Sušiaci olej: typy a tipy na výber

Sušiaci olej sa nazýva filmotvorné látky vyrobené na báze rastlinných olejov a po špeciálnom ošetrení, ktoré zahŕňa oxidáciu alebo ďalšie zahrievanie pri zachovaní vysokých teplôt. K látke sa tiež pridávajú sušidlá a rozpúšťadlá. Sušiaci olej sa používa na výrobu olejových farieb, ako aj na riedenie ich hrubo strúhaných analógov, prípravu plnív, základných náterov, olejovo-živicových lakov. Okrem toho sa v súlade s GOST používa sušiaci olej na základný náter a sušenie dreva, iných poréznych povrchov bezprostredne pred lakovaním, na výrobu tmelov, náterových hmôt a dokonca aj ako nezávislý dekoratívny náter..

Obsah:

Klasifikácia sušiacich olejov

Názory:

  • prirodzené
  • poloprirodzené
  • kombinované
  • alkyd
  • syntetický

Prírodný sušiaci olej

Vzniká spracovaním sušiacich olejov alebo zmesi sušiacich olejov s polosuchými rastlinnými olejmi (tungový, ľanový, slnečnicový a iné). Prakticky bez rozpúšťadiel.

Prírodný ľanový olej

Je to číra olejová kvapalina vyrobená z ľanového oleja s vysušovadlom pripraveným na báze ľanového oleja.

Používa sa na:

– základný náter drevených, kovových, omietnutých povrchov;

– príprava, riedenie tmelov, svetlých hrubých farieb, tmelov, mazacích pást;

– exteriérové ​​a interiérové ​​práce pri natieraní kovových konštrukcií, dverí, podláh, okenných rozpätí.

Pri teplote 20 stupňov Celzia schne olej, ktorého vlastnosti musia zodpovedať regulačným dokumentom, počas 24 hodín..

Prírodný konopný ľanový olej

Cena sa líši v závislosti od výrobcu, vyzerá to ako tmavá priehľadná olejová kvapalina, na výrobu ktorej sa používa konopný olej a sušidlo. Používa sa na základný náter drevených, omietnutých, kovových povrchov, prípravu, riedenie tmelov, tmelov, tukov, hrubých farieb a iných tmelov.

Slnečnicový olej

Líši sa v pomalom sušení, má miernu priľnavosť, dokonca aj po 24 hodinách. Je potrebné poznamenať, že film slnečnicového sušiaceho oleja je dosť elastický, ale pevnosť, tvrdosť a odolnosť voči vode sú o niečo menšie ako filmy z konopného a ľanového oleja..

Sušiaci olej oxol (poloprírodný)

Ide o výrobok vytvorený hlbokým tepelným spracovaním slnečnicového oleja s prídavkom sušidla, ktorého špecifická hmotnosť je asi 5% z celkovej hmotnosti. Okrem sušidla obsahuje zloženie výrobku 55% kondenzovaného slnečnicového oleja a 45% takých prchavých rozpúšťadiel, akými sú nefras a lakový benzín. Oxol neobsahuje náhrady a minerálne oleje.

Sušiaci olej, ktorého spotreba do značnej miery závisí od profesionálnych schopností maliara, má množstvo technických vlastností, ktoré umožňujú použitie v spojení s rôznymi materiálmi za účelom získania vysokokvalitného náteru. Vzhľad sušiaceho oleja možno charakterizovať ako homogénnu transparentnú olejovú kvapalinu svetlo hnedej alebo hnedej farby. Odborníci poznamenávajú, že povlaky a filmy získané z poloprírodného sušiaceho oleja sa vyznačujú vysokou tvrdosťou, dobrým leskom, dostatočnou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a odolnosťou proti vode..

Tento typ sušiaceho oleja sa perfektne absorbuje na akýkoľvek ošetrovaný povrch bez ohľadu na stupeň pórovitosti..

Je potrebné dbať na to, že tieto sušiace oleje nie sú vhodné na natieranie podláh..

Kombinovaný sušiaci olej

Kombinovaný lak je produktom polymerizácie a dehydratácie polosuchých alebo sušiacich olejov. Od oxolov sa líši iba v pomere množstva prísad. Kombinovaný sušiaci olej obsahuje asi 30% rozpúšťadla, alebo presnejšie – lakového benzínu. Väčšinou sa používa pri výrobe hrubých strúhaných farieb. Čas sušenia je 24 hodín.

Alkydový lak

Vyrába sa na báze alkydových živíc, ktoré sa riedia upravenými olejmi a rozpúšťadlami. Rovnako ako v prírodnom sušiacom oleji sa do alkydového oleja pridá vysúšadlo. Alkydové laky podľa typu živice sú rozdelené do:

– pentaftalový;

– glyftalová;

– xyftalát.

