DIY vetruvzdorná membrána pre domácnosť

Vetruvzdorná membrána je celkom nový materiál na stavebnom trhu. Jeho dopyt začal rásť s vrcholom popularity stavby rámových domov. Ale okrem toho je taký membránový materiál veľmi dôležitý nielen pre izoláciu stien domu, ale aj pre usporiadanie strechy, kde sa stal integrálnou vrstvou „koláča“. Táto fáza počas stavebných prác by mala byť poskytnutá vo fáze návrhu alebo na úplnom začiatku opravy. Tento článok sa zameria na to, ako si vybrať vetruvzdornú membránu pre váš domov a správne ju nainštalovať..

Obsah:

Dôležitosť hydroizolačných a vetruvzdorných membrán pre domácnosť

 • Bez ohľadu na to, z akého materiálu je dom postavený, pri jeho izolácii je nevyhnutné zabezpečiť vetruvzdornú vrstvu. Jeho úlohou je chrániť tepelnoizolačný materiál pred účinkami silných prúdov vzduchu, čiastočne absorbujúcich tlak vzduchu. Zároveň však bez zníženia paropriepustných vlastností materiálu, s ktorým sú fasády domu konfrontované. Preto môžeme dospieť k záveru, že je to vetruvzdorná membrána, ktorá zaručuje zachovanie všetkých dôležitých vlastností izolácie, čo jej umožňuje predĺžiť životnosť..

 • Nezabudnite však, že z vnútra domu je potrebné vytvoriť parotesnú membránovú fóliu, ktorá ochráni izoláciu pred vodnými parami. Za mokra okamžite zhorší svoje vlastnosti a začnú vysoké tepelné straty.

Tip: vetruvzdorná jednovrstvová alebo dvojvrstvová membrána sa používa iba zvonka na vrch izolácie a parotesná membrána zvnútra domu ako konečná vrstva pred inštaláciou sadrokartónu.

 • Dôležitosť použitia vetruvzdorných membrán je daná niekoľkými faktormi. V prvom rade je to infiltrácia, to znamená, keď teplý vzduch z domu prechádza veľmi malými trhlinami v štruktúre materiálu steny. K tomu dochádza obzvlášť často v drevených domoch, keď drevo schne. Druhým dôvodom je vetranie stien. Dokonca aj také husté materiály, ako sú tehly alebo penové bloky, majú dostatočnú pórovitosť, aby cez ne mohol prechádzať vzduch. Prítomnosť vetruvzdorného filmu pomáha vyrovnať sa s týmito nedostatkami a bez ovplyvnenia vlastností parotesnej bariéry stabilizuje vnútornú mikroklímu.

 • Použitie čelného skla navyše ochráni izoláciu pred nadmernou vlhkosťou v dôsledku vznikajúcej kondenzácie, ktorá sa často stáva príčinou tvorby plesní..

Dnes je v predaji veľmi široká škála vetruvzdorných membrán, zahraničných i domácich. Všetky sa veľmi líšia v cene a vlastnostiach. Podľa svojich technických vlastností možno vetruvzdorné membrány pre domácnosť rozdeliť na:

 • paropriepustná fólia, podporuje prienik prebytočnej pary z miestnosti a zároveň chráni izoláciu pred dažďom a studeným vetrom;
 • parotesná fólia, pripevnené zo strany obydlia. Jeho funkciou je iba odstraňovanie pary, nemôže byť pripevnený zvonku;
 • multifunkčná membrána, jeho názov hovorí sám za seba. Napriek zdanlivému pohodliu sa používa oveľa menej často..

Výhody použitia vetruvzdornej membrány

 • Šetrnosť materiálu k životnému prostrediu. Je absolútne neškodný pre ľudí i životné prostredie..
 • Požiarna odolnosť. Je dosiahnuté vďaka špeciálnym prísadám, ktoré obsahuje. Umožňujú vám potlačiť spaľovanie.
 • Jednoduchosť použitia, ľahko sa montuje kedykoľvek počas roka a nevyžaduje osobné ochranné prostriedky.

