Odhlučnenie urobte si sami doma

Je úžasné, že sme obklopení zvukmi a počujeme smiech dieťaťa a našu obľúbenú melódiu! Ale je tu aj odvrátená strana mince – cudzie zvuky, ktoré preniknú do domu bez dopytu a narúšajú odpočinok, prácu a užívanie si života. Psychológovia dokázali, že hluk má negatívny vplyv na nervový a kardiovaskulárny systém. Preto človek jednoducho potrebuje „sedenie ticha“. Ako si však môžete vytvoriť ticho, ak autá nepretržite jazdia za oknom a váš sused fandí vášmu obľúbenému futbalovému tímu za múrom? Budeme musieť pochopiť, ako sa zvuky dostávajú do domu, a postaviť im prekážku v ceste. Navyše to niekedy nevyžaduje ani špeciálne fyzické náklady, a skutočne cena zvukovej izolácie je celkom prijateľná.

Obsah

  • Vzdušný hluk
  • Nárazový hluk
  • Zvuková izolácia podlahy
  • Zvuková izolácia podláh
  • Zvuková izolácia stropu
  • Zvukovo izolačné steny
  • Odhlučnené priečky
  • Zvukovo izolačné dvere
  • Zvukovo izolačné okná

Vlastnosť zvukových vĺn na prekonávanie prekážok

Keď je vystavený pevnému telu, vzniká vo vzduchu zvuková vlna, ktorá sa na svojej ceste stretne s pevnými predmetmi, odrazí sa, prejde nimi a vo vnútri sa čiastočne stratí. Zvuk zo zdroja a odrazený od predmetov tvorí zvukové pole, ktoré ovplyvňuje obklopujúce štruktúry. Výsledkom je, že štruktúra vibruje a sama sa stáva zdrojom zvuku, ktorý prenáša zvukovú energiu do susednej miestnosti.

Množstvo zvukovej energie prechádzajúcej štruktúrami závisí od frekvencie zvukovej vlny a od charakteristík materiálu..

Hustota materiálov

Zvuková vlna potrebuje energiu na rozkývanie štruktúry a prechod cez ňu. A čím vyššia je hustota materiálu, tým viac energie bude zvuk potrebovať, a preto bude môcť hustú bariéru preraziť menej molekúl. Materiály s vysokou hustotou majú preto tendenciu odrážať zvukovú energiu. Takéto materiály sa nazývajú zvukovo izolačné.

Tvrdosť materiálov

Zvuk sa šíri rýchlejšie cez tvrdé materiály. Zvážte napríklad bežný betón a jeho penový náprotivok. Betón je pomerne pevný a húževnatý materiál, ale penový betón má nižší faktor pevnosti, pretože má poréznu štruktúru. Vďaka pórom penového betónu je však koeficient zvukovej izolácie vyšší ako betón.

Čo je frekvencia

Aby sme pochopili, či štruktúra môže chrániť pred hlukom, je potrebné poznať frekvenciu zvuku. Tiché zvuky sa týkajú nízkofrekvenčných, čo znamená, že k zmene nízkeho a vysokého akustického tlaku dochádza pomalšie. To nízkofrekvenčnému zvuku uľahčuje „rozkývanie“ štruktúry. Z takého zvuku môžu zachrániť iba masívne štruktúry s vysokou hustotou. Ale v niektorých prípadoch nebudú prekážkou ani dvojmetrové steny..

Prečo je rezonancia nebezpečná

Ak sa frekvencia zvukovej vlny pôsobiacej na štruktúru zhoduje s prirodzenou frekvenciou štruktúry, vstúpia do rezonancie. V tomto prípade materiál nielenže neodoláva vibráciám, ale naopak, prispieva k zvýšeniu amplitúdy vibrácií..

V tejto situácii prídu na pomoc materiály pohlcujúce zvuk. Majú tendenciu vpúšťať a absorbovať zvukovú energiu. V zvukotesných štruktúrach sa používajú na odstránenie rezonancie. Samy o sebe nie sú účinné, pretože nie sú schopné odolávať zvuku pri nízkych frekvenciách..

takže, zvuková izolácia domu môže byť účinná iba vtedy, ak je použitie zvukovo izolačných a zvukovo izolačných materiálov správne naplánované.

