Ako vyrobiť kachle do kúpeľa vlastnými rukami. Vlastné saunové kachle. Základné požiadavky a pravidlá pre výrobu vlastnej saunovej pece

Mať vlastný kúpeľný dom je pravdepodobne jednou z bežných túžob ľudí. Ale ako viete, hlavným prvkom tejto inštitúcie je rúra, o ktorej sa bude diskutovať v tomto článku. Ako vyrobiť a nainštalovať kontinuálnu a prerušovanú vykurovaciu rúru v malých kúpeľoch? Aké sú výhody kladenia ohrievača? Aké sú základné požiadavky na výrobu ohrievača do kúpeľa vlastnými rukami? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky hľadajte ďalej v článku..

Obsah:

Odrody kachlí na kúpeľ

Skutočne dobrý kúpeľ je ten, ktorý má vysoký stupeň tepla, a to sa nedá dosiahnuť bez dobrých kachlí. Existuje teda niekoľko typov saunových ohrievačov, hlavné sú uvedené v tabuľke.

Typy kachlí do kúpeľa
Elektrické Elektrické parné rúry majú množstvo výhod. To zahŕňa vysokú tepelnú vodivosť, prijateľnú cenu, kompaktnosť zariadenia atď. Tento typ vykurovacieho zariadenia vám umožňuje vytvoriť optimálnu teplotu v parnej miestnosti v čo najkratšom čase.
Spaľovanie dreva Tradičná možnosť a navyše najobľúbenejšia. Takéto konštrukcie sú kovové aj tehlové. Komponenty takýchto vykurovacích zariadení sú: komín, popolník, ohnisko a rošt. Kachle na drevo sa vyznačujú vysokým koeficientom účinnosti..
Fínsky Fínske kachle môžu byť elektrické alebo drevené konštrukcie, ktoré vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu môžu ozdobiť akýkoľvek kúpeľný dom. Vďaka dobre premyslenému zariadeniu umožňujú tieto kachle rovnomerné rozptýlenie teplého vzduchu v celej parnej miestnosti. Jednou z hlavných výhod fínskych kachlí je ich vysoká požiarna odolnosť..
Liatina Liatinové kachle sa považujú za výrazne ekonomické vykurovacie zariadenie do kúpeľa, pretože vyžadujú minimálne výdavky na horľavé materiály. Takéto štruktúry majú konštantný a periodický účinok a vyznačujú sa vysokou tepelnou odolnosťou..

S minimálnymi stavebnými zručnosťami bude každý vlastník, ktorý vynaložil úsilie a nakúpil potrebné materiály, schopný vybaviť kúpelňu akýmkoľvek z typov kachlí..

Vlastnosti a výhody murovaných ohrievačov

Kachle sú typom saunových kachlí, ktoré majú špeciálne oddelenie na ukladanie kameňov. Kamene naopak získavajú teplo pri spaľovaní paliva, voda sa ohrieva a v dôsledku toho sa tvorí para. Najpopulárnejšie sú dnes kovové a tehlové ohrievače, ktoré majú svoje výhody a nevýhody, o ktorých sa budeme ďalej zaoberať..

Tehlové ohrievače majú teda nasledujúce výhody:

 • trvanlivosť a praktickosť zariadenia;
 • schopnosť vykurovať veľké miestnosti pri zachovaní tepla na dlhú dobu;
 • jednoduchosť procesu inštalácie;
 • slušná úroveň požiarnej bezpečnosti (kvôli prítomnosti kovovej základne);
 • praktickosť prevádzky atď..

Spolu s vyššie uvedenými výhodami majú tehlové ohrievače svoje vlastné nevýhody: sú ťažké, vyžadujú intenzívne čistenie, na produktivitu je potrebné dlhodobé zahrievanie (viac ako 5 hodín) atď..

Kovové ohrievače sú považované za rovnako obľúbenú možnosť vykurovania. Vyznačujú sa nasledujúcimi vlastnosťami:

 • líšia sa v nevýznamných rozmeroch;
 • majú kompaktný dizajn;
 • multifunkčné a ergonomické;
 • rýchlo zohrejte teplotu a podržte ju oveľa dlhšie.

Všetky ohrievače sú rozdelené do dvoch skupín: otvorené a uzavreté. Otvorené rúry umožňujú použitie kameňov na výrobu pary a je možné do nich naliať vodu. Takáto para nie je pre ľudí škodlivá, je suchá a nespáli telo. V uzavretých štruktúrach sú kamene umiestnené dovnútra, môžu byť tiež naliate vodou, ale na to musíte otvoriť dvere kachlí. Druhý typ rúry udržuje teplo oveľa dlhšie ako prvý..

