Dokončovacie a oplášťovacie kúpele so šindľom

Je ťažké si predstaviť plnohodnotný odpočinok vo vlastnom vidieckom dome bez návštevy kúpeľného domu. Každý majiteľ takéhoto domu sa preto pokúša postaviť ho na svojom vlastnom mieste. Aby však pobyt v kúpeľnom dome priniesol čo najviac radosti a úžitku, je potrebné správne dokončiť jeho vnútornú výzdobu. Najvhodnejším materiálom na tieto účely je podšívka z rôznych druhov dreva. Vnútorná výzdoba kúpeľného domu so šindľom vám umožní vytvoriť v ňom priaznivú atmosféru pohodlia a prirodzeného tepla pre zdravý odpočinok tela a mysle. Dokončovacie práce je možné vykonať nezávisle, nie je na tom nič zložité, hlavnou vecou je vedieť, čo a ako robiť, ako aj trochu porozumieť vlastnostiam dreva..

Aký šindľový plášť na opláštenie vane

Zdobenie kúpeľa šindľom vlastnými rukami začína výberom dreva. A pred opláštením stien a stropu šindľom vo vani sa musíte rozhodnúť o jeho vzhľade. Koniec koncov, nielen vzhľad stien, ale aj liečivé účinky pri návšteve kúpeľného domu závisia od toho, aký strom bude podšívka. Okrem toho je dôležitá trieda podšívky, jej profil.

Zdobenie kúpeľa šindľom: video

Na výrobu podšívky sa dnes používajú listnaté a ihličnaté druhy dreva. V závislosti od miestnosti je dekorácia kúpeľa vo vnútri šindľom vyrobená v rôznych plemenách. Do oblastí s vysokými teplotami, ako je napríklad parná miestnosť, sú najvhodnejšie tvrdé dreviny. Rekreačné miestnosti môžu byť súčasne vybavené ihličnatou šindľovou doskou.

Tvrdé drevo sa používa:

Dubová podšívka na dokončenie kúpeľa

dub. Tento druh dreva je známy svojou pevnosťou a pružnosťou. Navyše, kvôli prítomnosti špecifických látok v štruktúre dreva, bude kúpeľ, opláštený dubovou šindľom, chránený pred plesňami a hnilobou. Vďaka tomu bude vzduch v kúpeľnom dome vždy čistý a čerstvý. Pri vysokých teplotách sa z dubového obloženia vo veľkom uvoľňujú fytoncidy, ktoré eliminujú rôzne patogénne baktérie a nepríjemný zápach. Farba dubového obloženia sa pohybuje od matnej svetlej po tmavohnedú a samotný povrch je na dotyk mierne drsný a nie je možné ho vyleštiť do dokonale hladkého stavu. Pri spracovaní duba musíte použiť tvrdý a ostrý nástroj, inak môžete dosku zničiť.

Lipová podšívka

Lipa je jedným z najvhodnejších druhov dreva na vnútornú výzdobu vane. Má príjemnú vôňu, liečivé vlastnosti, nízku hustotu dreva a homogénnu štruktúru. Vo vani, ukončenej lipovou šindľom, sa môžete bezpečne dotknúť stien aj pri veľmi vysokých teplotách bez rizika popálenia. Lipová podšívka si aj v podmienkach extrémnych teplôt a vysokej vlhkosti zachováva svoju prirodzenú farbu. Spracovanie lipovej podšívky nie je obzvlášť ťažké, pretože drevo je mäkké a poddajné.

Aspen podšívka

Aspen. Vďaka svojmu výkonu a prírodným vlastnostiam je osika vynikajúcou voľbou ako podšívka do kúpeľa. Má príjemnú farbu a ľahko sa spracováva. Má nízku tepelnú vodivosť, ktorá vás pri vysokých teplotách ochráni pred popáleninami pri dotyku s povrchom. Aspen má vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti, prakticky nevysychá a nepraská. Snáď jedinou významnou nevýhodou je, že drevo veľmi rýchlo tmavne a stráca svoju prirodzenú farbu..

Podšívka z jelše

Jelša. Rovnako ako dub je aj toto drevo nasýtené trieslovinami, ktoré vo vani poskytujú čistý vzduch a ochranu pred plesňami a plesňami. Po zahriatí jelša uvoľňuje látky, ktoré majú hemostatický a protizápalový účinok. Na rozdiel od duba jelšové drevo ľahko spracovateľné.

Podšívka z popola

Ash. Toto drevo má o niečo nižšiu hustotu a pevnosť ako dub, ale prevyšuje ho liečivými vlastnosťami a krásou rezu. Jasanová podšívka je ľahšia a mäkšia ako dub. Popol sa ľahko spracováva, má vynikajúcu flexibilitu, nepraská.

