Farba na kov a hrdzu: charakteristika, výber, aplikácia

Napriek vzniku mnohých nových materiálov vyrobených v súlade s metódami vyvinutými vo veku inovatívnych technológií, kov, všadeprítomný ako vonkajší dokončovací materiál, sa neplánuje vzdať svojich pozícií. Jeho špecifické vlastnosti však vyžadujú zavedenie farieb a lakov v stavebníctve, aby sa zabránilo predčasnému zlyhaniu kovových povrchov, ktoré napriek sile a trvanlivosti kovu nie je nič neobvyklé. Kovové konštrukcie sa stali neoddeliteľnou súčasťou bytových domov, ktorých konštrukčné prvky naznačujú prítomnosť kovových vodovodných a vykurovacích potrubí, ako aj kovových plotov na balkónoch a schodiskách. Predmestská výstavba ešte aktívnejšie využíva kovové konštrukcie – malé architektonické formy, skleníky, brány a mreže na oknách – to všetko je vyrobené hlavne z kovu. Výber kovu je určený jeho jedinečnými vlastnosťami, vrátane mechanickej pevnosti, zvýšenej odolnosti voči vysokým teplotám a relatívnej dostupnosti. Napriek mnohým výhodám má kov svoje vlastné zraniteľné miesta, ktorých prítomnosť určuje použitie farby na kov a hrdzu.

O hrdzi a o tom, ako sa s ňou vysporiadať

Ako ste už pochopili, hlavnou nevýhodou kovu je jeho nízka odolnosť proti korózii, ktorá je vyjadrená nielen zhoršením vzhľadu kovových štruktúr, ale aj skrátením jeho životnosti. Aby sme pochopili princíp účinku antikoróznych činidiel, zvážime základnú terminológiu. Hrdza – je výsledkom oxidačných procesov, ktoré sa vyskytujú na povrchu kovu. Kovové konštrukcie podliehajú oxidácii, keď vzduch obsahuje veľké množstvo vodných pár, pod vplyvom ktorých sa pevnosť kovu znižuje a stráca sa jeho pôvodná príťažlivosť. Progresívna korózia, prenikajúca do materiálu, priťahuje vlhkosť a vďaka svojej poréznej štruktúre je zadržiavaná vo vnútri kovu. Ako sa vysporiadať s deštrukciou kovu, ktorý pri neustálom kontakte materiálu s agresívnym prostredím a pri absencii špeciálnych opatrení na zabránenie deštrukcii kovu bude len postupovať?

Tradičné metódy ochrany kovov zahŕňajú čistenie hrdze, po ktorom je kovový povrch ošetrený antikoróznym základným náterom a až potom ochranným náterom. Z hľadiska materiálových a časových nákladov však tieto opatrenia nie sú vždy odôvodnené, čo si vyžiadalo hľadanie nových, nákladovo efektívnych a pracovne menej náročných spôsobov ochrany kovu pred koróziou. A našli sa. Poradie akcií v tejto situácii dnes vyzerá trochu inak..

Aby sa zabránilo postupnému ničeniu materiálu, používajú sa farby a laky, ktoré zabraňujú oxidačnému procesu na kovovom povrchu.

Klasifikácia farieb a lakov na kov

Pred podrobným zvážením vlastností a použitia farby na hrdzu zvážte hlavné odrody farby na kov:

 • Epoxidové emaily;
 • Olejové farby;
 • Alkydové farby;
 • Akrylové farby.

Epoxidové emaily sa vzhľadom na toxicitu svojich zložiek používajú v každodennom živote veľmi zriedka. Materiál vyrobený na báze silikónových živíc, určený na ochranu kovových štruktúr pred vysokými teplotami.

Olejové farby, ktorých hlavnými zložkami sú ľanový olej a prírodné oleje, sú kvôli svojej nízkej odolnosti voči extrémnym teplotám určené hlavne na dokončovacie práce v interiéri. To obmedzuje ich použitie ako materiálu na vonkajšie dokončovacie práce, pretože olejové farby neposkytujú primeranú ochranu kovových štruktúr pred koróziou..

Alkydové farby používané na natieranie pozinkovaných kovových povrchov majú tiež svoje výhody a nevýhody. Napriek tomu, že sa alkydové farby vyznačujú najväčšou priľnavosťou, nie sú odolné voči vysokým teplotám a sú extrémne horľavé..