Povaha pôvodu hluku

Aby ste sa chránili pred hlukom, musíte poznať povahu jeho pôvodu..

Vzdušný hluk

Tento typ zvuku zahŕňa tie, ktoré sa prenášajú vzduchom, a zdrojom je konverzácia, televízia, rádio. Takýto zvuk sa šíri podľa štandardného scenára (pomocou vibračných vplyvov na konštrukcie). Zvuková izolácia stien môže byť dostatočná na ochranu pred hlukom prenášaným vzduchom., za ktorými sú susedia.

Nárazový hluk

V tomto prípade je zdrojom prenosu hluku samotná konštrukcia, ktorá bola mechanicky ovplyvnená. V tomto prípade je prenos zvuku do susedných štruktúr nevyhnutný. Zvuk, ktorý ticho prechádza zo stropu na steny, a naopak, sa nazýva nepriamy.

To, koľko zvuku prejde vašim domovom, závisí od použitých materiálov. Hluk ľahko prechádza z ťažkých materiálov na ľahké, ale cestu späť je pre neho ťažšie prekonať. Preto v dome s drevenou podlahou a tehlovými alebo železobetónovými stenami kroky susedov zhora prakticky nebudú počuť. Ak je celý dom postavený z materiálu s rovnakou hustotou, zvuková vlna sa ľahko rozšíri po niekoľkých poschodiach. V takýchto domoch, aby bola zvuková izolácia účinná, musia byť všetky konštrukcie zvukotesné.

Ako začať odhlučňovať dom alebo byt

Predtým, ako budete pokračovať v odhlučnení domu, musíte oslobodiť steny, podlahu a strop od dokončovacích materiálov a skontrolovať, či nie sú prasknuté. Zvuk pri šírení vždy hľadá cestu najmenšieho odporu. Preto je nevyhnutné trhliny a dilatačné škáry utesniť. Zásuvky si zaslúžia osobitnú pozornosť. Neizolovaný vývod môže zvýšiť prienik hluku o 20 dB. Tiež neignorujte otvory v strope a stenách, ktorými prechádzajú potrubia..

Keď sú všetky diery a praskliny zničené, sadnite si do miestnosti a počúvajte, odkiaľ pochádza najviac zvuku. Ak je problémom príliš hovorný sused za stenou, pokračujte v odhlučnení steny. Ale skôr ako budete radi, že sa všetko ukázalo byť také jednoduché, skontrolujte, či sa zvuk prenáša z problémovej steny do susedných štruktúr. Ak taký problém existuje, je potrebná zvuková izolácia stropu, stien a podlahy..

V prípade, že zdrojom obáv je byt na vrchole, pomôže iba integrovaný prístup k riešeniu problému..

Zvuková izolácia podlahy

Keď prevezmete zvukovú izoláciu domu, je lepšie začať od podlahy. V ideálnom prípade od podlahy suseda hore. Táto myšlienka je však spravidla neuskutočniteľná a zvuková izolácia podlahy vo vašom byte je potrebná. Zvuk nepriamo prenášaný po podlahe nebude počuť a ​​susedia vyššie vám nepovedia, že máte stádo slonov..

Odhlučnenie podlahy je dosiahnuté pomocou zariadenia „plávajúca podlaha“. Táto štruktúra sa skladá z vrstvy zvukovo izolačného alebo zvukovo izolačného materiálu, hydroizolácie, vystuženého poteru. Hlavnou podmienkou je, aby poter nepriliehal k stenám, inak sa zvuky budú stále prenášať zo stien na podlahu a naopak. Aby sa tomu zabránilo, zvukotesný materiál je zabalený do výšky sokla alebo je po obvode miestnosti nalepená tlmiaca páska..

Aký materiál si vybrať – zvukotesný alebo zvuk absorbujúci, závisí od typu hluku. Ak je problémom nárazový hluk, je potrebná zvuková izolácia. S nárazovým hlukom robia tesnenia zo sklenených vlákien a zvukotesné rohože „Shumanet“ dobrú prácu. Na ochranu pred hlukom prenášaným vzduchom sa používajú špeciálne materiály absorbujúce zvuk. Malo by sa pamätať na to, že vláknité materiály, ktoré v skutočnosti potláčajú hluk, majú hrúbku viac ako 50 mm..

