Koupelna je místnost s vysokou vlhkostí, proto potřebuje kvalitní hydroizolaci. Existuje několik možností hydroizolace podlahy v koupelně. Nabízíme vám, abyste se podrobněji seznámili s jejich funkcemi a technologiemi..
Obsah:
Metody a vlastnosti hydroizolace podlahy v koupelně
Než začnete studovat způsoby hydroizolace podlahy, doporučujeme vám seznámit se s účelem provádění hydroizolace. Vzhledem k tomu, že koupelna má konstantní vysokou vlhkost, aby se zabránilo zničení povrchové úpravy, potěru, stěn, podlah a stropů, měla by být vybavena vysoce kvalitní hydroizolací..
Hlavním účelem hydroizolace je schopnost vytvořit souvislou vrstvu s vodotěsnými vlastnostmi. Současně má tento povlak na podlaze tvar palety, jejíž stěny jsou po stranách vodotěsné o 20-30 cm..
Tento takzvaný rezervoár má schopnost shromažďovat kondenzátové hmoty, které do něj proudí podél bočních stěn. Zajištění monolitické hydroizolace zabraňuje zničení podlahy a povlaku pod vlivem vlhkosti. Kromě toho pomáhá předcházet tvorbě plísní a hub, které jsou důsledkem vysoké vlhkosti v místnosti. To je hlavní účel zajištění hydroizolace..
Existuje mnoho způsobů, jak zajistit hydroizolaci, výběr konkrétního typu hydroizolace závisí na konkrétních a individuálních vlastnostech místnosti. Při určování způsobu instalace hydroizolačního materiálu na podlahu koupelny je třeba vzít v úvahu následující charakteristiky:
- celkový stav podlahy v koupelně;
- typ povrchu a materiálu, ze kterého je podlaha vyrobena;
- čas vyhrazený pro hydroizolaci podlahy;
- počet podlaží v domě;
- výška stropu a možnost jeho snížení.
Typ a možnost hydroizolace je ovlivněn tvarem místnosti, přítomností mimořádných úhlů v ní, dostupností specializovaného vybavení pro práci, materiálním stavem majitelů.
Abychom si vybrali jeden nebo jiný způsob zajištění hydroizolace, měli bychom vyhodnotit výhody a nevýhody každého z nich. K ochraně podlahy v koupelně před vlhkostí se používá hydroizolace typu povlaku. Kromě toho je možné použít střešní materiál, naplnit směs zeminy, vyplnit polymerovou podlahu, další přísady ve formě tekutého skla nebo bentonitu. Použití těchto metod je však omezeno příliš nepříjemným zápachem a přítomností toxických látek v určitých formulacích. K zajištění hydroizolace v koupelně se nejčastěji používají následující metody:
- ošetření podlahy vodotěsnou směsí, která vám umožní vytvořit membránu s nepropustnými vlastnostmi;
- použití kapalných formulací hromadného typu, s jejich pomocí je možné dosáhnout rovnoměrné hydroizolace;
- instalace rolovacích materiálů, díky nimž je povrch podlahy vodotěsný.
K provedení hydroizolace první metodou se používá povlak, to znamená, že materiál se nanáší na povrch štětcem. Druhá verze hydroizolace se také nazývá lepení, protože zahrnuje zavedení polymerních látek.
Tekutá hydroizolace podlahy v koupelně: výhody a vlastnosti
Poprvé byl tento typ hydroizolace použit ve formě tuků a různých druhů olejů. Moderní hydroizolační materiály typu povlaku jsou ve formě tmelu, pasty, suchého prášku, zatímco obsahují různé druhy přísad.
K ředění suché směsi se používá voda nebo emulze na bázi polymeru. Veškeré práce se provádějí v souladu s pokyny výrobce. Pastovité a tekuté přípravky se používají bez předběžného ředění, takže proces jejich aplikace zabere méně času. Směs se prodává ve speciálních obalech, které jsou hermeticky uzavřeny a připraveny a instalovány na povrch.
K nanášení pasty nebo kapalné směsi se používají nástroje ve formě:
- široký štětec na bázi froté nebo maklovitsa, v případě, že je konzistence kompozice spíše tekutá;
- při použití pastovité kompozice se k její aplikaci používá zubová stěrka.
