DIY sprchovací kút

Inštalácia sprchového kúta je dôležitá pre malé byty. Pomocou tohto prvku je možné zorganizovať miesto na plávanie pri zachovaní využiteľnej plochy. Ďalej zvážime, ako vytvoriť sprchový kút..

Obsah:

Ako nainštalovať sprchovací kút: vlastnosti a technológie

Na zorganizovanie správneho odtoku vody a zabránenie rozstreku na ostatné steny miestnosti použite paletu a špeciálny záves s povlakom odpudzujúcim vlhkosť..

Výrobné modely sprchovacieho kúta majú paletu vyrobenú z plastu, kovu alebo dokonca kameňa. Prvá možnosť má však tendenciu žltnúť a lámať sa, druhá je náchylná na koróziu a kamenná paleta je veľmi drahá..

Najlepšou možnosťou by preto bolo vyrobiť si vlastný sprchovací kút s prihliadnutím na všetky vaše individuálne vlastnosti a preferencie. Prvou a najdôležitejšou etapou je inštalácia odtoku. Existuje niekoľko možností odtoku z kanalizácie. Rúra je inštalovaná ako v stene, tak aj v podlahe. Okrem toho je veľkosť odbočného potrubia zvolená vo vzťahu k intervalu medzi vaňou a stúpačom kanalizačného systému. Mali by ste tiež vziať do úvahy skutočnosť, že výška svahu by mala byť od dvoch do štyroch milimetrov..

S nízkou výškou na skrytie potrubia by ste sa mali postarať o zvýšenie úrovne podlahy v miestnosti. V opačnom prípade je kanalizačné vedenie namontované na stenu a zatvorené špeciálnym boxom. Ďalej budete musieť predĺžiť kanalizačné potrubie do stredu palety. Tiež budete musieť zabezpečiť správnu hydroizoláciu, nainštalovať rebrík a upraviť umiestnenie potrubia..

Na správnu inštaláciu sprchového kúta vlastnými rukami sa odporúča najskôr vykonať poter. Aby ste to urobili, budete musieť vykonať práce na inštalácii debnenia. Dokončovací poter musí byť v jednej rovine s rebríkom. Ak je potrebné podlahu dokončiť dlažbou alebo iným materiálom, berie sa do úvahy aj ich hrúbka..

Debnenie je naplnené betónovou maltou, Upozorňujeme, že prítomnosť mierneho sklonu od začiatku rohu k rebríku je povinná. Za týmto účelom sa na začiatku určitá časť roztoku vyhladí pozdĺž extrémneho úseku a postupne sa pohybuje smerom k rebríku. Sklon povrchu by mal byť jeden a pol percenta.

Po zaschnutí poteru sa najčastejšie inštaluje ráfik palety, ktorý ho chráni pred prebytočnou vodou stekajúcou na podlahu. Na jeho výrobu existujú dve možnosti:

 • monolitický základ;
 • tehlová strana.

Pri výrobe tehlovej strany je nainštalovaná tehla, jej ďalšie omietnutie a dokončenie celého rohu. Ďalej nasleduje séria prác na stavbe sprchovacieho kúta. Na tieto účely sa používa rám na inštaláciu záclon alebo sklenených dverí s hrúbkou najmenej 0,6 cm.

Na dokončenie montáže sprchového kúta budete potrebovať:

 • elektrické vŕtačky so sadou vrtákov;
 • skrutkovače;
 • úroveň budovy;
 • hmoždinky a orechy;
 • silikónový tmel.

Pri rozhodovaní o výmene vane za sprchovací kút je potrebné vykonať niekoľko zásadných prestavieb. Na tento účel odporúčame vytvoriť náčrt, ktorý bude jasne definovať umiestnenie každého prvku v miestnosti..

Najprv sa zmeria šírka, výška a dĺžka miestnosti, ktoré sú uvedené v projekte. Ďalej je určené miesto na inštaláciu rohu, jeho rozmery, mali by ste tiež určiť, kde bude umiestnená práčka, sušička a ďalšie položky.

Okrem toho by ste nemali zabúdať na potrubia, tu by malo byť uvedené aj ich umiestnenie. Na ozdobu podlahy a stien kúpeľne použite dlaždice, v tomto prípade bude dláždená stena pôsobiť ako zadná stena sprchovacieho kúta.

Inštalácia sprchového kúta s vaničkou

Odporúčame vám zoznámiť sa s pokynmi, ktoré vám umožnia rýchlo a ľahko zostaviť sprchovací kút:

1. Prvou etapou je demontáž starého vodovodného zariadenia. Vyrovnanie stien a rohov pomocou oceľových rohov. Pokladanie a vytvrdzovanie dlaždíc.

2. Ďalej je položená kanalizácia a vodovodné potrubie, ktoré vedú do sprchového kúta..