Z ihličnanov používajú:

Cedrová podšívka

Cedar – jeden z najcennejších a najkrajších drevín. Ako podšívka do kúpeľa sa céder, rovnako ako takmer všetky ihličnaté stromy, najlepšie používa v priestoroch, ako je rekreačná miestnosť alebo práčka. Samotný céder má príjemnú vôňu, antiseptické vlastnosti, krásnu farbu, ľahko a ľahko sa spracováva. Esenciálne oleje a živice z cédrového dreva podporujú relaxáciu a relaxáciu.

Smrekovec. Toto ihličnaté drevo je známe svojou pevnosťou, ktorá je porovnateľná s dubom. Smrekovcová podšívka má nízku tepelnú vodivosť, má krásny a príjemný odtieň, je odolná voči vysokej vlhkosti a dokonca aj pri nízkych teplotách vyžaruje príjemnú, nevtieravú a upokojujúcu arómu. Bohužiaľ, podobne ako dub, je smrekovec dosť ťažké spracovať a vyžaduje si v tejto záležitosti určité schopnosti..

Borovicová podšívka

Borovica – najbežnejší druh dreva na podšívku. Je krásny a ľahko spracovateľný, má príjemnú vôňu, ale borovicu je, bohužiaľ, možné používať vo vani iba v miestnostiach s teplotou nie vyššou ako je izbová teplota. Dôvodom je živica vyrobená borovicou, ktorá je veľmi lepkavá a pri veľmi vysokých teplotách môže spôsobiť popáleniny. Ale v umyvárni a odpočívadle sa borovica bude hodiť..

Smreková podšívka

Smrek. Rovnako ako borovica, aj smrek má krásnu farbu a príjemnú vôňu. Vzhľadom na prítomnosť veľkého množstva živíc je najlepšie použiť smrekovú podšívku v miestnostiach, kde teplota nie je príliš vysoká. Drevo je mäkké a ľahko spracovateľné.

Treba poznamenať, že pri zdobení kúpeľa šindľom môžete kombinovať rôzne druhy dreva. Môžete tak získať jedinečný liečebný účinok a vytvoriť jedinečný interiér. Pri zdobení vane šindľom závisí cena emisie od ceny konkrétneho druhu dreva. Najdrahšou odrodou je teda céder a najlacnejšou je borovica..

Klasifikácia podšívky

Keď ste sa rozhodli pre druh dreva na dokončenie kúpeľa, môžete ho začať kupovať. A tu musíte byť obzvlášť opatrní. Po prvé, pretože výber najlacnejšej podšívky môže zničiť celý interiér. Za druhé, počas jeho inštalácie môžu nastať ťažkosti v dôsledku prítomnosti uzlov a čipov. Aby sa predišlo takýmto problémom, je dôležité poznať klasifikáciu podšívky a typy jej profilu..

Podľa tried je podšívka rozdelená na „Premium“ („Extra“ alebo „0“), „A“, „B“ a „C“.

Trieda podšívky „Premium“

Trieda podšívky “Prémiový” najdrahší. Neobsahuje dreň, nie sú na ňom uzlíky a iné chyby dreva. Jednotná farba a textúra.

Podšívka triedy

Trieda podšívky “A” nemá jadro, ale môže mať 1 uzol na každých 1,5 m, ako aj niekoľko prasklín a živicových vreciek. Jednotná farba a textúra.

Podšívka triedy

Trieda podšívky “V” môže obsahovať až 4 uzly na 1,5 m, pár priechodných otvorov a živicové vrecká. Na takejto podšívke bude s najväčšou pravdepodobnosťou jedna alebo viac škvŕn kontrastnej farby, ako aj rôzne mechanické poškodenia.

Podšívka triedy

Trieda podšívky “S” najnižšej kvality. Obsahuje veľa uzlov, triesok, prasklín a škvŕn. Takáto podšívka je najlacnejšia a jej použitie na opláštenie kúpeľa bude nepraktické..

Druhy podšívky

Podšívka je tiež rozdelená na niekoľko typov profilov: “Euro”, “Soft-line”, “Kľud”, „Drážka jazyka a skosenie na dĺžku“, „Tŕňová drážka po dĺžke“. V skutočnosti sa podšívka označená „euro“ líši od bežnej iba veľkosťou a spracovaním, a to priamo ovplyvňuje jej cenu. Dôležitým rozdielom je ergonómia podšívky Euro. Jeho dĺžka, šírka a povrchová úprava boli špeciálne vybrané tak, aby bola spotreba materiálu minimálna. Existujú ďalšie dva rozdiely: prítomnosť špeciálnej drážky na odtok vody a spojenia hrot-drážka sa zvýšila do hĺbky.

