Obrubník do kúpeľa. Vlastnoručná inštalácia

Aj keď chcete vaňu namontovať tesnejšie k stene, pravdepodobne neuspejete! V každom prípade sa na križovatke vytvorí medzera, pretože neexistujú žiadne dokonale ploché steny. Predtým boli také trhliny pokryté cementovou maltou a vrch bol pokrytý olejovou farbou. V súčasnej dobe existujú elegantnejšie riešenia! Vaňové obrubníky vám prídu na pomoc.

Obsah:

Vlastnosti kúpeľňových obrubníkov

Otvorený kĺb na boku má dôsledky. Na začiatku môžu tieto medzery zničiť vzhľad povrchovej úpravy, ktorú ste vytrvalo vytvárali už dlho. Takáto medzera vám sľubuje zvýšenú vlhkosť v kúpeľni. Voda bude pri sprchovaní presakovať štrbinami pod vaňou.

Takáto vlhkosť dlho schne, najmä pri vysokej vlhkosti v tejto miestnosti, alebo ak ste priestor pod kúpeľňou zakryli inštaláciou dekoratívnej obrazovky. Konštantná vlhkosť je najpriaznivejšími podmienkami pre rast húb, plesní a škodlivých mikróbov. Navyše, v kúpeľni sú vždy kovové časti a prvky. Takže rýchlo zhrdzavejú.

Preto je vhodné vždy zabrániť procesu, ktorým voda presakuje pod vaňou. Odstráni sa tým prebytočná vlhkosť bez toho, aby ste museli bojovať s plesňou. Okraje vane (rohy, soklové lišty) sú navrhnuté špeciálne tak, aby skryli spoje, ktoré zostávajú medzi stenou a kúpeľňou.

Vyberte najúspešnejšiu možnosť s prihliadnutím na nasledujúce body: materiál, z ktorého sú steny vyrobené, finančné úvahy, veľkosť medzery, ktorá zostáva medzi stranou kúpeľa a obložením steny. Väčšina výrobcov spočiatku predpokladá inštaláciu obrubníka, ktorý je dodávaný s dlažbou. Koniec koncov, náklady na hranice kúpeľa nie sú príliš vysoké.

Ak ste dokončili steny v kúpeľni iným materiálom, a nie dlažbou, potom je lepšie použiť hranicu vyrobenú z podobného materiálu. Môžete napríklad vyzdvihnúť plastový okraj pod sklenenou tapetou alebo plastovou podšívkou. Obrubník, ktorý zodpovedá hlavnej farebnej schéme interiéru, zachová vyváženie farieb. Pomocou týchto prvkov bude možné vykonať funkčné zónovanie miestnosti, pričom sa zvýrazní časť steny. Ak chcete skryť spoj medzi stenou a bokom akrylátovej vane, zvoľte akrylový výrobok.

Druhy obrubníkov do kúpeľa

V predaji sú obrubníky rôznych typov, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov. Pred kúpou kúpeľňového profilu sa odporúča, aby ste sa s každým z nich zoznámili..

Plastové obrubníky

Plast je medzi kupujúcimi známy ako praktický materiál, ktorý patrí do kategórie lacného a veľmi obľúbeného tovaru. Navyše je to skvelé pre prácu v kúpeľni. Hranica z PVC bude preto najekonomickejšou možnosťou. Plastové obrubníky do vane sú k dispozícii v širokej škále možností a do každého interiéru si môžete kúpiť ten najvhodnejší. Nainštalujte plastové okraje na lepidlo pomocou tekutých klincov.

Tiež v predaji sú samolepiace okraje vane vyrobené z plastu. Ak chcete nainštalovať takýto výrobok, jednoducho odstráňte ochranný kryt a následne pripevnite časť na miesto. Plastové bordúry sú nalepené pod alebo na dlaždice. V prvej situácii je výrobok nainštalovaný ešte pred položením dlaždíc. V druhom prípade je spoj vytvorený medzi stenou a kúpeľňou po dokončení opravných prác uzavretý..

Keramické obrubníky

Plast je veľmi populárny, ale málokto dôveruje okrajom z tak ľahkého materiálu. Presne pre tých kupujúcich, ktorí si cenia pevnosť, boli vyrobené keramické obrubníky do kúpeľne. Tento materiál je odolný a trvanlivý. Ak sú steny vašej kúpeľne kachľové, potom to s takýmto povrchom pôjde dobre..

Predtým sa na vytváranie medzier medzi kúpeľňou a stenou používali obyčajné dlaždice, ktoré vytvárali hranicu na mieste a rezali celé dlaždice na kusy požadovanej veľkosti. Dnes už taká svedomitá práca nie je potrebná. Môžete si kúpiť hotové keramické okraje. Navyše, v predaji nie je len obkladová hranica do kúpeľne. Ak chcete, môžete nájsť aj rohové prvky na zdobenie rohov križovatky..

Doba používania keramických okrajov nie je obmedzená na jedno desaťročie. Avšak za predpokladu, že je produkt správne nainštalovaný. A inštalácia keramického obloženia vane nie je ľahká úloha. Takúto prácu je možné porovnať s pokládkou dlaždíc, ak zhodnotíte jej zložitosť..

