DIY kúpeľová fajka

Kľúčovým prvkom kúpeľa sú kachle inštalované v parnej miestnosti. A aby ste mohli bezpečne naparovať bez strachu, že sa udusíte dymom, je potrebné zabezpečiť odstránenie produktov spaľovania. Aby ste to urobili, budete musieť vopred premyslieť a vytvoriť vysokokvalitný dizajn komína. Výfukové potrubie do kúpeľa vlastnými rukami je veľmi jednoduché vybaviť, hlavnou vecou je byť schopný používať nástroj a porozumieť podstate vykonanej práce. Pri výrobe rúrky do kúpeľa nie sú žiadne zvláštne ťažkosti..

Zariadenie potrubia v kúpeli

Predtým, ako urobíte potrubie vo vani správne, a čo je najdôležitejšie – spoľahlivo, musíte pochopiť jeho typy, dizajn, požiadavky na veľkosť, ako aj vlastnosti jeho inštalácie a prevádzky. Preto, aby komín vo vani slúžil tak, ako má, musíte si najskôr tieto otázky naštudovať a urobiť malý návrhový výkres.

Typy komínov v kúpeli

Komín vo vani môže byť interné alebo externé. Každý z týchto dvoch typov má svoje výhody a nevýhody. Takže vonkajší komín má najmenšie nebezpečenstvo požiaru, je najľahšie nainštalovať a opraviť. Ale vzhľadom na to, že sa nachádza na ulici, tepelné straty ním budú veľmi vysoké.. Vnútorný komín perfektne zadržiava teplo a dáva ho do kúpeľa, bohužiaľ, proces jeho inštalácie je rádovo komplikovanejší, ale hlavnou nevýhodou je zvýšené nebezpečenstvo požiaru. Našťastie hlavné nevýhody vonkajšieho a vnútorného komína je možné napraviť vytvorením kvalitnej izolácie. Vo všeobecnosti sa odporúča vybaviť vnútorné výfukové potrubie pre kúpeľ. Je to spôsobené tým, že v kúpeli musí byť udržiavaná vysoká teplota a tepelné straty sú veľmi nežiaduce. Vnútorný komín navyše ušetrí náklady na palivo.

Typy komínov do kúpeľa

Materiál pre komínové potrubie môže byť kov, keramika alebo tehla. Tieto materiály nevypúšťajú škodlivé látky a sú schopné odolávať vysokým teplotám. Na trhu nájdete aj rúry vyrobené z hliníka alebo azbestocementu, ale tieto materiály nebudú fungovať pre výfukové potrubie kúpeľa..

Dizajn vane

V závislosti od použitého materiálu a typu komína môže rúrka pre kachle vo vani pozostávať z niekoľkých rôznych prvkov a môže mať rôzne konštrukčné vlastnosti. Takže pre kachle postavené výlučne z tehál môže byť komín vyrobený z kovu, keramiky, úplne z tehál alebo kombinovaný z tehál, kovu alebo keramiky. Pre kovovú pec sa používajú iba prefabrikované rúry z kovu alebo keramiky..

Dizajn vane

Dnes už nie je také bežné vidieť kachle s murovaným komínom kvôli náročnosti prác na jeho tvorbe a údržbe. V modernej konštrukcii je dôležitejšie postaviť montované stavby, ktoré sa ľahko udržiavajú a na ich výrobu nie sú potrebné špeciálne znalosti a zručnosti..

Komplexná konštrukcia potrubia pre kúpeľ

Takéto prefabrikované komíny sa skladajú z dvoch alebo troch rúrok, dvojice kolien, odpaliska, deflektora, protiveternej ochrany, brány a adaptérov. Ako upevňovacie prvky sa používajú podporné konzoly a svorky. Zvlášť je potrebné zdôrazniť izoláciu potrubia vo vani. Skladá sa zo špeciálneho medzipodlažného adaptéra a sendvičovej rúry, ktorá je rádovo väčšia ako hlavný komín. Adaptér a voľný priestor medzi sendvičovou rúrkou a komínom sú vyplnené tepelnoizolačnými materiálmi, ktorými môžu byť čadičová vlna alebo expandovaná hlina.

