Polyesterová živica: výroba a práca s nimi

Široké používanie polyesterových živíc v rôznych odvetviach vrátane stavebníctva vyvoláva otázku, ako s týmto materiálom pracovať. Existuje určitá technológia na prácu s polyesterovou živicou. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti polyesterových živíc a techniku ​​práce s nimi..

Obsah:

Polyesterová živica – aplikácia materiálu

Existuje obrovské množstvo odvetví, ktoré používajú polyesterovú živicu. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s najobľúbenejšími z nich:

1. Stavebný priemysel.

Tento materiál sa používa pri výrobe sklolaminátu, ktorý má dodatočnú výstuž zo sklenených vlákien. Tento plast má vysoké mechanické vlastnosti, nízku hmotnosť, priehľadnú textúru a atraktívny vzhľad. Plastové diely sa používajú na výrobu všetkých druhov svietidiel, striech a sklopných konštrukcií. Navyše aj parapety, rímsy, monolitické kúpeľne, sprchovacie kabíny sú vyrobené z plastu na báze polyesteru. Tento materiál sa navyše ľahko farbí a získava požadovanú farbu a odtieň..

2. Lodiarsky priemysel.

Priemysel používa najviac polyesterovej živice. Väčšina častí, puzdier a dierok je prepojená pomocou polyesterových živíc. Tento materiál je vysoko odolný voči vlhkosti. Preto majú materiály ošetrené polyesterovou živicou vysokú odolnosť voči rozkladu a vlhkosti..

3. Výroba automobilov – strojárstvo.

Polyesterová epoxidová živica je súčasťou rôznych typov telies

položky, ktoré sú súčasťou automobilov. Okrem toho sú z polyesterových živíc vyrábané rôzne druhy tmelov a penetračných zmesí..

4. Odvetvie chemického priemyslu.

Pretože je polyesterová živica vysoko odolná voči agresívnym zlúčeninám, je široko používaná v chemickom priemysle. Polyester je prítomný v potrubiach, ktorými je čerpaný olej.

Okrem toho je používanie polyesterových živíc spojené s elektrotechnickým priemyslom, strojárstvom, drevospracujúcim priemyslom, športovým tovarom, umením.

Polyesterová živica – charakteristika materiálu

Polyesterová živica je materiál, ktorý sa vyrába zmiešaním a spracovaním viacsýtnych alkoholov. Tieto živice sú široko používané v rôznych priemyselných odvetviach. Vzhľadom na jedinečnosť svojho zloženia sú polyesterové živice široko používané v lodnom staviteľstve. Ich použitie vám umožní získať ľahký, ale zároveň odolný voči vlhkosti.

Okrem toho medzi výhody polyesterovej živice uvádzame:

 • minimálna tepelná vodivosť;
 • maximálna odolnosť proti vlhkosti;
 • trvanie prevádzky;
 • odolnosť voči teplotným zmenám;
 • odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • pôsobenie chemikálií;
 • vysoké ukazovatele spoľahlivosti;
 • všestrannosť a široký záber.

Existuje určitá kategória ekologických polyesterových živíc, ktorých výroba je založená na použití ricínového, slnečnicového, sójového a repkového oleja..

Použitie rastlinných olejov na výrobu polyesterovej živice umožňuje vyrábať materiál s rovnakými vlastnosťami ako anorganické živice. V niektorých prípadoch sa súčasne zvyšujú ukazovatele trvanlivosti a spoľahlivosti.

Na výrobu dvojzložkovej polyesterovej živice alebo tuhej polyuretánovej peny sa používa látka vo forme polyolu. Polyesterové živice – výroba látok šetrných k životnému prostrediu, má nasledujúce výhody:

 • zníženie objemu rafinácie ropy má pozitívny vplyv na negatívny vplyv na životné prostredie;
 • materiál sa ukazuje byť úplne bezpečný a neškodný pre ľudí aj pre celú planétu;
 • je teda možné výrazne ušetriť, pretože prírodné materiály sú lacnejšie.

Priehľadná polyesterová živica: technológia použitia

Aby ste boli pri práci s polyesterovými živicami v bezpečí, musíte si prečítať a dodržiavať určité pravidlá. Sklolaminát je veľmi bežný a potrebný predmet v stavebníctve, na výrobu ktorého sa stačí naučiť pracovať s polyesterovou živicou.

