Farba strechy: vlastnosti výberu a aplikácie

Strecha ako prvá preberá všetky vonkajšie vplyvy zlého počasia, slnečného ultrafialového žiarenia, sezónnych teplotných zmien. Zrážky vo forme dažďa a snehu obsahujú škodlivé chemické zlúčeniny, priemyselné emisie, dym a výfukové plyny. Všetky tieto faktory postupne ničia strešné krytiny. Roztopený sneh a ľad udržujú povrch strechy dlho mokrý, čo tiež negatívne ovplyvňuje jeho prevádzkové vlastnosti. Neopatrné čistenie snehu v zime môže poškodiť aj lak na kovových strechách. Existuje mnoho spôsobov, ako chrániť strechu, jedným z hlavných je lakovanie strechy.

Prečo je potrebné natrieť strechu

Maľovanie strechy výrazne predlžuje životnosť kovového povlaku, čím sa zlepšuje vzhľad strechy.

Kovová krytina vyžaduje pravidelnú údržbu. Minimálne raz za rok očistite listy, konáre a prípadné úlomky a vyčistite odtoky. Rovnako je potrebné každoročne skúmať stav povrchu strechy, či nie je poškodený..

Opravu strechy je potrebné naplánovať v dostatočnom predstihu. Pri opravách je potrebné pamätať na bezpečnostné opatrenia, používať bezpečnostné pásy a káble.

Pred lakovaním musí byť povrch strechy vopred pripravený. Čistenie povrchu strechy je preto dôležitým bodom prípravných prác, ktoré by sa nemali zanedbávať. Správne a kvalitné čistenie strechy je predpokladom úspešných maliarskych prác..

Užitočný tip na práce na streche:

Voľba farby na kovovú strešnú krytinu

K výberu farby strechy je potrebné pristupovať zodpovedne. Nie každý náter bude schopný efektívne pracovať v drsných podmienkach meniacich sa teplotných podmienok, vlhkosti vzduchu, vystavenia priamemu slnečnému žiareniu a ultrafialovému žiareniu. Naraz sa používali alkydové a olejové farby. Majú však malú elasticitu, pri teplotných výkyvoch kov „hrá“, čo vedie k odlupovaniu. Rozvoj technológie umožnil vytvoriť špeciálne formulácie určené pre tieto prevádzkové podmienky. Takéto farby obsahujú špeciálne inhibítory korózie, sú tepelne odolné, majú dobrú elasticitu a majú vysokú mechanickú odolnosť..

Príprava kovových striech na natieranie výrobkami Tikkurila

Ak už povlak vykazuje známky korózie, môžu byť tieto miesta dodatočne ošetrené konvertorom hrdze. Z povrchu strechy odstráňte hrdzu a starý odlupujúci sa náter. Potom je potrebné kovový povrch umyť roztokom čistiaceho prostriedku. Čistiaci prostriedok Tikkurila Pansaripesu je na tieto účely ideálny..

Je potrebné pripraviť roztok v kombinácii 1: 4: na jeden diel pracieho prostriedku 4 diely vody.

Pripravený roztok naneste na požadovaný povrch a dôkladne utrite kefou s tuhými štetinami. Zostávajúci čistiaci roztok sa musí umyť čistou vodou. V týchto prípadoch je vhodné použiť tlakový čistič.

Keď je povrch suchý, naneste na povrch antikoróznu hmotu ROSTEX Super. Obsahuje špeciálne antikorózne činidlá, ktoré poskytujú vynikajúcu priľnavosť k podkladu a je dobrým základom pre vrchné nátery. Doba schnutia základného náteru pri teplote okolia + 23 ° C a nepresahuje 90 minút.

Farby Tikkurila na kovové strešné krytiny

Tikkurila je jednou z najbežnejších značiek lakovacích materiálov a ponúka vlastnú radu na lakovanie kovových povrchov..

Klasickým zástupcom strešných farieb Tikkurila je špičkový alkydový náter. .

Táto farba obsahuje aktívne antikorózne pigmenty. Pred začatím práce je potrebné farbu zriediť White Spirit 1050 až 5% objemu. Farbu je možné nanášať rôznymi spôsobmi: štetcom, valčekom alebo striekaním. Hrúbka jednej vrstvy nanesenej farby by nemala presiahnuť 40-60 mikrónov. Je lepšie maľovať v dvoch alebo troch tenkých vrstvách ako v jednej hrubej. Po nanesení farby sa povrch považuje za suchý na dotyk po 5-6 hodinách.

Tikkurila uviedla na trh aj akrylátový vodou riediteľný vrchný lak REPKO.

Je ideálny na lakovanie pozinkovaných striech. Najprv je potrebné všetky plochy očistené od hrdze natrieť základným náterom ROSTEX Super a potom natrieť celý natretý povrch základným náterom. Po zaschnutí základného náteru, najskôr však po 12 hodinách, je možné naniesť farbu REPKO. Doba schnutia farby 2-3 hodiny.