Zvuková izolácia podláh

V drevenom dome sa to dá urobiť pomocou rovnakých materiálov. V tomto prípade je na nosníky položená zvukotesná páska. Priestor medzi nosníkmi je vyplnený materiálom absorbujúcim zvuk. Polená a podlahové dosky sú upevnené zvukotesnými podložkami, bez ohľadu na to, čo sa upevňovacie prvky stanú zdrojom prenosu hluku.

Zvuková izolácia stropu

Za najľahší spôsob odhlučnenia stropu sa považuje zavesená konštrukcia, v ktorej sa ako obkladový materiál používajú dosky z tenkého minerálneho alebo skleného vlákna. Takéto návrhy vyrábajú spoločnosti Ecophon a Armstrong. Tento strop je možné použiť v miestnosti domáceho kina. Nevýhodou je, že takéto platne nie sú schopné chrániť pred nárazovým hlukom..

Najčastejšie sa používa zavesená konštrukcia, do ktorej sú položené materiály pohlcujúce zvuk a zhora pokryté sadrokartónom. Táto metóda zvukovej izolácie bude účinná, ak sa upevňovacie prvky vodidiel budú vykonávať prostredníctvom zvukovo izolačných podložiek. Ak je konštrukcia namontovaná v miestnosti domáceho kina, sadrokartón sa nahradí sadrovláknitými doskami..

Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je termozvukoizol prilepený k podlahovým doskám, na ktorý je pripevnená flexibilná texoundová membrána. A až potom je rám zostavený. Texound je tiež prilepený k profilu otočenému do miestnosti a k ​​sadrokartónu.

Zvukovo izolačné steny

Materiály na odhlučnenie stien sa používajú rovnako ako na strop a sú upevnené podľa rovnakého princípu. Zvukovo izolačný materiál je pripevnený k stene s prekrytím na podlahe a strope. Rám je upevnený pomocou elastických tesnení. Je v ňom nainštalovaný materiál absorbujúci zvuk. Na profil sú prilepené zvukotesné tesnenia a upevnené sadrokartónové alebo sadrovláknité dosky.

Odhlučnené priečky

V niektorých prípadoch môže byť potrebná zvuková izolácia priečok vo vnútri bytu. Vykonáva sa podobným spôsobom. Ak potrebujete postaviť ľahkú priečku, môže byť okamžite odolná voči hluku. Za týmto účelom sú dva rámy zostavené oddelene. Je to nevyhnutné, aby medzi nimi nedochádzalo k nepriamemu prenosu hluku. Medzi rámami je ponechaná vzduchová medzera. Vnútorný priestor je vyplnený minerálnou vlnou. Na obklad priečky sa odporúča použiť rôzne materiály, čo zníži pravdepodobnosť rezonancie..

Zvukovo izolačné dvere

Ak sú všetky praskliny v byte opravené a všetky konštrukcie sú zvukotesné, ale byt je stále hlučný, dbajte na odhlučnenie dverí a okien. Zdrojom hluku sa veľmi často stáva zle priliehajúce predné dvere. V tomto prípade je po obvode dverí upevnená tesniaca páska. V krajnom prípade môžete dvere rozobrať a nahradiť ich výplň materiálom, ktorý neprenáša zvuk.

Zvukovo izolačné okná

Zvuková izolácia okien spočíva v utesnení medzier a výmene tesniacich gumičiek. Prax ale ukazuje, že väčšina hluku nepreniká cez rámy, ale cez sklo. Aby sa znížilo množstvo hluku prenikajúceho cez sklo, odporúča sa zvoliť okná s dvojitým zasklením, do ktorých budú inštalované sklá s rôznou hrúbkou. V takom prípade sa vibrácie vyskytujúce sa na jednom skle nebudú prenášať na druhé. Pretože sklá s rôznymi hrúbkami majú rôzne rezonančné frekvencie.

Ak pri výrobe zvukovoizolačných prác dodržíte tieto pravidlá, potom vo vašom dome bude vždy vládnuť pokoj a ticho, v ktorom môžete odpočívať po náročnom dni v práci, čo bude mať priaznivý vplyv na vaše psychické zdravie..

About the author