Na vytvrdzovanie polyesterových živíc je potrebný katalyzátor, ktorého zavedením sa vnútro živice naplní teplom. Ďalšou možnosťou polymerizácie je príjem tepelnej energie živicou z externého zdroja. Táto metóda je drahá..

Po zakúpení živice k nemu najčastejšie príde návod, ktorý udáva množstvo polymerizátora, ktoré je schopné vyrobiť živicový produkt v tuhom stave. Okrem toho množstvo tejto látky tiež určuje teplotu vzduchu v čase jej pridania do živice..

Upozorňujeme, že práca by sa mala vykonávať postupne, pretože živica veľmi rýchlo tvrdne. Mali by ste začať pracovať s pol litrom materiálu. Práca so živicami je dosť nebezpečný proces, na ktorý budete potrebovať špeciálnu masku a okuliare. Pretože katalyzátor má negatívny vplyv na videnie.

Pridávanie katalyzátora k roztoku živice sa uskutočňuje postupne, pričom kompozície vyžadujú dôkladné premiešanie. Prísady by sa však nemali miešať príliš rýchlo, aby sa do nich nedostalo príliš veľa vzduchu. Aby sa získala homogénna zlúčenina, miešajte katalyzátor a živicu asi tri minúty.

Upozorňujeme, že kým živica nestvrdne, uplynie určitý čas, ak po piatich minútach nevidíte výsledok, nemusíte pridávať katalyzátor..

Prítomnosť katalyzátora v živici spôsobí, že sa jeho farba zmení z modrej na ružovú. Zároveň by pred vytvrdzovaním mala byť živica nanesená na výrobok, na ktorý sa plánuje použitie..

Zahrievanie alebo zvyšovanie teploty živice je znakom toho, že živica začína polymerizovať. Na spomalenie tvrdnutia živice sa nádoba, v ktorej sa nachádza, vloží do nádoby s chladenou tekutinou, ako je voda, alebo priamo do chladničky, v ktorej nie sú žiadne výrobky..

Keď sa živica stane želé, jej životnosť vyprší. Čas od okamihu, keď je živica zmiešaná s katalyzátorom, do tejto doby je životnosťou živice. Priemerný čas použitia živice po zriedení je 20 až 60 minút za predpokladu, že je živica dobrej kvality a bola po výrobe riadne skladovaná..

Ak už začalo želatinovanie živice a živica ešte nebola použitá, tak je živica definitívne vyhodená. Nie je však potrebné vyhadzovať živicu na mieste, ktoré je náchylné k požiaru, pretože energia, ktorá sa uvoľňuje pri procese spájania živice s katalyzátorom, môže viesť k požiaru..

Pri vyhodení pracovnej živice by mala byť rovnomerne a tenko vyrovnaná na povrchu. Práca sa súčasne vykonáva na mieste, kde nie sú žiadne horľavé materiály. Celá doba polymerizácie živice je riadená zmenou jej farby. Všimnite si, že príliš rýchle vytvrdnutie živice spôsobí zvýšené zmršťovanie po vytvrdnutí. Nezabudnite, že katalyzátor sa pridáva do každej z dávok polyesterovej živice. Optimálna teplota pre prácu s materiálom je najmenej 16 stupňov a maximálne 40 stupňov. V tomto prípade sa za ideálny rozsah považuje 25-30 stupňov. Súčasne je prítomnosť priameho slnečného svetla alebo dažďa nežiaduca..

Po nanesení živice a jej oddelení na povrchu by sa s ňou už nemalo hýbať. Všetky ďalšie práce sa vykonávajú po úplnom vytvrdnutí živice. Priemerná doba čakania je jedna až tri hodiny. Ak je v blízkosti oblastí so živicou vlhkosť, čakacia doba sa mierne zvýši..

