Ako dokončiť kúpeľňu vlastnými rukami tmel odolný voči vlhkosti

Kúpeľňa je miestnosť s vysokou vlhkosťou, a preto na dekoráciu stien zahŕňa použitie špeciálneho tmelu odolného voči vlhkosti. Táto kompozícia, keď je vystavená vlhkosti, zlepšuje výkon a stáva sa odolnejšou. Dozvieme sa viac o tom, ako ozdobiť steny v kúpeľni pomocou tmelu odolného voči vlhkosti..

Obsah:

Tmel odolný voči vlhkosti do kúpeľne: vlastnosti aplikácie

Tmel, pomocou ktorého sú steny v kúpeľni hotové, musí mať určité vlastnosti, ktoré zabezpečujú kvalitu jeho aplikácie. Bez ohľadu na ďalšiu výzdobu stien v miestnosti by mal byť tmel na steny v kúpeľni:

 • odolný voči vlhkosti-obyčajný tmel, napučiava, odlupuje sa, deformuje a spravidla sa zrúti pod vplyvom vlhkosti, materiály odolné voči vlhkosti by pod vplyvom vlhkosti mali byť silnejšie;
 • dlhodobý v prevádzke – minimálna životnosť tmelu, po jeho aplikácii na steny by mala byť dvadsať rokov;
 • odolný voči zmenám teploty – keďže kúpeľňa je miestnosť s nestabilným teplotným režimom, tmel na steny by mal tieto výkyvy ľahko tolerovať, rozťahovanie a sťahovanie tmelu pri zmenách teploty vedie k jeho zničeniu.

Upozorňujeme, že tieto kritériá sú rozhodujúce pri výbere kompozície tmelu na dokončenie stien v kúpeľni. Jednotlivé prírastky závisia od ďalšej dekorácie stien. Napríklad, ak sú steny v kúpeľni po dokončení natreté farbou, potom by mal byť povrch dokonale rovný, čo znamená, že tmel by sa mal ideálne hodiť na stenu. Pri obkladaných stenách je toto kritérium menej dôležité..

Na ozdobenie stien v kúpeľni použite nasledujúce možnosti pre kompozície na minerálnej alebo polymérovej báze:

1. Cementový kúpeľňový tmel.

Na výrobu tejto kompozície sa používa portlandský cement vysokej kvality. Keď je vystavený vlhkosti, stane sa ešte odolnejším a pevnejším. Povlak je po nanesení na stenu dodatočne navlhčený vodou. Hlavnými zložkami tejto kompozície sú okrem cementu jemný piesok a slinok. Aby sa zlepšila plasticita kompozície, pridávajú sa do nej rôzne prísady a plnivá..

2. Akrylové alebo latexové plnivá na báze polymérov.

Obsahuje rôzne druhy minerálnych a syntetických prísad. Táto kompozícia je viac plastická ako cement. Nezráža sa, ľahko sa nanáša na stenu a šíri sa po jej povrchu. Náklady na takýto tmel sú však rádovo vyššie ako náklady na analóg cementu..

Niektorí odborníci používajú fasádny tmel na zdobenie stien v kúpeľni. Pred kúpou kompozície sa však uistite, že neobsahuje škodlivé alebo toxické látky..

Zmesi na báze sadry sa v žiadnom prípade neodporúčajú na dekoráciu stien v kúpeľni, napriek tomu, že niektoré z týchto zlúčenín sú tiež označené ako odolné voči vlhkosti. Tento typ povrchovej úpravy nie je schopný odolávať neustálym zmenám pary a teploty v miestnosti..

V odpovedi na otázku, ktorý tmel pre vaňu zvoliť, rozhodne odporúčame zostať na akrylovej alebo latexovej verzii kompozície. Ak sú náklady na kompozíciu pre vás rozhodujúce, zakúpte tmel na báze cementu s vlastnosťami odolnými voči vlhkosti..

Sádrokartónový tmel odolný voči vlhkosti: výber a vlastnosti

Pokiaľ ide o účel, sadrokartónový tmel je rozdelený na typy:

1. Dokončovací tmel odolný voči vlhkosti-často sa predáva v hotovej forme, používa sa na dokončenie stien v interiéri. Po dokončení dokončovacou hmotou sú steny pripravené na maľovanie.

2. vyrovnávací tmel odolný voči vlhkosti – používa sa na počiatočné vyrovnanie steny, táto kompozícia vám umožňuje zbaviť sa spojov medzi plátnami, otvormi pre upevňovacie prvky atď..

