DIY saunová dekorácia

Sauna (sauna) – vo fínčine znamená „kúpeľ“. Z nejakého dôvodu v Rusku sauna znamená parnú miestnosť so suchou parou. Zároveň sa verí, že saunu vynašli Fíni. To nie je pravda. Fíni nikdy nemali takú saunu. A nikde na svete. Takáto „sauna“ bola vynájdená a z nejakého dôvodu nazývaná fínskym slovom my, Rusi. Existuje dokonca taká gradácia ako „suchá sauna“, „mokrá sauna“ a „parná sauna“. Tu nahraďte slovo „sauna“ výrazom „kúpeľ“. Ukazuje sa teda, že prvá je „fínska“ sauna, druhá ruská vaňa a tretia turecký kúpeľ hamam. Ruský kúpeľ a tradičná fínska sauna sú jedno a to isté. Jedná sa o saunu s parnou miestnosťou, kde teplota zvyčajne nie je vyššia ako 100 ° C a priemerná vlhkosť. Tu budeme hovoriť o interiérovej výzdobe takejto sauny v budúcnosti. Majúc na pamäti, že na žiadosť tých, ktorí sa saunujú, je možné ho uviesť do režimov, suchých aj parných.

Pri stavbe sauny majte na pamäti, že zdobiť saunu vlastnými rukami nie je jednoduchá práca. Aby mala sauna saunu, ktorá prináša radosť duši aj telu, musí byť jej výzdoba vykonaná v súlade s nevyhnutnými požiadavkami..

Obsah

Požiadavky na dokončovacie materiály

Povrchové úpravy sauny vyžadujú osobitnú pozornosť. Vo vnútri sauny s vysokou teplotou musí byť úplne vylúčené riziko popálenia. Preto nie je povolené používanie materiálov schopných zahriať na teplotu 50-60 ° C. Prakticky by ste mali opustiť používanie akýchkoľvek materiálov v saune, okrem dreva..

Existujú však výnimky. Na obklad pece a stien okolo nej sa používajú prírodné minerály (jadeit, serpentinit, talkochlorit). Podlahu pokrýva keramická dlažba.

Nepoužívajte živicové drevo na všetky časti, ktorých sa môžete dotýkať, ako sú kľučky alebo ich zdvihnite. Nepoužívajte ho ani na dekoráciu stropu..

Pri dokončení sauny je používanie farieb a lakov vo vnútri parnej miestnosti úplne vylúčené.

Ochranu použitého dreva pred nadmernou vlhkosťou je možné vykonať iba špeciálnymi vodoodpudivými prostriedkami. Pri použití týchto materiálov sa prirodzená farba dreva nemení.

Druhy a vlastnosti drevín na dekoráciu sauny

V súčasnej dobe je na trhu so saunovým vybavením dostatok materiálov na báze dreva. Preto pre správnu voľbu sa musíte najskôr zoznámiť s vlastnosťami a charakteristikami rôznych druhov dreva. Naši predkovia tiež veľa vedeli o užitočnosti rôznych druhov dreva, o možnostiach ich liečivých účinkov na organizmus, o schopnosti oslabiť chorobu, udržať zdravie.

Harmonické prevedenie sauny okrem liečivých vlastností poskytne aj estetické potešenie. Výsledkom je, že očakávanie nadchádzajúcej návštevy sauny vyvolá pozitívne emócie a zlepší náladu..

Na dekoráciu interiéru sauny sa najčastejšie používajú drevené materiály nasledujúcich druhov:

  • Abashi je africký dub. Neuvoľňuje živicu. Žiadne uzly. Ľahký, odolný. Pri zahrievaní nehorí, preto je ideálny na výrobu prvkov v kontakte s telom. Líši sa vo vysokých nákladoch.

  • Céder. Použité Kanadský, Ussuri, Altaj. Ľahká manipulácia Odolný voči vlhkosti, extrémnym teplotám. Nehnije, nebojí sa hmyzu a húb. Veľmi krásny materiál, bohatý na éterické oleje. Liečivá vôňa cédru má upokojujúci účinok, ničí patogénne mikróby. V ľudovom liečiteľstve je považovaný za liečiteľa, ktorý akumuluje energiu.