Napriek tomu, že akrylové farby na kov sa vyznačujú relatívne novým výskytom na trhu, v súčasnosti sa vyznačujú rastúcou popularitou, čo sa vysvetľuje množstvom funkčných charakteristík tohto druhu farieb a lakov. Vďaka svojej trvanlivosti a zaručenej ochrane kovu proti korózii sa používajú na vnútorné i vonkajšie dokončovacie práce. Okrem toho demonštrujú svoju účinnosť pri lakovaní vykurovacích telies a iných silne zahrievaných častí..

Antikorózne farby: rozsah a vlastnosti

Ako ste asi uhádli, nie všetky farby na kov sú schopné poskytnúť optimálnu ochranu materiálu pred koróziou a predčasnou stratou jeho pôvodných vlastností. V tomto ohľade, vzhľadom na klasifikáciu farieb podľa kovu, je potrebné samostatne zvážiť stojaci náter na hrdzu. Medzi spotrebiteľmi je najobľúbenejším zástupcom tejto skupiny hrdzavý náter Hammerayt..

Skúsení vývojári, ktorých cieľom je vykonať renováciu s minimálnymi ekonomickými nákladmi, radšej kúpia hrdzavú farbu na ochranu kovu pred hrdzou. To umožní nielen odmietnuť vykonávať pomerne namáhavú a nákladnú prácu, ktoré nie sú vždy odôvodnené, ale tiež výrazne zjednoduší technologický proces nanášania antikorózneho povlaku. Hrdzavá farba, ktorej cena závisí od výrobcu a technickej rozmanitosti materiálu na farby a laky, je rýchloschnúca jednozložková farba vyrobená na báze syntetických živíc modifikovaných epoxidom s prídavkom antikoróznych pigmentov, ktorý poskytuje najefektívnejšiu a najtrvanlivejšiu antikoróznu ochranu a konečný náter s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami.

Vďaka zloženiu syntetických živíc, ktoré starostlivo vybral tím špecialistov, vám použitie hrdzavej farby Hammerite umožní získať lesklú, polomatnú a kladivovú úpravu, o vlastnostiach ktorých sa bude diskutovať nižšie. Hlavnou výhodou tohto povlaku je schopnosť odolávať hromadeniu nečistôt, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe hrdze. Rozsah použitia farby na hrdzu je extrémne široký: dnes sa používa v súkromnej výstavbe aj v priemyselnom priemysle, napríklad na natieranie strešných systémov, plynových a vodovodných potrubí, zariadení, obrábacích strojov a poľnohospodárskych nástrojov, ako aj iné kovové konštrukcie, ktoré potrebujú protikoróznu ochranu.

Zahrnutie vysokomolekulárnych silikónov do farby poskytuje dodatočné vlastnosti farby, ktorej podstatou je zabrániť negatívnym vplyvom vlhkosti na kovové povrchy. Zmáčacie vlastnosti farby umožňujú jej aplikáciu na úplne nepripravené kovové povrchy. Prevádzkové teploty kovov ošetrených antikoróznou zmesou sa pohybujú medzi -20 a +80 stupňov, čo spolu s odolnosťou proti zničeniu ultrafialovým žiarením umožňuje používať farbu pod hrdzou v horúcich a vlhkých klimatických zónach.

Výhody hrdzavej farby

Zhrňme vyššie uvedené skutočnosti a zvýraznime hlavné výhody farby na hrdzu:

 • Môže byť aplikovaný priamo na hrdzavé povrchy a zle pripravené povrchy;
 • Schopnosť farby vytvárať povlak odolný voči poveternostným vplyvom charakterizovaný vlastnosťami odpudzujúcimi vodu a nečistoty;
 • Vysoká krycia schopnosť;
 • Vysoká priľnavosť k hrdzavým povrchom;
 • Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti korózii;
 • V krátkom čase schne;
 • Dlhá životnosť povlaku, až 8 rokov;
 • Široká škála továrenských odtieňov.

Napriek veľkému počtu výhod má antikorózny povlak aj svoje nevýhody:

 • Je zakázané natierať zariadenia, ktorých prevádzkové teploty presahujú 150 stupňov;
 • Je vylúčené nanášanie antikorózneho náteru na kovové konštrukcie, ktorých povrch je v kontakte s pitnou vodou.

