Farba na vodnej báze – výhody, typy, technológia natierania stien a stropov

Zdobenie interiéru bytov alebo prímestských oblastí nie je jednoduchý stavebný proces. Vyžaduje špeciálny prístup a pozornosť. Ľudia sa dnes často pokúšajú vykonávať opravy sami, aby ušetrili peniaze, a niekedy aj preto, aby sa naučili niečo nové a vyskúšali si to. Táto skutočnosť je obzvlášť dôležitá pre majiteľov domov, ktorí maľujú obytné miestnosti. V stavebníctve a dekorácii sa najčastejšie používa farba na vodnej báze. Za relatívne prijateľnú cenu je ich kvalita porovnateľná s vysokokvalitnými olejovými farbami. Farby na vodnej báze sú veľmi obľúbeným, sľubným a kvalitným opravným materiálom. Tento článok podrobne popisuje všetky výhody a nevýhody, technické vlastnosti, druhy farieb na vodnej báze.

Výhody a nevýhody farby na vodnej báze

Farba na vodnej báze má množstvo významných výhod.

Po prvé, veľmi rýchlo schne. Niekedy sušenie trvá len niekoľko hodín..

Za druhé, farba je úplne neškodná a úplne bezpečná pre životné prostredie a ľudské zdravie. Počas maliarskych prác nie je potrebné urýchlene opustiť priestory.

Po tretie, farba nemá štipľavý špecifický zápach, ktorý hlavne pretrváva 2-3 týždne po dokončení dokončovacích prác..

Po štvrté, zloženiu farby je možné dať takmer akúkoľvek farbu a pridať špeciálne pigmenty. V stavebných obchodoch sa spravidla predáva bezfarebný tón a ponúka sa mu katalóg s pimentom. Spotrebiteľ si môže vybrať odtieň, ktorý sa mu páči, a na mieste mu odborník dodá farbe na vodnej báze požadovaný odtieň.

Po piate, samotný proces nanášania farby je pomerne jednoduchý a nástroje na maľovanie sa po použití dajú ľahko vyčistiť..

Nevýhody farby na vodnej báze sú oveľa menšie ako výhody. Hlavnou nevýhodou je, že proces farbenia je možné vykonávať iba pri teplote + 5 ° С.

Technické vlastnosti farby na vodnej báze

Pred kúpou farby na vodnej báze musíte venovať pozornosť jej technickým vlastnostiam, ktoré zahŕňajú:

  • Zloženie;
  • Spotreba;
  • Viskozita;
  • Špecifická hmotnosť;
  • Podmienky skladovania;
  • Čas použiteľnosti.

Farba obsahuje: latex, plnivo, zahusťovadlo a antiseptikum.

Spotreba farby na vodnej báze-na 1 vrstvu približne 150-200 ml / m2. Potrebný počet vrstiev závisí od nasiakavosti podkladu..

Viskozita je indikátor, ktorý určuje stupeň zriedenia zmesi farbív vodou. Viskozita sa meria viskozimetrom a mala by byť asi 40-45 s. pri použití štetca, 20-25 pri nanášaní lakom.

Špecifická hmotnosť je asi 1,35 kg / l.

Čas schnutia priamo závisí od teploty a vlhkosti vzduchu, môže sa pohybovať od 2 do 24 hodín. Optimálna teplota pri natieraní miestnosti vodou riediteľnou farbou je + 20 ° С a vlhkosť je 65%.

Druhy farieb na vodnej báze

Dnes v závislosti od polyméru, ktorý je súčasťou farby, existujú štyri hlavné typy farieb na vodnej báze, a to:

  • Akryl;
  • Silikón;
  • Kremičitan;
  • Minerálne.

Akrylové farby na vodnej báze

Tento typ farby je v súčasnosti najbežnejší. Akrylové živice slúžia ako hlavná zložka v zložení farby, a preto farba na vodnej báze dostala tento názov.

Do kompozície sa veľmi často pridáva latex. Táto kombinácia komponentov umožňuje akrylovým farbám na vodnej báze aktívne odolávať vode. To naznačuje, že natretý povlak je možné bez problémov umyť vodou, bez obáv, že sa farba pokazí alebo dokonca zmyje. Výrobcovia v charakteristikách farby veľmi často uvádzajú, že vydrží až päť tisíc umytí vodou. Dvojitá vrstva tejto latexom vyplnenej akrylovej farby môže maskovať povrchové trhliny až do hrúbky 1 mm. Akrylová farba na vodnej báze, ktorej cena závisí od mnohých faktorov, sa veľmi dobre hodí na povrchy z dreva, skla, betónu, tehál, sadry, betónu, ako aj na vopred natretý kov.

