Ako odhlučniť miestnosť domáceho kina

Domáce kino je skvelou príležitosťou ponoriť sa do fascinujúceho sveta filmu a hudby, ale nikto nechce narušiť pokoj svojich susedov a príbuzných. Koniec koncov, taká elektronika je spravidla vybavená veľmi výkonnými reproduktormi, takže zvuk s vysokou hlasitosťou sa bude šíriť všetkými smermi. V tomto svetle sa stáva veľmi aktuálnou otázka, ako odhlučniť miestnosť, v ktorej sa nachádza domáce kino. Existuje ešte jedna nuansa: bežné domy zo železobetónu sa vyznačujú takzvaným efektom „trepotajúceho sa ozveny“, keď sa zvuková vlna odráža od akusticky „tvrdých“ povrchov. Výsledkom je, že fenomén rezonancie spôsobuje, že zvuk v miestnosti zbytočne rastie. Aby bol zážitok zo sledovania a počúvania videa úplný, je potrebné zlepšiť akustiku.

Obsah

Zvukovo izolačné materiály v miestnosti domáceho kina

Akákoľvek zvuková izolácia, materiály, pre ktoré boli starostlivo vybrané, sa vyrovná s dvojitou úlohou: zabrániť úniku hluku z miestnosti a vytvoriť najpohodlnejšie podmienky pre vnímanie zvuku pre tých, ktorí sú v ňom. V tejto kapacite sa používajú:

 • Dosky absorbujúce zvuk. Často sú inštalované na stenách miestnosti, pretože výrazne znižujú intenzitu a čas vibrácií, ale niekedy sa používajú aj na podlahy. Je známych niekoľko odrôd týchto materiálov: na báze ľanu, technickej plsti, skla, čadiča a drevených vlákien. Dosky absorbujúce zvuk obsahujú veľa malých pórov, takže zvuková vlna, ktorá nimi prechádza, stráca v dôsledku trenia väčšinu svojej energie. Moderné modifikácie takýchto materiálov sa vyznačujú ešte vyššou absorpciou zvuku v dôsledku zvýšenej pórovitosti a výraznej tlmiacej schopnosti. Ukazovateľom kvality dosiek bude ich schopnosť udržať si tvar po dlhú dobu. Je tiež dôležité, aby neexistoval žiadny tesniaci účinok. Výrobky, ako napríklad spoločnosť ISOVER Soundproofing Saint-Gobain, sa osvedčili. Je to trvanlivý, ekologický a elastický materiál, ktorý je vhodný na inštaláciu na vodorovné (strop a podlaha) aj zvislé (steny a dvere) povrchy. Používa sa v jednej aj dvoch vrstvách, čo zaručuje dodatočnú ochranu. Za týmto materiálom nezaostáva ani jeho ďalší veľký konkurent, minerálna doska Shumanet-BM, vyrobená na báze čadičového vlákna. Pri konštrukcii viacvrstvovej rámovej priečky a opláštenia absorbujúceho zvuk sa inštalácia takejto regálovej tyče alebo profilu vykonáva každých 600 mm povrchu a samotné platne sa umiestnia do buniek prepravky. V prípade zavesených stropov sa montujú medzi podlahové dosky a skutočný strop. Materiál Shumanet-BM sa vyznačuje svojou ľahkosťou, vynikajúcimi akustickými vlastnosťami a nehorľavosťou. Ale všetky dosky absorbujúce hluk majú nevýhody. Nemôžu byť inštalované samostatne, bez rámovej konštrukcie, ktorá zvyšuje hrúbku dokončovacej vrstvy a zvyšuje náklady na opravu. Mnoho dosiek emituje prchavé látky a dokonca aj pevné častice, takže je nepraktické ich nainštalovať bez prvého zabalenia do silných nepriepustných filmov..