3. Univerzálne plnivové zmesi – umožňujú vyrovnanie a konečnú úpravu súčasne.

Pokiaľ ide o zloženie, kúpeľňový tmel odolný voči vlhkosti je:

1. Kompozície na báze sadry – nezmršťujú sa, majú však zlé vlastnosti odolné voči vlhkosti.

2. Cementové zmesi – majú vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti, dobre odolávajú mechanickému namáhaniu, ale poskytujú malé zmrštenie. S pomocou takýchto kompozícií sú steny v kúpeľni zdobené dlaždicami..

3. Polymérne tmelové zmesi sú najlepšou možnosťou pre dokonalé vyrovnanie stien. Tmel má vysokú plasticitu, je dobre rozložený na stene a vyrovnáva sa. Jedinou nevýhodou sú vysoké náklady, ktoré sú úplne odôvodnené výkonnostnými charakteristikami materiálu.

Upozorňujeme však, že pred aplikáciou akejkoľvek zmesi akéhokoľvek zloženia je potrebné steny pokryť základným náterom, ktorý zabezpečí vysokokvalitnú priľnavosť steny k materiálu a bude vykonávať antiseptickú funkciu..

Pokiaľ ide o kúpeľový tmel odolný voči vlhkosti, je:

 • na zriedenie tohto materiálu bude potrebná voda – kompozície sú menej vhodné na použitie, pretože vyžadujú súlad s určitou konzistenciou a použitie miešača na ich výrobu, navyše tieto zmesi rýchlo tuhnú, takže sa pripravujú v malé porcie;
 • hotové – kompozície sú drahšie, sú však vhodné na aplikáciu, pred použitím kompozície ju stačí dobre premiešať, navyše ich trvanlivosť je pomerne dlhá, v priebehu času nestrácajú svoje vlastnosti..

Cena a aplikačný nástroj odolný voči vlhkosti

V procese plnenia stien je potrebné vopred pripraviť zariadenie, ktoré bude potrebné počas práce. Najprv si urobte zásoby lopatiek rôznych veľkostí, pomocou ktorých sa tmelová kompozícia nanesie na stenu..

Ak používate suchú zmes, pripravte materiály na riedenie. Vedro alebo extra nádoba, voda, vŕtačka s nadstavcom mixéra alebo stavebná miešačka.

Je tiež potrebné vopred vybrať základný náter, ktorého typ je určený typom tmelu použitého na dekoráciu stien. Tmel sa nanáša na stenu širokou stierkou a na širokú stierku sa nanáša úzkou. Ak máte viac ako jeden meter štvorcový steny, na vyrovnanie použite pravidlo.

Aby sa zabránilo vzniku trhlín na stenách, počas procesu tmelu sa používa sieťovina, ktorá zlepšuje mechanickú pevnosť kompozície.

Tmel do kúpeľne na maľovanie: vlastnosti aplikácie

Tmel do kúpeľne na maľovanie musí mať nasledujúce výkonnostné vlastnosti:

 • vysoká odolnosť proti vlhkosti;
 • antiseptické vlastnosti, ktoré zabraňujú vzniku plesní a plesní v kúpeľni;
 • minimálna pórovitosť;
 • vysoká priľnavosť k podkladu, bez ohľadu na rozdiely vlhkosti a teploty.

Pomocou polymérnej kompozície je možné vytvoriť ideálny povlak na maľovanie stien v kúpeľni. Pri kontakte so vzduchom tmel polymerizuje, pričom sa vyznačuje vysokými výkonovými vlastnosťami.

Po nanesení kompozície je možné získať veľmi hladký povrch, ktorý nevyžaduje ďalšie brúsenie. Takéto formulácie sa predávajú hotové a nepotrebujú ďalšie riedenie vodou..

Tmely na báze polymérov sú:

 • akryl – s ich pomocou sa vykonáva dokončovanie aj počiatočná dekorácia steny, majú vysokú úroveň plastifikácie, preto sú schopné vyplniť malé nepravidelnosti a odstrániť chyby, hotové kompozície sa vyznačujú neprítomnosťou nepríjemného zápachu , preto sa používajú v miestnosti pre alergikov, majú vysoký stupeň priľnavosti k betónovým alebo dreveným povrchom;
 • latexové zloženie – umožňuje vám získať dokonale zrkadlový povrch, má vysokú priľnavosť, a preto sa vyznačuje univerzálnym použitím na všetky typy povrchov, počas prevádzky nie sú náchylné na praskanie a odlupovanie.

Pred nanesením tmelu na steny v kúpeľni je potrebné pripraviť steny. Na začiatku z nich odstráňte starý povlak, zhodnoťte stav a v závislosti od toho vykonajte nasledujúce akcie. Ak je na stenách huba alebo pleseň, musíte sa ich zbaviť pomocou abrazívnych zlúčenín. Na odstránenie starej omietky alebo tmelu použite špachtľu, brúsny papier pomôže vykonať konečné čistenie.

