Maľovanie strechy domu

Na dokončenie strechy sa často používajú materiály, ktoré je potrebné pravidelne natierať. Maľovanie strechy predovšetkým umožňuje chrániť dokončovací materiál pred negatívnym vplyvom prostredia a tiež robí strechu budovy estetickejšou. Budeme hovoriť o tom, ako ďalej natrieť strechu domu..

Obsah:

Tipy na maľovanie strechy doma

1. Na prácu si zvoľte extrémne suché počasie. V opačnom prípade sa kvalita nanesenej farby výrazne zníži. Pokúste sa natrieť strechu na jar alebo na jeseň, pretože tieto obdobia sú pre tieto práce najoptimálnejšie..

2. V lete nie je potrebné natierať strechu, pretože farba kvôli vysokej teplote vzduchu poriadne nevysychá, vlhkosť sa z nej príliš rýchlo odparuje.

3. V mokrom počasí a daždi je zakázané natierať strechu..

4. Aby sa zabránilo pošmyknutiu na povrchu strechy a jej mechanickému poškodeniu, práca sa vykonáva v gumových topánkach s mäkkou podrážkou.

5. Aby ste sa chránili v procese natierania strechy, mali by ste si nainštalovať poistenie, pomocou ktorého človek nespadne.

Kovové strechy domov: technológia ich maľovania

1. Pred začatím práce skontrolujte strechu, či nie je poškodená, popraskaná alebo inak poškodená. Aby ste sa zbavili hrdze, pomocou oceľovej kefy opatrne vyčistite povrch strechy.

2. Potom je strecha pokrytá ochrannou zeminou, ktorá zabráni ďalšiemu rozvoju korózie..

3. Na utesnenie malých otvorov v streche pripravte špeciálnu maltu vo forme tmelu. Za týmto účelom zmiešajte prírodný sušiaci olej a suchú kriedu. Aby mal tmel určitú farbu, je potrebné doň pridať trochu akrylovej farby..

4. Ak je otvor príliš veľký, mali by byť vytvorené záplaty pre. Na tieto účely sa používa plachta, ktorá je impregnovaná v roztoku sušiaceho oleja a červeného olova zo železa a olova. Namáčanie pokračuje desať minút..

5. Ďalej je plátno vyžmýkané a prilepené k určitej oblasti strechy. Potom by ste mali počkať najmenej päť dní a začať s farbením.

6. Aby bolo spojenie silné, pomocou paličky alebo kladiva utesnite krytinové lopatky..

7. Ďalej nasleduje proces nanášania základného náteru na povrch, najčastejšie táto kompozícia pozostáva z hrubej farby, predtým zriedenej sušiacim olejom. Pokúste sa naniesť vrstvu základného náteru čo najtenšiu.

8. Na maľovanie je najlepšie použiť froté kefu s tuhými štetinami, pomocou ktorej sa farba zdá byť vtieraná do strechy.

9. Na natieranie strechy sa neodporúča používať valček, pretože kvôli mäkkej hromade sa farba nanáša v príliš hrubých vrstvách a je na povrchu nerovnomerne rozložená..

10. Začnite nanášať farbu na povrch strešných svahov, budú potrebovať viac farby ako ostatné oblasti.

11. Po zaschnutí farby na týchto miestach začnite pokrývať celú strechu. V malých častiach naberajte farbu a postupne ju miešajte na povrchu.

12. Aby farba nestratila jednotnú konzistenciu, pravidelne ju miešajte.

13. Počet vrstiev nanesených na strechu závisí od jej kvality a opotrebovania, ak bola strešná krytina nedávno nainštalovaná, odporúča sa natrieť ju dvakrát alebo trikrát, pričom treba poznamenať, že prestávka medzi vrstvami je 5-7 dní.

14. Upozorňujeme, že pri lakovaní pozinkovanej ocele by ste mali vybrať určité kompozície farieb, ktoré sú vhodné pre tieto práce..

15. Ak plánujete natrieť odkvapový systém, potom sú predtým rozobraté a dôkladne očistené od trosiek a nečistôt.

16. Pokiaľ je to možné, natrite kovovú strechu z oboch strán, pretože vnútorná strana tiež potrebuje ochranu. Na maľovanie interiéru stačia dve vrstvy..

Ako natrieť bridlicovú strechu

Aplikácia farby na bridlicu vám umožňuje zachovať jej technické vlastnosti a predĺžiť životnosť strechy. Na lakovanie bridlice sú vhodné rôzne farby a kombinácie..

Na postup farbenia bridlice nadväzuje ďalšia nemenej dôležitá etapa – jeho príprava na tento druh práce. Bridlica sa vyznačuje vysokou priľnavosťou k farbám a lakom. Nepotrebuje žiadne špeciálne školenie. Jediné, čo musíte urobiť, je vyčistiť podlahu od trosiek, špiny, starého lístia alebo konárov. Ak sú na povrchu mastné škvrny, je lepšie ich očistiť vodou, rozpúšťadlami a štetcom..