  • Lipa. Materiál je pevný a odolný. Nepraská. Výrobky sú svetlo ružové. Šíri príjemnú arómu a má liečivé vlastnosti. Odporúča sa pri ochoreniach pľúc. Vo väčšine prípadov sa lipa používa na zdobenie sáun v Rusku..

  • Olša je čierna. Po spracovaní je povrch zamatový. Má liečivé vlastnosti, neprehrieva sa, zabraňuje popáleninám. Neuvoľňuje živicu. Pri zahrievaní sa objaví načervenalý odtieň, ktorý zmizne, keď sa ochladí. To dáva v saune špeciálny efekt a estetické potešenie..

  • Smrekovec Patrí do rodiny borovíc. Pokiaľ ide o mechanické vlastnosti, je takmer taký dobrý ako dub. Drevo je načervenalé s hodvábnym leskom. Živicové. Smrekovcový rez obsahuje veľké množstvo fytoncídov, ktoré majú priaznivé účinky na ľudské zdravie. Líši sa dlhou životnosťou. Vek 100 rokov pre smrekovcové výrobky v podmienkach vysokej vlhkosti a mechanického namáhania nie je obdobie.

  • Borovica a smrek. Pôvodom je iba zo severných oblastí. Najmä fínska borovica a smrek. Husté, trvanlivé drevo. Odolný voči vlhkosti a hubám. Poskytuje príjemnú arómu. Fíni často vyrábajú svoje sauny z borovicového a smrekového materiálu..

  • Aspen. Nízkorozpočtová verzia dokončovacieho materiálu pre saunu. Drevo je mäkké, ľahko sa s ním manipuluje. Bez živice. Obvykle biele. Hlavnými nevýhodami je, že časom stmavne a je náchylný na choroby drevín. Možno čiastočne odstrániť impregnáciou.

  • Breza. Štruktúra je homogénna a silná. Počas sušenia sa môže zdeformovať. Drevo má matný lesk. Tento strom zmierňuje utrpenie, pomáha obnoviť silu chorým a zotavovať sa..

Dokončovací proces

Pri ladení na takú náročnú prácu, ako je zdobenie sauny vlastnými rukami, si prečítajte a analyzujte informácie o tejto téme. Jasne znázorňujú, ako proces vyzerá, a hotovú výzdobu sauny, foto a video materiály zverejnené na internete.

Vnútorná výzdoba sauny sa vykonáva v poradí: podlaha, strop, steny.

Použitie drevených podláh v saune je iracionálne kvôli obtiažnosti ich sušenia. Výsledkom je, že sa v saune po čase objaví nepríjemný hnilobný zápach..

Je lepšie pokryť podlahu sauny keramickou dlažbou..

Ak má byť podlaha ukončená keramickou dlažbou, je pod ňu potrebná betónová základňa. Súčasne je položený základ v mieste inštalácie pece. Mal by sa zdvihnúť nad úroveň podlahy asi o 100 mm. V blízkosti miesta inštalácie kachlí je na základni vytvorená jama na zber vody. Z nej sa odvedie odtoková rúrka s priemerom najmenej 50 mm..

Podkladový povrch by mal mať sklon 1: 100 smerom k jame a starostlivo vyrovnaný cementovým poterom s hrúbkou 20-30 mm.

Najlepšou podlahovou krytinou sú slinkové dlaždice, pretože ich povrch nie je klzký ani na mokrej podlahe..

Obklady začínajú v rohu, ktorý je najviditeľnejší od vchodu do sauny. Dlaždice sú pripevnené k základni podlahy pomocou špeciálneho tepelne odolného lepidla. Nanáša sa na podklad a hrebeňovou stierkou sa vyrovná na hrúbku 1-2 mm. Dlaždice sa položia, usadia tak, aby tesne priliehali k podkladu drevenou, plastovou alebo gumovou paličkou, a vyrovnajú sa úrovňou. Na spojoch dlaždíc sú položené kríže, ktoré zaisťujú rovnakú šírku škár. Obvykle je šírka švov zvolená rovná 1-4 mm. Prebytočné lepidlo vo švíkoch sa ihneď odstráni.

