Bazén: ako sa pripraviť

Dnes nie je bazén v krajine zďaleka neobvyklý, najmä preto, že si môžete kúpiť bazén akéhokoľvek formátu. Malá nafukovacia nádrž pre dieťa nepotrebuje špeciálnu platformu so základom. Obrovský stacionárny bazén so zariadením si vyžaduje profesionálnu inštaláciu. Skladací bazén je možné nainštalovať nezávisle. Bude to však vyžadovať platformu pre rámový bazén, aby bola celá štruktúra nádrže stabilná a spoľahlivá. Takýto bazén bude lacný, ale rodina bude mať veľa radosti z vody zahriatej na slnku..

Obsah:

Predbežná fáza prípravy na kúpu bazénu

Nadobudnutie nádrže pre bazén by nemalo byť unáhlené, aj keď rodina nemá finančné problémy, ale existuje veľká túžba nainštalovať ju v prímestskej oblasti. Pred výberom jedného alebo iného typu umelého zásobníka je dôležité:

 • zoznámiť sa s vlastnosťami každej odrody;
 • prečítajte si pokyny k údržbe vybraného typu bazéna, aby ste mali predstavu o službe;
 • vyhodnotiť voľný priestor na mieste, aby ste sa rozhodli, kde bude bazén nainštalovaný;
 • vypočítať náklady na prípravu miesta pre bazén;
 • odhadnúť náklady na nákup a údržbu nádrže vrátane elektrickej energie (čerpadlo na zásobovanie vodou), spotreby vody a udržiavania hygienických a hygienických noriem;
 • vziať do úvahy pravdepodobnosť dodatočných nákladov na schody, detský odrazový mostík k bazénu, sokel na skákanie vody atď..

1. Výber správneho miesta pre váš domáci bazén je veľmi dôležitá fáza, pretože toto miesto by nemalo byť obsadené inými domácimi úlohami..

2. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, kde a ako bude po použití organizovaný prívod a odvod vody. Ak sa na bazén použije chlór – nebude škodlivý pre rastliny rastúce v blízkosti?.

3. Elektrické zariadenie by nemalo obmedzovať pripojenie k sieti, pričom v blízkosti by nemala striekať voda. Po vyriešení týchto problémov stojí za to rozhodnúť sa o type bazénu, ktorý vyhovuje podmienkam lokality. Najlepšou možnosťou pre väčšinu vidieckych domov je rámový bazén.

Všeobecné požiadavky na prípravu miesta pre bazén

Je dôležité pochopiť, že akákoľvek konštrukcia alebo kontajner musí stáť na absolútne rovnom a vodorovnom povrchu, aby sa vylúčili deformácie – ako predpoklad zničenia. Ak nie je jasné, prečo a ako vyrovnať priestor pod bazénom, dbajte na rady.

1. Tá časť miesta, kde bude stáť rám alebo skladací bazén, by nemala mať preliačiny, ryhy a nerovnosti pozdĺž obvodu alebo spodného obvodu..

2. Základňa miesta pre bazén akéhokoľvek druhu musí byť vodorovne vyrovnaná s úrovňou budovy, aby sa vylúčil svah..

3. Základ pre bazén by nemal obsahovať rastlinné komponenty – staré pne, zádrže a iné úlomky dreva, ako aj kamene, zvyšky tehál, odpadky a ďalšie cudzie predmety.

4. Pod bazénom musí byť pôda pevne zhutnená, aby základňa vydržala tlak veľkej hmoty vody v nádobe naplnenej vodou..

5. Na mieste pod bazénom je lepšie zhutniť sypkú alebo nepodobnú zeminu a naplniť ju betónom, aby sa vylúčili deformácie štruktúry..

6. Bazén by nemal byť umiestnený blízko konštrukcie, aby v prípade núdze voda neprenikla pod základ alebo do suterénu.

7. Platformu pre rámový bazén s vlastnými rukami je možné vybaviť v blízkosti plotu alebo plotu, ktorý poskytuje krajinný dizajn, ale najlepšou možnosťou je, že prístupy k nemu sú zo všetkých strán voľné..