Vlastnosti dizajnu potrubia vo vani

Inštalácia potrubia do kúpeľa sa vykonáva v súlade s mnohými kľúčovými konštrukčnými vlastnosťami, čo je vyjadrené v použitých materiáloch a potrubných prvkoch. Môžu za to vysoké teploty, environmentálne a hygienické normy, ako aj samotná budova kúpeľa, ktorá je často postavená výlučne z dreva. A aby boli všetky inštalačné práce úspešné, je potrebné dodržať nasledujúce základné zásady:

 • Ako už bolo uvedené, rúrka by mala byť železná alebo pozinkovaná, keramická alebo tehlová. Azbestocementové a hliníkové rúry nie sú vhodné.

Prvky pre potrubie vo vani

 • Pri výbere spôsobu izolácie potrubia vo vani musíte venovať pozornosť parametrom, ako je nehorľavosť a environmentálna bezpečnosť materiálu. Najvhodnejšie sú kamenná vlna a expandovaná hlina.
 • Na tepelnú izoláciu a lesklé povrchy používajte iba materiály potiahnuté kovom. To je dôležité, pretože tepelnú izoláciu fólie z hliníka je možné celkom ľahko zameniť s lesklým lavsanovým povlakom a jej teplota topenia je nižšia ako 300 stupňov..
 • Pri usporiadaní potrubia musíte dbať na to, aby nikde neprišlo do styku s drevenými prvkami stien, stropov a strešných konštrukcií. To je veľmi dôležité pre zaistenie požiarnej bezpečnosti. V tomto ohľade sú steny a strop okolo potrubia, kachlí alebo kotla opláštené plechom, pod ktorým je dodatočne položená izolácia. V stropoch je potrebné nainštalovať špeciálnu kovovú škatuľu, cez ktorú prejde potrubie. Samotná škatuľa je vyplnená expandovanou hlinkou.
 • Ďalším spôsobom, ako zaistiť požiarnu bezpečnosť, sú sendvičové rúry inštalované v stropoch a plnené čadičovou vlnou alebo expandovanou hlinkou.

Saunová sendvičová rúra

 • Pri odstraňovaní potrubia cez strechu je tiež potrebné chrániť ho pred kontaktom so strešnými materiálmi. Na tento účel sa používa špeciálne kovové puzdro..
 • Na utesnenie švíkov a spojov medzi potrubím a ochranným boxom v strope alebo streche použite špeciálnu hliníkovú pásku alebo fóliu.

Veľkosť a tvar komína v kúpeli

Pri navrhovaní a vytváraní komína do kúpeľa je mimoriadne dôležité dodržiavať určité štandardy veľkosti a tvaru. Najoptimálnejším tvarom pre komín je valec. Je to spôsobené tým, že čím viac rohov a prekážok v ceste dymu, tým viac sadzí sa bude ukladať na steny a tým ťažšie bude únik dymu. Hlavnými rozmermi komínov sú priemer priechodného otvoru a výška potrubia v kúpeli.

Prierez alebo priemer komína závisí od výkonu pece a je prísne stanovený v SNiP. Nasledujú hlavné rozmery výfukového otvoru v závislosti od výkonu pece:

pre obdĺžnikové a hranaté komíny

 • 140×140 mm pre rúry do 3,5 kW;
 • 140×200 mm pre rúry 3,5 – 5,2 kW;
 • 140×270 mm pre rúry 5,2 – 7,2 kW.

Okrúhla rúrka pre komín by jeho priemer nemal byť menší ako výstup z pece alebo kotla. Možné je viac, ale nie menej. Pri výpočte priemeru je potrebné dodržať jedno jednoduché pravidlo: celková plocha potrubia by mala byť najmenej 8 cm2 na každý kW výkonu. To znamená, že pre kachle s výkonom 20 kW musí byť plocha komína 160 cm2, ktorá má priemer najmenej 140 mm. Ak potrebujete vykonať výpočty sami, bude stačiť použiť vzorec pre oblasť kruhu.