Ak je potrebné dlaždice zo stien zdeformovať, použite dierovač. Potom by ste sa mali v miestnosti zbaviť nečistôt a prachu. Vo vzťahu k hlavnému materiálu, z ktorého sú steny postavené, ich vyhodnotte na trhliny a triesky, v prípade potreby omietnite steny.

Steny ošetrite hlboko penetračným základným náterom, aby ste zabránili rastu plesní a plesní na stene. Odporúčame dať prednosť základnému náteru na akrylovej báze. Zlepší nielen mechanickú pevnosť povlaku, ale tiež zvýši jeho odolnosť voči vlhkosti..

Upozorňujeme, že odstránením obloženia hlavnej časti steny zvyšujete materiálne a fyzické náklady na opravu kúpeľne. Preto ak je základňa dobrej kvality, nestojí za to ju odstrániť. V každom prípade je v prvom rade potrebné zhodnotiť situáciu vykonaním vizuálnej kontroly stien..

V týchto prípadoch zostáva na stenách stará omietka:

1. Sú bezpečne pripevnené k stene, nemajú žiadne deformácie, napučiavanie, praskliny. Ak poklepaním na stenu omietka pevne drží, nemali by ste ju vymeniť..

2. Odstráňte dekoratívny náter bez poškodenia vrstvy omietky. Pomocou stierky odstráňte tapetu alebo farbu. Demontáž dlaždíc sa takmer vždy vykonáva s poškodením omietky..

Ak ste si istí, že pri omietaní stien boli dodržané všetky technologické nuansy, pokojne nechajte túto vrstvu na stene.

Na tmelenie stien a stropu v kúpeľni sa musíte postarať o inštaláciu majákov, ktorých interval je až pol metra. Na tento účel použite laserovú vodováhu. Najkonvexnejší bod steny bude vodítkom na určenie hrúbky tmelu. Ak sú na stenách praskliny, nahraďte ich vystrihnutým kúskom skleneného vlákna alebo špeciálnou sieťovinou, aby ste predišli delaminácii..

Ak bude strop v miestnosti tiež tmel, začnite s ním pracovať. Pripravte kompozíciu na prácu tým, že ju dôkladne premiešate. Pomocou malej špachtle naneste plnivo na rohy a rozotrite ho po povrchu..

Na uľahčenie procesu tmelu najskôr vyrovnajte východiskovú hmotu a potom naneste dokončovaciu zmes..

Tmelenie stien začína inštaláciou tmelovej kompozície do najhlbších trhlín a defektov. Vyhladzujte kompozíciu špachtľou a počkajte, kým nevyschne. Na stenu naneste ďalšiu vrstvu základného náteru na akrylovej báze a pokračujte v práci. Upozorňujeme, že priľnavosť hotovej kompozície tmelu k stene závisí od kvality základného náteru. Naneste štartovaciu zmes a vyrovnajte steny.

Po zaschnutí obrúste steny. Pomocou malého hladidla naneste dokončovacie plnivo, ktorého hrúbka by mala byť minimálna. V malých miestnostiach naneste tmel na nôž. Počkajte, kým kompozícia nevyschne, a naneste ďalšiu vrstvu tmelu.

Sušenie stien by sa malo vykonávať v najpohodlnejších podmienkach. V miestnosti by nemali byť žiadne prievany a optimálna teplota je asi 20 stupňov. Ak má tmel cementový základ, nadmerná vlhkosť v miestnosti ho len posilní..

Po zaschnutí tmelu sú steny pripravené na maľovanie. Upozorňujeme, že tento proces začína niekoľko dní po konečnom vyrovnaní steny. Ak tento proces vykonáte neskôr, cementová kompozícia získa vysokú pevnosť a steny nebude možné brúsiť..

Pred začatím práce si oblečte ochranný odev, masku a respirátor. Pri práci sa uvoľňuje veľké množstvo prachu, ktorý dráždi oči a dýchacie cesty. Zaistite brúsnu sieťovinu k ručnému alebo elektrickému nástroju na vyrovnanie stien. Sieťku je možné nahradiť brúsnym papierom s jemným zrnom.

Rovina stien je spracovaná pomocou kruhových pohybov. Zároveň postupujte podľa pracovného postupu. Brúsenie sa vykonáva, kým nie sú na stene nezrovnalosti. Na otestovanie steny použite úroveň alebo pravidlo. Ďalej by ste sa mali zbaviť prachu v miestnosti a omietnuť steny. Základný náter zlepšuje pevnosť stien a dodatočne fixuje tmel.

Ďalšie kroky na dokončenie stien v kúpeľni sú spojené s vykonaním ich zafarbenia. Na tieto účely by ste mali tiež použiť kompozície s vlastnosťami odolnými voči vlhkosti, ktoré dobre tolerujú kolísanie teploty..

About the author