Fúkanú vatu používame správne. Zateplenie strechy svojpomocne

Nízke tepelné straty, paropriepustnosť, nízka hmotnosť a nehorľavosť – tieto výhody fúkanej vlny z neho robia obľúbený tepelnoizolačný materiál. Vďaka automatizácii procesu inštalácie sa rýchlosť izolácie zvyšuje osemkrát v porovnaní s materiálmi z roliek. Naučte sa hlavné tajomstvá práce s fúkanou vlnou a získajte cenné rady od špecialistov na izoláciu striech.

Obsah:

Klady a zápory fúkanej vaty – vlastnosti materiálu

V súvislosti s jej zložením existujú tri možnosti pre fúkanú vlnu:

 • čadič;
 • sklenená vlna;
 • eko vlna.

Minerálna alebo čadičová vlna sa vyrába pomocou čadičových kameňov. Jedinečnosť zloženia zaisťuje úplnú environmentálnu bezpečnosť materiálu. Minerálna fúkaná vlna neobsahuje formaldehyd, na rozdiel od sklenej vlny nie je schopná vytvárať sklenený prach.

Fúkaný čadič a sklenená vlna sú vyrobené zo zvyškov tepelnoizolačných dosiek. Srdcom celulózovej vlny je recyklovaný odpadový papier. Ďalšie formulácie spomaľujúce horenie a antiseptické účinky zabraňujú hnilobe a spáleniu materiálu.

Všimnime si nasledujúce výhody fúkanej vlny na báze čadiča:

1. Nízka úroveň tepelnej vodivosti. Vďaka tomu sa na vykurovanie domu spotrebuje 4-5 krát menej tepla..

2. Nízka hmotnosť nezaťažuje celkové stavby budovy, fúkaná vlna sa používa ako na izoláciu stien a podláh, tak aj na tepelnú izoláciu strešných stropov..

3. Materiál sa vyznačuje vysokou paropriepustnosťou a vlastnosťami odpudzujúcimi vlhkosť. Tieto ukazovatele znižujú riziko vzniku plesní a plesní v oblastiach izolovaných fúkanou bavlnou.

4. Požiarna bezpečnosť budovy je zaistená absolútnou nehorľavosťou.

5. Čadičová fúkaná vlna nehnije, má dlhú životnosť.

Ďalšou výhodou fúkanej vlny je jej jednoduchá inštalácia. Vďaka penovej konzistencii sa materiál dostane do všetkých zákutí. Na inštaláciu izolácie je však potrebné špeciálne kompresorové zariadenie. Automatizácia inštalačných prác môže výrazne zvýšiť rýchlosť kladenia izolácie.

Fúkaná vata tvorí integrálnu bezšvovú štruktúru, vo vnútri ktorej sa netvoria studené mosty. Zníži sa riziko dodatočných tepelných strát. Izolácia sa inštaluje vo fáze výstavby domu aj po hlavnom dokončení..

Vysoko kvalitná fúkaná vata má jednotnú konzistenciu, vypĺňa všetky dutiny a vytvára súvislú, rovnomernú a hustú vrstvu. Pomocou fúkanej vlny sa izolujú rúry, stavebné konštrukcie rôznych tvarov a konfigurácií.

Medzi nevýhody fúkanej vlny poznamenávame:

 • potreba používať špeciálne zariadenie na dodávku materiálu pod tlakom;
 • pri inštalácii fúkanej vlny na sadrokartónové konštrukcie sa uistite, že sú položené v dvoch vrstvách, inak napučia;
 • minerálna a sklenená vlna potrebuje dodatočnú hydroizoláciu;
 • používa sa najčastejšie na izoláciu štruktúr s veľkými objemami, je nepraktické objednávať drahé zariadenia na izoláciu jednej steny domu.

Výpočet hrúbky izolácie vlastnými rukami

Pri výpočtoch na určenie hrúbky izolácie vezmite do úvahy také faktory, ako sú:

 • materiál, z ktorého sú vyrobené steny domu;
 • tepelný odpor klimatickej oblasti;
 • počet okien a dverí;
 • dodatočné tepelné straty;
 • izolačné zloženie;
 • prenos tepla.

Pri izolácii domu fúkanou vlnou na báze celulózy dbajte na nasledujúce ukazovatele – hrúbka izolácie pätnásť centimetrov sa rovná:

 • osemnásť centimetrov minerálnej vlny;
 • štyridsaťšesť centimetrov penového betónu;
 • polmetrový drevený trám;
 • deväťdesiat centimetrov expandovanej hliny;
 • jeden a pol metra muriva.