8. Veľké stromy v blízkosti bazéna prispejú k jeho znečisteniu, preto ho budete musieť oveľa častejšie čistiť a vypúšťať. Najhoršie zo všetkého je, keď v blízkosti rastú stromy a kry, ktoré prinášajú rýchlo sa kaziace bobule a ovocie.

9. Odborníci neodporúčajú inštalovať rámcovú oblasť:

 • v seizmicky nepriaznivej horskej oblasti;
 • na drevenej plošine;
 • na mieste očistenom od starej budovy;
 • na nedokončenom základe letnej chaty;
 • na plazivých a voľných pôdach;
 • na mieste v bezprostrednej blízkosti železničnej trate alebo v blízkosti mosta, kde jazdia ťažké nákladné autá;
 • na okraji útesu alebo z kopca k rieke.

Rámová základňa počas inštalácie vyžaduje znalosti o tom, ako vytvoriť platformu pre bazén, a špeciálne pripravenú horizontálnu plošinu. Niekedy stačí obmedziť sa na malý základ s pieskom, ktorý je pokrytý najmenej 20 – 25 cm. Bude tiež slúžiť ako vynikajúci tlmič nárazov, ak je v blízkosti miesta hustá premávka. Takýto bazén je možné vybaviť aj v blízkosti súkromnej pláže, najmä ak podnebie neumožňuje rýchle zahriatie otvorenej nádrže. V malej nádobe je možné vodu dodatočne zahriať alebo naplniť hotovou teplou vodou. Piesočné ihrisko je optimálnym riešením pre malý bazén s vyhrievanou vodou, v ktorom si budú plávať hlavne deti, napríklad v súkromnej škôlke alebo v detskom domove rodinného typu.

Upozornenie: Ak sa rozhodnete – potešiť deti alebo vnúčatá mini nádržkou lacného typu na nevhodnom mieste, odporúčame vám obmedziť sa na malý nafukovací bazén pre deti alebo konštrukciu s plátenným dnom v malá jama, ako domáci rybník.

Druhy bazénov

Vnútorné a vonkajšie bazény a minibazény sa používajú na osobné použitie, to znamená vo vnútri budovy a pod holým nebom. Minibazén je možné vyrobiť aj v byte alebo v suteréne bytového domu, ak sa na jeho výstavbe podieľajú špecialisti, ktorí dodržiavajú pravidlá. Pri samoinštalácii je lepšie obmedziť sa na malé kontajnery, ktoré sa dajú ľahko nainštalovať, a pripraviť miesto pre bazén.

1. Nafukovací bazén je najjednoduchší v konštrukcii a preprave. Detskú verziu je možné dokonca umiestniť na lodžiu v byte. Na dachu je vhodná ľubovoľná horizontálna plošina na umiestnenie, napríklad vybetónovaný priechod do domu alebo asfaltová cesta do garáže. Je lepšie nainštalovať veľký nafukovací bazén na bezpečnejšie miesto v prípade rozliatia vody v dôsledku poškodenia kontajnerovej fólie.

2. Sezónny bazén montovaného typu – na základe rámu nainštalovaného na letné obdobie. Vyznačuje sa spoľahlivým dizajnom, rýchlou montážou a jednoduchým používaním a tiež prijateľnou cenou. Skladací rámový typ bazénu je určený na vonkajšiu inštaláciu, ale je možné ho nainštalovať aj do zastrešenej galérie z priesvitných strešných krytín. Charakteristickým rysom je, že vyžadujú vodorovnú základňu alebo základ naplnený hrubou vrstvou piesku. Pretože neobsahujú systém na čistenie a filtráciu vody, je dôležité zabezpečiť, aby sa vo vode v bazéne nehromadili zvyšky rastlín..

3. Stacionárny bazén – najkomplexnejšia konštrukcia so všetkým vybavením na plnenie / vypúšťanie vody a čistiacim systémom. Nachádzajú sa tiež v špeciálne určenom vnútornom priestore alebo s otvorenou strechou. Vonkajší bazén je vyrobený bez akýchkoľvek štruktúr, len na nádvorí kaštieľa alebo súkromnej domácnosti, aby ste si neodopreli radosť z plávania na slnku.

