Ako vytvoriť bazén vlastnými rukami?

Na výrobu bazénu vo vidieckom dome alebo na predmestí nie je potrebné mať hlboké znalosti v oblasti stavebníctva, ale stojí za to sa zoznámiť s vlastnosťami výrobnej technológie. Pri inštalácii bazéna bez väčších problémov zvážime niekoľko základných typov, ktoré môžete postaviť vlastnými rukami, ako aj postupnosť výstavby kapitálovej štruktúry a metódy inštalácie letnej nádrže.

Obsah:

Typy bazénov

Voľba typu bazénu je do značnej miery spôsobená veľkosťou plochy určenej na výstavbu a ročným obdobím, kedy sa plánuje prevádzka stavby..

Základom rámového bazéna je pevný oceľový plech s viacvrstvovým ochranným povlakom. Jedná sa o sezónnu budovu, ktorá je vybavená vreckom na šálky vyrobeným z PVC fólie, takže nepotrebuje dodatočnú hydroizoláciu. Balenie obsahuje hadice, kartušový filter, rebrík, trysky na vypúšťanie a prívod vody. Pred inštaláciou je potrebné pripraviť pieskový vankúš s hrúbkou najmenej 200 mm.

Stacionárny bazén je kapitálová štruktúra s betónovým podkladom, pre ktorú sa ako dokončovacie materiály najčastejšie používajú dlaždice alebo mozaiky s minimálnym percentom absorpcie vody..

Plastové bazény – hotové polypropylénové alebo plastové nádrže s akrylovým povlakom. V závislosti od zloženia základne sa rozlišuje sklolaminát, polypropylén a kompozit. Najpopulárnejšie sú stacionárne polypropylénové bazény, ktoré sú vysoko odolné voči poškodeniu a agresívnym látkam..

DIY letný bazén

Najprv je potrebné pripraviť plytkú jamu ľubovoľného tvaru so sklonom steny nie väčším ako 25 stupňov. Steny a dno základne pod miskou sú zarovnané a podbíjané so špeciálnou starostlivosťou a nerovnosti sú pokryté pieskom..

Ďalej je položený hydroizolačný materiál – film pre bazén alebo plachtu. Na tento účel je fólia spájkovaná žehličkou a plachta je šitá dvojitým švom. Materiál na hydroizoláciu je položený s okrajom pol metra pozdĺž okraja nádrže. Okraje filmu sú zlisované pomocou drevoslepých oblastí.

Bazén je možné inštalovať na akúkoľvek pôdu. Koniec koncov, voda v tomto prípade nie je držaná pôdou, ale filmom. Dno nádrže je pokryté pieskom, aby sa zabránilo zdvíhaniu a poškodeniu hydroizolačného materiálu.

Odvodňovací systém je jednoduchý: v spodnej časti je vykopaný priekopa, v najnižšom bode, v ktorom je nainštalovaná hadica. Voľný koniec hadice je vyvedený nad hladinu vody v miske.

Tento dizajn je vynikajúcim riešením pre letných obyvateľov. Po skončení sezóny pobytu rodiny v krajine sa voda vypustí a hydroizolačný materiál sa do ďalšej sezóny uloží do technickej miestnosti..

Stavba bazéna s betónovým podkladom

Okraje misy stacionárneho bazéna môžu byť umiestnené v jednej rovine s podlahou alebo sa zdvihnúť nad ňu. V prvom prípade by mala byť jama oveľa hlbšia. V dôsledku toho sa zvýši aj čas na dokončenie práce..

Návrh bazéna a príprava stavby

Návrh bazénu nie je len grafickým znázornením štruktúry. Tento koncept tiež zahŕňa výpočty súvisiace s inštaláciou komunikácií, umiestnením zariadenia a zabudovanými prvkami..

Po dokončení projektu začnú kopať jamu. V niektorých prípadoch je dno pod bazénom vybavené drenážou.

Pripravte základňu pre nádrž s prihliadnutím na prídavok 30 cm do hĺbky a 60 cm na šírku. Dno a steny misy sú obložené minerálnou vlnou, polyuretánom alebo penou na tepelnú izoláciu. Potom sa vykoná betonáž.

