Ako vyrobiť parný generátor do kúpeľa

Hlavným atribútom fínskej sauny sú kachle, vďaka ktorým sa miestnosť zohreje na požadovanú teplotu. Prirodzene, nie každý a nie vždy má možnosť nainštalovať originálny ohrievač. Moderné technológie však umožňujú zaobísť sa bez nich pri usporiadaní kúpeľa. Ako alternatíva k štandardnému sporáku môže byť obzvlášť úspešný parný generátor pre kúpeľ. Sauna, ktorá beží na parnom generátore, sa stane nenahraditeľným pre obytný vidiecky dom aj pre mestský byt.

Obsah:

Potreba parného generátora

Návšteva kúpeľa je užitočná a príjemná. Človek je očistený od špiny na svojom tele, všetkých druhov toxínov a toxínov, ktoré sa v tele neustále hromadia. Aby ste si užili návštevu kúpeľa, potrebujete taký atribút procedúry kúpeľa ako metla. Je pravda, že jednu metlu nemožno dosiahnuť úplné čistenie. Ruský kúpeľ je známy aj svojou parou, preto by ste pri jeho stavbe nemali zabúdať na poskytovanie pary parnej miestnosti..

Para v kúpeľoch pomáha čistiť a liečiť pokožku a tiež pomáha zbaviť sa rôznych nedokonalostí, ktoré sa na koži vytvorili. Aj krátka návšteva parnej miestnosti a kúpanie v bazéne po náročnom dni prinesie liečivý účinok, ak je v miestnosti nainštalovaný parný generátor..

V domácom prostredí sa takéto zariadenia môžu aktívne používať aj na dezinfekciu a čistenie všetkých druhov povrchov. Parné generátory pre ruské kúpele vám umožňujú znížiť spotrebu vody a úplne opustiť syntetické pracie prostriedky. Parné generátory sa okrem toho v súčasnosti používajú v rôznych priemyselných odvetviach na výrobu pary. Saunový parný generátor je navyše schopný nahradiť štandardnú pec..

Čo je to parný generátor

Parný generátor je moderné zariadenie, ktoré výrazne rozširuje možnosti sauny a oživuje starodávne tradície úplne prvých rímskych sáun. Ak plánujete postaviť saunu s mokrou než suchou parou, určite si kúpte parný generátor do kúpeľa, ktorý slúži na premenu vody na paru..

Parné generátory do kúpeľa, bez ohľadu na výrobcu, sú vo vzťahu k elektrickému alebo tradičnému ohrievaču pomerne kompaktné zariadenia, ktoré poskytujú dostatok príležitostí na ich rozloženie a umiestnenie. Zariadenia sú vhodné aj do kúpeľov, ktoré majú skromnú veľkosť..

Parný generátor môže voľne pohybovať jedna osoba. Bez problémov sa zmestia aj do kufra auta a na inštaláciu parného generátora do kúpeľa vlastnými rukami nemusíte byť veľký špecialista. Parné generátory je možné použiť ako nezávislé zariadenie na výrobu pary a ako prídavný modul k vykurovaciemu systému vane.

Zariadenie parného generátora

V modernej dobe získavajú parné generátory čoraz väčšiu obľubu ako zdroj mäkkej pary v kúpeli v porovnaní so staršími metódami výroby pary. Je to kvôli väčšej bezpečnosti, vysokému komfortu a jednoduchosti použitia. Aj keď nie je neobvyklé inštalovať saunovú rúru spolu s parným generátorom.

Parný generátor pre parnú miestnosť je konštrukčne kompaktné kovové puzdro obdĺžnikového alebo takmer obdĺžnikového tvaru. Vo vnútri generátora pary sa nachádza:

  • parný generátor;
  • jednotka na úpravu vody;
  • čerpadlo na zabezpečenie pohybu vody a pary;
  • nádrž na vodu;
  • Riadiaci blok;
  • bezpečnostné senzory.

