Vysoce kvalitní střecha je zárukou spolehlivé ochrany vašeho domova před rozmary přírody. Střecha je nedílnou součástí stavební konstrukce, která plní důležité funkce.
Kromě toho, že zajišťuje teplo a hydroizolaci, je zodpovědná za vzhled budovy, což jí dodává individuální a jedinečný charakter.
Proto musí být střešní materiály zvoleny moudře, s přihlédnutím k mnoha nuancím, z nichž každý může být rozhodující..
Obsah:
Střešní válečkové materiály jsou panely na lepenkové, syntetické nebo sklolaminátové základně, na které je na obou stranách nanesena pojivová základna. Tento typ materiálů se díky nízké hmotnosti a přiměřeným nákladům rozšířil v oblasti průmyslové a bytové výstavby. Získáte tak lehkou, odolnou a ekonomickou střechu, která bude věrně sloužit déle než jeden rok..
Střešní materiály: typy
Trh se stavebními materiály dnes nabízí spoustu možností pro uspořádání střechy. Sortiment je tak široký, že můžete strávit spoustu času výběrem dokonalého vzorku. Zde jsou teoretické znalosti nepostradatelné – osvědčené informace o vlastnostech moderních střešních materiálů vám pomohou rozhodnout se a získat to nejlepší.
Jak již bylo zřejmé, klasifikace je poměrně rozsáhlá a zahrnuje několik parametrů. Nejčastěji se tedy používají typy střešních materiálů.
- podle struktury panelu se rozlišují základní a nebazické materiály;
- podle typu podkladu – lepenka, azbest, sklolaminát, polymer -bitumen (kombinovaný). V základních materiálech je role základny přiřazena malým vyztužujícím komponentům – azbestovým vláknům;
- v závislosti na pojivu-dehet, bitumen, asfalt, směs, guma-bitumen, polymer, bitumen-polymer;
- podle typu ochranného povlaku – materiály s fólií nebo fólií, stejně jako vločkové, jemné, hrubozrnné, prašné obvazy.
Impozantní podíl na trhu tvoří bitumenové střešní materiály, které přitahuje především jejich dostupnost. Základem je nejdůležitější ukazatel, kterému byste měli věnovat zvláštní pozornost. Kartonová základna je nejméně odolná. Karton navíc hromadí vlhkost a podléhá rozkladu, životnost i při vícevrstvém stohování stěží přesáhne 7 let. Sklolaminát je spolehlivější, ale bohužel se často zlomí. Optimální pro uspořádání střechy – sklolaminát a polyester, které jsou nejen silné, ale také docela elastické, což usnadňuje proces instalace.
Při výběru je nutné vzít v úvahu, že kvalita se při úpravě obsahu vazby výrazně zvyšuje. Například modifikace gumou poskytuje dodatečnou flexibilitu střešním materiálům a plastům – tepelná odolnost. Měkké střešní materiály na bázi modifikovaného bitumenu se vyznačují vysokou odolností vůči extrémním teplotám a ultrafialovému záření, což znamená, že vydrží mnohem déle.
Ještě slibnější jsou materiály, ve kterých není žádný bitumen. Jedná se o nejnovější střešní materiály, které lze bezpečně použít na střechy jakékoli strmosti. Polymerní membrány rychle svařují a zajišťují dokonalé utěsnění povlaku.
Charakteristika střešních asfaltových materiálů
Zvažte střešní materiály na bázi lepenky, papíru, fólie, sklolaminátu.
Glassine
Získává se impregnací střešní lepenky měkkým ropným bitumenem s teplotou měknutí nejméně 40 stupňů. Glassine se používá v hydroizolaci a pokrývačských pracích jako podšívka pro spodní vrstvu střešního „koláče“, když je namontována na horký tmel, pod azbestocementové a tvarované bitumenové desky.
Při výběru roli pečlivě zkontrolujte – povrch by neměl mít prohlubně, boule, praskliny nebo praskliny.
Střešní materiál
Vyrábí se impregnováním lepenky ropným bitumenem, následným nanesením ochranné směsi a obvazem. Hrubozrnné frakce zvyšují odolnost vůči negativním vlivům atmosférických srážek a dodávají materiálu atraktivní vzhled.
Střešní materiál je rozdělen na obložení a střešní krytinu. Můžete je rozlišit pomocí indexu P nebo K. Střešní materiál musí splňovat určité požadavky: být odolný proti vlhkosti, odolný vůči teplu. Role s hrubou zrnitostí na jednom okraji musí mít čistý okraj (bez zrna) široký 70 mm.
Uložený střešní materiál se liší od tradičního v tom, že na spodní povrch se nanáší tmel, který ve styku s rozpouštědly (bílý alkohol, petrolej) získává lepicí vlastnosti.
