Ako urobiť ventiláciu vo vani

O užitočnosti kúpeľa už dlho nemusí byť nikto presvedčený. Stačí, keď sa tam naparujete iba raz – a človek je chytený. A ako chytený! Teraz sú pravidelné návštevy kúpeľov raz za rok alebo dokonca raz za mesiac príliš vzácne a kúpeľný dom samotný chce byť zariadený pohodlnejšie, pre seba. Obľúbenosť stavby vlastných kúpeľov teda rastie – jednotlivé budovy na prímestskej oblasti alebo dokonca vstavané sauny v mestskom byte. Navyše veľa majiteľov dáva prednosť tomu, aby urobili všetko vlastnými rukami: financie prinášajú úľavu a v kvalitu práce existuje veľká dôvera a nie je potrebné hovoriť o oddávaní sa vkusu majiteľov. Nie však celá kohorta "šialený" zvládne presne všetky fázy plánovania a výstavby. A potom príde na záchranu "jeho vševedúcnosť" internet, kde nájdete všetky informácie, ktoré nás zaujímajú: ako posilniť základ a ako dať steny a dokonca aj to, ako zabezpečiť vetranie vo vani. Myslíte si, že vetranie vo vani nie je potrebné? Je načase tieto mýty odhaliť.

 • Všeobecné zásady a ich implementácia
 • Vetranie v ruskom kúpeli
 • Vetranie v tehlovom kúpeli

Potrebujete vetranie vo vani?

Predstavte si, že si vezmete parný kúpeľ, okolo vás víri horúca para, dýchate – vdýchnete kyslík a vydýchnete oxid uhličitý …, ale čerstvý vzduch sa nedostane dovnútra. Čo sa stane v tomto prípade? Ako dlho môžete takto ležať alebo chýbať s metlou? A ak nie ste sami v parnej miestnosti? Dýchate, ale nie je dostatok vzduchu a vaše telo je už také uvoľnené, že nie je jasné, či sa k dverám dostanete v takom stave, za ktorým je síce zima (v porovnaní s parnou miestnosťou, samozrejme) , ale taký čerstvý vzduch.

Ide samozrejme o emócie, ktoré sú ťažké "lem" k veci. Ale v rôznych pravidlách a technických špecifikáciách je jasne uvedené, koľkokrát a v akom objeme by sa mal vzduch v parnej miestnosti zmeniť, aby ste mohli skutočne odpočívať a zotavovať sa, aby bolo vaše telo očistené od nepotrebných vecí a získalo silu a energiu na svoje ďalšie aktivity. V opačnom prípade môže dôjsť k slabosti a bolesti hlavy spôsobenej nedostatkom kyslíka v krvi. A nepomôže nám ani liečivá para na liečivých bylinkách, ani celkové zahriatie tela. Na druhej strane môže dobre pomôcť správne vetranie kúpeľa, ktoré zabezpečí všetky tie vedecky podložené zmeny vzduchu, to znamená dodávku čerstvého kyslíka do našich odpočívajúcich tiel..

Prečo sa teda toľko hovorí o tom, že vo vani nie je potrebná ventilácia? Je to to, čo hovoria? Výrokom tohto druhu musíte venovať väčšiu pozornosť. Najčastejšie to znamená, že prirodzené vetranie v drevenom kúpeli je dosť dostatočné a nie je potrebné ďalšie vetranie. Prirodzené vetranie zahŕňa vlastnosti dreva vo všeobecnosti a niektoré vlastnosti pri stavbe kúpeľa a zariadenia kachlí. Ale napriek tomu budeme hovoriť o ventilačnom zariadení vo vani – prirodzenom, prívodnom a výfukovom a dokonca nútenom – budeme hovoriť o niečo neskôr..

A tu len doplníme – vo vani je potrebná ventilácia, ako systém na prívod čerstvého vzduchu a odvádzanie odpadového vzduchu. Navyše, v pomocných miestnostiach (sprcha, šatňa, rekreačná miestnosť), ako aj v samotnej parnej miestnosti. Stačí sa rozhodnúť, ktorý zo známych systémov je pre váš kúpeľ najvhodnejší..