Okraje pásky

Okraje pásky, ktoré sú inštalované na križovatke vane a steny, sú veľmi praktické a pohodlné. Jedná sa o druh tesniacich pások vyrobených z polyetylénu. Dokonale sa vyrovnávajú so svojimi funkciami. Stužkové obrubníky môžu mať rôznu šírku. Výška obrubníka v kúpeľni sa tiež líši, takže nájdete presne takú veľkosť, akú potrebujete. To je veľmi praktické z praktického hľadiska..

Inštalácia tesniacej pásky je ešte jednoduchšia ako inštalácia plastovej soklovej lišty. Napriek tomu, že takáto hranica má samolepiaci podklad, súčasne použite špeciálny silikónový tmel, aby ste zvýšili spoľahlivosť hranice pásky..

Obrubníky z prírodného kameňa

Okrem vyššie uvedených modelov okrajov nájdete aj spoľahlivejšie možnosti. Ide o obrubníky z mramoru a žuly. Travertínový kameň je tiež luxusným materiálom. Obrubníky z prírodného kameňa vyzerajú nádherne, čo dáva kúpeľni prepracovanosť. Ak sa rozhodnete vybaviť drahý interiér, nezabudnite, že musíte venovať pozornosť jednote vodovodného zariadenia a dokončovacích materiálov..

Ak ste uprednostnili mramorový okraj, potom by mala byť vaňa mramorová, inak sa drahý doplnok stane jediným zdrojom pýchy v kúpeľni. Okrem jedinečnej prírodnej krásy hranice z prírodného kameňa tiež preukazujú dokonalú kvalitu..

Inštalácia keramického okraja vlastnými rukami

Výhody keramického okraja

Ľudia často uprednostňujú okraje keramických kúpeľov, pretože v porovnaní s plastovými výrobkami majú veľa výhod:

Hlavnou nevýhodou keramických obrubníkových kameňov je ich nízka odolnosť proti nárazu: pri náraze ťažkým predmetom sa lámu. Ak sa však o finiš poriadne staráte, neutrpí..

Prípravné práce

Ak chcete nainštalovať keramický obrubník, pripravte si nasledujúce materiály a nástroje:

 • Silikónový tmel, najlepšie taký, ktorý má špeciálne prísady, ktoré zabraňujú vzniku plesní;
 • Keramické okraje s malým okrajom;
 • Lepidlo na dlaždice;
 • Tmelový nôž;
 • Emery bar;
 • Stláčacia pištoľ na tesnenie;
 • Kliešte.

Ak ste si kúpili tmel v trubici, môžete obrubník nainštalovať bez pištole. Na inštaláciu obruby na vaňu sa spotrebujú 2-3 rúrky silikónového tmelu, každá po 50 ml.

Počet okrajov pre návrh spoja medzi kúpeľňou a stenou sa vypočíta takto:

Inštalácia keramického lemu pre dlaždice

Inštalácia keramického okraja pod dlaždicu sa vykonáva nasledovne:

Inštalácia keramického okraja na dlaždicu

Je oveľa jednoduchšie nainštalovať keramické okraje na dlaždice:

 • Dôkladne vyčistite povrch vane a keramické dlaždice, ktoré sú už nainštalované na stene, odmastite a pokračujte v lepení okraja.
 • Potom ošetrite stenu, ku ktorej bude výrobok pripevnený, vodotesným lepidlom. Najslávnejším lepidlom tohto druhu sú tekuté nechty. Po rozmazaní steny počkajte určitý čas, ako je uvedené v pokynoch..
 • Potom vezmite keramický roh a zatlačte ho na obloženie na stene. Zatlačte na dlaždicu čo najtesnejšie, kým lepidlo nezaschne. Vlastnosti obrubníka spojené s nemožnosťou prieniku vody do medzery medzi stenou a kúpeľňou závisia aj od sily, ktorú vynaložíte na stlačenie obrubníka..
 • Pri upevňovaní obrubníka na dlaždice sa odporúča použiť úroveň. Nezabudnite odstrániť prebytočné lepidlo včas.
 • Po zaschnutí lepidla ošetrite švy špeciálnymi prostriedkami, aby sa predĺžila životnosť keramického okraja..

Inštalácia plastového okraja vlastnými rukami

V súčasnosti v sortimente stavebných predajní existujú dva druhy plastových rohov: plastová hranica z PVC vo forme rohu a samolepiaca hranica v kotúčoch. Cena plastového okraja je oveľa nižšia ako samolepiaceho. Koniec koncov, sám o sebe nie je zodpovedný za ochranu povrchu pred vniknutím vody. Podobné funkcie vykonáva silikónový tmel a plastový roh je iba ozdobným prvkom na maskovanie vrstvy tmelu. Na inštaláciu samolepiaceho okraja kúpeľa sa však nevyžaduje nič, čo je potrebné na inštaláciu rohu.

Ak vás zaujíma, ako prilepiť okraj PVC na vaňu, postupujte nasledovne:

Plastové rohy, ktoré sú nainštalované na dlaždiciach, vydržia iba rok prevádzky, možno o niečo viac, a potom ich bude potrebné vymeniť. Ak vám plastová bordúra nevyhovuje, dajte prednosť keramike, ktorá v každom vzbudí dôveru. Keramické rohy s náležitou starostlivosťou ľahko vydržia, kým nie je vaša kúpeľňa zrekonštruovaná.

About the author