Na vonkajšej strane parného generátora je odbočná rúrka na pripojenie zariadenia k vodovodnému systému sauny, rezervný vypúšťací kohút, konektory pre snímače a pripojovacie výstupy parného potrubia. Na vonkajšej strane jednotky je tiež ovládací panel zariadenia s indikátormi prevádzkových režimov..

Technické možnosti parného generátora

Parný generátor je schopný pracovať v niekoľkých režimoch, pretože výrobcovia poskytli mnoho rôznych funkcií. Parný generátor je schopný produkovať mäkšiu paru, ako keď horúce kamene jednoducho zalejete vodou. Steam sa generuje automaticky v súlade s parametrami nastavenými na ovládacom paneli.

Parný generátor je schopný udržať teplotu pary, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 35 – 95 stupňov Celzia. Mikroprocesorové a teplotné snímače vám umožňujú nastaviť intenzitu dodávky pary a na žiadosť majiteľa nastaviť časové intervaly prevádzky.

Vďaka kompletnému súboru veľkého počtu modelov parogenerátorov s teplotným snímačom je automatizácia zariadenia schopná udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti v rozmedzí 20 – 90 stupňov. Mnoho moderných zariadení je navyše vybavených diaľkovým ovládacím panelom, ktorý vám umožňuje ovládať parný generátor na diaľku.

Nie je neobvyklé, že parný generátor simuluje teplotné režimy rôznych kúpeľov: fínskych, ruských alebo hamamových. Parný generátor môže byť tiež vybavený zariadením, ktoré slúži na dodávku ochutenej pary. Stačí kvapnúť pár kvapiek fyto prípravku do špeciálneho otvoru a zariadenie bude vytvárať paru s určitou arómou. Najdrahšie modely sú vybavené vstavanou splachovacou jednotkou, aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa..

Typy parných generátorov

Všetky parné generátory, ktoré sú dnes na trhu, sú rozdelené na autonómne zariadenia, ktoré vyžadujú ručné plnenie vodou, a automatické, ktoré nezávisle odoberajú požadované množstvo vody z vodovodu. Takmer všetky parné generátory sú navrhnuté na automatickú prevádzku. Riadia množstvo vody, teplotu vzduchu a pary v parnej miestnosti..

Medzi objemom parnej miestnosti a výkonom parného generátora existuje určitý vzťah. Domáce parné generátory sa vyrábajú v rozsahu výkonov 4 – 16 kilowattov. Priemyselné zariadenia pre verejné sauny je možné výrazne posilniť. Väčšina z nich je navrhnutá pre napätie 220 – 380 voltov..

Na parnú miestnosť s kapacitou 4–5 kubických metrov stačí 4–5 kW. Ak má miestnosť objem 10-13 kociek, potom potrebujete parný generátor 8-9 Kilowattov. Do miestnosti s objemom 15-18 kubických metrov je potrebný parný generátor s výkonom najmenej 12 kW..

Najvyššie nároky sú kladené na elektrické zariadenia, ktoré pracujú vo vlhkom prostredí. Parné generátory do kúpeľa sa vyrábajú s veľkou rezervou kvality, ktorá predurčuje ich hlavnú nevýhodu – značné náklady.

Parný generátor pre domácnosť od európskeho výrobcu bude stáť 1 000 dolárov, ale cena parného generátora za kúpeľný dom strednej ceny môže dosiahnuť 3 000 až 4 000 dolárov. Najdrahšie a najvýkonnejšie modely stoja až 10 000 dolárov.

DIY konštrukcia parného generátora

Trh ponúka najširšiu škálu parogenerátorov. Je lepšie kupovať zariadenia od dôveryhodných známych spoločností. Takéto nastavenie si však môžete vytvoriť aj sami. Pozrite sa na naše podrobné pokyny, ktoré vám pomôžu naučiť sa vyrábať parný generátor do kúpeľa vlastnými rukami..