Pokiaľ ide o zvláštnosti kladenia kachlí, vyžadujú sa tu určité zručnosti a dodržiavanie pokynov. Tu je niekoľko tipov, ktoré musíte pri svojej práci zohľadniť:

 • tehlová konštrukcia sa najlepšie montuje do ílovej malty;
 • výška kamennej priehradky by nemala presiahnuť 7 tehlových radov;
 • stojí za to správne umiestniť popolník, dúchadlo a komín, aby sa parná miestnosť čo najrýchlejšie zahriala;
 • pri konštrukčných výpočtoch nezabúdajte, že čím nižšie sú kamene v kachliach, tým produktívnejší je zdroj odparovania.

Vlastnosti kovovej pece

Kovové kachle do kúpeľa sa používajú pomerne často: materiál sa rýchlo zahrieva, rýchlo vydáva teplo, navyše samotné konštrukcie sú ľahké a malé. Takéto ohrievače sa však rýchlo ochladzujú a vyžadujú obrovské množstvo tuhého paliva (palivové drevo). Mnoho modelov kovových pecí má štandardnú sadu konštrukčných dielov. Vzhľadom na prítomnosť roštov v takýchto zariadeniach je prakticky nemožné regulovať spaľovací proces, preto nie je možné ovládať (podľa potreby znižovať stupne) teplotu. Praktici ponúkajú možnosti vylepšenia kovových saunových kachlí. Aby ste to urobili, musí byť konštrukcia zbavená roštov a palivové drevo musí byť spálené priamo na základni a medzitým musia byť vo dverách vytvorené otvory pre dúchadlo, ktoré umožní regulovať množstvo vzduchu vstupujúceho do ohniska . Etapy a vlastnosti výroby kovových pecí vlastnými rukami budú diskutované ďalej v článku.

Fázy výroby kovovej rúry vlastnými rukami

Na výrobu kovových kachlí do kúpeľa vlastnými rukami by mali amatérski remeselníci vykonávať prácu v niekoľkých fázach.

Etapa 1. Pripravte projekt s výkresmi, v ktorých uvediete všetky potrebné merania častí a ich konkrétnu polohu.

Etapa 2. Pripravte si potrebné nástroje a materiál. Neoddeliteľnými prvkami v pracovnom procese budú: zvárací stroj, brúska, zvinovací meter, komín atď..

Etapa 3. Túto fázu možno nazvať prípravnou, pretože je potrebné označiť a vyčistiť územie pre budúcu výstavbu.

Etapa 4. Vyrobí sa nádoba na vodu. V nádrži je otvor na batériu, ktorý má nahradiť vodu.

Etapa 5. Vytvorí sa ohnisko, kachle a dúchadlo. Nad dúchadlo musíte nainštalovať rošty.

Etapa 6. Pracujeme na základe pre pec. Najlepšie je vyrobiť tehlový základ. Murivo s maltou je potrebné vykonať v dvoch radoch, to bude stačiť.

Je potrebné poznamenať, že kovové pece môžu mať rôzne tvary: kučeravé, horizontálne, obdĺžnikové, zvislé. Obdĺžnikové štruktúry sa považujú za najvhodnejšie na použitie. Táto forma ohrievača prispieva k rovnomernému zahrievaniu miestnosti a udržiava tepelnú rovnováhu v parnej miestnosti..

Ako postaviť tehlovú rúru vlastnými rukami

Pri plánovaní stavby tehlovej rúry na kúpeľ vlastnými rukami musíte zodpovedne pristupovať k otázke výberu hlavného materiálu, od ktorého závisí pevnosť, spoľahlivosť a produktivita konštrukcie. Šamotová tehla je známa svojimi vynikajúcimi tepelne odolnými vlastnosťami a používa sa červená pec a keramické tehly atď..

Práce na stavbe tehlových saunových kachlí sa spravidla začínajú liatím základu, ktorý môže byť rôzneho druhu (kameň, suť atď.). Klasickou možnosťou je betónový podklad, ktorý by mal byť doplnený hydroizolačnými vrstvami strešnej lepenky alebo strešných plstí.

Po položení pece je dôležité v procese práce neustále kontrolovať vodorovnosť radov, či neobsahujú chyby, a zvislosť rohov konštrukcie, či nie sú nepresnosti. Tehlová pec môže byť otvorená aj zatvorená, v každom prípade je to starostlivá práca, ktorá sa musí vykonávať striktne podľa pokynov na objednanie. Na druhom rade muriva sú vytvorené otvory na inštaláciu dúchadla, najčastejšie sa prekrýva vo štvrtom rade a je upevnený v konštrukcii. Na úrovni dverí dúchadla budú do kachlí nainštalované rošty, ktoré spočívajú presne na tehlách predtým položeného radu. Pri kladení šamotových tehál v budúcnosti by ste mali venovať pozornosť prítomnosti otvorov na prívod sekundárneho vzduchu. Ďalej je postavené ohnisko kachlí a sú do neho nainštalované dvere. Ďalšie práce na vytvorení ohrievača sú v plnom prúde. Potom, čo je komín vybavený, je nainštalovaný ventil. Je nainštalovaná nádrž na vodu, ventily sú regulované atď..