Betónovanie do misky

V tejto fáze výstavby je potrebné položiť vrstvu betónu asi päť centimetrov. Potom je rám zostavený z výstuže. Potom sa zabetónuje dno a steny. Ďalej sa z dosiek postaví debnenie a naleje sa zvyšok konštrukcie, pričom sa zohľadní sklon smerom k odtoku. V hornej časti každej steny je vytvorený žľab (3-4%). Zaistíte tak, aby boli cestičky okolo misky vždy suché. V procese nalievania je do žľabu umiestnená rúrka s priemerom 10 cm, Keď sa betón trochu „chytí“, musí byť potrubie odstránené. Na hustejšie vyplnenie objemu betónom sa používajú špeciálne vibrátory.

Keď je betonáž misy dokončená, začnú robiť cestičky. K tomu je potrebné pripraviť rovinu – vyrovnať ju pieskom alebo odstrániť prebytočnú pôdu a položiť hydroizoláciu. Ak je schodisko betónové, začnú ho vyrábať pri nalievaní misy. Ergonomicky opodstatnená výška schodu – 15 cm.

Zhrnutie hlavných inžinierskych systémov

Bazénové inžinierske systémy – súbor zariadení zodpovedných za odtok a zásobovanie vodou. Aby voda lepšie cirkulovala, je nainštalovaný skimmer a vstupné dýzy. Skimmer – zariadenie na odoberanie vody z povrchu. Potom voda prejde čistiacim systémom a vráti sa do nádrže..

Cez trysky sa vyčistená voda vracia do bazéna. Dotykom na rotujúci povrch dýzy vodný lúč mení svoj smer. Čo prispieva k zlepšeniu pohybu toku.

Priemer a celkový počet otvorov závisí od intenzity používania bazénu, inými slovami: od toho, ako často sa bude voda v nádrži meniť. Pri vývoji projektu vodovodného systému sa odhadovaná doba plnenia spravidla považuje za 1-3 hodiny..

Pri stavbe je na dne bazéna položená odtoková rúra, pomocou ktorej sa nádrž vypustí. Aby sa zabránilo upchatiu potrubia a zlepšila sa účinnosť odtoku, priemer otvoru by mal byť najmenej 10-15 cm. Samotný odtok je umiestnený čo najnižšie a je odvádzaný ochrannou clonou alebo roštom určeným na ochranu odtokového otvoru pred veľkými odpadkami a cudzie telesá, ktoré sa dostali do nádrže. Voda sa vypúšťa potrubím do žľabu alebo kanalizácie.

Je takmer nemožné zaistiť odtok vody, keď je bazén umiestnený pod úrovňou zeme. V takejto situácii príde na pomoc elektrické čerpadlo. Je jednoduchšie a efektívnejšie použiť stacionárne čerpadlo ako jednotku studne.

Bazén Bestway je možné rýchlo a ľahko nainštalovať sami.

Hydroizolácia bazéna

Správne vykonaná hydroizolácia chráni bazén pred koróziou a predlžuje jeho zamýšľané používanie. Hydroizolácia je potrebná aj na ochranu nosných konštrukcií pred vplyvom vody. V tejto fáze práce je hlavnou vecou zložitosť. Podľa stavebných predpisov sú vnútorné aj vonkajšie steny objektu izolované.

Pri stavbe novej bazénovej nádrže sa na spojoch častí konštrukcie vytvárajú takzvané pracovné (alebo „studené“) švy, ktoré môžu presakovať. Na odstránenie tohto problému je nevyhnutné utesniť švy. Za týmto účelom sa pred naliatím betónu na spoje položia tmely – najčastejšie vodné pásy z odolného polyméru.

Ďalšou vysoko účinnou metódou tesnenia je použitie napučaného bentonitového kábla alebo nalievanie tesniacim profilom Plough. Na hydroizoláciu bazéna nie je vôbec potrebné pozvať úzkoprofilového špecialistu. Táto fáza práce je v silách vykonať ju sami, pričom podlieha kompetentnému výberu materiálov a dodržaniu technológie ich použitia..

Vetranie bazéna

Ak je bazén umiestnený vo vnútri, potom sa nezaobídete bez účinného vetrania. Vzduchové kanály sú utesnené, vykonáva sa tepelná izolácia. Prívodný vzduch nesmie byť nasmerovaný na povrch vody. Mobilita prúdov vzduchu pri hladine vody by mala byť tiež minimálna, inak sa zvýši odparovanie.

Ak je nainštalovaný malý výfukový systém, môže byť umiestnený medzi hlavný a zavesený strop. Neodporúča sa inštalovať klimatizáciu.

