších budovách sa často používajú výstužné základné nátery. Nemali by sme však zabúdať, že takéto zmesi spevňujú materiál iba do hĺbky ich prieniku – nezachránia rozpadajúcu sa omietku.

Univerzálny alebo univerzálny základný náter aplikovaný medzi vrstvy. Zlepšuje priľnavosť, umožňuje rovnomerné nanášanie farby atď. Pri jeho výbere by ste mali vziať do úvahy nielen základný materiál, ale aj vrstvu nanesenú nasledujúcim.

Antialkalický základný náter je potrebný iba vtedy, ak na povrchy obsahujúce alkálie používate farby na báze rozpúšťadiel. Môžu to byť nové betónové, cementové potery alebo ohňovzdorné povrchy..

Betónový kontaktný základný náter sa používa na úpravu hladkých tvrdých povrchov, ako sú betónové dosky, sadrokartónové dosky alebo olejovo natreté podklady. Táto zmes obsahuje piesok a cementové prísady na zdrsnenie povrchu. Hladký povrch so slabou priľnavosťou sa tak stáva vhodným na následné omietanie, tmelenie, lepenie obkladov a iné dokončovacie práce..

Spracovanie dreva

Spracovanie drevených povrchov a dielov sa vykonáva v niekoľkých fázach. V prvom rade musí byť strom chránený pred biologickými faktormi, ktoré spôsobujú deštrukciu. Ide o hnilobu, huby, riasy, hmyz, hlodavce. Na ochranu sa používajú špeciálne impregnácie, ktoré majú antiseptické, fungicídne, pesticídne, insekticídne a ďalšie zložky. Pre maximálnu ochranu dreva je potrebné tieto impregnácie naniesť niekoľkokrát..

Pred lakovaním sa na drevo nanášajú ďalšie základné nátery (v niektorých prípadoch ich nahradia): vyhladzujú alebo naopak napučiavajú štruktúru podkladu. Pri ich použití farba ukladá oveľa rovnomernejšie, jej spotreba je kvôli menšej nasiakavosti výrazne znížená.

Špeciálne zmesi na základný náter dreva zahrnujú prostriedky na odmastenie povrchu ihličnatého dreva. Tieto lieky sa delia na rozpúšťajúce a zmydelňujúce. Po ich aplikácii môže byť potrebné drevené povrchy opracovať..

Kovové základné nátery

Pri spracovaní kovových povrchov (železné kovy) so znateľnými stopami korózie sa používa predovšetkým konvertor hrdze. Po použití sa vykoná mechanické spracovanie. A až potom je možné povrch natrieť základným náterom, aj keď základný náter obsahuje kyselinu fosforečnú (hlavná zložka konvertora).

Antikorózne základné nátery na farbenie železných kovov a neželezných kovov sa používajú odlišne (pozinkované železo je natreté základnými hmotami pre neželezné kovy).

Základný náter na ostatné povrchy

V niektorých prípadoch môže byť potrebné natrieť materiály, na ktoré farba nesedí, a v niektorých prípadoch ich dokonca koroduje (dlaždice, sklo, keramika, plasty). Na tieto situácie sú vhodné primery s vysokou priľnavosťou..

Existujú priméry, ktoré blokujú rôzne škvrny (sadze, mastnota atď.). Pri náteroch proti škvrnám sa nežiaduce škvrny časom neprejavia cez farbu alebo tapetu.

Niektoré typy primerov

Emulzný alebo akrylový základný náter je vhodný na takmer všetky typy povrchov: tehla, betón, omietka, tmel, sadrokartón, drevo atď. Výnimkou sú kovové povrchy – väčšina týchto základných náterov neobsahuje antikorózny komponent. Medzi výhody základných náterov na akrylovej báze patrí jednoduché použitie, schopnosť riediť obyčajnou vodou. Rýchle schnutie (za 2-4 hodiny) a absencia silného zápachu robia akrylový základný náter veľmi vhodným pre prácu v obytných priestoroch. Vyrábajú sa akrylátové základné aj povrchové penetrácie..

Alkydový základný náter sa široko používa na prípravu drevených povrchov na lakovanie, doba schnutia sa pohybuje od 10 do 16 hodín. Tento základný náter „uvoľňuje“ hornú vrstvu dreva, čo výrazne zlepšuje priľnavosť medzi farbou a drevom. Takýto základný náter výrazne zvyšuje trvanlivosť povlaku, predlžuje jeho životnosť. Alkydové priméry sa používajú aj na poťahovanie železa. Nie je určené na použitie na minerálne povrchy.

Epoxidové a polyuretánové základné nátery sa riedia rozpúšťadlami príslušnými farbami. V zásade sú natreté betónovými základmi a pripravené na aplikáciu smaltov..

Šelakový základný náter sa používa na ošetrenie konárov na rezoch z mäkkého dreva. Takýto základný náter sa používa aj pri práci s farbami rozpustnými vo vode.

Polystyrénové základné nátery sa používajú na omietnuté a drevené povrchy. Vzhľadom na svoju vysokú toxicitu ich však možno používať iba v dobre vetraných nebytových priestoroch alebo pri práci vonku..

Špecializované priméry na kov sa bežne delia na izolačné, ochranné a fosfátové. Izolačné základné nátery sa skladajú zo zinkovo ​​bieleho a červeného olova. Takéto priméry neinteragujú s kovom, ale mechanicky ho chránia pred prenikaním vlhkosti. Kategória izolačných primérov zahŕňa glyftalové a fenolformaldehydové zlúčeniny. Čas sušenia pri izbovej teplote sa pohybuje od niekoľkých hodín do dvoch dní.

Pasivačný alebo ochranný základný náter, ktorého cena je oveľa vyššia, spoľahlivo prekonáva izolačný základný náter. Túto skupinu pôd je možné použiť na železné aj neželezné kovy. Vzhľadom na vysoký obsah zinku (až 90%) môže taký povlak vydržať prevádzku v niektorých agresívnych prostrediach..

Fosfátové základné nátery zlepšujú priľnavosť farby k kovu a predchádzajú tvorbe hrdze. Pred použitím sa taký základný náter zriedi kyslým riedidlom. Naneste ho v niekoľkých vrstvách pod odolný smalt. Základný náter, ktorého vlastnosti sú uvedené vyššie, sa používa na úpravu železných kovov vo vlhkom prostredí..

About the author