Na rezanie dlaždíc sa používa rezačka alebo brúska na dlaždice..

Po zaschnutí roztoku lepidla sa vykoná injektáž. Na tento účel sa používajú kovové a gumové stierky. Farbu škárovacej hmoty je možné priradiť k dlaždici alebo odlišne, aby sa vytvoril kontrast. Na konci škárovania utrite podlahu vlhkou špongiou alebo handričkou.

Na podlahu pokrytú keramikou je potrebné položiť drevené rošty – rebríky, ktoré ľahko schnú.

Strop je najviac vystavený teplu. Najlepšou možnosťou pre strop sauny je prešitý strop. Základom sú stropné trámy z dosiek s prierezom 150×50 mm. Na trámy je položená podlaha z hranových dosiek.

Z vnútornej strany je k doskám pomocou zošívačky pripevnená hydroizolačná fólia. Výška nosníkov zaisťuje položenie troch vrstiev čadičovej izolácie hrubej 50 mm.

Izolácia je pokrytá parotesnou fóliou alebo hliníkovou fóliou Armofol. Na nosníkoch, aby sa zaistila medzera medzi fóliou a vnútorným obložením klincami alebo samoreznými skrutkami, sú na lamely pripevnené lamely s hrúbkou 20-30 mm a vzdialenosťou asi 50-60 cm..

Pri použití ohrievača-kachlí, ktoré vyžadujú komín, je na zaistenie požiarnej bezpečnosti do stropu nainštalovaná špeciálna príruba alebo jednotka na prechod cez strop. Dajú sa kúpiť v obchodoch predávajúcich saunové a vaňové kachle..

Po opláštení stropu sa presunú k oplášteniu steny. V takom prípade je potrebné vziať do úvahy nasledujúce. Do sauny musí byť neustále dodávaný čistý čerstvý vzduch. Výmena vzduchu sa považuje za povinnú šesťkrát za hodinu. Obvykle sa používa princíp prirodzeného vetrania. Na to musia byť v stenách k dispozícii napájacie a výfukové vetracie kanály napojené na vonkajšie prostredie. Otvorenie prívodného kanála nie je vyššie ako 0,5 m od podlahy čo najbližšie k umiestneniu kachlí. Otvor výfukového potrubia je vytvorený v stene oproti polohe kachlí vo výške asi 0,5 m od stropu. Uzatvára sa poklopom s nastaviteľnou západkou. Napájací kanál je možné nahradiť medzerou v spodnej časti dverí alebo je možné vo dverách vytvoriť otvory zakryté ozdobnou mriežkou.

Steny sauny sú zdobené šindľom. Možné vertikálne a horizontálne usporiadanie podšívky na stenu. V oboch prípadoch obklady stien začínajú pripevnením stojanov k nim. Regály sú vertikálne pripevnené k stenám klincami alebo samoreznými skrutkami. Je dôležité, aby boli stojany umiestnené v rovnakej zvislej rovine. Za týmto účelom sa najskôr v rohoch pripevnia extrémne stojany a medzi nimi sa natiahne šnúra. Zvyšok stojanov je nainštalovaný pozdĺž neho s krokom 590 mm, aby medzi nimi bolo tesné umiestnenie izolácie.

Potom sa na stenu položí hydroizolačný film a upevní sa konzolami zošívačky. Čadičová izolácia je položená na fóliu medzi stojanmi a uzavretá parozábranou, ktorá je pripevnená konzolami k regálom. Cez stojany sú k nim pripevnené lamely, ktoré poskytujú vzduchovú medzeru medzi parozábranou a podšívkou. Na lamely je šindľová doska pripevnená svorkami.