Výška saunovej rúry

Výška komína vypočítané s prihliadnutím na výšku budovy, typ strechy, ako aj veľkosť susedných budov. Pri vytváraní projektu je najdôležitejšie vziať do úvahy výšku potrubia umiestneného nad strechou budovy a všetko, čo sa nachádza vo vnútri, je menej dôležité. Podľa SNiP teda musí komínová rúra stúpať nad strechu najmenej:

 • 0,5 m nad hrebeňom v prípade, keď je potrubie umiestnené vo vzdialenosti až 1,5 m od hrebeňa;
 • v jednej rovine alebo mierne nad hrebeňom v prípade, keď je potrubie vo vzdialenosti 1,5 – 3 m od hrebeňa;
 • vo vzdialenosti viac ako 3 m od hrebeňa by mala byť komínová rúra v jednej rovine alebo mierne vyššia ako čiara vedená nadol z hrebeňa, pod uhlom 10 ° k horizontu;
 • výška komína pre ploché strechy je 1 m;
 • ak je potrubie o 1,5 m vyššie ako úroveň strechy, musí byť dodatočne upevnené vzperami.

Ďalšou dôležitou nuansou, ktorú je potrebné vziať do úvahy pri vytváraní komína, je prítomnosť horizontálnych alebo skosených častí komína. Ich celková dĺžka by nemala presiahnuť 1 m, čím sa zachová dobrý ťah a zabráni sa usadzovaniu prachu a sadzí na stenách komína.

Ako nainštalovať potrubie do kúpeľa

Pri inštalácii potrubia do kúpeľa je potrebné najskôr kúpiť alebo vyrobiť všetky prvky komínovej konštrukcie sami. Bohužiaľ, vlastnú fajku si môžete vyrobiť iba vtedy, ak máte v tejto záležitosti špeciálny nástroj a skúsenosti. Preto bude oveľa jednoduchšie kúpiť hotové diely a už z nich zostaviť celý komín. Takúto prácu má každý, kto vie, ako a rád vykonáva všetky stavebné práce vlastnými rukami..

Cena hotovej rúry do kúpeľa závisí od použitého materiálu a priemeru samotného komína. Takže pre jednostrannú rúrku z nehrdzavejúcej ocele bude minimálna cena od 13 dolárov. až 63 USD na bežný meter. Cena za sendvičovú rúrku je od 27 USD. až 100 dolárov Náklady na jedno koleno sa približne rovnajú nákladom na jeden meter potrubia. Cena za tričko je od 20 cu. až 100 dolárov Musíte tiež vziať do úvahy náklady na spojovacie prvky a rôzne súvisiace materiály. Celkovo môžu náklady na 10 m vysoký komín dosiahnuť 1 500 dolárov. Ešte drahší bude komín zostavený z keramických rúrok..

Po zakúpení všetkého, čo potrebujete, môžete začať pracovať. Rúru začneme inštalovať do kúpeľa prípravou otvorov pre komín. Keď sa kúpeľný dom stavia od nuly, tieto priechody je možné vykonať vopred. Pre vnútorný komín budú musieť byť urobené otvory v strope a streche a pre vonkajšie iba v stene, vedľa sporáka alebo kotla.

Ochrana stien a stropov pri inštalácii potrubia do kúpeľa

Dôležité! Pred vedením potrubia vo vani cez strechu alebo stenu je potrebné vopred pripraviť kovové ochranné plechy, ktoré pokrývajú časť steny a stropu pred účinkami vysokých teplôt.

Otvor pre potrubie z kúpeľa v strope

Otvor pre komín by mal mať štvorcový rozmer 45 x 45 cm Tento tvar je diktovaný potrebou nainštalovať špeciálny adaptér. Túto časť si môžete vyrobiť sami. Aby ste to urobili, musíte vystrihnúť dva štvorcové listy s rozmermi 50×50 a v ich strede urobiť otvor pre rúrku a otvory pre upevňovacie prvky v rohoch. Vystrihli sme tiež 4 ďalšie listy, z ktorých vytvoríme krabicu. Výška takejto škatule by mala byť o 5-10 cm väčšia ako hrúbka prekrytia a dĺžka každej strany je 40 cm. Všetky prvky sú navzájom spojené a opláštené čadičovou vlnou s povrchom fólie, všetky spoje sú lepené hliníková páska. Na ochranu strechy inštalujeme predtým zakúpenú kovovú zásteru. Niekedy sa mu hovorí aj Master-Flash. Po inštalácii a upevnení týchto prvkov na mieste môžete začať zbierať samotné potrubie.