Ak sa na upevnenie bridlice na povrchu používajú štandardné klince bez pozinkovaného povlaku, musia byť v prípade hrdze na povrchu vymenené..

Pred farbením by ste si tiež mali vybrať farbu, ktorá je na farbenie bridlice najvhodnejšia. Najlepšou možnosťou je vodná disperzná farba. Vďaka nej bude bridlica atraktívnejšia a bude ju chrániť aj pred vonkajšími faktormi. Existuje určitý typ disperznej farby na vodnej báze, ktorá sa nazýva bridlica. S jeho pomocou sú natreté dlaždice, bridlica, azbestocementové povrchy..

Ďalšou možnosťou je smalt, najmä rýchloschnúci typ. Táto farba sa vyznačuje vysokým obsahom spojív, a preto sa po aplikácii na povrchu bridlice vytvorí film, ktorý je celkom hladký a trvanlivý. S jeho pomocou sa strecha stáva hladkou. Bridlica navyše získava lesklý lesk, ktorý ju chráni pred účinkami ultrafialového žiarenia..

Na lakovanie bridlice je dovolené používať valček, aj keď je strecha dokončená vlnovou bridlicou, potom je najlepšou možnosťou kefa alebo striekacia pištoľ. Začnite od hornej časti strechy, aby na streche neboli žiadne šmuhy. Farbu nanášajte zvisle, bridlicu natierajte v radoch. Upozorňujeme, že pred začatím práce sa odporúča použiť na bridlicu základný náter, aby absorboval menej farby. Okrem toho sa zlepší priľnavosť medzi bridlicou a farbou..

Dekorácia strechy z pozinkovanej ocele

Prípravná fáza pozostáva z vykonania nasledujúcich činností:

 • čistenie povrchu strechy od trosiek, nečistôt a cudzích predmetov;
 • zbaviť sa korózie štetcom;
 • utesnenie trhlín;
 • nanesenie základného náteru alebo antikoróznej zmesi.

Ak nie je možné zbaviť sa korózie štetcom, odporúča sa použiť chemické kompozície vo forme práškov alebo kvapalín. S ich pomocou bude možné z povlaku odstrániť nielen hrdzu, ale aj mastné päty..

Existujú dve možnosti vykonávania oceľových striech:

 • Cink Steel;
 • neželezné kovy;
 • čierny kov.

Strecha na báze neželezných kovov je:

 • titán;
 • meď;
 • hliník;
 • zinok.

Táto strecha má dosť vysoké náklady, takže najbežnejšou možnosťou je strecha zo železných kovov..

Na lakovanie striech zo železných kovov sa odporúča použiť farby na:

 • na báze oleja;
 • akrylový základ;
 • s antikoróznymi komponentmi.

Upozorňujeme, že použitie alkydových farieb pri lakovaní oceľovej strechy je neprijateľné. Pretože farba začne prichádzať do styku s kovom a vykoná sa jeho delaminácia. V dôsledku toho dôjde k poškodeniu strechy..

Olejové farby majú pomerne krátku životnosť, takže strechu natretú týmto typom farby je potrebné pravidelne natierať. Preto je najlepšou možnosťou použiť akrylovú farbu s antikoróznymi prísadami..

Ak je povrch strechy dostatočne hladký, na jeho natretie sa použije maliarsky valček alebo froté kefa. Maľovanie začína maľovaním hrebeňového a odkvapového systému.

Ak je na streche pozinkovaný plech, mal by byť náter zvolený opatrnejšie. Pretože je zinok pasívny kov, na jeho natieranie sa používajú iba pasívne druhy farieb. Sú dosť pružné a dobre priľnú k streche. Najlepšou možnosťou je farba na akrylovej báze s matným leskom. Pred nanášaním farby sa odporúča na strechu naniesť základný náter. Upozorňujeme, že pri použití natretej strechy by ste ju mali na jar pravidelne kontrolovať, či nie je hrdzavá, a v prípade potreby ju zafarbiť..

Dizajn strechy súkromného domu – vlastnosti výberu farby strechy

Postup pri výbere farby strechy je dosť dôležitý proces, ktorý určuje celistvosť a príťažlivosť celkového exteriéru. Správne zvolená farba strechy môže zvýrazniť jej výhody a skryť všetky nedostatky.

Na začiatok je potrebné rozhodnúť o účele strechy, ak chcete zaistiť, aby vynikla na všeobecnom pozadí, mali by ste zvoliť jasnejšiu farbu, v opačnom prípade musíte zostať v teplej a jemnej farbe..

Na maľovanie bridlice sú vhodné svetlé farby: fialová, zelená, elektrikár, červená. Okrem toho nezabudnite na fasádu, musí byť v súlade so strechou. Ak je fasáda natretá v teplých farbách, potom na natieranie strechy by ste mali zvoliť odtiene teplých odtieňov..