1. Ako základ pre parný generátor použite fľašu s propánovým plynom. Jeho veľkosť by mala byť zvolená v závislosti od toho, koľko pary je potrebné vyrobiť. S prihliadnutím na bezpečnostné pravidlá by mal byť všetok plyn uvoľnený z valca a potom opatrne odskrutkujte mosadzný ventil. Vnútro umyte bežným saponátom a teplou vodou. Valec by sa mal umývať, kým zápach plynu úplne nezmizne. Telo nechajte poriadne vyschnúť.

2. Vložte vykurovacie telesá do spodnej časti valca. Držiak pre nich je možné vyvinúť nezávisle, berúc do úvahy, že musí odolávať tlaku najmenej 6 atmosfér a umožňuje v prípade vyhorenia výmenu elektrických ohrievačov. Tieto prvky je potrebné zvoliť v množstve 3 kilowatty na 10 litrov vody.

3. Do hornej časti valca nainštalujte ďalšie 4 závitové rúrky, na ktoré sú naskrutkované automatizačné zariadenia, ventil na plnenie generátora plynovej pary do kúpeľa s vodou a pretlakový ventil. Na boku, vo vzdialenosti 10 centimetrov od horného bodu, by mala byť zváraná rúrka s guľovým ventilom. Pôsobí ako hladina kvapaliny. Tento ventil sa otvorí, keď je fľaša naplnená vodou. Hneď ako z neho vytečie voda, proces sa musí zastaviť..

4. Upravte ventil mosadzného plynového valca prepílením na polovicu. Odstráňte hornú tyč a vyvŕtajte otvory s priemerom 15 milimetrov. Odrežte závity a naskrutkujte guľový ventil, ktorý bude slúžiť na odsávanie pary.

5. Ako prístrojové vybavenie parného generátora je možné použiť pripravené číselníkové meradlá. Jeden zo senzorov bude monitorovať tlak a druhý bude monitorovať teplotu. Pripojte zariadenia do série tak, aby sa pri spustení obmedzenia pre akýkoľvek parameter vykurovanie vyplo. Zbernú cievku magnetického štartéra je možné použiť ako záťaž.

6. Miesto inštalácie parného generátora má veľký význam. Je umiestnená v bezprostrednej blízkosti parnej miestnosti, ale v samostatnej miestnosti. A diaľkové ovládanie by malo byť vždy po ruke. Miestnosť, kde sa plánuje inštalácia parného generátora, musí byť dobre vetraná a suchá. Dbajte na to, aby bola dĺžka parného potrubia od generátora k parnej miestnosti minimálna, aby sa zabránilo kondenzácii. Pri pokladaní parného potrubia by nemali byť žiadne vodné vrecká.

Príčiny poruchy generátora pary

Parné generátory pre saunu majú niekoľko úrovní ochrany a vo svojej konštrukcii poskytujú aj systém automatického odpojenia od elektrickej siete v prípade odchýlky od požadovanej prevádzky zariadenia. Ak dodržiavate všetky pravidlá prevádzky, zariadenie môže fungovať viac ako jedno desaťročie bez porúch. Fínski, nemeckí a talianski výrobcovia poskytujú na svoje vlastné výrobky záruku 3 – 5 rokov..

Porucha parných generátorov je pomerne zriedkavou udalosťou a väčšinou je to kvôli zlej kvalite vody vo vodovodných sieťach. Vysoká koncentrácia chlóru, oxidov železa a solí alebo piesku vyvoláva rýchlu tvorbu vodného kameňa, ktorý je príčinou rozpadu. Preto je vhodné pri použití parného generátora nainštalovať jemný vodný filter.

Teraz viete, ktorý parný generátor si vybrať pre turecký kúpeľ alebo fínsku saunu a ako postaviť také zariadenie vlastnými rukami. Pamätajte si, že bez ohľadu na parnú miestnosť, ktorú by ste nevybudovali, vám toto zariadenie umožní vychutnať si všetky radosti z procedúr kúpeľa v plnom rozsahu!

About the author