Bridlicová farba

Rovnako ako kovovú strešnú krytinu, aj bridlicu je potrebné pred lakovaním očistiť. Niekoľko rokov po začiatku prevádzky je bridlica pokrytá tmavým povlakom. Tvoria ho rôzne lišajníky a plesne, lišajníky a mach môžu časom rásť. Vegetácia tohto druhu na streche kazí vzhľad povlaku a tiež absorbuje vlhkosť, čím zvyšuje zaťaženie systému krokiev ako celku..

Suchý povrch bridlice je možné ľahko čistiť kefou na kovové štetiny. Môžete tiež použiť tlakové čističe.

Ďalším krokom po vyčistení bridlice od kontaminácie bude dezinfekcia. Na tieto účely môžete použiť akýkoľvek dezinfekčný prostriedok, ktorý je v dome, ktorý predtým pripravil roztok s vodou. Môžete si tiež kúpiť hotové antiseptiká. Vykonaná operácia zabráni reinfekcii krycieho materiálu hubami a lišajníkmi.

Pre lepšiu priľnavosť farby k povrchu bridlice je vhodné použiť základný náter s hlbokou penetráciou. Posilňuje štruktúru materiálu a tiež znižuje spotrebu farby, ukladá rovnomernejšou vrstvou. Naneste základný náter valčekom, štetcom alebo sprejom – akýmkoľvek spôsobom, ktorý vám vyhovuje.

Aj tu platí pravidlo – dve tenké vrstvy sú lepšie ako jedna hrubá. Farbu je potrebné nanášať v tenkých vrstvách po zaschnutí predchádzajúcej. Počet vrstiev na farbenie bridlice by mal pozostávať najmenej z dvoch. Prvý je substrát, druhý je dokončovací. Farbu, podobne ako základný náter, je možné nanášať rôznymi spôsobmi..

Na natieranie bridlicovej strechy sa používa farba domácich a zahraničných výrobcov. Väčšina kupujúcich má k dispozícii veľký sortiment, rôzne cenové kategórie produktov. A s lakovaním bridlice by nemali byť žiadne problémy..

Medzi špeciálne farby uvádzame tie, ktoré sú na trhu široko zastúpené:

  • “Polifan” je univerzálna farba na vonkajšie práce, ktorá sa používa na maľovanie tehál, betónu, bridlice;
  • “Unisal” – akrylová vodou disperzná farba na vonkajšie práce so zvýšenou odolnosťou voči ultrafialovému žiareniu;
  • “Butanit” – latexová farba so silikónovými prísadami, vynikajúca pre vonkajšie použitie;
  • „Akrilama-Slate“ je špeciálne vyvinutá farba na natieranie cementovo-azbestových výrobkov vrátane bridlice;
  • “Polifarb – Akrofarb” – akrylová farba vyrobená v Poľsku. Navrhnuté na natieranie škridlových a bridlicových striech;
  • “Kilpi” – vodou disperzná farba od fínskej spoločnosti Tikkurila. Používa sa na rôzne strešné materiály vrátane bridlice. Nevyžaduje predbežný základný náter, ale spotreba farby sa zvyšuje.

Pri výbere farby z katalógu je potrebné vziať do úvahy finančnú zložku, pretože maľovanie značkovými farbami od zahraničných výrobcov bude rádovo drahšie ako domáci analóg..

Gumová farba, čo to je?

Výrobcovia materiálov pre farby a laky sa neunúvajú prekvapujúcimi spotrebiteľmi s novými nátermi. Každý rok, ak nie častejšie, sa objaví nový kryt, povolanie plne obsadiť tento trh. Ale zatiaľ sa to nikomu nepodarilo.

Pred niekoľkými rokmi sa na stavebnom trhu objavila nová farba na báze akrylového latexu. Farba je disperzná vo vode. Určené na ochranu a dekoratívnu ochranu rôznych materiálov: dreva, kameňa, pozinkovanej ocele, hliníka, železných kovov, asfaltu, betónu, cemento-azbestu a ďalších materiálov. Široká škála aplikácií zlepšila popularitu farby. Spotreba farby na jednotku plochy zároveň pri natieraní v jednej vrstve nepresahuje 100-200 gramov / m2. Tento indikátor na pozadí rovnakých farieb od Tikkurila (spotreba môže dosiahnuť až 400-500 g / m2) zanecháva príjemný dojem z použitia farby. Trvanlivosť povlaku, ktorú výrobcovia garantujú, je až 10 rokov.

Farba má vysokú ťažnosť a môže sa „hrať“ na mieste s výrobkom, na ktorý je nanesená, bez porušenia povrchového filmu, čo sa stáva pri bežných formuláciách.

Farba sa vyznačuje aj zvýšenou tepelnou odolnosťou, v tomto prípade je vynikajúca na natieranie striech domov. Cena gumovej farby závisí od výrobcu, ale je zahrnutá v priemernom cenovom rozpätí lakovacích materiálov.

Ako a ako natrieť strechu je na vás, ale v prípade stopy korózie alebo poškodenia je nevyhnutné strešnú krytinu obnoviť..

About the author