Cenovo dostupná je vata z fúkanej celulózy. Materiál odoláva tvorbe plesní a plesní. Bezpečnosť životného prostredia umožňuje použitie fúkanej vlny v akýchkoľvek priestoroch na určený účel. Hrúbka pokládky závisí od hustoty použitého materiálu..

Pri výpočte hrúbky izolácie dávajte pozor na odolnosť prenosu tepla na materiál. Na stanovenie hodnoty stupňa vykurovacieho dňa použite vzorec:

GSOP = (t8-t0t) XZot

 • t8 – teplota v dome – jeho optimálna hodnota je od 18 do 22 stupňov Celzia;
 • to je priemerná hodnota teploty vzduchu;
 • Zot – počet dní, v ktorých sa používa vykurovanie.

Po určení tejto hodnoty rozhodnite o hrúbke izolácie na stenách, strope, podlahe. Okrem toho vezmite do úvahy materiál, z ktorého sú steny postavené, pre tehly, betón, drevo a penový betón budú ukazovatele odlišné.

Presnejšie výpočty nájdete v odporúčaniach výrobcu k počtu vrstiev na nanášanie fúkanej vlny na rôzne štruktúry.

Pokyny na inštaláciu fúkanej vlny – technológia a odporúčania

Ecowool sa nanáša vyfukovacím strojom mokrým lepidlom alebo suchou metódou. Prvá metóda je založená na nástreku izolačnej vrstvy: eko vlny, roztoku lepidla, lepidla a špeciálnej disperzie. Ďalej je vrstva narezaná v súlade s požadovanými rozmermi a vysušená. Táto metóda sa nazýva vizuálna, pretože špecialista má schopnosť ovládať plnenie rámu vatou. Inštalačné práce sa vykonávajú pri teplotách nad +5. Sušenie výrobkov trvá najmenej tri dni. Vetranie je povinné, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a pary v izolovanom priestore. Výsledkom je, že použitie metódy mokrého lepidla umožňuje získať povlak s vynikajúcimi tepelnými a zvukovými izolačnými vlastnosťami..

Rýchlejšia a jednoduchšie na používanie je suchá metóda fúkania vaty. Vnútro rámovej konštrukcie je vopred potiahnuté kraftovým papierom alebo stavebnou doskou. S ich pomocou sa vytvorí uzavretý priestor. Na upevnenie tohto materiálu použite plastovú montážnu pásku alebo zošívačku. Ďalej je vyfukovaná vlna privádzaná do rámu špeciálnym zariadením. V tomto prípade je priľnavosť materiálu k povrchu menšia ako pri použití metódy mokrého lepidla..

Vo všeobecnosti zvýrazníme tri hlavné metódy nanášania fúkanej vaty vlastnými rukami:

1. Ručná možnosť – uvoľnenie izolácie improvizovanými nástrojmi a položenie na povrch. Kvalita takejto izolácie je na nízkej úrovni. Vata je inštalovaná vo vnútri štruktúr s maximálnou hustotou. Metóda je relevantná iba pre tepelnú izoláciu malých povrchov.

2. Fúkacie stroje – slúžia na predbežné uvoľnenie eko vlny. Zariadenie dodáva materiál pod tlakom a zaisťuje, aby bol rovnomerne nastriekaný na povrch. Výhodou metódy je bezproblémovosť, nie je potrebné demontovať konštrukcie.

3. Mokré vyfukovanie povrchu – materiál sa podáva súčasne s vodou a lepidlom. Tým sa zlepší kvalita priľnavosti vaty k izolovanému povrchu. Povrch sa vyznačuje absolútnou rovinnosťou, rýchlym tuhnutím materiálu a dobrým výkonom.

Fúkaná vata má stlačený tvar a na aplikáciu je potrebné ju uvoľniť špeciálnym vybavením. Vyfukovacia jednotka sa skladá z nasledujúcich komponentov:

1. Základná plošina – má tvar ostrova, ktorého vnútorná časť je vyplnená prevodovkou, motorom a vzduchovým potrubím.

2. Základom mechanizmu je motor slaboprúdového typu. Líši sa nízkym zvukovým výkonom, minimálnou tvorbou prachu a dlhodobou prevádzkou.

3. Na zachytenie naviatej vlny sa používa zariadenie vo forme stavidla. Vlákna materiálu sú tlačené von pomocou prívodnej hadice.