Hydroizol
Jako základ slouží azbestový papír bez obalu, v tomto případě azbestový papír. Hydroisol se vyrábí ve 2 třídách: GI-G (pro hydroizolaci sklepů) a GI-K (pro střešní krytiny).
Role by měla být navinuta co nejtěsněji a měla by mít hladké konce. Vysoce kvalitní plátno je snadno rozpoznatelné – je rovnoměrné, jednotné barvy, bez záhybů, promáčknutí a děr.
Skleněná střešní krytina
Střešní materiál na sklolaminátové základně, vyrobený metodou oboustranné aplikace základny bitumenového pojiva na sklolaminátové plátno. Rozlište střešní krytinu s hrubozrnným, šupinatým a prachovým obvazem.
V souladu s tím se tento materiál používá k vytvoření horní nebo střední vrstvy střešního „koláče“ a vložení hydroizolace.
Folgoizol
Polymerní materiál sestávající z hladké nebo vlnité fólie potažené ochrannou směsí bitumen-kaučuk na spodní straně. Vnější povrch je natřen laky a barvami odolnými proti povětrnostním vlivům, aby byl materiál odolný proti korozi.
Pryž, která je součástí ochranné impregnace, je plastová a odolná proti vlhkosti, pomalu "stárnout". Polymerní střešní materiály si díky mnoha výhodám získaly přízeň profesionálů. Jsou trvanlivé, odolné proti vlhkosti, spolehlivé a hlavně levné.
Filisol
Materiál válcovaná střešní krytina filisol patří do skupiny svařitelných materiálů a vyrábí se na sklolaminátu, sklolaminátu, polyesterové tkanině. Tento materiál obsahuje termoplastický elastomer nebo podobný polymer.
Při výběru je nutné vzít v úvahu účel hydroizolace střešní krytiny. Alokační podšívka z filisolu (pro uspořádání spodní vrstvy střešního koberce) a střešní krytina (pro horní vrstvu).
Dehtové materiály
Dehtové materiály se získávají po impregnaci lepenky dehtem, který zabraňuje hnilobě podkladu, a nanesením ropného bitumenu. Střešní materiály tohoto typu jsou dobré pro lepení hydroizolačních, plochých a vodou plněných nátěrů..
Tol
Rolovací materiál pokrytý minerálními štěpkami nebo pískem. Vezměte prosím na vědomí, že pod vlivem ultrafialového záření dehtové roztoky ztrácejí své původní vlastnosti, stávají se křehkými, proto se při nákupu ujistěte, že je obvaz rovnoměrně rozložen po plátně.
V mezeře musí mít krytina jednotnou černou barvu bez lehkých lepenkových mezivrstev. V závislosti na krycí vrstvě, povaze obvazu, hmotnosti lepenky a účelu existují krycí, hydroizolační střešní papír a také střešní papír s písčitým a hrubozrnným obvazem. Maximální životnost této střešní krytiny je 10 let..
Asfaltové rohože
Zesílené rohože se vyrábějí potažením skelných vláken hydroizolačním asfaltovým tmelem, bitumenem. Tento materiál se nejčastěji používá k lepení hydroizolace.
Bezpodmínečné střešní materiály
Hlavní výhodou podkladových materiálů je schopnost vnímat deformaci podkladu bez porušení celistvosti.
Isol
Gumový bitumenový materiál, dvakrát silnější než střešní materiál. Zachovává si pozitivní vlastnosti při vysokých (+100) i nízkých (-30) teplotách. Nejde však o hlavní výhody: izolát je odolný proti hnilobě, elastický a vodotěsný. K lepení potřebujete horký izolační / bitumenový tmel. Aby se zabránilo lepení, vnitřek je posypán křídou nebo mastkem.
Brizol
Jsou vyrobeny z drcené gumy automobilových pneumatik, změkčovadel, plnidel a ropného bitumenu různé viskozity. Doporučeno pro aranžování šikmých střech (nad 35 mm), těsnění spár a dilatačních spár.
Materiály pro filmové role
Tento typ střešních materiálů zahrnuje hydroizolační, polyamidové, stabilizované polyetylenové fólie. Jejich výhodou je malá tloušťka, nízká hmotnost a vysoký vodotěsný výkon. Z mínusů je třeba poznamenat, že materiály ztrácejí své vlastnosti, když jsou vystaveny mikroorganismům, slunečnímu záření a dalším negativním atmosférickým faktorům.
souhrn
Výběr střešních materiálů je složitý úkol, který vyžaduje znalosti a zkušenosti. Je důležité nejen vybrat správný typ a značku, ale také vzít v úvahu vlastnosti budovy – architektonické, konstrukční, klimatické a další. V této záležitosti je lepší důvěřovat odborníkům. Na tom bude koneckonců záviset úroveň ochrany vašeho domova a míra vašeho duševního klidu. Klid na zaplacení.