Hydroizolácia suterénu zvnútra od podzemnej vody

Výstavba suterénu je zodpovedný a veľmi vážny proces. Keďže je táto miestnosť v podzemí, je najnáchylnejšia na vplyvy podzemných vôd, ktoré, ak sú nesprávne vybavené hydroizoláciou, môžu viesť nielen k vzniku plesní a plesní v suteréne, ale aj k jej zaplaveniu. Ďalej zvážime, ako urobiť hydroizoláciu suterénu zvnútra..

Obsah:

Hydroizolácia suterénu zvnútra – funkčné vlastnosti

Veľmi dôležitá misia sa spolieha na hydroizoláciu základov, ochranu suterénu pred roztavenou vodou. Ak vlhkosť prenikne do suterénu, potom sa zničí výstuž, ktorá bude pod vplyvom vlhkosti pokrytá koróziou, potom sa základ začne zrútiť. A to je hlavná časť budovy, ktorá preberá celý náklad..

Existujú dva typy hydroizolácie suterénu:

 • vnútorné;
 • vonkajšie.

Každý z týchto typov sa vyznačuje špeciálnou technológiou usporiadania, ktorá by v žiadnom prípade nemala byť porušená. Pretože bezpečnosť a životnosť celého domu priamo závisí od správnej výroby hydroizolácie.

Príliš vysoká vlhkosť v suteréne tiež prispieva k rastu húb a plesní v ňom, čo pri skladovaní v suteréne vedie k ich zhoršeniu..

Upozorňujeme, že spojenie medzi vonkajšou a vnútornou hydroizoláciou je veľmi tenké a ak dôjde k porušeniu jedného z nich, vlhkosť sa určite dostane do suterénu. Pretože hlavnou funkciou vonkajšej hydroizolácie je chrániť suterén pred vniknutím vlhkosti zvnútra, napríklad v dôsledku zrážok. Vnútorná hydroizolácia chráni suterén pred podzemnými vodami.

Hydroizolácia suterénu zvnútra od podzemnej vody: obnova existujúcej miestnosti

Vnútorné hydroizolačné práce v suteréne by sa mali vykonávať aj v procese kladenia základov domu. Stáva sa však, že predtým vybudovaný suterén musí byť vodotesný, ako aj zbaviť sa plesní a prebytočnej vlhkosti..

Pred začatím práce by ste mali skontrolovať suterén. Začnite z jeho vonkajšej časti, slepá oblasť by mala mať vysokú kvalitu, vlhkosť by cez ňu nemala presakovať. V blízkosti suterénu je navyše potrebný drenážny systém, ktorý odvádza vlhkosť z celej budovy..

Ak je vonkajšia hydroizolácia v úplnom poriadku, ale v suteréne je stále vlhkosť, mali by ste začať s vnútornou hydroizoláciou suterénu..

Na zaistenie vodotesnosti suterénu by ste mali vykonať nasledujúce akcie:

 • kontrola a posilnenie slepej oblasti, nielen v blízkosti suterénu, ale okolo celej budovy;
 • detekcia zdrojov, ktorými vlhkosť vstupuje do suterénu;
 • príprava základu na utesnenie švíkov a trhlín;
 • hydroizolačné práce;
 • zabezpečenie hydroizolácie suterénu filtráciou;
 • usporiadanie ventilačného systému.

Na vykonanie vnútornej hydroizolácie v suteréne sa predovšetkým vykonávajú práce na určenie hĺbky podzemných vôd. Táto hodnota pomôže určiť spôsob ochrany základu pred vlhkosťou, ak vody ležia pod suterénom, potom stačí hydroizolovať iba steny, v opačnom prípade je potrebné zabezpečiť vysokokvalitnú ochranu podlahy pred vlhkosťou..

Charakteristika prenikajúcej hydroizolácie suterénu zvnútra

Pred začatím práce by ste mali pripraviť suterén. Aplikácia penetračnej hydroizolácie je možná iba vtedy, ak betón, ktorým boli ošetrené steny, strop a podlaha, ešte nevytvrdol..

Na vykonanie penetračnej hydroizolácie suterénu je potrebné použiť roztok na báze piesku, cementu a ďalších inklúzií, ako sú chemicky aktívne látky..

Práve tieto látky sú schopné preniknúť hlboko do suterénu a vytvoriť takzvané kryštály, ktoré neumožňujú priechod vody..

Upozorňujeme, že princípom penetračnej hydroizolácie je vytvorenie látky vo forme hydrofóbnych kryštálov, ktoré zabraňujú vniknutiu vody do betónu..

