Tónová farba: vlastnosti a metódy miešania

Na regáloch železiarstiev nie je vždy možné nájsť správny odtieň farby. Na trhu sú spravidla štandardné farby a na získanie pôvodného odtieňa bude potrebné zafarbenie. Zvážte rôzne farby, vlastnosti manuálnych a počítačových spôsobov miešania a tiež poskytnite podrobné pokyny na farbenie farby.

Potreba tónovania

Tónovanie je proces miešania alebo riedenia farieb a pigmentov, aby sa dosiahli požadované odtiene. Ak chcete získať optimálny tón, môžete si objednať tónovanie v špecializovanej spoločnosti alebo si farbivo a hotovú farbu zmiešať sami.

Tónovanie je nevyhnutné v nasledujúcich situáciách:

 • výber odtieňa pre interiér miestnosti;
 • malá časť natretého povrchu je opuchnutá a zdráha sa odstrániť všetku farbu;
 • nesprávny výpočet farby počas opravy – nebolo dostatok farby, ale v obchodoch tento odtieň už neexistuje;
 • výber zodpovedajúcich odtieňov.

Tónovanie vám umožňuje nahradiť komplexné maliarske práce malou kozmetickou opravou

Čo sú to tónovacie systémy a ich odrody

Tónovacie systémy je možné použiť na dosiahnutie dokonalého, rovnomerného tónu farby rýchlo a presne. Na tento účel použite hlavnú základnú farbu a farbiace kompozície – farby. Farby majú kontrastnú alebo sýtu farbu. Farebné farebné pigmenty môžu byť organického alebo anorganického pôvodu. Na získanie jasnejších tónov sa častejšie používajú organické pigmenty, ale majú niektoré nevýhody:

 • nie je vhodný pre všetky typy povrchov;
 • časom farba pod slnkom vybledne.

Anorganické pigmenty sú k dispozícii v obmedzenom rozsahu odtieňov, ale sú odolné voči poveternostným vplyvom a vyblednutiu.

Farbivá sa vyrábajú vo forme pást, farieb a suchých formulácií.

Farebné pasty obsahujú disperzné živice alebo sa vyrábajú bez spojiva. Existujú univerzálne pasty vhodné pre rôzne druhy farieb a vysoko špecializované – pre určité kategórie lakov..

Medzi hlavné výhody farebných pást patria:

 • jednoduchosť použitia;
 • schopnosť prispôsobiť odtieň farby počas procesu miešania.

Nevýhodou viskóznej farby je nedostatok štandardných charakteristík farby a sýtosť pasty. Konečný výsledok môže byť „prekvapením“ kvôli nerovnomernej intenzite farebnej pasty.

Farebné farby majú rovnaké komponenty ako lakovacie materiály, pre ktoré sú určené – vodou riediteľné, akrylové, olejové atď. Kombinácia bielej farby a takýchto pigmentov vám umožní získať akýkoľvek odtieň. Na dosiahnutie výrazného účinku môžete farbivo použiť neriedené..

Suché pigmenty sú relatívne lacné. Nevýhody voľne tečúcich zmesí zahŕňajú:

 • úzka paleta farieb;
 • obtiažnosť úpravy odtieňa počas procesu tónovania (pridanie suchých pigmentov do hotovej farby nie je žiaduce).

Prehľad farieb domácich a zahraničných výrobcov

Na stavebnom trhu existuje množstvo tónovacích systémov európskej, americkej a ruskej výroby. Medzi zahraničnými spoločnosťami sú obľúbené farby Tikkurila, NCS, Huls a ďalšie. Stabilitu a dobrú kvalitu demonštrujú lacné domáce farbivá Palitra (izhevský podnik „Nový dom“), Olki-Unicoler (Petrohrad), Oreol a Dali.

Na tónovanie farby Tikkurila sa používa miešací systém „Tikkurila Symphony“, vyrobený na základe chémie farieb a lakov. Výrobca zaručuje presný výsledok a „zodpovedá farbe“. Systém je určený na tónovanie všeobecných stavebných a interiérových farieb. Farebný systém „Tikkurila Symphony“ obsahuje veľký počet farieb – 2256 (z toho 10 odtieňov bielej).

Bol vyvinutý samostatný rad farieb pre fasádne práce – „Fasáda Tikkurila“. Systém obsahuje 232 farieb na lakovanie drevených a kamenných povrchov.

Na tónovanie antiseptík a lakov je potrebné použiť samostatnú skupinu farieb Tikkuril.

Natural Color System (NCS) je švédska a nórska norma na označovanie farebných odtieňov. Je to všeobecne uznávaný a najpoužívanejší systém tónovania na svete. Základ systému NCS tvorí šesť základných farieb: čierna – S, biela – W, žltá – Y, červená – R, zelená – G a modrá – B. Ostatné farby majú vizuálnu podobnosť s elementárnymi tóny a majú svoje vlastné kódovanie. Označenie písmena naznačuje prítomnosť konkrétnej základnej farby a digitálne označenie jeho množstvo v percentách.