Pozoruhodným príkladom takéhoto farbiva je farba na vodnej báze. Nemá špecifický nepríjemný zápach, je bezpečný, rýchlo schne a s farbou sa veľmi ľahko pracuje..

Silikónové farby na vodnej báze

Silikónové farby, analogicky s akrylovými farbami, obsahujú silikónové živice.

Napriek pomerne vysokým nákladom je taká farba dokonalá pre všetky minerálne nátery a bez problémov dokáže natrieť trhliny až do šírky 2 mm. Silikónové farby na vodnej báze patria do triedy paropriepustných náterov. Táto kvalita umožňuje použitie farby na vlhké alebo vlhké povrchy. S takouto farbou môžete na hubu dlho zabudnúť..

Silikátové farby na vodnej báze

Silikátová farba na vodnej báze je zmes vodného roztoku, vodného skla a farebných pigmentov.

Tento typ farieb na vodnej báze má vynikajúcu priepustnosť pre pary a vzduch a dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Silikátová farba môže trvať najmenej 20 rokov.

Stojí však za zmienku, že ak je prostredie, v ktorom sa povlak nachádza, vlhkejšie ako samotný lakovaný materiál, je lepšie tento typ farby na vodnej báze nepoužívať..

Farby na báze minerálnej vody

Zloženie farieb na báze minerálnej vody obsahuje hasené vápno alebo cement. Používajú sa na všetky povrchy pri natieraní stropov a stien. Ich hlavným účelom je však natieranie betónových alebo tehlových povrchov. Za nevýhodu týchto typov farieb na vodnej báze sa považuje krátka životnosť..

Polyvinylacetátová farba na vodnej báze sa získava trením pigmentov o polyvinylacetátovú emulziu. Výhodou takýchto farieb je, že sa riedia vodou a je možné s nimi pracovať aj v interiéri pri zachovaní dobrých pracovných podmienok. Ich filmy sú dostatočne pevné, odolné voči vlhkosti, tukom a minerálnym olejom a sú tiež svetlostále.

Maľovanie vodou riediteľnou farbou

Maľovanie miestnosti farbou na vodnej báze má svoje vlastné nuansy..

Pred použitím je potrebné farbu dôkladne premiešať, až kým nebude hladká. Ak pokyny naznačujú, že farbu je možné zriediť vodou, potom je lepšie to urobiť, aby farba na povrch dopadla rovnomernejšie. Ak existuje túžba dať interiéru čo najviac jasných farieb, potom to vôbec nie je problém. Aby ste to urobili, musíte si kúpiť farebnú schému pre farbu na vodnej báze. Táto šikovná vec pomáha vytvoriť farbu z bežnej bielej farby a pri miešaní vybrať požadovaný odtieň.

Spočiatku je lepšie riediť farbu v malej nádobe, aplikovať ju na lepenku a nechať uschnúť. Až potom môžete určiť, či je odtieň vhodný alebo nie. Stojí za zmienku, že farba má trochu iný odtieň ako sušený povlak..

Povrch na maľovanie musí byť rovný a pripravený na maľovanie. Pred nanesením zmesi je potrebné stenu alebo strop naplniť a natrieť základným náterom..

Vzhľadom na výber farby miestnosti existujú určité pravidlá. Ak sú okná miestnosti otočené na južnú stranu, potom budú ideálne studené odtiene: fialová, modrá, zelená, modrá. Ak sú okná orientované na sever, je lepšie zvoliť teplé farby: karmínovú, žltú, červenú, ružovú, oranžovú. Pri výbere odtieňov by nemali byť žiadne problémy, pretože farby farby na vodnej báze sú veľmi rozmanité, vďaka čomu bude každý spotrebiteľ schopný splniť všetky svoje priania týkajúce sa odtieňa povrchu svojej miestnosti..

Maľovanie stien farbou na vodnej báze

Pred začatím práce musíte miestnosť čo najviac uvoľniť, omietnuť všetky nezrovnalosti, v prípade potreby tmel a dôkladne opláchnuť steny. Nezabudnite na respirátor, okuliare a rukavice.

Pri maľovaní stien tmelu je najlepšie použiť tri vrstvy farby, pričom prvým je základný náter. Pri maľovaní stien tapetami budú stačiť dve vrstvy.

Musíte maľovať postupne a v rovnobežných pruhoch a musíte sa presunúť z okna na opačný koniec miestnosti.