Betón navyše získava vlastnosti mrazuvzdornosti a odolnosti voči korózii. Vzhľadom na to, že táto metóda je šetrná k životnému prostrediu, je možné jej použitie v suterénoch, v ktorých sa nachádzajú potravinárske výrobky.

Penetračná hydroizolácia je vo vzťahu k hĺbke jej prieniku a spôsobu aplikácie rozdelená na niekoľko odrôd. Hydroizolácia suterénu zvnútra s penetronom je pomerne bežnou možnosťou, pretože tento materiál poskytuje spoľahlivú a ekonomickú ochranu suterénu pred vlhkosťou..

Napríklad na nanášanie Hydrotexu sa používa štetec alebo stierka, táto látka môže preniknúť do betónu viac ako 8 cm hlboko. Upozorňujeme, že aplikácia tejto hydroizolácie je možná len vtedy, ak je betón stále mokrý.

Technológia hydroizolácie suterénu zvnútra

Potreba vybaviť vnútornú hydroizoláciu v suteréne je spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • úplná absencia alebo potreba opravy starého hydroizolačného systému v drevenom dome;
 • nekvalitná hydroizolácia;
 • výstavba nového suterénu.

Hydroizolácia suterénu zvnútra z materiálov podzemnej vody, existujú tri typy:

 • možnosť poťahovania;
 • asfaltový typ;
 • typ lepenia.

Prvou možnosťou je tekutý typ ochrany, na jeho implementáciu je potrebné natrieť steny a základy zvnútra pozdĺž vnútornej vrstvy. Na tieto účely je potrebný roztok na báze tekutého bitúmenu alebo špecializovanej emulzie, ktorý obsahuje určité prísady.

Vo verzii povlakovej hydroizolácie sa rozlišujú dva poddruhy:

 • farbenie;
 • prienik.

Prvá možnosť zahŕňa aplikáciu špeciálnej vrstvy na steny, ich zakrytie a tým zabezpečenie ich ochrany pred vlhkosťou. Na povrchu sa vytvorí film, cez ktorý sa vlhkosť nemôže dostať do suterénu. Na výrobu farbiva sa používajú formulácie na báze etinolénovej živice. Kompozícia sa nanáša v troch vrstvách, pričom hrúbka každej z nich je najmenej 5 mm.

Na zlepšenie kvality hydroizolácie typu povlaku sa odporúča po zaschnutí naniesť na steny hlinu. Hrúbka vrstvy je 40-50 mm.

Najpopulárnejšou možnosťou je použiť špeciálne tmely, ktoré sa nanášajú štetcom alebo špachtľou. Aby sa tmel dostal do trhlín a ťažko dostupných miest, používa sa spôsob jeho nalievania.

Nemenej populárnou možnosťou je hydroizolácia suterénu zvnútra tekutým sklom.

Medzi výhody tejto metódy treba poznamenať:

 • vzhľadom na skutočnosť, že povrch kryštalizuje, materiál vyplňuje všetky póry, zlepšuje odolnosť betónu voči oderu a mechanickému namáhaniu;
 • na povrchu je nulová absorpcia vlhkosti, čím sa zvyšuje životnosť samotného suterénu;
 • ak je potrebné chrániť dekoratívny povlak, tekuté sklo sa s týmto problémom vyrovná – vynikajúco.

Pred použitím tekutého skla ako hydroizolácie suterénu sa odporúča zriediť ho obyčajnou vodou v pomere jedna k dvom. Po nanesení tekutého skla je povrch pokrytý tvrdým a trvanlivým filmom, ktorý je odolný voči vlhkosti, odolný voči plesniam, hubám a všetkým druhom biologických organizmov..

Ďalšou možnosťou vykonávania vnútornej hydroizolácie suterénu je použitie asfaltovej hydroizolácie. Podstatou tejto metódy je nanesenie 15 mm vrstvy asfaltu na podlahu suterénu. Existujú dva typy takejto hydroizolácie:

 • chladný;
 • horúce.

Prvá možnosť má nižšie náklady a druhá má lepšie výkonové charakteristiky. Ak plánujete použiť asfalt na drevenú podlahu, uprednostňuje sa horúca metóda, pretože taký asfalt je schopný preniknúť hlbšie do drevených pórov..

Lepená verzia hydroizolácie je založená na použití rôznych druhov roliek. Na ich položenie na povrch sa používa tmel. Materiály sa najčastejšie používajú vo forme strešného materiálu, izolátu alebo hydroizolu. Pred ich položením je potrebné dôkladné natretie stien. Tento typ hydroizolácie sa najčastejšie inštaluje na základňu pokrytú cementovým poterom..