Spoločnosť Tex vyrába farebné schémy založené na dovážaných pigmentoch pomocou kvalitného nemeckého zariadenia. Kohlery sú dostupné vo forme farieb a pást..

Farebné pasty „Tex“ sú univerzálne použiteľné na tónovanie tmelov, vodou riediteľných farieb, alkydových materiálov a zmesí na bielenie. Farebná pasta-mrazuvzdorná.

Dôležité! Prípustný obsah pasty „Tex“ nie je väčší ako 10% z celkového objemu farby. Pri práci s materiálom je potrebné mať na pamäti, že výsledok sa môže líšiť v závislosti od kvality a typu použitej farby.

Farebná farba “Tex” je určená pre vodou disperzné farby, odolné voči vonkajším faktorom. Vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Spoločnosť “Aqua-Color” (Petrohrad) vyrába univerzálne farby vo forme pást a farieb. Pigmenty sa používajú na tónovanie alkydových, olejových, vodouriediteľných farieb, škárovacích škár, ako aj cementových a vápenných malt. Farby nemenia vlastnosti farby. Produkty Aqua-Color sú cenovo dostupné a majú široké spektrum aplikácií: renovácie bytov, kancelárske priestory, spracovanie fasád budov atď..

Firma „Olki“ vyrába univerzálne mrazuvzdorné tónovacie pasty – „Unicoller“ určené na tónovanie:

 • alkydové (pentaftalové a glyftalové) farby, emaily, laky;
 • vodou riediteľné základné nátery a farby;
 • kompozície lepidla a bielenia;
 • olejové biele farby;
 • epoxidové, organokremičité a melamínové alkydové farby.

Dôležité! Pastu Unicoler nemožno použiť ako farbu, pretože neobsahuje žiadne filmotvorné látky

Skupina spoločností Rogneda (Moskva) vyrába tónovacie farby Dali. Hlavný účel farebnej schémy:

 • použitie ako nezávislý povlak rôznych povrchov – maľba, výzdoba, dekorácia;
 • tónovanie dekoratívnych a vo vode disperzných stavebných materiálov (sadra, farba, smalt).

Farby tónovania Dali majú niekoľko výhod:

 • odolnosť voči poveternostným vplyvom (odoláva teplotným výkyvom v rozsahu od -40 ° С do + 40 ° С);
 • svetlostálosť (pri vystavení slnečnému žiareniu nevybledne);
 • vysoká priľnavosť k rôznym typom podkladov;
 • získanie širokej škály farieb rôznej sýtosti.

Charakteristika počítačovej a ručnej metódy miešania

Farbu môžete miešať ručne alebo pomocou špeciálneho zariadenia. Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody..

Na manuálne tónovanie je potrebné zakúpiť základnú farbu a súpravu farbív. Bezprostredne pred farbením sa pigment pridá k farbe v pomere podľa pokynov a premieša sa. Táto metóda má nasledujúce výhody:

 • ziskovosť;
 • schopnosť vykonávať tónovanie v mieste opravy;
 • môžete vytvárať exkluzívne tóny vrátane niekoľkých farieb z katalógu tónovania farieb.

Hlavnou nevýhodou ručného farbenia je, že výsledný odtieň je ťažké znova reprodukovať

Automatizované miešanie lakovacích materiálov riadené počítačovým programom. Stačí zvoliť požadovanú farebnú schému a samotný stroj určí proporcie, aby získal požadovaný odtieň, a poskytne hotovú zmes. Výhody počítačovej metódy sú zrejmé:

 • presné a rýchle zafarbenie;
 • schopnosť reprodukovať požadovanú farbu;
 • farby tónovania farieb predstavujú široký sortiment.

Strojové tónovanie farby nemožno vykonávať s odkazom na predmet. Navyše týmto spôsobom nebude fungovať na vytvorenie komplexného tónu alebo odtieňa..

Vlastnosti tónovania rôznych typov farieb

Pri výbere farebnej schémy je potrebné vziať do úvahy dve hlavné kritériá:

 • miesto opravy – vnútri alebo vonku;
 • druh laku.

Niektoré pigmenty sú univerzálne – sú vhodné na tónovanie rôznych farieb a používajú sa na vytvorenie požadovaného odtieňa vo vnútri fasády miestnosti alebo budovy.

Pri miešaní farieb s rôznymi lakovacími materiálmi sa dodržujú nasledujúce pravidlá:

Farbenie pre domácich majstrov: pokyny krok za krokom

Celý proces tónovania farby je možné rozdeliť do nasledujúcich fáz:

Príklad. Na získanie optimálneho odtieňa na 100 ml bolo potrebných 5 kvapiek farby, je logické, že na zafarbenie 1 000 ml farby by bolo potrebné použiť 50 kvapiek. Nie je to však tak. Požadovaný výsledok dosiahnete, ak do 1000 ml pridáte 40 kvapiek farbiva

Všeobecné pokyny pre miešanie farieb

Je celkom možné tónovať farbu sami. Hlavnou podmienkou je urobiť si čas, postupne pridávať pigment a rovnomerne premiešať farbu.

About the author