Možnosti montáže podšívky

Na dokončenie kúpeľa šindľom sú pokyny v zásade rovnaké pre všetky jeho typy, pretože dosky sú pripevnené k drevenému rámu. Pokiaľ ide o spôsoby upevnenia a možnosti umiestnenia samotných pásikov, existuje niekoľko z nich.

Dekorácia šindľovej vane: fotografia

Foto

Existujú tri hlavné možnosti umiestnenia dosiek: horizontálne, vertikálne, diagonálne a kombinované. O horizontálne možnosť umiestnenia dosiek, tyče rámu sú pripevnené k stene vo zvislých radoch a v dôsledku toho budú kolmé na dosky obloženia. O vertikálne umiestnením podšívky sú tyče rámu namontované vodorovne. Pre uhlopriečka rozloženie rámu musí byť tiež urobené diagonálne, ale tak, aby tyče boli kolmé na obkladové pásy. Tri hlavné možnosti rozloženia podšívky je možné navzájom kombinovať, čím sa interiér stáva zložitejším a krajším.

Opláštenie kúpeľa so šindľom sa správne vykonáva iba vtedy, ak je umiestnené vertikálne a diagonálne. Je to spôsobené zvýšenou vlhkosťou. Pri tomto rozložení sa voda nezachytí medzi dosky, ale bude odtekať. Samozrejme, pre miestnosti, kde je nízka vlhkosť vzduchu, táto podmienka nie je taká dôležitá. Preto môžu byť dokončené akýmkoľvek z vyššie uvedených spôsobov..

Po rozhodnutí, ako správne opláštiť kúpeľ šindľom, je potrebné zvoliť najvhodnejší spôsob upevnenia lamiel k rámu. Sú iba štyri: pomocou čističa, šikmého klincovania, priameho klincovania a zapínania pomocou zástrčky.

Zapínanie na cleaimer

Zapínanie na cleaimer alebo klipy sú najjednoduchšie a najpohodlnejšie, najmä ak sa clapboarding vykonáva prvýkrát. Tento spôsob montáže vám umožňuje rýchlo a efektívne vykonať inštaláciu. Ďalšou nespornou výhodou je možnosť demontovať dosky obloženia presne a bez poškodenia. Samotné kleimery sú pripevnené k latovacím lištám klincami alebo samoreznými skrutkami..

Šikmé zatĺkanie klincov do hrnca

Prihláškou šikmé zatĺkanie klincov do hrnca, totiž zatĺknutím klinca do drážky latky a jej zapustením doboinerom existuje riziko zväčšenia chybných pásov výstelky. Tento spôsob zapínania je dosť komplikovaný a vyžaduje určité zručnosti a skúsenosti. Navyše na upevnenie podšívky týmto spôsobom budete potrebovať najmenej 6 klincov na jeden pás. A pri veľkých objemoch práce sa riziko odmietnutia iba zvyšuje.

Zatĺkanie klinca priamo do hrotu baru

Pre zatĺkanie klinca priamo do tŕňa dosky je potrebné zakúpiť s príslušným dreveným profilom. Bohužiaľ, nie každý druh podšívky je vhodný pre túto metódu. Ak sa vám však podarilo získať šindľovú dosku Soft-line alebo obyčajnú euro-šindľovú dosku, potom sa upevnenie vykoná nasledovne. Do hrotu, ktorý tesne prilieha k prepravke, je zatlačený v pravom uhle klinec a potom zapustený dooynikom. Existuje riziko svadby, ale je malé v porovnaní s rohovým držiakom.

Prostredníctvom spôsobu upevnenia

Prostredníctvom spôsobu upevnenia používa sa hlavne na sedadlá a police. Je to dobré, pretože samorezná skrutka je priamo zaskrutkovaná do lišty. To vedie k vzniku dier na povrchu podšívky, ktoré nevyzerajú veľmi esteticky. Z tohto dôvodu sa táto metóda neodporúča na obkladanie stien a stropov.

Plášťové vane so šindľom

Vykonávanie prác na dokončení kúpeľa šindľom nie je obzvlášť ťažké. Celý proces je rozdelený do niekoľkých etáp a trvá veľmi málo času. V prvej fáze sa vykonávajú prípravné práce. Na druhom je nainštalovaný drevený rám. V tretej fáze sa položia izolačné materiály a namontujú sa obkladové pásy. Štvrtá etapa je posledná, na ktorej je povrch podšívky pokrytý ochrannou vrstvou.

Prípravné práce

Pred opláštením kúpeľa vo vnútri šindľom je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác. To platí predovšetkým pre povrch stien a stropu. Ak majú príliš veľké rozdiely, viac ako 2 mm na 1 m, budú musieť byť vyrovnané sadrou alebo tmelom. Na ochranu kúpeľov pred výskytom húb a plesní je povrch stien a stropu ošetrený špeciálnymi prostriedkami. V druhej fáze je položená všetka komunikácia, elektrika, vodovod, všetko, čo môže a malo by byť skryté za obkladovými panelmi. Potom sa kúpi materiál, a to podšívka, upevňovacie prvky, drevený blok, kovové suspenzie, tepelné a parné izolačné materiály. Samotná podšívka sa vloží do kúpeľa na dva dni a udržuje sa tam, pričom si zvyká na mikroklímu miestnosti.