Vyššie uvedené druhy tehál sa používajú pri kladení kachlí v rôznych fázach vo vzťahu k ich fyzikálnym vlastnostiam, o ktorých budeme hovoriť podrobnejšie v nasledujúcej kapitole článku..

Ako vypočítať materiál, urobte kresbu na výrobu tehlovej rúry vlastnými rukami

Ako sa už ukázalo, na prácu potrebujeme šamot (tepelne odolný) a obyčajné tehly. Neodporúča sa rozložiť celú konštrukciu iba zo šamotového materiálu, pretože taká pec nebude trvať dlho a zrúti sa. Tento typ sa najlepšie používa na pokládku vnútorného prostredia vykurovacích zariadení. Ako správne a v akých fázach striedať tehly by malo byť uvedené na výkresoch. Pre neskúsených remeselníkov je na internete predstavený obrovský počet už osvedčených projektov na vytvorenie tohto formátu pecí do kúpeľa..

Pri vytváraní kresby sami by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

 • dvere pre ohnisko by mali byť umiestnené oproti vchodu do kúpeľne;
 • základ pre pec musí byť vysoký viac ako 20 cm;
 • pri vytváraní projektového projektu je potrebné označiť rady, ktoré sa stavajú bez malty.

Kresby od profesionálov zverejnené na niektorých staveniskách naznačujú prítomnosť hotových čísel, výpočtov, požadovaného množstva materiálov. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že všetky vynaložené prostriedky na stavbu tehlovej pece závisia od jej rozmerov a prítomnosti dodatočného vybavenia..

Kontinuálne a prerušované vykurovacie pece pre malý kúpeľ

Podľa princípu činnosti sú saunové kachle rozdelené na zariadenia na konštantné a periodické vykurovanie. Prvý typ je spravidla tenkostenný a je vhodný na nakladanie malého množstva kameňov. Teplota v takýchto ohrievačoch dosahuje 300 – 350 stupňov. Takéto kachle je možné ohrievať rôznymi spôsobmi, od elektriny po kvapalné palivo, ale plyn sa nepoužíva v prospech bezpečnosti používateľov..

Naopak, prerušované zariadenia sa vyznačujú hrubým murivom a schopnosťou používať veľký objem kameňov. Takéto zariadenie sa vyznačuje vysokou úrovňou prenosu tepla. Na vykurovanie takýchto kachlí sa najčastejšie používa palivové drevo. V dolnej časti prerušovaných štruktúr teplota dosahuje 1 100 stupňov. Takéto ukazovatele sú schopné úplne zničiť sadze na kameňoch, takže v cieli vždy zostanú čisté..

Doma sa najčastejšie vyrábajú kovové pece s konštantným ohrevom, tepelný tlak takýchto štruktúr je dostatočný na to, aby poskytol malé rodinné kúpeľné domy. Okrem toho sa v posledných rokoch čoraz častejšie montuje kombinované zariadenie, ktoré umožňuje zvýšiť účinnosť vykurovacích zariadení..

Výber miesta a inštalácia kachlí na kúpeľ vlastnými rukami

Presné miesto pre inštaláciu kachlí do kúpeľa musí byť určené vo fáze návrhu. Pre každú budovu je to individuálne územie, ale stále existujú nuansy, ktoré sú pre každého rovnaké:

 • musíte starostlivo preštudovať umiestnenie nosníkov a presahov strechy;
 • všetky časti pece musia byť tepelne izolované z drevených povrchov;
 • ohnisko by malo byť blízko prístupu vzduchu;
 • je najlepšie nainštalovať kachle medzi šatňou a parnou miestnosťou.

Pred inštaláciou kachlí do kúpeľa musia byť susedné steny opláštené špeciálnym ochranným materiálom, napríklad azbestovou lepenkou. Nezabudnite na hydroizoláciu a spracovanie kovových štruktúr špeciálnymi prostriedkami, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám. Vzdialenosť od steny k vykurovaciemu zariadeniu by mala byť väčšia ako 26 cm. Správne umiestnené kachle vo vani by nemali zasahovať do návštevníkov, pričom v miestnosti by malo byť najefektívnejšie vetranie a komín by mal byť funkčne vybavený..

Pre ďalšie informácie použite video:

About the author