4. Na výdaj celulózového materiálu je zariadenie vybavené uzávierkou.

5. Na zvýšenie rýchlosti posuvu tepelne izolačného materiálu sa používa reduktor.

6. Mechanizmus je navyše vybavený otváračom, násypkou, ovládacím panelom a núdzovým vypínačom..

Zariadenie na montáž fúkanej vaty vlastnými rukami

Ak nie je možné požičať alebo kúpiť drahé zariadenie na dodávku fúkanej vlny, odporúčame vám využiť možnosť jeho nahradenia domácim zariadením. V procese práce na zariadení budete potrebovať:

 • záhradný vysávač, ktorého rýchlosť je najmenej 200 km / h;
 • plastová nádoba;
 • vlnitá hadica dlhá asi 8 metrov s priemerom 60 cm;
 • lepiaca páska;
 • elektrická vŕtačka s nadstavcom mixéra;
 • vata.

Pokyny na montáž podávača fúkacej vlny:

1. Odpojte jednu časť vysávača a usporiadajte na ňom svorky. To je nevyhnutné na zvýšenie výkonu zariadenia..

2. Odstráňte hroty pomocou nožov na drôt dodávaných s nádobou na prach. V opačnom prípade do zariadenia spadne fúkaná vata, ktorá spôsobí jeho zaseknutie..

3. Pripojte zvlnenie k prachovej nádobe vysávača. Na opravu použite bežnú pásku..

4. Pomocou handričky urobte tesnenie, ktoré zvýši tesnosť konštrukcie.

Zariadenie je pripravené – začnite ho používať. Na prácu sú potrební minimálne dvaja ľudia. Pri izolácii stien v ich hornej časti urobte otvory s priemerom asi 6-7 cm Plastovú nádobu naplňte do polovice fúkanou bavlnou. Ecowool sa mieša so stavebným mixérom. Materiál zdvojnásobí svoj objem.

Vlnitosť je umiestnená do plastovej nádoby, ktorá nedosahuje dno o 30 cm Na utesnenie trhlín použite podkladový krúžok. Spustite vysávač, ktorý vatu z nádoby vyberie tak, že ju priložíte na stenu. Zariadenie sa používa výlučne na izoláciu stropov alebo stien. Vata nebude striekať na podlahu.

Bezpečnostné opatrenia pre tepelnú izoláciu strechy – spôsoby tepelnej izolácie strechy eko vlnou

Najdôležitejšou výhodou inštalácie ekologickej vlny na strešné konštrukcie je rýchlosť práce. Tepelná izolácia plochej strechy sa vykonáva za 3-4 hodiny. Štruktúra ekologickej vlny na izoláciu je voľná a ľahká. Materiál nehorí, nevytvára plesne a má vysokú tepelnú účinnosť.

Po inštalácii ecowool vyplní všetky dutiny a trhliny bez vytvárania tupých spojov. Medzi výhody izolácie strechy ekologickou vlnou poznamenávame:

1. Bezpečnosť životného prostredia a neškodnosť materiálu. Ecowool sa používa na vnútornú aj vonkajšiu tepelnú izoláciu.

2. Vďaka vysokým tepelnoizolačným vlastnostiam je tento materiál pohodlný a efektívny..

3. Materiál sa nehodí k hnilobe, rozvoju húb alebo plesní.

4. Jednoduchá inštalácia a rýchlosť práce je ďalšou výhodou fúkanej vlny.

5. V porovnaní s kotúčovou izoláciou sú náklady na ekologickú vlnu rádovo nižšie.

Pracovné podmienky a individuálne vlastnosti strechy určujú spôsob použitia fúkanej vlny v každodennom živote. Pena na izoláciu strechy je menej účinná ako ekologická vlna.

Suchá inštalácia je účinná v procese izolácie spodných poschodí, podkrovia, podkrovia a vodorovných strešných častí. Izolácia v suchej konzistencii sa nastrieka na kovové, betónové, drevené, tehlové povrchy. Zateplenie strechy vykonávajú za dve hodiny dve osoby. Táto metóda je pomerne rýchla, ale menej účinná ako mokrá aplikácia vaty. Stena je predbežne pokrytá vodou zriedenou lepidlom, až potom sa na povrch nanáša fúkaná vlna. Výsledkom je dokonale rovný povrch s vyššími výkonnostnými charakteristikami..

Hrúbka aplikácie fúkanej vlny na strešných plochách by mala byť najmenej 18 cm. Uistite sa, že ponecháte vetraciu medzeru 10 cm. Dbajte na to, aby sa na tepelnoizolačnom materiáli v zime nehromadil sneh, ktorý ho poškodí a zníži výkon.

Fúkanú vlnu nanášajte iba nasucho pod strechy a stropy. Na krokve a na streche je potrebné utiahnuť parotesnú membránu, ktorá je upevnená doskami. Ecowool je inštalovaný cez malé rezy v membráne, potom sú utesnené páskou.

Video izolácia strešných konštrukcií fúkanou vatou:

About the author