Na dosiahnutie maximálnej kvality povrchového lakovania sa odporúča použiť špeciálne vybavenie. Jedným z najobľúbenejších zariadení na uľahčenie procesu lakovania je striekacia pištoľ..

Striekacia pištoľ na farby na vodnej báze je skvelým pomocníkom, ktorý vám pomôže namaľovať akýkoľvek povrch bez medzier a napučiavania. Sú veľmi produktívne a majú súčasne veľký povrch..

Aby ste mohli steny natrieť farbou na vodnej báze štetcom, musíte si vziať široký štetec s veľkosťou 100-125 mm. A ponorte ho do farby na tretinu štetín. Potom musíte kefku pritlačiť na stenu nádoby, aby ste sa zbavili prebytočnej farby. Farbu musíte začať nanášať zhora nadol krátkymi horizontálnymi a vertikálnymi pohybmi..

Nanášanie farby na vodnej báze valčekom je najrýchlejší spôsob natierania povrchu, je však potrebných viac vrstiev ako štetcom, pretože valček nanesie tenšiu vrstvu farby. Paletu naplňte asi do tretiny farbou, potom valček spustite do maliarskej zmesi a niekoľkokrát ho prevalcujte po celom povrchu. Tým sa farba rovnomerne rozloží po valci. Potom môžete začať maľovať. Valček na stene sa musí vykonávať v rôznych smeroch a rovnomerne naňho tlačiť. Všetko je potrebné robiť opatrne a pomaly, inak môže farba postriekať.

Maľovanie stropu farbou na vodnej báze

Najdôležitejšou vecou je naniesť na povrch stropu rovnomernú vrstvu, preto musí byť celý valček pokrytý rovnakou vrstvou farby. Aby ste dosiahli rovnomerné rozloženie farby, musíte valček namočiť do farby a potom ho prevaliť po povrchu tácky alebo na špeciálne upravenom materiáli, akým je napríklad linoleum. Tento proces sa môže opakovať niekoľkokrát podľa potreby pre dokonalú distribúciu. Ak tento proces preskočíte a okamžite prejdete na natieranie stropu, potom sa v dôsledku nerovnomernej vrstvy po vysušení môžu na strope objaviť škvrny, ktoré v budúcnosti nemožno odstrániť..

Na strop naneste farbu na vodnej báze v rovnobežných pruhoch, ktoré sa navzájom prekrývajú asi o 2-3 centimetre. Trvanie aplikácie jednej vrstvy bude asi 30 minút. Aby ste dosiahli dokonale natretý strop, musíte naniesť 2-3 vrstvy farby a čím je vrstva tenšia, tým bude povrch po vysušení rovnomernejší..

Pri maľovaní stropu má veľký význam smer lakovania povlaku. Posledná vrstva by mala smerovať k svetelnému zdroju. To môže skryť možné nepravidelnosti v poťahovej štruktúre. Po natretí celého stropu môžete pristúpiť k vymaľovaniu miest, kam sa valček nedostal, a to kĺbov a rohov. Ak to chcete urobiť, môžete použiť kefu a jemne naniesť malú vrstvu farby na vodnej báze na nenatretý povrch..

Ako odstrániť farbu na vodnej báze

Naj nestabilnejšou voči vlhkosti je farba na steny a stropy na báze vody na báze PVA (polyvinylacetát). Na odstránenie tohto druhu farby bude stačiť len špongia a mydlo..

Na umývanie akrylovej farby na vodnej báze, ktorá je odolná voči vode a mydlovým roztokom, musíte použiť mechanické prostriedky – špachtľu alebo kotúč uhlovej brúsky.

Ďalšou účinnou metódou mechanického odstraňovania špachtľou je predbežné prilepenie očistenej oblasti novinami. Na prípravu lepidla musíte uvariť škrob v konzistencii kyslej smotany alebo si kúpiť obyčajné lepidlo na tapety. Po zaschnutí lepidla bude papier s farbami ľahšie odstrániteľný.

Farbu môžete vyčistiť aj dlátom. Je to únavná metóda, ale farbu je možné veľmi dobre odstrániť bez zbytočného hluku..

Farbu na vodnej báze je tiež možné odstrániť stavebným sušičom vlasov, žíhať oblasť po oblasti starou farbou. V takom prípade si môžete postupne pomôcť špachtľou. Táto metóda je vhodná na čistenie akrylových farieb na vodnej báze..

Môžete tiež použiť čistiaci prostriedok na chemickej báze. Po nanesení na čistenú oblasť začne vsakovať do farby a postupne ju ničí..

About the author