 • Vysoké technické vlastnosti. Je teda odolný voči ultrafialovému svetlu, odolný voči vlhkosti, elastický, odolný voči mechanickému poškodeniu a silným teplotným zmenám.
 • Trvanie operácie. Nestráca svoje vlastnosti po mnoho desaťročí.

V závislosti od toho, aké ciele chcú dosiahnuť, je vetruvzdorná fólia pripevnená k stenám domov, streche alebo k stropom podkrovných podláh..

Rozmanitosť vetruvzdorných materiálov pre domácnosť

 • Nie je to tak dávno, v predaji nebolo možné nájsť špeciálne vetruvzdorné membrány, ale bola potrebná materiál podomnaya. Preto existuje niekoľko alternatívnych materiálov, ktoré sú prijateľné na použitie, aj keď sa dnes neodporúčajú. Napriek tomu, že ich náklady sú nižšie, ich vlastnosti sú výrazne nižšie ako u nových high-tech materiálov..
 • Asi najlacnejší zo všetkých možných materiálov na vetruvzdorné steny je pergamen. Napriek svojej nízkej cene je jeho vzhľad taký neatraktívny, že sa najčastejšie vyrába ako dočasné riešenie s ďalšou demontážou..
 • V súkromnej výstavbe malých domov sa doteraz ako ochrana pred vetrom používal obyčajný plastový obal. Vzhľadom na veľmi nízke vlastnosti priepustné pre pary sa však v tepelnoizolačnom materiáli môže hromadiť prebytočná vlhkosť, čo má smutné následky. Paropriepustnosť je dôležitá nielen pre samotnú izoláciu, ale aj pre stavbu stien, najmä pokiaľ ide o drevený dom..

Výrobcovia priedušných vetruvzdorných membrán

“Ondulin”

Táto značka zaujíma jednu z vedúcich pozícií na trhu s vetruodolnými membránami. Je známa už viac ako 25 rokov, počas ktorých stanovila vysokú kvalitu svojich výrobkov. Hydroizolačná fólia sa predáva pod názvom „Ondutis“ a v závislosti od účelu a vlastností je k dispozícii v niekoľkých názvoch:

 • SA 115 – tento izolačný materiál je membrána priepustná pre pary, ktorá je schopná zadržiavať vlhkosť a poryvy vetra, pričom nehnije a má vysokú odolnosť proti roztrhnutiu a vplyvu ultrafialového žiarenia. Používa sa na ochranu izolovaných štruktúr, stien alebo striech pred kondenzáciou, atmosférickou vlhkosťou a silným vetrom;
 • 120 – vhodné aj na použitie na stenové a strešné konštrukcie. Charakteristickou črtou je vyšší indikátor odolnosti voči slnečnému žiareniu. Predáva sa spravidla v kotúčoch širokých 1,5 m a dlhých 50 m.
 • 100 – v skutočnosti je to analóg predchádzajúceho, ale lacnejší. Je to spôsobené nižšou pevnosťou a obmedzeniami teplotného režimu prevádzky..

Izospan

Je to vynikajúca kombinácia ceny a kvality, takže si ju môžete kúpiť v každom železiarstve. Vetruvzdorná membrána Isospan je celkom univerzálna a vhodná na použitie v izolovaných strechách s povlakom z akéhokoľvek strešného materiálu: kovu, prírodných tašiek alebo bitúmenových škridiel..

V predaji sú okrem najznámejších a najobľúbenejších modelov aj výrobky so zvýšenými ohňovzdornými vlastnosťami. K tomu pomáhajú špeciálne retardéry horenia v samotnej tkanine, ktoré môžu chrániť konštrukciu pred požiarom, a to počas stavebných prác aj počas prevádzky. Aj keď je jeho cena vyššia, v niektorých prípadoch požiarne požiadavky umožňujú použiť iba takú membránu..