3. Pri výbere podnosu do rohu odporúčame zvoliť akryl, ktorého povrch je vlnitý. Tento materiál má výhody, ako je pevnosť, bezpečnosť a odolnosť voči poklesu teploty..

4. Ak chcete nainštalovať sprchovací kút, budete ho musieť upevniť v určitej polohe. Aby sa zabránilo ohýbaniu konštrukcie, je inštalovaná na špeciálnych nohách, ktoré sú súčasťou kompletnej sady. Paleta by mala byť veľmi tesne spojená s rohovou časťou steny, aby sa zabránilo vnikaniu vody.

5. Preto je najskôr dlaždica dokončená zálievkou a potom silikónovým tmelom, ktorý zlepšuje odolnosť spojov voči vlhkosti a tvorbe húb s plesňou na nich..

6. V procese inštalácie panelov na výrobu stien a rámov musíte zabezpečiť, aby medzi paletou a povrchom sprchovacieho kúta nebola medzera. Preto by ste mali dbať na to, aby panel tesne priliehal k sprchovému kútu..

7. Nasleduje proces inštalácie rámu a upevnenia dverí. Pomocou špeciálnych spojovacích prvkov, ktoré sú namontované na dverách, sa zlepší estetický vzhľad miestnosti.

8. Upevnenie rámu k stropu a podlahe sa vykonáva pomocou hmoždiniek. Na nosných rúrach sú upevnené horizontálne časti upevnené v stene.

9. V závislosti od individuálnych preferencií by ste si mali vybrať miesto na inštaláciu dverí. Môže byť bočný alebo centrálny.

10. Pri kúpe dverí odporúčame zvoliť plast, akryl alebo sklo. Najtrvanlivejšia a najtrvanlivejšia je posledná možnosť..

11. Inštalácia dverí by mala byť vykonaná s mimoriadnou opatrnosťou, pretože existuje riziko poškodenia. Na začiatku sa dvere kontrolujú na prítomnosť miest na upevnenie valcov, valčeky sú pripevnené k valcom, ktoré boli pre ne pôvodne určené.

12. Nasleduje postup nastavenia dverí, ktoré sa musia plynule pohybovať v oboch smeroch. Tiež skontrolujte, či v hornej a spodnej časti nie sú medzery..

13. Proces usporiadania sprchového kúta vlastnými rukami nekončí. Ďalšie kroky sú zamerané na inštaláciu mixéra, závesov a políc. Okrem toho sa pomocou silikónového tmelu vykonáva úplné utesnenie všetkých švov. Upozorňujeme, že pred nanesením silikónu je povrch predsušený a očistený od prachu.

14. Po vysušení silikónu sa skontroluje výkonnosť systému a dodá sa voda. Na kontrolu kvality tesnenia nasmerujte prúd vody na povrch škáry, keď cez ňu presiakne vlhkosť, odporúčame znova utesniť tmelom.

Uhlový sprchovací kút

Usporiadanie šikmej podlahy v sprchovacom kúte zabezpečí nepretržitý tok vody do kanalizácie..

Ak chcete vytvoriť takú podlahu sami, postupujte takto:

1. Na začiatku je v podlahe usporiadaný rebrík, pomocou ktorého sa vykoná inštalácia drenážneho systému kanalizačného systému..

2. Pred položením obkladových materiálov je potrebné utesniť všetky podlahy. S jeho pomocou bude podlaha chránená pred únikom..

3. Štruktúra podlahy v sprchovacom kúte môže byť nasledovná:

 • izolácia;
 • vodeodolný;
 • betónový poter;
 • dokončovací náter;
 • súčasne je povinná inštalácia stokovej zásuvky a sifónu.

4. Dlaždice sú položené s rovnakým sklonom, ako bol vyrobený poter..

5. Tento dizajn zabráni hromadeniu vody v sprche.

Šikmá podlaha má navyše nasledujúce výhody:

 • ľahké čistenie v kúpeľni;
 • použitie špeciálnych dlaždíc ako povlaku na povrchu palety zabráni náhlemu pádu v dôsledku kĺzania po podlahe;
 • veľkosť sprchového kúta je vybraná striktne individuálne a nezávisí od veľkosti palety.

Sprchový kút s vaničkou: inštalačné funkcie

Ak plánujete nainštalovať sprchovací kút bez schodov, použije sa možnosť plochej vaničky, ktorá má nízke strany. Na jeho inštaláciu by sa malo vykonať niekoľko prípravných prác na inštaláciu miesta, ktoré je vopred vybavené. Každá paleta má nohy, ktoré vám umožňujú nastaviť jej výšku.

Okamžite určte umiestnenie odtokového otvoru. Je regulovaná samotnou paletou. Inštalácia palety je pomerne jednoduchý proces. Stačí naň nainštalovať nohy a prispôsobiť ich výške.

Pri inštalácii palety by ste mali vziať do úvahy aj hrúbku samotnej podlahy v miestnosti. Na konci inštalačných prác je spoj s paletou olemovaný špeciálnym okrajom.