Maziva vám umožňují vytvořit určitou vrstvu hydroizolace, jejich aplikace se vyznačuje stejnými vlastnostmi jako malování lakem. Použití jedné nebo druhé možnosti hydroizolace je určeno rozsahem jejího použití, konkrétně:
1. Kapalné směsi na bázi tmelu jsou na bázi oxidovaného ropného bitumenu. Minimální počet vrstev pro jejich aplikaci jsou dvě. Každá vrstva je nanesena v jednom a půl milimetru. Dále je po nanesení materiálů na bázi tmelu povrch podlahy pokryt potěrem. Před zahájením práce je povrch očištěn od nečistot a prachu, zcela vysušen.
2. Pasty, které obsahují látky na bázi bitumenu, minerálních a polymerních látek. Pro jejich pokládku se používá několik vrstev, tloušťka každé z nich je asi tři milimetry. Kompozice založené na pastách plní dvě funkce: za prvé izolují povrch a za druhé jej chrání před vlhkostí. Vzhledem k tomu, že hydroizolace má slušnou tloušťku vrstvy, podléhá dodatečnému vyztužení PVC sítí.
Vezměte prosím na vědomí, že pokyny výrobce hydroizolace udávají dobu vytvrzení hydroizolace. Po položení první vrstvy by měl být zachován určitý interval, po kterém se znovu aplikuje hydroizolace. V některých případech je aplikace třetí vrstvy povolena okamžitě na druhou.
Pokud jsou mezi trubkami a hydroizolací mezery, vyplňte je bitumenovou hmotou. K posílení úseku mezi stěnou a potěrem se používá výztužná páska.
Pomocí tmelů a past je možné získat povlak, který se vyznačuje odolností proti vlhkosti. Použití těchto materiálů však odstraní prostor výšky místnosti o několik centimetrů. Pokud máte ve své koupelně poměrně nízké stropy, pak je nejlepší použít standardní nátěry, které pronikají hluboko do betonového podkladu a zabraňují vstupu vody do něj..
Podle některých výrobců by měl být materiál nanesen na předem navlhčený povrch. Pokud je beton nebo cementobetonový podklad dobře navlhčen, pak po nanesení hydroizolace povlaku se na jeho horní vrstvě vytvoří krystalické látky, které neumožňují proniknout vlhkost hluboko do betonu. Současně je možné získat povlak, který je odolný vůči vlhkosti, liší se paropropustností a nesnižuje výšku místnosti, což je zvláště důležité pro koupelnu s nízkými stropy. Náklady na tento typ hydroizolace jsou poměrně vysoké, takže použití není příliš běžné..
Hydroizolace podlahy v koupelně metodou lepení
Dříve byl jako hydroizolace použit střešní materiál. Tento stavební materiál však není šetrný k životnímu prostředí a jeho instalace je poměrně obtížná. Moderní pastovací materiály jsou založeny na použití polyesteru na elastickém základě, pružného sklolaminátu nebo sklolaminátu. Na vnější a vnitřní strany hydroizolačního materiálu se nanášejí látky na bázi bitumenu. Aby se zlepšila jeho přilnavost k podlaze, používá se podšívka na bázi lepidla. Horní vrstva je také ošetřena lepidlem
Vezměte prosím na vědomí, že aby se hydroizolace podlahy odlišila ještě větší přilnavostí k dokončovacím materiálům, je zpracována pomocí středně zrnitého písku. Po vytvrzení hydroizolace se přebytečný písek odstraní koštětem..
Existují dva druhy lepicích materiálů, pro některé se používá plynový hořák a pro jiné stavební vysoušeč vlasů. Pro lepení druhé skupiny hydroizolačních materiálů stačí odstranit ochranný povlak a nainstalovat pás na dříve měřený povrch.
S tímto materiálem se velmi snadno pracuje, snadno se pokládá a drží na povrchu. Navzdory tomu mají tyto materiály následující nevýhody:
- pro lepení materiálu by měl být povrch předem vysušen, vyrovnán a připraven, přičemž maximální výškové rozdíly by neměly přesáhnout dva milimetry, ke kontrole rovnoměrnosti podlahy se používá dvoumetrová úroveň;
- válečkové materiály mají tendenci emitovat těkavé toxické látky, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví, proto se po jejich pokládce doporučuje vybavit potěr;
- proces pokládky je poměrně dlouhý, protože všechny švy musí být pečlivě ukotveny a rohy musí v ideálním případě ležet na povrchu.