Ochrana pred vetrom Isospan bola neustále vylepšovaná, čo umožnilo dosiahnuť množstvo výhod oproti iným analógom:

 • kompaktnosť a nízka hmotnosť. Ide o prítomnosť malých kotúčov, ktoré sa dajú ľahko prepravovať aj vo verejnej doprave;
 • výhodné veľkosti. Umožňujú aj jednej osobe namontovať materiál, ale zároveň nevytvoria zbytočne veľký počet spojov;
 • vysokopevnostné charakteristiky. Umožňujú pracovať aj za nepriaznivých poveternostných podmienok, pričom je minimalizované riziko roztrhnutia materiálu;
 • nízka cena. Vzhľadom na vysokú spotrebu filmu je to dôležitá súčasť pri výbere;
 • pružnosť, odolnosť voči UV žiareniu, extrémnym teplotám atď..

V závislosti od konkrétnych cieľov stavby si môžete vybrať aj najprijateľnejšiu možnosť z radu, ktorý výrobca predstavuje:

 • Izospan A. – Táto vetruvzdorná je navrhnutá pre vonkajšie použitie. Upevňuje sa na stenu domu pod odvetranú fasádu alebo pod strešnú krytinu. Cieľom je chrániť konštrukčné prvky a izoláciu pred vetrom a vodou. Predáva sa aj vylepšený Izospan A s vlastnosťami spomaľujúcimi horenie;

 • Izospan AM Je to dvojvrstvový membránový materiál s vysokými paropriepustnými vlastnosťami. Dokonale ochráni izoláciu pred kondenzáciou, atmosférickou vlhkosťou a poveternostnými vplyvmi. To sa dosahuje vďaka špeciálnej štruktúre tkaniny, ktorej vytvorenie bolo možné len s použitím moderných technológií. To zaručuje vysokú odolnosť voči vode počas dlhodobej prevádzky v najextrémnejších poveternostných podmienkach;
 • Izospan AS – je síce najdrahší vo svojej rade, keďže sa jedná o trojvrstvový materiál, ale vďaka spôsobu inštalácie je schopný znížiť náklady. Je teda dovolené ho namontovať priamo na izoláciu bez zariadenia prepravky na ventilačnú medzeru.

Vetruodolné membrány „rockwool“

Jedná sa o materiály paropriepustné materiály odolné voči vetru a vlhkosti, ktoré sú k dispozícii rôznych značiek. Voľba závisí od konkrétnych podmienok a cieľov, ktoré sa majú dosiahnuť. Všetky sa predávajú v štandardných kotúčoch s rozlohou 70 m2.

 • Rockwool strecha. Jedná sa o dvojvrstvovú membránu, ktorá spĺňa všetky základné požiadavky. Úspešne odstraňuje kondenzáciu zo strechy a chráni izoláciu pred vetrom. Pri jeho použití je nevyhnutné vytvoriť odvzdušňovaciu medzeru až 5 cm. Šírka role je 1,6 m, preto by mala byť umiestnená na streche v horizontálnych pásoch s medzerou najmenej 15 cm. Horný pás materiálu je položený s odsadením 5-10 cm od hrebeňa..

 • Rockwool priečky. Volí sa, ak boli fasády domu izolované zvonku. Slúži ako ochranná vrstva medzi tepelnoizolačným materiálom a vonkajším obkladom, vlečkou alebo iným materiálom. Je pripevnený priamo na izoláciu a pritláča ho lamelami, ku ktorým je neskôr pripevnený ozdobný obklad steny..
 • Rockwool priečky s retardérmi horenia. Plne si zachováva všetky funkcie a účel predchádzajúceho typu, ale obsahuje špeciálne prísady spomaľujúce horenie, ktoré vám umožnia na chvíľu ochrániť konštrukciu pred ohňom..

Typy stavebných membránových fólií

Všetky membránové materiály pre domácu výstavbu je možné rozdeliť do niekoľkých hlavných kategórií. V závislosti od štruktúry materiálu a jeho účelu teda existujú paropriepustné a parotesné fólie.

Parotesná membrána

 • Je vždy namontovaný iba zvnútra domu, pričom chráni vatelínovú izoláciu pred akumuláciou vlhkosti v nej pred kondenzáciou. Napríklad pri usporiadaní podkrovnej strechy je spodná izolácia pokrytá práve takýmto filmom. Môže to vyzerať rôznymi spôsobmi: ako hladká papierová fólia s vysokou elasticitou a pevnosťou s lesklou stranou alebo ako hliníková fólia so stranou s fóliou.