Vonkajšia voda sa ohrieva prirodzene, aj keď podnebie európskych krajín neumožňuje používanie stacionárneho vonkajšieho bazéna dlhšie ako 2-5 mesiacov v roku. Niekedy na izoláciu robia kryté priehľadné pavilóny vo forme kupoly nad bazénom, aby sa v chladnom období dalo plávať nielen pre „mrože“. Teplú mikroklímu v nich treba udržiavať umelo.

Stacionárny bazén nemusí byť vyrobený v samostatnej miestnosti, môže byť tiež vybavený:

 • v uzavretej prílohe;
 • v suteréne podlieha úplnej hydroizolácii;
 • v nepoužívanej garáži, letnej kuchyni alebo v inej budove;
 • v prvom poschodí domu;
 • premeniť priestrannú kúpeľňu na mini-bazén so sprchou;
 • miesto v suteréne súkromného domu.

Ak z nejakého dôvodu nebol rámový bazén na konci leta odstránený, potom v miernom podnebí môže bezpečne zimovať. Hlavnou vecou je nabrať zvyšok vody, aby sa ľad v chlade nerozťahoval a nepoškodil štruktúru. Trochu dažďovej vody neuškodí. Ale v drsnom podnebí, s množstvom jesenných prehánok a zimného snehu, existuje možnosť jeho naplnenia. Preto je lepšie nebyť lenivý, aby ste neriskovali – vyčistiť bazén na zimu. Nie všetky takéto výrobky sú určené na zimné zaťaženie, takže je lepšie v prípade potreby minúť peniaze na jeho demontáž a prepravu, ale nie prísť o celý bazén. Existujú aj mrazuvzdorné stacionárne konštrukcie, ale sú oveľa drahšie..

Výhody rámových bazénov

Moderný rámový bazén je možné vyrobiť vlastnými rukami z oddelených štítov, pokiaľ je spoľahlivosť celkovej štruktúry malého objemu a úplná hydroizolácia. Najľahším spôsobom je však nákup hotovej konštrukcie založenej na oceľových výstužných prvkoch, ktorá trochu pripomína stĺpy nosných stien budovy. Vnútri je nádoba pokrytá veľmi pevným filmom cez plastové strany bazéna s dodatočným povlakom na dezinfekciu vody. Takáto konštrukcia:

 • dokonale zapadá do krajinného dizajnu;
 • je lacný;
 • ísť rýchlo;
 • spĺňa základné potreby užívateľov bazéna;
 • nevyžaduje namáhavú operáciu;
 • je ľahké vymeniť použitú vodu, hadicu je možné vypustiť do záhrady na zavlažovanie;
 • na čistenie dna môžete použiť pumpu a ručný vysávač.

Na domácom trhu existujú rôzne modely prenosných a stacionárnych bazénov vrátane modelov rámového typu. Líšia sa typom rámu:

 • tyč;
 • listnaté.

Kontajnery jadra majú kovové tyče a hornú obruč, ktorá spája štruktúru. Misa takého bazéna je vyrobená zo syntetických stavebných materiálov, najčastejšie z polyvinylchloridu. Dizajn modelov má veľa spoločného, ​​vrátane kompletnej sady s rebríkom. Avšak iba prefabrikované mrazuvzdorné modely môžu stáť na pripravenom mieste pre bazén bez demontáže v zime. Je lepšie kúpiť a zostaviť ľahký sezónny bazén vopred, na jar alebo začiatkom leta, a potom ho na jeseň demontovať. Konfigurácia bazéna má okrem rebríka hadice na vypúšťanie, filtračný systém a dýzy na prívod vody..

Stacionárne mrazuvzdorné konštrukcie majú navyše:

 • zosilnené vonkajšie lemovanie;
 • vylepšený pieskový filtračný systém a skimmer.