Živica je však plne polymerizovaná po niekoľkých dňoch od dátumu aplikácie. Súčasne, ak je vyrobené sklolaminát, potom sa prvé dni líši v určitej plasticite, ľahko sa ohýba. Preto, ak sa plánuje výroba výrobkov z polyesterových živíc, práca by sa mala vykonať do niekoľkých dní od dátumu aplikácie živice. Polyesterová živica si zvyšuje pevnosť niekoľko týždňov od okamihu nanesenia. Preto by ste mali začať používať položky z neho vyrobené až po uplynutí tejto doby..

Vlastnosti nenasýtených polyesterových živíc

Používanie nenasýtených polyesterových živíc je veľmi obľúbené. Je to predovšetkým kvôli tomu, že tieto polyméry sú schopné tvrdnúť aj pri izbovej teplote. Súčasne nedochádza k uvoľňovaniu vedľajších účinkov. Proces výroby vystuženého plastu a iných podobných predmetov je teda výrazne zjednodušený..

Použitie týchto živíc je obzvlášť dôležité v prípade výroby liatych izolácií, elektrických a rádiových zariadení, povlakov zo sklenených vlákien atď. Nenasýtené polyestery sa okrem toho používajú na výrobu trupov lodí a lodí v automobilovom priemysle. Aby sa znížili náklady na pracovnú silu pri spracovaní polyesterových živíc, odporúča sa pri nákupe dbať na kvalitu živice. V tomto prípade bude kvalita výrobkov z polyesterových živíc na správnej úrovni..

Výroba umelého kameňa z polyesterových živíc

Rozsah použitia polyesterových živíc zahŕňa výrobu umelého kameňa z nich. Živica je zároveň spojivom pre plnivo. Aby sa dosiahol určitý účinok, do živice sa často pridávajú drobky, farbivá alebo plnivá. Na výrobu tvarovaných výrobkov, ako sú dosky z umelého kameňa, sa najskôr v určitom tvare umiestni veľkoformátové plnivo. Na vyplnenie výsledných dutín sa položí výplň menšieho objemu. Súčasne je možná kombinácia materiálov z gumy, kovu, polyméru, žuly a vápenca. Ako spojivo pôsobia okrem polymérnych živíc aj látky vo forme cementu, sadry, tekutého skla..

Aby bolo možné nezávisle vyrobiť materiál umelého pôvodu vo forme mramoru, stačí použiť polyesterovú živicu, čipy z umelého mramoru. Okrem toho budete potrebovať špeciálne farbivá a plnivá, ktoré pomôžu napodobniť mramor..

Všetky zložky sa navzájom zmiešajú a nalejú do formy. Najčastejšie je tvar vyrobený zo skla a má tvar obdĺžnika. Na vytvrdnutie tejto kompozície sa používa rúra, v ktorej je prítomný horúci vzduch..

Po úplnom vytvrdnutí kompozície sa leští, až kým sa neodhalí drobenka z umelého mramoru. Tieto metódy výroby umelého kameňa však majú určité nevýhody. Medzi nimi predovšetkým nízka pevnosť získaných výrobkov, krátka životnosť, nízka pevnosť.

Ak nejakým spôsobom zmeníme technológiu výroby kameňa, je možné zvýšiť jeho pevnostné charakteristiky. Na výrobu umelého kameňa sa používa zariadenie vyrobené z polyesteru, epoxidu a ďalších látok. Na jej povrch sa nanesie spojivová priesvitná vrstva vo vrstve do dvoch milimetrov. Táto látka ochráni povrch kameňa pred zničením pod vplyvom slnka, zmien teploty alebo vlhkosti. Potom, čo priesvitná vrstva získa konzistenciu gélu, je pokrytá plnivom na báze žuly a mramorových triesok. Na jeho výrobu sa používajú materiály organického aj anorganického pôvodu. Existuje niekoľko možností pre plnivá – jedno alebo viac frakcií.

Potom, čo je kompozitný materiál úplne vytvrdený, je potiahnutý špecifickou farbou v závislosti od farby plniva a drobky. Použitie substrátu na báze sklenenej rohože z polyesterovej živice má nasledujúce výhody:

 • zabezpečenie pevnosti výrobku;
 • stanovenie farebnej hĺbky;
 • redukcia kompozitov v kompozícii;
 • prenos svetla.

Výpočet triedy nebezpečnosti polyesterovej živice sa vykonáva vo vzťahu k jej zloženiu a závisí od jeho kvality.

About the author