Rada: prítomnosť parozábrany na stenách a strešných konštrukciách domu vytvára efekt „termosky“. Je to dobré pre úsporu energie pri vykurovaní, ale výrazne to zvýši vlhkosť v miestnosti. Preto v nich musia byť nainštalované napájacie a výfukové ventilačné systémy..

 • Na ochranu kovových strešných krytín, akými sú kovové dlaždice alebo vlnitá lepenka, sú k dispozícii špeciálne membránové materiály. Tieto fólie majú antikondenzačný povlak, ktorý chráni kov pred koróziou. Princíp jeho fungovania spočíva v štruktúre povlaku na jednej zo strán – je na dotyk drsný, pretože je to adsorpčná vrstva, ktorá absorbuje kondenzát vystupujúci z miestnosti. Medzi takouto membránou a izoláciou je ponechaná vetracia medzera 2-5 cm.

Priedušné vetruodolné membrány pre steny a strechy

 • Používajú sa mimo budov na izoláciu pod obkladom alebo strešným materiálom. Okrem toho, že úspešne chráni mäkkú izoláciu pred poškodením vetrom, prispieva aj k ďalšej hydroizolačnej vrstve. Pretože vetruvzdorné membrány pôsobia ako druh nárazníka medzi tepelnou izoláciou a vonkajším prostredím, je dôležité, aby umožňovali všetku možnú vlhkosť prechádzať z miestnosti do vetracej medzery. Je to možné kvôli prítomnosti veľmi malých perforácií, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Z toho vyplýva, že čím vyššia je priepustnosť vetruvzdornej parnej membrány, tým efektívnejšie bude fungovať. Podľa tohto princípu sa delí na: difúziu, superdifúziu a pseudodifúziu.
 • Pseudodifúzia na stavbu strechy sa vo väčšine prípadov používajú materiály. Je to spôsobené ich dobrými hydroizolačnými vlastnosťami a úspešnou prevádzkou s riadne organizovanou ventilačnou medzerou. Neodporúča sa však na fasády položiť takú vetruvzdornú membránu kvôli nízkym charakteristikám priepustnosti pre pary. Jeho póry sú také malé, že sa pri silnom prúdení vzduchu môžu ľahko upchať prachom a prestať fungovať..
 • Najlepšie vetruvzdorné membrány pre domáce steny sú difúzia a superdifúzia. Ich vlastnosti priepustné pre pary sú také dobré, že sa nemusíte báť upchatia. Vzhľadom na veľký počet pórov pomerne veľkej veľkosti výrobcovia zaručujú správnu funkciu takýchto materiálov aj bez toho, aby nad nimi boli usporiadané vetracie prepravky..

 • Samostatne by sa malo hovoriť o tomto type fólií odolných voči vetru ako o objemových difúznych membránach. Je to skvelá voľba pre strešné práce. Sú to dosť husté podložky dlhé až 3 m a hrubé asi 8 mm. Takéto hromadné polypropylénové dosky sú nezávislou vrstvou, ktorá oddeľuje izoláciu a strešnú krytinu bez dodatočného vetrania. To zaručuje vysoko kvalitný odvod kondenzátu vytvoreného pod strechou, čím sa predlžuje jeho životnosť. Na jeho upevnenie sa používajú obyčajné klince, ale základom pre to môže byť iba súvislý povlak, napríklad z preglejky.

Inštalácia vetruvzdornej membrány. FAQ

 • Na ktorú stranu namontovať vetruvzdornú membránu? Ak je dom izolovaný minerálnou vlnou, je upevnený zvonku priamo na izoláciu. To isté sa robí pri práci na izolovanej streche. Ak strecha nie je izolovaná, namiesto čelného skla je zo spodnej časti krokiev pripevnená parozábrana. Keď sú steny domu izolované iba zvnútra, potom je parotesná fólia namontovaná iba zo strany miestnosti..
 • Na ktorú stranu správne položiť membránu? Všetky membránové tkanivá majú spravidla prednú stranu, ktorú je dosť ťažké rozlíšiť a trvá dlho, kým sa na ňu pozriete zblízka. Nemôžete sa však mýliť, pretože umiestnenie bude závisieť od toho, ako funguje. Protikondenzátová ochrana proti vetru zo strechy je teda pripevnená absorpčnou stranou v miestnosti. Dnes známi výrobcovia difúznych materiálov začali označovať jednu zo strán a v návode na kotúčoch uvádzali, ako presne by mala byť umiestnená..