Systém ventilácie vane – všeobecné ustanovenia a špecifické pokyny

Predtým, ako začneme hovoriť o rôznych ventilačných systémoch, definujeme jeho účelnosť. Faktom je, že ventilačný systém v kúpeľných komplexoch je zvyčajne navrhnutý pre dva hlavné režimy prevádzky, ako je teraz v móde povedať – dva v jednom:

 • počas prevádzky parnej miestnosti – prívod čerstvého vzduchu na zaistenie správneho postupu vapovania
 • po ňom – ​​zabezpečenie rýchleho a kvalitného sušenia všetkých kúpeľní (čo výrazne predlžuje životnosť samotnej budovy kúpeľa a všetkých jeho drevených častí)

Preto v nádeji, že urobíte ventiláciu kúpeľa vlastnými rukami, musíte poskytnúť obe možnosti. Nie je to však také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá..

Všeobecné zásady a ich implementácia

Aké všeobecné zásady by sa teda mali dodržiavať pri vedení ventilácie vo vani (počas prevádzky parnej miestnosti). Je ich málo:

 • prichádzajúci čerstvý vzduch by nemal narušiť teplotný režim parnej miestnosti
 • vzduch s rôznymi teplotami by mal byť v parnej miestnosti umiestnený vo vrstvách – studený pri podlahe, príjemný na poličke a horúci v hornej polici (najbližšie k stropu)
 • vzduch by mal byť odstránený z parnej miestnosti, ktorá už bola vyčerpaná, v ktorej je najmenšie množstvo kyslíka a najväčšie množstvo oxidu uhličitého

A správna schéma vetrania pre kúpeľ zaisťuje, že sú zachované všetky tieto zásady, to znamená správny kúpací efekt. Ako sa to dosiahne? Dosť jednoduché:

 • príliv čerstvého vzduchu ide priamo vedľa sporáka, aby sa vzduch stihol zahriať na požadované parametre
 • vetracie otvory pre odvod odpadového vzduchu sú umiestnené v stene oproti kachliam (najlepšie diagonálne) – tým sa dosiahne rovnomerné rozloženie tepla v celej parnej miestnosti
 • hlavný otvor na odvod odpadového vzduchu je najčastejšie umiestnený bližšie k stropu a prídavný (otvorený počas prevádzky parnej miestnosti) vo výške jedného metra – dvadsať metrov od podlahy, čo vám umožňuje úplne udržať paru pod stropom – v "dvojité vrecko"

Ak sú splnené všetky tieto podmienky, procedúry v kúpeli prinesú presne ten efekt, na ktorý sú určené – odpočinok a rekuperácia. A dôkladné vetranie parnej miestnosti s jej rýchlym sušením (čo je pre drevené diely veľmi dôležité) po tom, ako sa všetko sparí, vám ušetrí starosti s odstraňovaním plesní alebo plesní..

Vetranie v ruskom kúpeli

A teraz podrobnejšie o vetraní vo vani vlastnými rukami a teraz zvážime možnosť so skutočným ruským kúpeľom.

1. Prívod čerstvého vzduchu do parnej miestnosti. V správne zloženom zrubovom dome na kúpanie sú spodné ráfiky položené voľne, aby bol z ulice prístup k vzduchu. Okrem toho, bez ohľadu na to, ako starostlivo namontujeme dvere, pozdĺž ostenia sú stále praskliny – malé, ale celkom dostatočné na prívod čerstvého vzduchu. Preto sú kachle inštalované vedľa dverí – potrebujeme, aby sa prichádzajúci vzduch okamžite zahrial. Avšak v prípade veľkých kúpeľov, určených pre pomerne veľký počet osôb v parnej miestnosti (až tucet, väčšinou 6 až 8 osôb), je do kachlí dodávaný samostatný vzduchový kanál, ktorý dodáva vzduch z ulice do zabezpečiť spaľovací proces. Takýto vzduchový kanál môže byť vyrobený dvakrát, potom získame nielen normálnu prevádzku kachlí, ale aj výmenu vzduchu v parnej miestnosti..

2. Odstránenie odpadového vzduchu. Počas prevádzky parnej miestnosti horúci odpadový vzduch vstupuje do komína otvorom pece. Aby to fungovalo, kachle musia byť samozrejme nainštalované v parnej miestnosti (to znamená, že v kachliach musí byť naložené palivové drevo z parnej miestnosti, a nie zo susedných miestností). Pri správne nainštalovanom ohrievači nie sú potrebné žiadne ďalšie ventilačné zariadenia, najmä preto, že časť vzduchu sa mení aj pri otvorení dverí, keď dochádza k tzv. "salva" vetranie. Na zaistenie vysokokvalitného vetrania v podmienkach prirodzeného vetrania (potom, čo sa všetci naparia) by mal byť na vonkajšej stene parnej miestnosti malý otvor – maximálne 20 x 20 centimetrov -, ktorý sa zatvára po dobu zahrievania a vapovanie. Ak je v parnej miestnosti okno, nie je potrebné prerezávať samostatný ventilačný otvor..

Tu je náš mýtus – ventilácia ako taká v rodinnom kúpeli nie je potrebná, ak:

 • spodné okraje rámu sú položené voľne
 • v parnej miestnosti je sporák, ktorý je odtiaľ vyhrievaný
 • vo vonkajšej stene parnej miestnosti je uzatvárateľný vetrací otvor alebo malé okno

Na malé kúpele – niekde pre dve alebo štyri osoby – taký systém výmeny vzduchu stačí, čo väčšina majiteľov prímestských oblastí používa pri stavbe kúpeľa výlučne pre seba..

Vetranie v tehlovom kúpeli

Ale pre tehlovú budovu sú normy už mierne odlišné. To je však prípad, keď sa buduje pevný kúpeľ určený pre dostatočne veľké skupiny hostí. Ak je kúpeľný dom malý, potom už bola hlavná vec uvedená vyššie, iba pri opláštení stien šindľom alebo doskami nezabudnite nechať vzduchovú medzeru – koniec koncov budete musieť vysušiť nielen drevené steny, ale aj tiež hlavný.

Teraz podrobnejšie o tom, ako vytvoriť ventiláciu vo vani. Už sú označené hlavné míľniky, kde by mali byť umiestnené otvory pre čerstvý vzduch a vetraciu studňu, sme si toho vedomí. Pre hlbšie pochopenie inštalácie vetrania vo vani – video s pokynom od špecialistu na kúpele:

Samotná inštalácia nespôsobí žiadne ťažkosti. Aby bol výstup z potrubia na ulicu – urobíme v stene otvor podľa rozmerov potrubia (20 x 20 centimetrov je dosť dosť), vložíme do neho samotné potrubie – plastové alebo kovové, potom vy vyberte si to sami, vyfúkajte penou. Pripojíme potrubie k hlavnému potrubiu (hlavový ventil), ktoré smeruje do sprchy, šatne, toalety, všeobecne do všetkých miestností kúpeľa. V miestach, kde potrubia vychádzajú do priestorov, inštalujeme vetracie mriežky, ktoré je možné zatvoriť. Ak je potrebné zvýšiť účinok vetrania, potom je do potrubia nainštalovaný ventilátor. Možnosti vetrania vo vani – fotografia pre väčšiu prehľadnosť.

Zdá sa, že, drahí majstri, je všetko jasné. Každý, kto vie, ako držať nástroj v rukách, môže vykonávať ventiláciu vo vani vlastnými rukami. Ale ak sa v tejto oblasti stále necítite veľmi sebavedomo, môžete vždy pozvať špecialistu, ktorý nakreslí schému vetrania a poskytne rady týkajúce sa inštalácie. Bude to obzvlášť úspešné, ak sa najskôr zúčastníte úpravy vetrania niekoho známeho, potom si môžete svoj vlastný kúpeľný dom vybaviť sami. Ľahká para!

About the author