 • Akustické dosky a panely. Používajú sa na dekoráciu stien a stropov a sú jednovrstvové a dvojvrstvové. Jednovrstvové materiály podobnej vzorky sú vyrobené zo sadrokartónu, kovu, drevovláknitých dosiek, lisovaných minerálnych vlákien, obyčajného alebo plynom plneného plastu (expandovaný polystyrén, polyuretánová pena). Dosky v jednej vrstve sú perforované a ich hrúbka je 0,5-20 mm. Sú vhodné na opláštenie zavesených a rámových štruktúr a robia to najlepšie v kombinácii s mäkkými rohožami, ktoré navyše absorbujú hluk. Prítomnosť otvorov umožňuje, aby takýto plášť neodrážal akustické vlny, čo vedie k vzniku ozveny, ale aby ich prenášal do vrstvy absorbujúcej zvuk. Niektoré panely s hrúbkou 20-40 mm a vyrobené z lisovaných rastlinných alebo minerálnych vlákien so zárezom alebo penovou gumou však samy o sebe dokonale absorbujú zvuk. Materiály Knauf sú dobrým zástupcom dvojvrstvových akustických panelov. Sú to perforované sadrokartónové dosky, na ktorých zadnej strane je prilepená netkaná polymérna tkanina, ktorá úplne eliminuje efekt ozveny. Toto je klasický príklad takejto dosky-s tvrdou povrchovou vrstvou, v ktorej sú vytvorené malé otvory, a poréznou druhou vrstvou absorbujúcou alebo pružnou zvuk odrážajúcou vrstvou. Tvar a veľkosť perforácií v doskách určuje, ktoré zvukové frekvencie v spektre budú najlepšie absorbované. Napríklad diera v tvare pyramídy dobre tlmí zvukové vlny vysokých a stredných frekvencií. Akustické panely navyše vynikajú dobrou odolnosťou proti opotrebovaniu, vlastnosťami odrážajúcimi svetlo a ľahko sa čistia. Niektoré z ich typov sa deformujú v atmosfére s vysokou vlhkosťou, ale teraz boli vyvinuté nové modifikácie týchto materiálov, pre ktoré vlhkosť nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo.
 • Akusticky transparentná tkanina. Toto je plnohodnotná náhrada za akustické panely, ktoré sa používajú na zavesenie rámov absorbujúcich zvuk na strop a steny. Tento materiál je široko používaný na dekoratívne účely a je úplne šetrný k životnému prostrediu. Akusticky priehľadná tkanina sa vyznačuje bezšvovou povrchovou úpravou a nízkym oterom, ale jej zvukovo-izolačné vlastnosti sú o niečo horšie ako vlastnosti akustických a doštičiek absorbujúcich hluk a vážne mechanické poškodenie jej môže spôsobiť väčšie poškodenie..
 • Tlmiace podložky. Dokázali, že vynikajúco izolujú nárazový hluk. Materiál na výrobu je tenká polyetylénová pena alebo gumové podložky, dosky z drevovláknitých dosiek alebo aglomerovaný korok. Tlmiace podložky hrajú dôležitú úlohu pri tlmení vibrácií z reproduktorov, prenášaných na podlahy, steny a stropy. Ich charakteristickými vlastnosťami sú malá hrúbka a chemická inertnosť, ale ich mechanická pevnosť je o niečo menšia ako mechanická pevnosť dosiek absorbujúcich zvuk..