Výrobky tohto druhu sa vyrábajú vo forme roztokov, ktoré sú ekonomickejšie ako prírodné, pretože na výrobu tony takéhoto sušiaceho oleja je potrebných asi 300 kg rastlinného oleja..

Syntetický (kompozitný) sušiaci olej

Sušiaci olej tohto druhu je najlacnejší, čo je dôvodom jeho masívneho používania. Olejovo-polymérny lak, ktorého farbu nemožno vyrobiť z dôvodu nadmerného usadzovania pigmentov, neobsahuje vo svojom zložení olejové zložky. Používa sa na použitie pri nezodpovednom maľovaní interiérov, na riedenie olejových farieb s intenzívnym vetraním. Impregnácia stolárstva je dosť slabá, pretože takmer všetok nanesený film zostáva na povrchu..

Olej z bridlicových olejov je tmavá kvapalina získavaná oxidáciou bridlicových olejov, ktoré sú rozpustené v kyseline. Schne za 24 hodín, má dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Kompozitné sušiace oleje sa vyrábajú na základe produktov spracovania z takých materiálov, ako je uhlie, ropa, odpady z výroby syntetického kaučuku atď. Ich kvalita sa nerozlišuje na vysokej úrovni. Majú tmavú farbu, štipľavý zápach a používajú sa na výrobu tmavých farieb používaných pri práci vonku. V súvislosti s vyššie uvedenými nuansami je uvoľňovanie takýchto sušiacich olejov obmedzené. Nie je dovolené farbiť podlahy olejom z ropných bridlíc, ako aj domácimi predmetmi..

Pôsobnosť:

– základný náter vyplnených, omietnutých a betónových povrchov stropov a stien na olejové, vodné disperzné a smaltové maľby v interiéri a na fasádach domov;

– výroba tmelov, tmelov na olejové a emulzné lakovanie, ako aj na nanášanie emailov a lakov;

– vnútorný základný náter na kovové konštrukcie;

– impregnácia drevených výrobkov, ako aj drevených, drevovláknitých a azbestocementových panelov počas vonkajších a vnútorných dokončovacích prác;

– príprava tmelu na vkladanie skla;

– riedenie hrubo strúhaných farieb;

– riedenie farieb pripravených na použitie na úroveň pracovnej konzistencie.

Ako si vybrať správny sušiaci olej

Pri nákupe sušiaceho oleja musíte venovať pozornosť nuanciám, ako sú:

– ak obal umožňuje takúto príležitosť, je potrebné vziať do úvahy stupeň transparentnosti sušiaceho oleja. Je to spôsobené tým, že čím je sušiaci olej transparentnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ukáže ako zložený alebo falošný, pretože prírodný sušiaci olej má vždy tmavohnedú farbu;

– je nevyhnutné preštudovať si zloženie výrobku uvedené na štítku. Stojí za to venovať pozornosť samotnému štítku, ktorý by mal obsahovať informácie o výrobcovi, najmä názov a súradnice výrobnej spoločnosti, číslo GOST alebo TU, návod na použitie a zloženie výrobku;

– Nebude nadbytočné kontrolovať dostupnosť osvedčenia o zhode pre prírodný sušiaci olej a hygienický certifikát oxolu, ktorý je povinný pre kompozitný sušiaci olej. Vysoko kvalitný sušiaci olej je rovnomerný, bez sedimentov a mechanických nečistôt;

– nesmieme zabúdať, že vysokokvalitný sušiaci olej je prakticky bez zápachu, v tomto ohľade pri získavaní materiálu tohto druhu musíte venovať pozornosť tomuto aspektu.

Nákup kompozitného sušiaceho oleja si vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože ak je vyrobený na báze poistky (sediment z prírodného rastlinného oleja), tento sušiaci olej nikdy nevyschne. Na takýto povlak nemôže namaľovať lak ani farba. Sušiaci olej s fúzom má červenú farbu a sediment v spodnej časti obalu.

Ak povrch upravíte ľanovým olejom, ktorý je vyrobený na báze vorva (látka pozostávajúca z ropných polymérnych živíc), buď sa začne rozpadať, alebo rovnako ako v prípade fuzzu nikdy nevyschne von. Tento sušiaci olej je z predložených vzoriek najkvapalnejší, lacný a má svetlú farbu..

Správny výber sušiaceho oleja ovplyvňuje trvanlivosť ošetrených povrchov, jednoduchosť ich spracovania. Vzhľadom na vyššie uvedené parametre nebude získanie správneho a kvalitného sušiaceho oleja ťažké..

About the author