Ako si vybrať zastrešenie bazénu

Bazén je vynikajúcim nástrojom na relaxáciu a regeneráciu, boj proti teplu, celkovú regeneráciu a otužovanie tela. Kolektívne kúpanie, súťaže, hry v čistej osviežujúcej vode určite rozveselia dospelých i deti. Aby ste však získali celý užitočný komplex, mali by ste sa o bazén neustále starať, udržiavať ho čistý a mať optimálne teplotné podmienky. Udržanie aj malého bazéna je dosť namáhavý proces, vrátane mechanického čistenia, zlepšovania chemického zloženia (vyrovnávania hladiny pH) vody, filtrovania, dezinfekcie, boja proti riasam a predchádzania výkvetom. Na zabránenie znečisteniu a zníženie nákladov na ohrev a čistenie vody sa používajú rôzne druhy zastrešení bazénov, ktoré slúžia mnohým užitočným funkciám..

Obsah:

Hlavné funkcie zastrešení bazénov a výhody ich použitia

Každý typ zastrešenia bazénu má svoj vlastný účel, ale vo väčšine prípadov existuje pre všetky kryty spoločných niekoľko funkcií:

  • obmedzenie vnikania zrážok, lístia, prachu a iných cudzích predmetov do bazéna;
  • zníženie odparovania vody, tepelné straty;
  • akumulácia energie zo slnečných lúčov na ohrev vody;
  • zníženie vystavenia slnečnému žiareniu, zabránenie vodnému kvetu;
  • ochrana pred ultrafialovým žiarením, ktorého náraz vedie k zhoršeniu bazénového filmu.

Prehľad typov bazénov a ich parametrov, ktoré ovplyvňujú výber typu krytia

Najjednoduchším typom je nafukovací bazén z PVC fólie kombinovaný s polyesterovou sieťou. Môžete ho umiestniť na akékoľvek vhodné miesto. Spravidla sa takéto bazény inštalujú v lete a na konci kúpacej sezóny sa voda vypúšťa a odstraňuje až do budúceho roka. Kryty týchto bazénov sú vyrobené z ľahkých materiálov kvôli flexibilite bazéna. Hlavným účelom krytov nafukovacích bazénov je chrániť vodu pred znečistením vrátane prirodzených zrážok, odparovania vody a poklesu teploty v noci..

Montované bazény majú pevný rám, ktorý umožňuje použiť viac funkčných krytov z ťažkých materiálov. V tomto prípade je vhodné nainštalovať špeciálne navíjacie mechanizmy. Niektoré typy montovaných montovaných bazénov sú mrazuvzdorné, preto je potrebné, aby bola funkčnosť krytu pre ochranu bazénu v zime širšia..

Stacionárne bazény môžu byť umiestnené vonku aj vnútri. Trvalé umiestnenie bazénovej misy umožňuje použiť jednoduché možnosti zakrytia aj komplexné systémy ochranných náterov.

Vonkajšie bazény sú náchylnejšie na upchávanie, kvitnutie, odparovanie vody, denné a nočné výkyvy teplôt.

Pri výbere prikrývky do bazéna vezmite do úvahy typ bazénu a jeho umiestnenie (vonkajšie, vnútorné), veľkosť a tvar, ako aj účel prikrývky na termíny (krátkodobé, dlhodobé) a obdobia ( zimné, letné, celoročné) používanie.

Druhy krytov a ochranných krytín pre bazény

Plávajúca deka

Najlacnejšou možnosťou je plávajúci kryt bazénu. Tento typ povlaku je široko používaný pre všetky typy bazénov..

Plávajúca bublinková prikrývka do bazéna je vyrobená z polyetylénu. Tepelne ochranné vlastnosti sú vysvetlené jeho štruktúrou: vonkajšia hladká strana je vyhotovená v modrej farbe a vnútorná bublinková plocha v kontakte s vodnou hladinou môže byť zlatá, strieborná alebo čierna. Zlato a striebro umožňujú slnečnému žiareniu preniknúť do vody, pričom voda akumuluje a zadržiava teplo (odtiaľ pochádza názov slnečná alebo bazénová prikrývka). V treťom prípade čierna farba neprepúšťa slnečné lúče, čo zase výrazne spomaľuje vývoj rias. Tepelné straty sú tiež obmedzené, ale na ohrev vody by ste mali takýto povlak odstrániť na slnku alebo použiť špeciálne vykurovacie zariadenia.

Pri vonkajších bazénoch je vyhrievanie prikrývok účinné iba v letnej sezóne. Kryté bazény je možné využívať celoročne.

Výrobcovia ponúkajú fólie v kotúčoch, hotové prehozy daného tvaru (oválne, okrúhle, štvorcové a obdĺžnikové) a veľkosti na mieru..

Nie je potrebné pripevňovať plávajúcu deku k bazénu ako vzduchové bubliny udržujú prehoz nad vodou. Na uľahčenie použitia a skladovania by však malo byť nainštalované základné navíjacie zariadenie. Jeho hlavnou nevýhodou je krehkosť materiálu: je ľahké ho poškodiť ostrým alebo ťažkým predmetom..

Zimný kryt bazéna

Zimná plachta na bazén je vyrobená z plachty. Tento materiál je dosť hustý a pevný a odoláva ťažkým nákladom. Má dobrú vodoodpudivosť a zabraňuje ultrafialovému žiareniu dostať sa na povrch misky. Na ochranu rámových bazénov sa používajú krycie plachty.