Inštalácia latovania

Na latovanie používame drevený blok. Jeho časť sa vyberá individuálne na základe hrúbky izolácie. V našom prípade ide o drevený blok 20×50 mm. Strihame tyče s dĺžkou 1000 mm a 500 mm, v prípade potreby si môžete vybrať iný pomer veľkosti. To sa robí za účelom náhodného upevnenia tyčí na stenu, čím sa celá konštrukcia stane spoľahlivejšou. Teraz označíme miesta na stenách pre inštaláciu kovových vešiakov. Suspenzie budú usporiadané v radoch, krok medzi zaveseniami bude 30 – 40 cm. Vzdialenosť medzi každým radom bude 40 – 50 cm.

Dôležité! Všetky kovové časti – závesy, skrutky, klince atď. Sa najlepšie odoberajú z pozinkovaného železa. Ak použijete obyčajné, časom sa na dreve objavia hrdzavé pruhy. Rámové tyče, ako niektoré druhy dreva na obloženie, musia byť ošetrené prostriedkom proti plesniam a plesniam.

Plášťové vane so šindľom: foto návod

Fáza práce na dokončení kúpeľa šindľom 1

Fáza práce na dokončení kúpeľa šindľom 2

Fáza práce na dokončení kúpeľa šindľom 3

Fáza práce na dokončení kúpeľa šindľom 4

Ďalej vyvŕtame otvory, zasunieme hmoždinky a pripevníme závesy. K závesom pripevňujeme tyče na latovanie. Možnosť latovania závisí od toho, ako bude podšívka upevnená, samotné tyče jedného radu sú pripevnené v krátkej vzdialenosti od seba. Je to nevyhnutné, aby vzduch mohol cirkulovať medzi radmi. Okolo okien a dverí sú rámové tyče namontované zvisle pozdĺž obvodu svahov vo vzdialenosti 30 mm od okraja.

Dôležité! Prvý rad opláštenia začíname dlhou tyčou, druhý krátkou. Celý rám musí byť v rovnakej rovine, takže každý nainštalovaný rad je skontrolovaný vertikálne. V prípade veľmi veľkých rozdielov je možné pod tyče umiestniť tesnenie.

Pokládka izolácie

Pred opláštením kúpeľa šindľom je potrebné položiť tepelnú izoláciu a parotesnú zábranu. Za týmto účelom vložíme medzi rady rámu tepelne izolačný materiál. Mnoho ľudí používa na tieto účely minerálnu vlnu, ale tento materiál netoleruje podmienky vysokej vlhkosti. Na trhu nájdete ďalšie, napríklad penové sklo. Tento tepelnoizolačný materiál sa nebojí vlhkosti a má vynikajúce izolačné a zvukovo izolačné vlastnosti, a čo je najdôležitejšie, pri zahrievaní absolútne nevypúšťa škodlivé látky. Na vrch penového skla môže byť vynechaná parotesná vrstva. Ale ak to chcete hrať bezpečne, tak môžete. Parozábranové fólie prekrývame a lepíme dohromady lepiacou páskou.

Inštalácia podšívky

Teraz môžete začať obkladať steny a strop šindľom. Najprv nakrájame pásy požadovanej dĺžky. Potom pri najskôr nainštalovanej lište opatrne odrežte hrot a potom ho umiestnite na miesto. Začíname dokončovať z rohu. Prvá doska je vyrezaná do rohu a upevnená. Na uľahčenie inštalácie používame svorky. Samotný kleimer je s malým úsilím zatlačený do drážky pásu a potom upevnený k prepravke. Na každú latku inštalujeme zarážky. Ďalší pás podšívky sa vloží hrotom do drážky predchádzajúceho a zľahka sa dosiahne kladivom cez drevený blok tak, aby pevne sedel na svojom mieste, a potom sa upevní svorkami. Ďalšie opláštenie prebieha podľa podobného algoritmu..

Poslednou fázou dokončenia kúpeľa šindľom je nanesenie ochrannej vrstvy na pásy šindľa. Môžu to byť rôzne olejové formulácie a vosky. O šindľovú dosku sa musíte starať veľmi opatrne. Nepoužívajte abrazíva a rozpúšťadlá. A ak je doska vážne poškodená, je lepšie ju vymeniť. V priebehu času musí byť podšívka aktualizovaná ochranným povlakom..

Ako opláštiť kúpeľ šindľom: video inštrukcia

About the author