Pozor: Neponáhľajte sa s kúpou veľkého bazéna, aj keď je na webe dostatok miesta na jeho inštaláciu. Starostlivosť o ňu môže spôsobiť určité nepríjemnosti a spotreba vody je za predpokladu, že sa merač používa, drahá. Nezabudnite tiež, že čím bližšie je prívod vody, tým jednoduchšia je starostlivosť o bazén..

Tí, ktorí nevedia, ako pripraviť miesto pre bazén, odborníci odporúčajú začať výberom miesta pre rámovú štruktúru. Celoročný bazén, ak je to žiaduce, je možné mierne prehĺbiť do jamy – pre väčšiu stabilitu, najmä ak existuje možnosť hurikánového vetra v chladnom období, keď je bazén prázdny.

Zložiteľnú konštrukciu je možné nainštalovať na plytký, zaoblený základ naplnený pieskom, aby sa ľahko zarovnal. To môže byť prijateľné pri zrýchlenej výstavbe miesta na počiatočnú inštaláciu nádrže. Na to stačí vykopať plytkú okrúhlu alebo obdĺžnikovú jamu v závislosti od tvaru bazéna. Mal by byť širší ako obvod alebo priemer dna bazéna. Pozdĺž okrajov je položená tehlová strana a v strede je naliaty piesok – na samonivelačné vyrovnanie.

Napriek tomu je pre trvalé použitie vhodnejšie vytvoriť spoľahlivý základ pre rámový bazén. Kvalitný bazén nie je pri výbere miesta taký náročný, ale povrch lokality by mal byť plochý.

Hlavné etapy práce

1. Pred kúpou bazéna sa rozhodnite o jeho veľkosti, aby ste si miesto vopred pripravili. Pozrite si video o tom, ako pripraviť web na fond rámcov.

2. Vymedzte umiestnenie pre štruktúru bazéna. Ideálny kruh je možné nakresliť z tepaného kolíka a na ňom pripevneného krajčírskeho metra – obehnite kruh a zanechajte stopy, ktoré potom spojte do kruhu. Obdĺžniková základňa je označená štvorcom, kolíkom a lanom.

3. V ohraničenej oblasti sa musí odstrániť drnová vrstva pôdy s odstránením všetkej vegetácie a vytrhnutím koreňov rastlín a burín. Potom odstráňte všetky kamene a iné pevné inklúzie pôdy..

4. Vyrovnávacia vrstva je vyrobená z piesku, ktorý sa naleje najmenej 5 – 10 cm. Horizontálnu úroveň je možné určiť úrovňou majákov z profilu budovy, aby sa piesok dokonale rovnomerne natiahol pomocou žľabov . V prípade pochybností je možné tento postup zopakovať pri kúpe bazéna – pred jeho inštaláciou na mieste.

5. Ak sa plánuje prehĺbenie celoročného stacionárneho zimného rámového bazéna do zeme, musí byť pod miskou urobený základ s vnútorným vyrovnaním povrchu bez sklonu a nerovností..

6. Na pieskový vankúš je umiestnená špeciálna polypropylénová posteľná bielizeň, ktorá je súčasťou súpravy. Ak tam z nejakého dôvodu nie je, môžete použiť substrát, ktorý sa predáva v každom stavebnom supermarkete, a pripevniť ho okolo okrajov..

Bazén je možné nainštalovať aj na špeciálne postavené pódium a skočiť do vody z drevenej plošiny alebo detskej plastovej šmykľavky – foto.

Montáž rámového bazéna sa vykonáva podľa pokynov, ktoré sú k nemu priložené k nákupu. Vo väčšine prípadov je pripojený video návod, ako zostaviť bazén doma..

Upozornenie: Čas na prípravu staveniska, nákup kontajnerov a prepravu na miesto inštalácie a montáž s plnením závisí od veľkosti a konštrukčných vlastností. Obvykle to netrvá dlhšie ako týždeň, takže ak máte v úmysle potešiť svoje deti alebo vnúčatá v krajine, začnite to robiť vopred, a nie v deň nákupu a príchodu na miesto.!

About the author