Fotografia sprchového kúta:

Aby voda plynule odtekala do kanalizačného systému, odporúča sa nainštalovať paletu s miernym sklonom. Medzi výhody tohto typu inštalácie poznamenávame predovšetkým jednoduchosť a jednoduchosť montáže konštrukcie. Upozorňujeme, že na zvýšenie atraktivity spoja medzi stenou a paletou by sa hranica mala kúpiť vopred, vo fáze nákupu samotnej palety.

Kvalitná inštalácia sprchového kúta by mala byť dokončená kontrolou rovnomernosti dokovania sprchovacieho kúta k stene. Okraje palety by mali byť v jednej rovine so stenou. Zásuvka rúrok sa musí úplne zhodovať s otvorom na palete.

Vlastnosti montáže sprchového kúta

Je možná možnosť vlastného usporiadania sprchového kúta. Na tieto účely budete potrebovať minimum nástrojov a zručností na prácu s nimi. Pri vlastnej inštalácii sprchového kúta v kúpeľni postupujte takto:

1. Na spodok palety nainštalujte jej nohy vo vzťahu k predtým zvolenej výške. Okrem toho odporúčame pod nohy umiestniť kartón, ktorý zabráni kĺzaniu konštrukcie po povrchu podlahy..

2. Pripravte miesto kladivom a sekáčom a odstráňte všetky ostré škvrny na povrchu podlahy..

3. Keramické dlaždice vám umožnia skontrolovať rovnomernosť podlahy a skreslenie.

4. Upozorňujeme, že každý proces sa vykonáva veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu samotnej palety..

Existuje niekoľko možností usporiadania sprchovacích kabín. Konštrukcia kabíny môže byť kombinovaná alebo jednodielna. Inštalačné práce sa vykonávajú po dokončení inštalácie samotnej palety. Upozorňujeme, že sprchovací kút je voliteľným prvkom sprchovacieho kúta a s obmedzenými finančnými zdrojmi si vystačíte s obyčajným závesom do kúpeľne, ktorý je nainštalovaný po obvode rohu..

Keď ste sa však rozhodli kúpiť sprchovací kút, mali by ste si ho vybrať v súlade s parametrami samotného rohu a ešte jednoduchšie – najskôr si kúpte sprchovací kút a potom pod neho namontujte roh.

Existuje mnoho možností pre sprchové kabíny, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov a líšia sa navzájom spôsobom otvárania, inštalačnými vlastnosťami a vzhľadom. Najpopulárnejšími materiálmi pre sprchové kúty sú sklo alebo sklolaminát. V závislosti od materiálu výroby kabíny, jej výrobcu, tvaru a veľkosti sa vypočítajú jeho náklady.

Okrem toho je možná aj možnosť vlastnej výroby sprchovacieho kúta. Jeho inštaláciou do rohu miestnosti bude možné ušetriť na materiáloch na výrobu bočných stien. Odporúčame vytvoriť kabínu, ktorá sa skladá z dvoch alebo troch sekcií, ktoré sa pri otvorení pohybujú. Vďaka tomu bude možné výrazne ušetriť miesto v miestnosti..

Pri výbere sprchovej kabíny sa zamerajte na štýlové parametre miestnosti. Okrem toho sú dôležitými faktormi individuálne preferencie majiteľov a ich materiálne možnosti..

Ak plánujete postaviť sprchovaciu kabínu vlastnými rukami, mali by ste pre ňu predovšetkým vytvoriť dvere. Ďalšie akcie sú nasledovné:

 • inštalácia stenového profilu, jeho zarovnanie vo zvislej polohe;
 • na dlaždici značkou alebo ceruzkou je potrebné označiť body, podľa ktorých sa vŕtanie vykonáva;
 • pokúste sa vŕtať s mimoriadnou opatrnosťou, aby ste predišli poškodeniu alebo rozdeleniu dlaždice;
 • hĺbka otvoru musí zodpovedať dĺžke hmoždiniek, pomocou ktorých bude profil upevnený;
 • Nasleduje proces inštalácie dverí sprchovacieho kúta. Upozorňujeme, že aby sa predišlo mechanickému poškodeniu skla alebo iného materiálu, odporúča sa, aby tieto práce vykonávali dve alebo tri osoby;
 • plátna by mali byť pripevnené k predtým nainštalovanému profilu;
 • Nakoniec skontrolujte výkon systému.

Skrutkové spoje by nemali byť príliš utiahnuté, aby nedošlo k prasknutiu skla..

Pred upevnením stien sprchovacieho kúta sa dvere nastavia a nastavia. Upozorňujeme, že medzi tesnením dverí a paletou by nemali byť žiadne medzery. V opačnom prípade sa v kúpeľni bude neustále vytvárať pleseň a pleseň..

Video zo sprchového kúta:

About the author