Ak sa bazén počas kúpacej sezóny dlhší čas nepoužíva, potom použitie plachtovinej plachty spoľahlivo ochráni vodu pred odparovaním, znečistením, rozkvetom.

Aby kryt plachty efektívne plnil svoje funkcie, neklesol vo vode kvôli hromadeniu prírodných zrážok, nebol odtrhnutý silným vetrom, je bezpečne pripevnený k bokom bazéna. Na to môžete použiť špeciálne svorky alebo kábel na omotanie celého obvodu bazéna. Veľkosť zimnej prikrývky by mala byť väčšia ako veľkosť bazéna, okraje by mali ísť dole o 20-30 cm.

Žalúzie do bazénov

Bazénové rolety sú najdrahším dostupným ochranným náterom. Sú vyrobené zo silného plastu s vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, inštalované na stacionárnych betónových a polypropylénových bazénoch. Bazénové rolety pôsobia esteticky a zdobia exteriér miestnosti alebo oblasti, kde sa bazén nachádza.

V tomto type prekrytia sú znásobené všetky vlastnosti, ktoré sú súčasťou krytov bazénov. Rolety navyše zabraňujú nechcenému pádu detí a zvierat do vody..

Je lepšie dôverovať inštalácii žalúzií pre bazény profesionálom, pretože vyžaduje kvalifikovanú inštaláciu zariadenia na automatické prevíjanie. Ak je bazén veľký, navijak z nehrdzavejúcej ocele je možné umiestniť aj na dno misy..

Zariadenie na prevíjanie je ovládané ručne alebo pomocou diaľkového ovládača.

Obľúbení výrobcovia zastrešení bazénov

Spoločnosť Poliaerpak sa zaoberá výrobou a vývojom nových typov bazénových fólií, ktoré je možné použiť na zakrytie všetkých typov bazénov. Web PolyAerPack ponúka dvojvrstvovú bublinkovú deku pre bazény (šírka rolky – 1,6 m, dĺžka 25 a 50 m, hrúbka filmu – 4 mm. Materiál obsahuje stabilizátor svetla a špeciálne polymérové ​​farbivo, ktoré zvyšuje životnosť deky Náklady na film sú nízke.

Plachta a plávajúce prikrývky kanadskej spoločnosti HST Synthetics Ltd, ktorá tiež vyrába vysokokvalitné navíjacie systémy, sú veľmi žiadané..

Francúzska spoločnosť Procopi vyrába vyskakovacie, automatické žalúzie a mäkké typy zastrešení bazénov. Navštívte oficiálnu webovú stránku zastúpenia Procopi v Rusku.

V sortimente tovarov spoločností DEL, Ocea, Grando, Technics & Aplikácie K dispozícii je množstvo plávajúcich prikrývok, žalúzií a príslušenstva pre všetky typy krytín..

Vyhrievané kryty bazénov a plachty Intex

Širokú škálu produktov Intex dopĺňa množstvo krytín bazénov. Solárne kryty sa dodávajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Mnoho modelov je navrhnutých špeciálne pre bazény vyrábané spoločnosťou Intex, organicky zodpovedajú tvaru bazéna, čo výrazne zjednodušuje ich používanie. Kvalitné sú aj zimné plachty na bazény..

Krytky bazéna sú tiež vyrobené z PVC fólie, ktoré sú vybavené drenážnymi otvormi na odtok vody. Na webovej stránke výrobcu INTEX je ponúkaný veľký výber krytov na zachovanie bazénu pre zimné a letné typy krytín..

Kryty bazénov BestWay

Spoločnosť BestWay stanovila rozumné ceny aj na zastrešenie bazéna. Webová stránka BestWay má široký výber ochranných markíz pre rámové bazény. Drenážne otvory na posteľných prikrývkach BestWay zabraňujú hromadeniu prebytočnej vlhkosti na povrchu, čo môže svojou hmotnosťou pokaziť povlak. Každý výrobok má previs okrajov od 10 do 30 cm, v závislosti od veľkosti bazénu, ako aj upevňovaciu šnúru.

Ak chcete objednať výrobu povlaku na individuálnom projekte a inštalačnej službe, kontaktujte špecializované predajne. Kryt na bazény si môžete kúpiť v internetových obchodoch, napríklad Sportov, MirIntex, PulseCen, PoolMag atď..

Pavilóny bazénov

Výstavba špeciálnych pavilónov pre bazény je stále rozšírenejšia. Tento typ ochrany bazéna je dosť drahý..

Výhody výstavby pavilónu nad bazénom:

  • zníženie frekvencie činností na čistenie, dezinfekciu vody;
  • ochrana pred vonkajšími faktormi;
  • úspory na vykurovacej vode;
  • zvýšenie životnosti bazéna;
  • zlepšenie bezpečnosti pre deti a zvieratá atď..

Podpery pre pavilóny sú vyrobené z ocele alebo hliníka; ako strešný materiál sa používa plexisklo, polykarbonát alebo okná s dvojitým zasklením.

Ak je výška pavilónu viac ako 2 m a plocha je väčšia ako veľkosť samotného bazéna, potom je pavilón samostatnou miestnosťou, ktorá môže byť vybavená vykurovacím systémom a v bazéne sa dá kúpať aj v chladné obdobie.

Pool Technics a VOEROKA sú v popredí výroby kvalitných zastrešení bazénov..

About the author