Ak sú steny domu namaľované v jemnej modrej farbe, potom by bolo použitie modrej vynikajúcou možnosťou pre strechu. Akákoľvek farba strechy bude v súlade s bielou fasádou. Navyše vynikajúca – všestranná možnosť – strecha v čiernej alebo šedej farbe. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s najbežnejšími možnosťami kombinovania farieb strechy:

 • tmavé tóny strechy sa dobre hodia k svetlým tónom stien – tradičná možnosť, ktorá je vhodná pre konzervatívnych ľudí;
 • aby sa vytvorila jednota budovy, strecha a steny domu sú natreté rovnakou farbou, s mierne odlišnými alebo rovnakými odtieňmi, je táto možnosť dosť nudná, aj keď je správne zahratá pomocou príslušenstva, je celkom tolerovateľné;

 • celkom zaujímavá, aj keď sa s tým len zriedka stretáva, je možnosť natrieť strechu tmavou farbou a steny svetlou farbou – odvážne rozhodnutie pre moderné osobnosti.

Okrem toho, ak je na mieste veľké množstvo stromov, ktoré vytvárajú tieň padajúci na budovu, odporúča sa natrieť strechu lesklými odtieňmi. V opačnom prípade je lepšie dať prednosť matným farbám..

Upozorňujeme, že určité farby môžu zmeniť nielen strechu, ale aj tvar celého domu. Odvodňovací systém je tiež natretý farbou strechy alebo zladený s farbou fasády.

Farby striech domov foto:

Ak je strecha domu natretá v tmavom odtieni, potom by ste mali vziať do úvahy skutočnosť, že v lete k sebe bude priťahovať teplo. Preto je to pre severné oblasti najlepšia možnosť. Ak je v regióne horúce podnebie, je lepšie natrieť strechu svetlými farbami..

Ak je odtieň strechy dostatočne jasný, treba pamätať na to, že časom sa farba zmení na tmavšiu. Svetlejšie farby strechy sú menej náchylné na ultrafialové žiarenie. Upozorňujeme, že na bielej streche hrozia žlté škvrny. Najpraktickejšia a najtrvanlivejšia je šedá..

Ak exteriér obsahuje malé množstvo malých dielov a príslušenstva, je dovolené natrieť strechu jasnou farbou. Odporúčame preštudovať si odporúčania pre výber farieb striech domov:

1. Ak sa nemôžete rozhodnúť pre tón strechy, potom vyberte rôzne odtiene rovnakej farby.

2. Dávajte pozor na farebnú kombináciu strechy, fasády a exteriéru. Jasné farby nie sú charakteristické pre klasický štýl, v modernom štýle sú tiež žiadané.

3. Strecha musí byť navyše v súlade so susednými budovami, ich fasádou a strechou.

4. Ak je v blízkosti rybník, potom bude modrá alebo modrá strecha s ním v dokonalej harmónii. Ak je v blízkosti záhrada alebo park, zelená farba strechy bude zodpovedať exteriéru.

5. Krásne strechy domov potešia oči hostí aj ľudí prechádzajúcich okolo budovy. Otázka výberu farby strechy by sa preto mala brať obzvlášť vážne..

Výber farby na natieranie striech

Pred kúpou strešnej farby by ste si mali preštudovať hlavné odrody farbiacich kompozícií, ktoré sú najvhodnejšie pre konkrétny typ strechy.

Na strechu pokrytú bridlicou sú vhodné nasledujúce typy farieb:

1. Na brúsenú bridlicu sa nanesie farba na báze akrylového alebo vodného disperzného charakteru. Medzi výhody bridlicovej farby na akrylovej báze patria:

 • zabezpečenie ochrany bridlice pred vlhkosťou;
 • na povrchu sa vytvorí film, pozdĺž ktorého voda prúdi rýchlejšie, obzvlášť dôležité pre ploché strechy;

 • rýchle odpratávanie snehu v zime, čím sa zníži zaťaženie nosných častí budovy.

2. Bridlicová rýchloschnúca sklovina má nasledujúce výhody:

 • vzhľadom na skutočnosť, že farba obsahuje veľké množstvo spojív, povrch je pokrytý filmom, ktorý odpudzuje vlhkosť z bridlice, chráni ju pred zrážkami;
 • povlak má vysoké pevnostné charakteristiky;
 • bridlica získava dodatočnú ochranu pred ultrafialovým žiarením.

3. Použitie tekutého plastu na natieranie strechy sa vyznačuje predovšetkým nízkymi nákladmi. Tento materiál má bitúmenový alebo polystyrénový základ. Nevýhodou tohto materiálu nie je šetrnosť k životnému prostrediu a vysoké poškodenie zdravia ľudí..

About the author