 • Akustické napínané stropy. Svojím spôsobom duplikujú funkciu jednovrstvových akustických panelov. Sú namontované na vrchu materiálu absorbujúceho zvuk pripevneného k rámu. To je tiež negatívna stránka použitia akustických napínacích stropov: ich inštalácia na konštrukciu bude vhodná iba vtedy, ak je za nimi zvukovoizolačná vrstva. V prípade takejto povrchovej úpravy je zároveň vylúčený vzhľad ozveny v dôsledku prítomnosti mikroperforácie v takom materiáli..
 • Akustické tmely. Používajú sa ako vrstva tlmiaca vibrácie v miestach styku zvukovoizolačných štruktúr (obkladov) s hlavnými stropmi a stenami. Špeciálne viskoelastické netvrdnúce spoje tohto typu sa používajú na vytvorenie medzivrstvy, ktorá znižuje silu vibrácií, medzi dvoma sadrokartónovými doskami v dekorácii stien. Akustický tmel je vhodný aj na utesnenie zadných povrchov dokončovacích prvkov, odstránenie vzduchových medzier a prasklín a zlepšenie kvality zvuku v interiéri..

Typy zvukovej izolácie pre miestnosť domáceho kina

Inštalácia zvukovej izolácie má svoje vlastné nuansy, v závislosti od toho, ktorú časť miestnosti je potrebné nainštalovať. Podľa tohto kritéria existujú:

 • Zvuková izolácia podlahy. Aby sa susedia zachránili zospodu pred hlukom, stačí jednoducho zväčšiť hrúbku konštrukcie. K tomu je dobré urobiť ďalší betónový poter pomocou technológie „plávajúcej podlahy“. Hovorí sa tomu tak, pretože vrstva betónu, keď sa naleje, sa nedotýka stien a podlahy. Betónová doska je umiestnená v špeciálnej „vani“ vyrobenej zo zvukovo absorpčných dosiek. Na ne sa prilepí film a naleje sa cementovým roztokom. Ak nie je možné vykonať poter, zvuková izolácia podlahy sa vykonáva nasledovne: tenké elastické podložky sú umiestnené priamo pod podlahovú krytinu. Na tento účel sa niekedy používajú oneskorenia. Tam, kde spočívajú na nosných podlahách, sú pod guľatinu umiestnené tesnenia, aby sa znížil nárazový hluk, a vnútorný priestor je vyplnený rôznymi materiálmi absorbujúcimi zvuk-napríklad akustickými doskami..

 • Zvuková izolácia stien. Vykonáva sa dvoma rôznymi spôsobmi. Prvou možnosťou je technológia wireframe. S hrubými vnútornými stropmi je celkom prijateľné vziať sadrokartónové dosky, hliníkový profil a minerálnu vlnu. Ale ak máte v úmysle neustále zapínať zvuk pri vysokej hlasitosti, profil môže vibrovať. Potom je nahradený drevenou tyčou. Zvuková izolácia stien je tiež zaistená bezrámovým panelovým systémom. Skladá sa zo sendvičových panelov vyrobených zo sadrovláknitých dosiek typu pero a drážka a niekoľkých vrstiev materiálu absorbujúceho zvuk, často z minerálnych vlákien. Bezrámový panelový systém je k stene pripevnený výlučne prostredníctvom špeciálnych vibračno-izolačných jednotiek a taktiež neexistuje tesný kontakt medzi koncami panelov v miestach ich tesného kontaktu so stropmi a stenami. Prítomnosť spojov pero-drážka zabraňuje vzniku medzier počas inštalácie.

 • Zvuková izolácia stropu. V tomto prípade sa často zastavujú na konvenčnom falošnom strope. Jeho inštalácia však bude mať zároveň svoje vlastné charakteristiky. Zvuková izolácia stropu bude mať nedostatočnú kvalitu, ak nie je tradičná minerálna vlna ako výplň nahradená akustickými alebo hlukovo absorpčnými panelmi. Tam, kde je nosný rám priľahlý k stenám alebo stropu, sú nainštalované vibračné podložky. Na zníženie vibrácií je potrebné postarať sa o nákup zavesení izolujúcich vibrácie, ktoré sú namontované medzi bežné rovné zavesenia a strop..