Navzdory tomu má ovinutí rolí následující výhody:
- nízké náklady na práci a nákup spotřebního materiálu;
- silné uchycení k hrubé základně;
- rychlost práce.
Také je možné pomocí válečkových materiálů zajistit hydroizolaci na dřevěné podlaze. Díky své pružnosti se tyto materiály při dočasných změnách struktury dřeva nedeformují. Kromě toho zůstává povlak po dlouhou dobu pevný..
Hydroizolace technologie podlahy v koupelně komplexní práce
Použití dvou metod hydroizolace najednou, s přihlédnutím k individuálním vlastnostem místnosti, vám umožní dosáhnout pozitivního výsledku při provádění těchto prací. Tento způsob hydroizolace se nazývá komplexní. V tomto případě je možné několikrát snížit vystavení podlahy vlhkosti..
Po odstranění starého potěru navrhujeme zvážit možnost hydroizolace. V takovém případě byste měli povrch nejprve vyrovnat, odstranit z něj olejové skvrny. Pokud jsou na podlaze poškozené oblasti, měli byste se také postarat o jejich odstranění..
Práce začínají obnovou betonové dlažby, odstraněním všech jám a prasklin. K vyplnění trhlin a vyrovnání povrchu se používá Isostop nebo jiná opravná malta stejného účinku..
V místě, kde se podlaha spojuje se stěnou, by měla být uspořádána malá prohlubeň, jejíž hloubka je asi jeden centimetr. K vyplnění tohoto příkopu použijte šňůru na bázi betnotinu. Při jeho nepřítomnosti stačí použít konvenční cementovou maltu. Ke zpevnění rohů a dokovacích oblastí použijte stejnou maltu, protože tato místa jsou obzvláště citlivá na vlhkost.
Fotografie hydroizolace podlahy v koupelně:
Po opravách v koupelně jsou stěny a podlaha ošetřeny základním nátěrem. Podrobné pokyny k provedení práce jsou uvedeny níže:
1. Podlaha je natřena dvakrát. V tomto případě by měla být aplikace druhé vrstvy provedena kolmo na první.
2. K hydroizolaci stoupaček a dalších volumetrických prvků se používá kapalinová hydroizolace..
3. S pomocí bitumenového tmelu se také zpracovávají stěny a podlahy, než ztuhne, stěny a podlahy jsou vyztuženy PVC fólií.
4. Následuje proces nanášení pasty nebo tmelu, počet vrstev závisí na vlastnostech místnosti a nejčastěji je uveden v pokynech od výrobce. Poté, co pasta ztvrdne, následuje proces použití potahové hydroizolace, s jejíž pomocí bude možné povrch vyrovnat.
5. Po vytvrzení poslední vrstvy tekuté hydroizolace by měly být naneseny lepicí materiály. Zároveň by se nemělo zapomínat na vstup do zdi..
6. Pomocí válečku naneste pás na podlahu, abyste jej vyhladili. Překrytí mezi položenými pásy je asi 10 centimetrů. V důsledku toho by měl být povrch ve formě souvislého vodotěsného plátna. K zajištění těsného uložení použijte těžký váleček..
7. Dále byste měli zpracovat stěny. Chcete -li to provést, použijte stavební vysoušeč vlasů, použijte jej k ohřátí povrchu hydroizolace, nainstalujte pásy na stěny, pomocí válečku upevněte rohy.
8. Dokončuje komplexní hydroizolaci dodatečným zpracováním potrubí a dalších oblastí bitumenem.
Upozorňujeme, že částečná hydroizolace podlahy v koupelně není relevantní. Protože voda z chráněných oblastí bude padat na nechráněná území, což vyvolá snížení jejich kvality. Je vhodnější, pokud má koupelna u dveří malý práh. Kromě toho by úroveň podlahy v této místnosti neměla být nižší než v ostatních místnostech. Abyste zabránili pronikání vlhkosti do oblastí v blízkosti potrubí nebo jiných komunikačních systémů, ošetřete je bitumenovým tmelem..
Video hydroizolace podlahy v koupelně: