Ako vyrobiť fontánu vlastnými rukami?

Fontány nie sú chladné len za slnečného dňa. To je tiež pozitívna energia, ktorá sa rozlieha domom za zvukov šumenia vody..

Mnoho ľudí sa chce obklopiť umelými nádržami alebo aspoň malými fontánkami, aby si po práci mohli oddýchnuť a odpočinúť si. To všetko môžete urobiť sami: stačí zistiť, ako si vyrobiť vlastnú fontánu vlastnými rukami a postaviť ju, a to pomerne rýchlo a efektívne. A práve taká fontána, vytvorená ručne, sa stane exkluzívnou ozdobou vášho webu a domova.!

Druhy fontán

Všetky fontány je možné zhruba rozdeliť na vnútorné alebo vonkajšie fontány. Prvý typ zahŕňa vnútorné fontány. Používajú sa skôr na zdobenie interiéru v dome a môžu mať rôzny tvar a veľkosť v závislosti od parametrov miestnosti..

Pouličné fontány sú navrhnuté tak, aby zdobili dvorček. Nachádzajú sa na mieste pred domom alebo v záhrade. Môžu byť vyrobené z plastu, prírodného kameňa, mramoru, porcelánu.

Navyše, takáto fontána môže byť vybavená osvetlením, a potom ju môžete obdivovať nielen cez deň, ale aj večer a v noci. Atmosféra dovolenky s takou fontánou je zaručená!

Vidiecka fontána

Mnoho ľudí si kladie otázku – ako vyrobiť fontánu v krajine? Predtým, ako začnete s usporiadaním tejto hydraulickej štruktúry, musíte sa rozhodnúť pre požadovaný model. Jeho vzhľad priamo závisí od všeobecného štýlu stránky. Ak je teda chata vo vidieckom štýle ideálna pre fontánu v tvare mlyna a pre pozemok v klasickom štýle, je lepšie postaviť fontánu s minimálnym dekorom alebo vo forme sochy.

Ak vaša letná chata pripomína malebný kút prírody, môžete si vyrobiť malú fontánu, ktorá pripomína gejzír, tryskajúcu priamo pod kameňom. Fontánu môžete umiestniť aj v blízkosti umelej nádrže obklopenej balvanmi.

Mnoho milovníkov prímestského života sa mučí otázkou, ako vytvoriť v ich oblasti jednoduchú fontánu. Na to je bazén fontány zakopaný v zemi a na základni je vytvorené špeciálne vybranie pre všetky zariadenia a čerpadlo..

Hlavnými výhodami takejto fontány sú jej elegantný dizajn, malá hĺbka a pohodlný vstavaný systém prepadu a odtoku. Existujú však aj nevýhody – vysoké náklady na inštaláciu samotného bazéna, káblov a tvaroviek. Ak sa rozhodnete vyrobiť fontánu doma a usadíte sa na tomto konkrétnom type, vybavte ju tak, aby každý prvok bol príjemný pre oči a navodil pocit harmónie a pokoja..

Nástroje a materiály na usporiadanie fontány

Pred inštaláciou fontány musíte získať materiál: krásna fontána pravdepodobne nevyjde z ničoho. Výber materiálov pre fontánu závisí od miesta, z ktorého začína jej usporiadanie. Na stavbu fontány je lepšie použiť malú nádrž na letnej chate a potom, pred výrobou domácej fontány, nebudete musieť premýšľať o odtoku vody. Ak už existuje nádrž, potom na prácu budete potrebovať:

 • skladovacia nádrž;
 • sada trysiek;
 • samotná fontána;
 • čerpadlo.

Najdôležitejším momentom je výber čerpadla. Moderný trh ponúka elektromagnetické, odstredivé a vírové čerpadlá. Pre vidiecke fontány sa odporúčajú odstredivé čerpadlá, pretože sú výkonnejšie, ale zároveň celkom ekonomické. Ak na mieste nie je nádrž, musíte vykopať jamu a vybaviť v nej umelý rybník, vybaviť ho špeciálnym filmom a betónovým blokom, na ktorý bude umiestnené čerpadlo.

Etapy výstavby fontány

Organizácia vidieckej fontány vyžaduje starostlivé plánovanie. Aby ste pochopili, ako vytvoriť fontánu vlastnými rukami, musíte správne vypočítať umiestnenie budúcej štruktúry, jej blízkosť k zdrojom energie a dodávke vody.

Vodu z fontány je možné vypustiť do kanalizácie alebo recyklovať – ​​je možné ju opätovne použiť, čo výrazne šetrí proces. Pri príprave kanalizačných kanálov na odvádzanie vody z fontány je možné použiť prívod dažďovej vody.

Ak existuje hotová misa pre fontánu, je na to vykopaná základová jama. V opačnom prípade tiež kopú priehlbiny a vybavia ich ako malý bazén: drenáž vo forme piesku, spevnenie stien, hydroizolačná vrstva, pripojenie kanalizačného odtoku.

Zariadenie samotnej fontány začína inštaláciou čerpadla. Je dôležité mať na pamäti, že pre fontánové čerpadlá existuje poloha pod vodou a nad vodou a pre veľké fontány sa častejšie používa povrchové čerpadlo, pretože vytvára vyšší a silnejší prúd. Je tiež potrebné dbať na dobrú izoláciu elektrického vedenia. Samotná fontána je spravidla inštalovaná v strede rybníka, aby voda nevytekala cez jej hranice..

Výzdoba fontány

Jedinečnosť domácej fontány je možné zdôrazniť jej zdobením. Ako vyrobiť fontánu doma, aby sa stala ozdobou dvora vo dne aj v noci? Je to možné kvôli účinku umelého osvetlenia fontány pomocou špeciálneho osvetľovacieho zariadenia. Svietidlá, ktoré osvetľujú fontánu po celom obvode a dokonca aj vo vode, pomôžu vytvoriť rozprávkovú harmóniu vody a svetla.

Okolo fontány môžete tiež vysadiť kríky alebo kvety a pomocou rôznych vodných rastlín vysadiť samotné dno nádrže. Fontánu môže zdobiť drevo, kameň alebo sochy.

Pri vybavovaní fontány môžete použiť hotové sochy a postavy. Záleží však na vás, ako exkluzívna bude štandardná fontána..

Vnútorná fontána

Akýkoľvek interiér bytu je možné oživiť pomocou malej fontány. Pred začatím práce je lepšie zistiť, ako vytvoriť izbovú fontánu vlastnými rukami a premyslieť všetky nuansy. Na implementáciu tejto myšlienky budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • kontajner, na ktorom bude fontána umiestnená;
 • akvarijné čerpadlo;
 • malý kúsok hadice na čistenie akvária;
 • lepidlo;
 • veľké umývadlo;
 • farebná dekoratívna zemina, škrupiny a expandovaná hlina.

Najprv musíte nájsť kontajner, v ktorom bude fontána umiestnená. Na tento účel môžete použiť akúkoľvek nádobu, ktorá sa vám páči, napríklad kvetináč na kvety. Môžete si tiež vybrať krásny kvetináč alebo umývadlo pre fontánu, pokiaľ voda nevyteká.

Okrem toho potrebujete čerpadlo so striekacou dýzou a bez hrotu, pretože nádoba na fontánu bude malá. Hlavnou úlohou čerpadla je zdvihnúť prúd vody.

Fázy výstavby dekoratívnej fontány:

Po takej namáhavej práci bude interiér vášho bytu žiariť novými farbami a vaši hostia budú požiadaní, aby sa podelili o tajomstvo – ako vytvoriť malú fontánu vlastnými rukami..

Dekoratívna mini fontána

Chladná fontána v horúcom letnom dni zlepšuje náladu a povzbudzuje. V takejto situácii bude pre vás aj malá fontána len spásou. Ako vyrobiť malú fontánu? Je to veľmi jednoduché, stačí si urobiť zásoby nasledujúcich materiálov:

 • kvetináč s paletou;
 • malé vodné čerpadlo;
 • farby na sklo a keramiku;
 • kontúry;
 • dekoratívne rastliny pre akvárium;
 • umelé priesvitné gule alebo kamienky.

Fázy práce:

Vďaka tejto schéme si každý môže vyrobiť malú fontánu vlastnými rukami, čím spojí svoju predstavivosť a predstavivosť.

Osvetlenie fontány

Jeden zo spôsobov, ako urobiť aj obyčajnú fontánu magickou, je použiť osvetlenie. Môže to byť:

 • povrchové osvetlenie vo forme lampášov pozdĺž obvodu fontány;
 • podvodné osvetlenie s vodotesnými žiarovkami;
 • plávajúce podsvietenie na vstavaných samostatných batériách.

Podvodné osvetlenie vytvára efekt vodnej žiary, ak sa podsvietenie otáča, celý proces sa zmení na extravaganciu typu svetlo-svetlo. Na tento účel sa používa rotačný mechanizmus..

Dôležitou fázou osvetľovacích zariadení je položenie kabeláže do vodoodpudivej pneumatiky. Z bezpečnostných dôvodov je vybavený automatickým ističom (pre prípad úniku prúdu). Aby sa dodržali bezpečnostné opatrenia, pri inštalácii osvetlenia fontán sa používajú žiarovky s napätím 12 voltov. Ide predovšetkým o halogény a svietidlá založené na vláknových optikách a diódach LED. Pripojte žiarovky k sieti alebo transformátoru.

Ak chcete osvetliť vodnú hladinu, umiestnite armatúry po obvode nad vodu. Ak chcete zdôrazniť nejaký prvok kompozície, použite smerový svetelný lúč, ak je celá kompozícia reflektorom. Pomocou reflektorov sa môžete zamerať na jeden detail, napríklad na skupinu rastlín v rybníku.

Fontány vždy zdobili každý interiér. Dnes sa široko používajú na zdobenie priestorov a zušľachťovanie osobných pozemkov. Preto sa široko používajú v krajinnom dizajne. Fontána na trávniku, v blízkosti altánku, v blízkosti umelej nádrže obklopenej skalkami – existuje veľa možností umiestnenia fontán. Môžu zaberať akúkoľvek voľnú plochu alebo sa môžu stať ústredným miestom v dizajne záhradnej oblasti. Keď dáte voľnú ruku kreativite, môžete prísť na to, ako urobiť fontánu nielen krásnou, ale aj neobvyklou..

About the author