Vlastnosti kladivovej farby na hrdzu

Paleta farieb obsahuje množstvo odtieňov vrátane lesklých a pololesklých farieb, polomatných a kladivových odtieňov.

Kladivová farba na hrdzu dostala svoje meno vďaka tomu, že ňou pokrytý povrch vizuálne pripomína povrch hlavy kladiva, to znamená, že sa vyznačuje rovnakou sotva vnímateľnou drsnosťou a kovovým leskom. Výroba kladivovej farby sa vykonáva na báze alkyd-styrénového, akrylového a epoxidového základu a s prídavkom jemnozrnného skla a hliníkového prášku.

Vďaka zvýšenej odolnosti kladivovej farby voči vysokej vlhkosti, teplotným výkyvom a vibračným vplyvom sa kladivová farba používa na povrchové úpravy priemyselných zariadení, ako aj na vytváranie stabilných antikoróznych náterov nielen železných, ale aj farebných kovov. . Hlavnou výhodou farby na kladivo je schopnosť nanášať priamo na hrdzu bez predbežnej prípravy a vytváranie vzduchotesnej ochrannej fólie vďaka obsahu špeciálnych spojív.

Aplikácia antikoróznej farby na povrch: príprava

Priebeh práce pri nanášaní antikorózneho náteru je štandardný. Pretože povrch, ktorý má byť natretý, musí byť čistý, suchý a bez mastnoty, odporúča sa pred lakovaním vykonať jeho štandardnú prípravu, čo znamená čistenie povrchu drôtenou kefou v dvoch smeroch alebo rovnomerné prebrúsenie brúsnym papierom po kontaktnej ploche. materiálu. Po preskúmaní stavu povrchu na prítomnosť ostrých rohov a zistení veľkých zvyškových nepravidelností sa odstránia pomocou drviča. Odborníci však neodporúčajú nechať sa uniesť takými kardinálnymi technikami, ako je použitie drviča a vŕtačky s vhodným príslušenstvom, pretože môžu spôsobiť poškodenie kovového povrchu a dokonca poškodiť jeho celistvosť. Predtým natreté povrchy by mali byť očistené nielen od nečistôt, prachu a mastnoty, ale aj od starého náteru, potom je dôkladne opláchnutý vodou a vysušený..

Ak máte do činenia s povrchmi, na ktorých sa vyvinula hrdza, ďalším krokom je vybrať najlepšiu metódu na odstránenie hrdze pred lakovaním. Ak na ochranu kovového povrchu pred koróziou použijete farbu, ktorá obsahuje konvertor hrdze, nie je potrebné sa zameriavať na existujúcu hrdzu a dosiahnutie kovového lesku ošetreného povrchu, pretože tento typ antikoróznej farby prevádza hrdzu. zvyšky, ktorých hrúbka nepresahuje 30 mikrónov, vo vrstve základného náteru.

Aj keď výrobcovia hrdzavých farieb tvrdia, že ich výrobky je možné používať aj bez základného náteru, odporúčame vám naniesť základný náter, ktorý zvýši priľnavosť antikorózneho náteru a predĺži životnosť naneseného náteru. Ďalšou vecou je základný náter na hrdzu, ktorého aplikácia nevyžaduje predbežný základný náter..

Základný email na hrdzu: vlastnosti

Prax nanášania základného náteru na rôzne druhy kovových povrchov vrátane povrchov poškodených hrdzou bez povinného predbežného nanášania základného náteru. Je to spôsobené účinkom základného skloviny, nazývaného „tri v jednom“, to znamená, že základný náter na hrdzu kombinuje vlastnosti základného náteru na kov, antikorózneho náteru a smaltu na kov. Výsledkom je, že postup pri práci so základným emailom je výrazne zjednodušený:

 • Kovový povrch je očistený od nečistôt, prachu a mastnoty, ako aj od vrchnej vrstvy hrdze, ktorá bude vyžadovať použitie kovovej špachtle, kefy alebo brúsneho papiera, a otrie sa rozpúšťadlom.

 • Primerná sklovina sa vopred dôkladne premieša a nanesie na kov v dvoch po sebe nasledujúcich vrstvách. V tomto prípade sa pred nanesením druhej vrstvy ponechá 30 minút, čo je minimálna doba schnutia medzivrstvy, ktorú je možné predĺžiť až na 5 hodín. Ak ste po 5 hodinách nemohli naniesť druhú vrstvu základného náteru, musíte jeho aplikáciu odložiť o ďalších 30 dní..