Pri horizontálnom usporiadaní podšívky je postupnosť pokovovania rovnaká, ale nie sú potrebné lamely. Podšívka je pripevnená priamo k regálom. Aby to urobili, musia vyčnievať 20-30 mm nad izoláciu, aby sa vytvorila medzera medzi podšívkou a parozábranou. Opláštenie šindľom začína v spodnej časti. Spodná doska je inštalovaná hrebeňom nahor.

V mieste kachlí sú steny sauny obložené nehorľavými materiálmi. Je vhodnejšie používať prírodné minerály – jadeit, serpentinit, talkochlorit. Samotná rúra môže byť konfrontovaná s rovnakými materiálmi..

Dvere do sauny by nemali mať veľkosť väčšiu ako 70 x 190 cm Drevené dvere sú zvyčajne vyrobené z lipy. Dvere vyrobené z abashy sú veľmi dobré. Tento strom sa veľmi nezahrieva, čo vylučuje popáleniny pri dotyku dverí. Je možné použiť sklenené dvere. Dvere sauny sú vyrobené z tvrdeného skla.

Ak sú v saune k dispozícii okná, zvyčajne sú vyrobené z dvojitého materiálu kvôli dobrej tepelnej izolácii. A sú umiestnené čo najnižšie, a to aj z dôvodu ochrany tepla.

Osvetlenie sauny by sa malo vykonávať iba pomocou špeciálnych tepelne vodotesných žiaroviek. Najlepšou možnosťou osvetlenia je použiť zariadenie na osvetlenie s optickými vláknami. V tomto prípade je svetelný zdroj umiestnený mimo parnej miestnosti..

Použitie materiálov a náklady na dokončenie sauny

Na dekoráciu jednotlivých prvkov štruktúry sauny sa používajú materiály z rôznych druhov dreva. V prvom rade je výber materiálu určený jeho vlastnosťami. Ale často nie je ľahostajná ani cena materiálov..

Podľa cenovej hladiny na trhu sú najpoužívanejšie materiály na obklady sauny distribuované v nasledujúcom poradí: osika, lipa, abashi, kanadský céder, jelša. Cedry Ussuri a Altaj sú oveľa lacnejšie ako ich kanadský „príbuzný“, ale nie sú veľmi používané. Z menej bežných materiálov je smrekovec hodnotovo najcennejší a drahší ako breza..

Je prakticky nepraktické dotvárať všetky prvky sauny drevom rovnakého druhu. Najzaujímavejšie prevedenie sa získa kombináciou rôznych druhov. Navyše v závislosti od sady materiálov, ktoré budú vyrobené dokončenie sauny, cena môžu sa výrazne líšiť.

Prvky, s ktorými je možný kontakt s telom, sú nevyhnutne vyrobené z dreva s nízkou tepelnou kapacitou a tepelnou vodivosťou. Medzi tieto materiály patrí abasha a jelša. Je obzvlášť dôležité, aby boli police vyrobené z týchto materiálov..

Vlastnosti dizajnu stien v saune

Dizajn stien a stropu sauny sa môže ukázať ako originálny pri použití rôznych druhov dreva na opláštenie. Napríklad kanadský céder, pomerne tmavý materiál, sa hodí k cukrovému bielemu abashi. Veľké povrchy lemované kanadským cédrom môžu vytvárať nechcenú koncentráciu silíc. Použitie iného materiálu spolu s ním vytvorí v saune požadovanú atmosféru..

Inteligentné, ale kreatívne kombinácie materiálov znížia náklady na dokončenie sauny a zároveň zlepšia dizajn.

Pri ladení na takú náročnú prácu, ako je zdobenie sauny vlastnými rukami, si prečítajte a analyzujte informácie o tejto téme. Veľa z nich je publikovaných na internete. Jasne znázorňujú, ako proces vyzerá, a hotovú výzdobu sauny, foto a video materiály.

Z procesu dokončovania sauny a jeho výsledkov nepochybne získate veľkú spokojnosť. A čo je najdôležitejšie – splnenie vašich snov – sauna, zdobená vlastnými rukami.

About the author