DIY japonský kúpeľ ofuro

Každý z nás vie, čo je ruský kúpeľ, turecký hammam a fínska sauna, ale len málo ľudí počulo o japonskom kúpeli. Chcem vám povedať o histórii vzniku japonského kúpeľa, kúpacích zvykoch Japoncov, ako aj o užitočnosti tohto typu postupu pre telo..

Obsah:

Historický odkaz

Vzhľadom na geografické vlastnosti a politiku izolacionizmu sa japonský kúpeľ vyvinul úplne bez vplyvu kultúry kúpeľov iných národov, úplne nezávisle. Japonské kúpele sa delia na Sento (verejné kúpele) a Ofuro (domáce kúpele). Nás zaujímajú predovšetkým domáce kúpele.

Hlavný rozdiel Ofura od ruského kúpeľa a fínskej sauny je v tom, že telo sa ohrieva nie parou a horúcim vzduchom, ale vodou ohriatou na presne 45 stupňov Celzia. Je to veľmi vysoká teplota vody a pre Japoncov sa to môže zdať neznesiteľné..

Podľa storočnej tradície používajú Japonci Ofuro Bath najmenej raz denne pred večerou. Tradičnejšie je však kúpať sa dvakrát denne..

Podľa vedcov a staviteľov bolo vytvorenie práve takého kúpeľa v Japonsku spôsobené klimatickými vlastnosťami. Japonsko je ostrovná krajina s veľmi vlhkým podnebím, chladnými zimami a dlhými dažďami na jeseň a na jar. V zime teplota opakovane klesá na -40 stupňov Celzia. Prenikavý morský vietor v takom mraze môže spôsobiť mnoho chorôb, často s fatálnym koncom, a po pobyte vonku je nevyhnutné telo zahriať. V Japonsku sú cesty a domy tradične zle vykurované, drevo a uhlie, sú malé a neexistuje spôsob, ako postaviť veľký kúpeľ. Je potrebné sa dobre zahriať a kde to urobiť, ak nie vo vani?

Štruktúra japonského kúpeľa

Východisko bolo nájdené vo forme veľkého suda s vodou, umiestneného na sporáku, ktorý ohrieva vodu na požadovanú teplotu. Ofuro je len drevený sud alebo vaňa naplnená horúcou vodou. Na kúpele sa tradične používa borovica, céder a smrekovec. Dub a iné drahé druhy dreva sa používajú menej často. Vnútri sú sedadlá, ktoré vám umožňujú sedieť alebo sklopiť. Kúpeľ sedí na sporáku, aby udržal konštantne vysokú teplotu. V dnešnej dobe je povinným atribútom teplomer, ktorý vám umožňuje ovládať teplotu nie väčšiu ako 45 stupňov.

Pretože je voda veľmi horúca, hrozí úpal. Aby ste tomu zabránili, na hlavu by ste si mali dať plstený klobúk namočený v studenej vode. Kúpeľ trvá v priemere 5 minút. Vytrvalejší milovníci procedúr do kúpeľa môžu únavu rozpustiť za 10-15 minút.

Konštrukčné vlastnosti ofuro

Rozhodli ste sa pre výber kúpeľa a chcete postaviť japonský kúpeľ vlastnými rukami, v prvom rade sa musíte rozhodnúť, či bude v samostatnej budove alebo v obytnej budove. Ak má byť Ofuro postavené v samostatnej budove, tak kvôli zvýšeniu požiarnej bezpečnosti musí byť umiestnené čo najďalej od obytných budov. Potom sa určí s rozmermi. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy približný počet návštevníkov, t.j. kúpeľ by nemal byť príliš malý a možnosť jeho následného ohrevu.

Ak sa rozhodnete postaviť japonský kúpeľ oddelene, potom začnite aranžovať základy. Pretože štruktúra bude dosť ťažká – drevo, kamene, tlačenie ľudí na malom priestore, najsprávnejším riešením by bol stĺpcový základ. Stabilita konštrukcie závisí od dobre vyrovnaného miesta a správneho základu. Podklad musí byť starostlivo izolovaný bipólom alebo podobnými hydroizolačnými materiálmi..

Konštrukciu stien a striech je možné vykonávať z rôznych druhov dreva, dub a céder sú považované za najklasickejšie, ak chcete ušetriť peniaze, môžete použiť borovicu a smrekovec, ale pôjdu iba k stenám, strecha nemôže byť z nich vyrobené. Steny a strechy môžu byť vyrobené z rôznych druhov dreva. Na dekoráciu stien môžete použiť lipu, osiku alebo topoľ, ale nie sú tu žiadne zásadné požiadavky.

Základné prvky Ofura

V prípade samostatnej konštrukcie japonský kúpeľ nevyhnutne obsahuje dva hlavné prvky. Jedná sa o okrúhly sud s vodou vyhrievanou na 45 stupňov Celzia a dreveným sedadlom – „Furako“ umiestneným vo vnútri a kontajnerom „Ofuro“ naplneným horúcimi pilinami. Pod dno „Furaca“ je umiestnená nerezová pec, ktorá bude udržiavať teplotu vody. Spodok sa odporúča byť vyrobený z termodreva pomocou fínskej technológie.

Tanky „Furako“ a „Ofuro“ sú vyrobené bez kovových prvkov, výlučne z dreva. Ich výroba je dosť náročná, takže je jednoduchšie ich kúpiť hotové. Ich získanie pred začiatkom stavby vám umožní presnejšie navrhnúť budúci japonský kúpeľ..

Štrukturálne je „Furako“ vodotesný drevený sud, menej často vo forme kúpeľa, navrhnutý tak, aby do 5 minút od pobytu v ňom človek „zmyl únavu“ a pripravil telo na návštevu japonského „Ofura“. kúpeľný komplex sa tradične nazýva kôra. Kúpeľ so suchými pilinami je nepostrádateľnou súčasťou komplexu procedúr.

„Ofuro“ je obyčajná drevená debna s dubovými, cédrovými alebo vápennými pilinami, ktorá sa zahreje na 50-60 stupňov Celzia. Po utretí do sucha po „Furaku“ si muž v župane ľahne do „Ofura“, potom ho obsluha prikryje horúcimi pilinami.

V klasickom japonskom kúpeli je vždy miesto na predbežné pranie, pretože podľa tradície by si vo „Furaku“ mal človek sadnúť už čistý.

Rovnako ako v každom kúpeli by mal byť zabezpečený kanalizačný systém a malo by byť zabezpečené vetranie. Pri vykonávaní osvetľovacích prác je potrebné vziať do úvahy zvýšenú vlhkosť a teplotu miestnosti..

About the author