 • Zvuková izolácia dverí. Aby ste to urobili, mali by ste si kúpiť dverné krídlo špeciálneho dizajnu. Na prvý pohľad je na nerozoznanie od bežných, ale vo vnútri je „výplň“, vďaka ktorej sa zvuková izolácia dverí stáva realitou. Môže to byť minerálna vlna, drevotriesková doska pokrytá na oboch stranách zvukovo izolačným filmom, vrstvy drevovláknitých dosiek. Dobrá ochrana proti hluku je zaistená inštaláciou dvoch dverí so zádverím, pretože vzduchová medzera tiež znižuje intenzitu zvuku.

Vlastnosti inštalácie zvukovej izolácie v miestnosti s domácim kinom

Zvuková izolácia urobená vlastnými rukami je spravidla oveľa lacnejšia ako telefonovanie špecialistovi doma. Na vlastnú inštaláciu potrebujeme laserovú vodováhu, vŕtačku, kotvy, práškovú pištoľ, samotný rám a zvukovoizolačný list. Pretože väčšina zvukovo izolačných materiálov je pripevnená k rámovým konštrukciám, zvážime, ako to urobiť správne:

 • Inštaláciu priečky začíname označením jej konštrukčnej polohy. Použitie štvorpaprskového laserového vodováhy vám umožňuje dosiahnuť striktne zvislú polohu rámu.
 • Vodiace profily a rámové stĺpiky montujeme vedľa povrchu steny. Ak je materiál stien tehla alebo železobetón, najúčinnejšie bude pozorovanie prvkov rámu práškovou pištoľou.

 • Do takto získaných otvorov namontujeme kotvy. Krok medzi rámovými stojanmi by nemal byť väčší ako 600 mm a všetky stojany musia byť otočené v jednom smere.
 • Po zostavení rámu ho na jednej strane uzatvoríme sadrokartónovými doskami alebo sadrovláknitými doskami. V tomto prípade musí byť spoj listov presne v strede rámového regálu.
 • Rám vyplníme materiálom absorbujúcim zvuk, ktorý musí byť upevnený tak, aby tesne priliehal k konštrukčným prvkom. Je žiaduce vykonať inštaláciu v “rozperke”, ktorá zaisťuje jej spoľahlivú fixáciu počas celého obdobia prevádzky. V tomto prípade sa odporúča zabezpečiť, aby hrúbka vrstvy absorbujúcej zvuk presahovala hrúbku priečky.
 • Potom nainštalujeme druhý obkladový plech, v dôsledku čoho na oboch jeho stranách vzniknú trecie sily, čím sa zaistí nehybnosť zvukovo-izolačnej vrstvy..
 • Teraz inštalujeme obkladové plechy na priečku. V tomto prípade sú spoje sadrokartónových dosiek posunuté o polovicu rozstupov regálov vzhľadom na ich spoje na opačnej strane priečky.
 • Utesníme švy medzi priečkami – a priečka je pripravená na ďalšie dokončenie.

Ako harmonicky do interiéru zapadnúť odhlučnenie miestnosti domáceho kina

Aby bolo vybavenie miestnosti pre domáce kino nielenže stálo minimálnu čiastku, ale tiež vám umožnilo ukázať talent dizajnu, poďme sa rozprávať o tom, ako ho organicky zapadnúť do interiéru. Na tieto účely sú najvhodnejšie akustické panely a dosky, ktoré sa líšia rôznymi farbami a textúrami. To im umožňuje používať ich súčasne ako zvukovú izoláciu aj ako dekoratívnu ozdobu miestnosti. Je prípustné pokryť akustické panely smaltmi rôznych odtieňov, ako aj na ne lepiť prírodnú dyhu alebo dekoratívny film. Vo výzdobe hornej časti miestnosti sú použité akustické napínané stropy, ktoré skrývajú nie veľmi reprezentatívny vzhľad zvukovo izolačných materiálov. Akusticky priehľadná tkanina je veľmi vhodná na zamaskovanie reproduktorov umiestnených na stenách alebo zavesených na stropných nosníkoch.

About the author