Technika nanášania antikoróznej farby

Pred nanesením farby je povrch dôkladne odmastený rozpúšťadlom a vysušený. Odborníci odporúčajú venovať pozornosť environmentálnym podmienkam, ktoré sú pre maľovanie najoptimálnejšie. Odporúčaná vlhkosť vzduchu by mala byť najmenej 80%a okolitá teplota by mala byť 20 stupňov nad nulou. Profesionáli so skúsenosťami s prácou s antikoróznymi farbami odporúčajú nevenovať pozornosť odporúčaniam výrobcu, podľa ktorých je možné prácu s farbou vykonávať pri teplote 20 stupňov pod nulou, pretože tieto odporúčania sú relevantné hlavne pre okolnosti vyššej moci.

 • Po vyčistení povrchu sa antikorózna farba dôkladne pretrepe a pridá sa rozpúšťadlo v pomere 9: 1. Ak používate farbu Hammerite, odborníci odporúčajú použiť špecializovaný čistič štetcov Hammerite. & Riedidlá. Aplikácia farby sa vykonáva v troch vrstvách, pričom druhá sa nanáša tri hodiny po nanesení prvej vrstvy, v opačnom prípade sa aplikácia druhej vrstvy farby odloží o 6 týždňov. Nedodržanie týchto odporúčaní povedie k výskytu nepravidelností na povrchu pokrytom farbou. Ak sa tieto odporúčania nedodržiavajú a farba sa nanáša vo viac ako troch vrstvách, môže z kovového povrchu kvapkať, čo povedie k výraznému zníženiu výkonnostných charakteristík antikorózneho povlaku. Po nanesení farby na kov a hrdzu skontrolujte, či sú všetky hrany a rohy dôkladne natreté.

 • Ak bol povrch predtým natretý, nanesie sa antikorózna farba v dvoch vrstvách pri dodržaní vyššie uvedených odporúčaní.
 • Ak dávate prednosť striekaniu farby striekacou pištoľou, môžete farbu zriediť xylénom. Aj tu však musí výrobca uviesť svoje odporúčania: v pokynoch sa najčastejšie uvádza obmedzenie množstva pridaného rozpúšťadla v závislosti od počiatočného objemu farby. Vo väčšine prípadov netvoria viac ako 15% pôvodného objemu antikoróznej farby. Zriedenie farby nitrocelulózovým rozpúšťadlom je vylúčené.

Pri nanášaní farby pomocou striekacej pištole existuje aj niekoľko konkrétnych odporúčaní:

 • Aplikácia farby sa vykonáva najmenej v 3-4 vrstvách, pričom časový interval medzi vrstvami nepresahuje 15 minút;
 • Vzdialenosť medzi ošetreným povrchom a striekacou pištoľou by mala byť najmenej 20 cm, tlak by nemal byť väčší ako 2 bary;
 • Aby sa získala homogénna hmotnosť a farba, ktorá je potrebná na to, aby bol konečný povlak rovnomerný, pištoľ pred a počas práce dôkladne pretrepte;
 • Napriek tomu, že konečná vrstva by mala byť oveľa hrubšia, je potrebné starostlivo monitorovať, či nie sú žiadne nezrovnalosti a farba sa neusádza ani nekvapká po povrchu..

Všeobecné pokyny pre nanášanie farby na kov a hrdzu

Vzhľadom na širokú škálu kovových povrchov poskytujú odborníci niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri práci s antikoróznym náterom:

 • V prípade natierania radiátora a vykurovacích potrubí je potrebné uprednostniť žiaruvzdornú farbu a pôdu, ktorých prevádzkové teploty sú do 150 stupňov;
 • Vykurovacie potrubia musia byť natreté za studena, to znamená pred začiatkom vykurovacej sezóny;
 • Maľovanie prvkov rúry určuje potrebu použiť farbu, ktorá je ešte odolnejšia voči teplote, ktorej teplota môže dosiahnuť 400-500 stupňov;
 • Lakovanie povrchov vyrobených z neželezných kovov vyžaduje použitie špeciálnych základných náterov, pretože bežné povrchy určené na železné kovy nebudú fungovať;
 • V prípade práce v priemyselných zariadeniach vykonávanej na čerstvom vzduchu výrobcovia odporúčajú používať organické rozpúšťadlá.

About the author