Master-Flash

Najprv musíte pripraviť miesta pre spojovacie prvky. Za týmto účelom na stenu, presne oproti vývodu, s krokom 20 cm načrtneme miesta pre upevňovacie prvky a potom vyvŕtame otvory. Potom pokračujeme v inštalácii. Všetky rúry sú vyrobené tak, že každá nasledujúca je zahrnutá v predchádzajúcej, takže pri montáži nie sú žiadne zvláštne ťažkosti. Najprv nainštalujeme hlavné jednovrstvové potrubie dlhé 0,5 m, vstupujeme priamo do ohniska a pripevníme ho k stene a k výstupu.

Jednovrstvová rúra do kúpeľa

Dôležité! Pri použití rúr väčších ako je výstup je potrebný adaptér. Potom ho najskôr nainštalujte..

Ďalším krokom je inštalácia brány. Potom znova nainštalujeme jednovrstvovú rúrku, ktorá prejde do adaptéra v strope, a pripevníme ju k stene. Ak diera v strope nie je priamo nad sporákom, použijeme koleno. Malo by sa však pamätať na to, že nemožno použiť viac ako 3 takéto ohyby a celková dĺžka horizontálneho úseku by nemala presiahnuť 1 lineárny meter..

Po inštalácii potrubia do adaptéra ho naplníme expandovanou hlinkou alebo čadičovou vlnou. Ďalším prvkom, ktorý sa má nainštalovať, je sendvičová rúra. Inštaláciou do predchádzajúceho a zaistením môžete posledný segment potrubia položiť smerom do ulice. Začíname to zhora, cez strechu a Master-Flash. Na vrch vonkajšieho potrubia inštalujeme ochrannú hubu pred vnikaním zrážok do potrubia.

Montáž a inštalácia vonkajšieho potrubia pre kúpeľ sa vykonáva podobným spôsobom. Existujú však určité rozdiely. Najprv pred vybratím potrubia z kúpeľa urobíme v stene dieru. Ďalej nainštalujeme koleno a hlavná rúrka vyjde z kolena. Tiež nainštalujeme adaptér do otvoru v stene a vyplníme ho izoláciou. K hlavnému potrubiu z ulice pripevňujeme odpalisko. V spodnej časti odpaliska inštalujeme revíziu s oknom na čistenie. Na vrch odpaliska namontujeme a pripevníme všetky ostatné časti komína k stene. Kľúčovým rozdielom bude použitie sendvičovej rúry prakticky v kruhu, iba poslednú časť, ktorá sa rozprestiera nad strechou, je možné dodať z jednovrstvovej rúry..

Ako vyčistiť potrubie vo vani

Špinavý komín vo vani

Zhoršenie ťahu a výskyt dymu v saune naznačuje zanesený komín a potrebu jeho vyčistenia. Dnes je profesia kominára veľmi vzácna, takže si budete musieť všetko urobiť sami. Na tento účel môžete použiť špeciálny nástroj alebo ohriať kachle na určitý druh palivového dreva..

Na mechanické čistenie budete potrebovať špeciálnu škrabku a tvrdú kefku s držadlom. Všetky práce sa vykonávajú cez hornú časť komína, stojacu na streche. Pri tomto spôsobe čistenia spadne do interiéru ohniska veľa sadzí. Preto sa odporúča vopred sa postarať o ochranu miestnosti pred sadzami a nečistotami. Samotné ohnisko je možné zakryť hrubou tkaninou, aby bolo čo najmenej štrbín na únik sadzí. Ako dodatočné opatrenia by mali byť všetky dvere, okná a nábytok zatvorené..

Pokyny na čistenie komína vo vani

Druhá metóda je šetrnejšia a nevyžaduje také úsilie na ochranu pred sadzami. Spočíva v zahrievaní kachlí osikovým drevom. Pri spaľovaní osiky sa uvoľňuje veľké množstvo tepla a zvyšuje sa trakcia, čo vedie k samočisteniu potrubia. Tento typ čistenia sa odporúča raz ročne. Okrem toho sa na čistenie komína používajú rôzne chemikálie. Takéto čistenie však môže viac poškodiť životné prostredie..

Výroba fajky do kúpeľa je proces, ktorý si vyžaduje pozornosť k detailu a detailu. Chyba alebo dohľad počas inštalácie môže viesť k vstupu dymu do miestnosti a k ​​dosť smutným následkom. Preto je také dôležité dodržiavať všetky odporúčania a požiadavky špecialistov. A ak plánujete prvýkrát vyrobiť fajku do kúpeľa sami, pozvite skúseného majstra, aby mohol počas práce ovládať a pomáhať..

About the author