 • Je potrebná vetracia medzera? Vo väčšine prípadov je to potrebné. Napríklad pri usporiadaní parotesnej zábrany zo strany obývačky musí medzi ňou a sadrokartónom zostať medzera 2-3 cm. A tu je možné medzi izoláciu pripevniť vetruodolné difúzne materiály bez dodatočného vetrania, ale musí to byť vykonané medzi dokončovacím obkladom budovy. Rám lamiel je pripevnený zvisle, aby nebránil prúdeniu vzduchu. Strešná antikondenzačná fólia musí mať vetranie 5 cm na oboch stranách.
 • Ako veľmi sa majú prekrývať plátna vetruvzdornej membrány? Najslávnejší výrobcovia vyrábajú na svojich výrobkoch značkovaciu pásku, ktorá označuje optimálnu veľkosť prekrytia. Pri stenách sa vo väčšine prípadov pohybuje od 10 do 20 cm, ale pri inštalácii strechy tento indikátor závisí od stupňa sklonu strechy, čím menší je sklon, tým väčšie by malo byť ponechané prekrytie. V oblasti spoja s hrebeňom by malo mať čelné sklo presah najmenej 20 cm a v údoliach až 30 cm. Na tieto miesta sa často odporúča namontovať ďalšiu vrstvu vo forme pás s prekrytím 40-50 cm na oboch svahoch.
 • Potrebujem lepiť spoje vetruvzdornej membrány? Toto je predpoklad, ktorý predpisujú všetci výrobcovia. Jedine tak dosiahnete absolútnu tesnosť spoja. Na tieto účely sú vhodné akékoľvek samolepiace pásky, ale najlepšie je použiť vystuženú stavebnú pásku. Aj keď je jeho cena oveľa vyššia ako obvyklá papierová, zaručuje vynikajúci výkon po mnoho desaťročí. Môže sa použiť aj na opravu medzery. Najprv však vložte tesnenie dovnútra vo forme kúska čelného skla a potom všetko prilepte.

 • Ako opraviť vetruvzdornú membránu pre domácnosť? Na napnutie a dočasnú fixáciu sa používa stavebná zošívačka. Ale je to len dočasné opatrenie, lamely musia byť na vrchu pevne priskrutkované, čo bude slúžiť ako prepravka pre ďalšie práce s obkladom. Ale s ďalším usporiadaním sklopných fasád bude práca namáhavejšia. Najprv sú k stene pripevnené konzoly pre sklopné panely, potom sú dosky z tepelne izolačného materiálu namontované na hmoždinky s hubovými krytkami. Potom sa cez vrch natiahne vetruvzdorná membrána a pre stenu sa pre každú konzolu vytvoria štrbiny. A okamžite, priamo cez tepelnoizolačný materiál, sú pripevnené k stene podobnými klincami-hubami. Ich počet by mal byť najmenej 5 ks / m2. Ak nie je ťažké pribiť protiľahlú mriežku po obvode okien, potom sú spoje s rúrkami, anténami, ventilačnými kanálmi prilepené na obojstrannú pásku alebo špeciálne gumové lepidlo.

 • Ako dlho môže zostať predné sklo odkryté?? Aj keď výrobcovia zabezpečujú, že ich materiály sú odolné voči ultrafialovému žiareniu, toto obdobie je obmedzené. Takže po 5-6 mesiacoch materiál začne „starnúť“ a stráca svoje vlastnosti. Preto sa odporúča čo najskôr po inštalácii zakryť čelné sklo obkladom. A tiež, ak sa čelné sklo dostane do dlhodobého dažďa, zvlhne a začne prepúšťať vodu cez izoláciu a samotné konštrukčné prvky domu. Preto je pohodlnejšie urobiť každú stenu oddelene, okamžite namontovať všetky vrstvy s obkladom, a nie celý dom postupne.

About the author