Dokončovacie práce

Ak v predchádzajúcich fázach neboli žiadne problémy, môžete vstúpiť do záverečnej fázy stavby – dokončovacie práce. Vnútorný povrch bazéna je tradične potiahnutý dlažbou so zníženou schopnosťou absorpcie vody, mozaikou alebo PVC fóliou. Aby bola nádrž chránená pred tlakom zeme, je bazén obklopený murivom, najčastejšie vrátane dekoratívnej povrchovej úpravy kameňa..

Ďalším, najmodernejším spôsobom zdobenia interiéru bazéna sú samonivelačné podlahy. Predbežne vyrovnaný povrch sa naleje do roztoku polyméru, ktorý po vytvrdnutí do 48 hodín vytvorí trvanlivý, nepriepustný a odolný voči mechanickému a tepelnému účinku. Samonivelačné podlahy pre bazén sú tiež veľmi krásne, pretože spod vodného stĺpca sa delfín môže pozerať na majiteľov alebo ryby môžu plávať. Jedná sa už o samonivelačné podlahy s 3D efektom..

Osvetlenie bazéna

Pri výbere svietidiel do bazéna musíte vziať do úvahy schopnosť vody odrážať svetlo. V závislosti od veľkosti misy a miestnosti je zvolený jeden z typov osvetlenia: obrysové, všeobecné alebo osvetlenie nádrže.

Ako stropné osvetlenie sú nainštalované zariadenia triedy bezpečnosti 1 a 2. V poslednej dobe sú populárne LED žiarovky a halogénové svetelné zdroje na koľajnicových systémoch. Zaujímavým krokom je osvetlenie dna nádrže, keď sú žiarovky umiestnené pod vodou. Niekedy, ak je bazén veľký, používajú obrysové osvetlenie pomocou optických vlákien, ktoré sú dostatočne utesnené a nevedú elektrický prúd..

Vybavenie bazéna

Asi hlavnou vecou v zozname potrebného vybavenia pre bazén je stále filtračné zariadenie, ktorého úlohou je vyčistiť vodu od mikroorganizmov a častíc, ktoré prispievajú k jej znečisteniu. Čistenie vody je možné vykonávať periodicky aj nepretržite (v závislosti od objemu nádrže).

Zariadenie obsahuje kruhové čerpadlo, filtračnú nádrž, viaccestný ventil a samotný filtračný prvok – hydroantracit, piesok alebo kremenný štrk. Ak chcete filter vyčistiť, opláchnite ho spustením spätného zdvihu. Životnosť filtračných médií je v priemere dva roky.

Okrem filtračnej jednotky sa používa bazénová chémia. Činidlá na báze aktívneho kyslíka a chlóru v správnom dávkovaní sú pre ľudí celkom bezpečné..

V interiéri je vhodné použiť odvlhčovač – zariadenie na zníženie vlhkosti.

Pre ďalšie pohodlie je nainštalované zariadenie, ktoré zaisťuje ohrev bazénu: výmenníky tepla, solárne systémy a prietokové elektrické ohrievače. Je lepšie túto metódu nepoužívať pre bazén s veľkou plochou. Výmenníky tepla pripojené k systému ústredného kúrenia ohrievajú vodu prerozdelením tepla. Táto metóda je najekonomickejšia. Elektrický ohrievač pôsobí trochu iným spôsobom. Voda sa ohrieva vykurovacími telesami, ktorých výkon je určený objemom vody. Pri malých objemoch je tento druh vykurovania celkom opodstatnený..

Pre ďalšie pohodlie je nainštalované zariadenie, ktoré zaisťuje ohrev bazénu: výmenníky tepla, solárne systémy a prietokové elektrické ohrievače. Je lepšie túto metódu nepoužívať pre bazén s veľkou plochou. Výmenníky tepla pripojené k systému ústredného kúrenia ohrievajú vodu prerozdelením tepla. Táto metóda je najekonomickejšia. Elektrický ohrievač pôsobí trochu iným spôsobom. Voda sa ohrieva pomocou tienidiel, ktorých výkon je určený objemom vody. Pri malých objemoch je tento druh vykurovania celkom opodstatnený..

A teraz sa stavba bazéna skončila. Naplňte vodu, skontrolujte tesnosť, otvorte klapky a zapnite filter v preplachovacom režime a potom prepnite ventil do polohy „filtrácia“. Bazén je pripravený na použitie!

About the author