Rolovací materiál je položený na súvislý povrch. Počet vrstiev je ovplyvnený typom a hĺbkou podzemnej vody vo vzťahu k suterénu. Ak sa používa horúci tmel, potom je položený vo vrstve asi dva milimetre, a ak je studený, potom jeden milimeter.

Ak sú kotúčové materiály prilepené k bitúmenovému povrchu, potom sú pred nimi pokryté základným náterom, ktorý zlepšuje priľnavosť.

Svojpomocná tuhá hydroizolácia suterénov zvnútra

Realizácia hydroizolácie pomocou tejto technológie je obzvlášť náročná. Najprv sa nanesie omietková zmes, ktorá obsahuje iba cement, piesok a vodu. S touto kompozíciou musíte spracovať steny aj podlahu so stropom v suteréne.

Na tieto účely budete potrebovať vodotesný cement alebo špeciálne prímesi na tesniacej podložke. Táto možnosť ochrany je napriek pracnosti práce najspoľahlivejšia..

Pri hydroizolácii stien suterénu zvnútra a celej miestnosti postupujte podľa pokynov:

1. V suteréne urobte jamu s veľkosťou 30 cm Na polovicu jamy nasypte pieskový vankúš.

2. Potom vyplňte povrch betónovou maltou s hrúbkou asi 100 mm. Je možná možnosť vlastnej prípravy betónového roztoku alebo jeho nákup v továrni. Druhá možnosť je spoľahlivejšia, pretože tento druh betónu má vyššiu kvalitu.

3. Na základňu sa nanesie trojvrstvová bitúmenová základňa. Frekvencia ich aplikácie sa vypočíta s prihliadnutím na úplné vysušenie predchádzajúcej vrstvy.

4. V blízkosti stien je potrebné vykopať priekopy, každý až 100 cm široký.V nich je tiež potrebné vybaviť vankúš z piesku. Ďalej by ste mali všetko vyplniť betónovou maltou a naniesť bitúmenový náter.

5. Na steny je tiež potrebné naniesť tri vrstvy bitúmenovej impregnácie. Ďalej sú steny potiahnuté hlinkou a hrúbka vrstvy je asi 50 cm.

Technológia hydroizolácie z tekutého skla

Medzi materiálmi na hydroizoláciu suterénu zvnútra je tekuté sklo obzvlášť obľúbené kvôli svojej environmentálnej bezpečnosti a vynikajúcemu výkonu..

Porozprávajme sa o technológii a odporúčaniach pre aplikáciu tekutého skla ďalej:

1. Aplikácia tekutého skla sa vykonáva na vnútornom povrchu stien. Predtým musia byť steny starostlivo vyrovnané a odmastené. Na zaistenie povrchovej absorpcie betónu na vnútornú omietku sa odporúča počas nanášania použiť striekaciu pištoľ.

2. Hĺbka prieniku tekutého skla do steny nie je väčšia ako dva milimetre. Ak je potrebná hlboká impregnácia, kompozícia sa nanáša v niekoľkých vrstvách, v takom prípade sa hĺbka prieniku zvýši na dva centimetre..

3. Ak sa plánuje nanášanie tekutého skla na drevené plochy, potom sa technológia mierne zmení. Aby bola zaistená spoľahlivá ochrana, drevené predmety sú ponorené do tekutého skla.

4. Tekuté sklo navyše umožňuje hydroizoláciu akýchkoľvek iných povrchov. Pretože tento materiál má antikorózne vlastnosti.

5. Pred nanesením tekutého skla sa dôkladne premieša. Na prácu sa odporúča použiť kefu alebo valček. Pokyny pre tekuté sklo jasne uvádzajú podiel jeho riedenia v závislosti od konkrétnej oblasti použitia.

6. Pred aplikáciou kompozície by mal byť povrch očistený od prachu, nečistôt, tuku, plesní alebo plesní, ak nejaké existujú. Na prípravu drevených štruktúr na aplikáciu kompozície sa používa brúsny papier..

7. Ďalší spôsob hydroizolácie suterénu tekutým sklom zahŕňa zriedenie tekutého skla cementovou maltou na homogénnu konzistenciu. Po vysušení získate vynikajúcu ochranu suterénu pred vlhkosťou.

8. Miešací pomer vodného skla a betónového roztoku je jedna ku desiatim. Upozorňujeme, že všetky práce sa vykonávajú dostatočne rýchlo, pretože kompozícia má vysokú rýchlosť tuhnutia.

Hydroizolácia suterénu zvnútra video:

About the author