Fínska sauna s vlastnými rukami

Fínska sauna je sestrou ruských kúpeľov, ich predkom je rovnaká zrubová chata, vyhrievaná na čierno. V našej krajine je v posledných rokoch v móde a prestížne navštevovať takéto inštitúcie, užívať si paru, prilievať horúce kamene do ohňa a potom sa vrhnúť do záveja alebo kaluže studenej vody. Budovanie kúpeľného domu pomocou fínskej technológie je pomerne náročná úloha, ktorá si vyžaduje určité materiálne náklady a čas. Pred začatím stavby musíte mať jasnú predstavu o tom, čo chcete nakoniec získať.

Obsah:

Sauna vo fínskom živote

Na začiatok by som chcel porozprávať legendu, odkiaľ sa sauna podľa vlastných Fínov vzala. Raz v daždivej jeseni zatekala strecha fínskeho domu a na rozžeravené kamene ohniska padali kvapky vody. Voda sa odparila a naplnila dom príjemnou parou a obyvateľom sa to veľmi páčilo. Tak sa objavila prvá fínska sauna.

Sauna je saamské a fínske slovo. Tradícia návštevy sauny vznikla pred 2 000 rokmi a je hlboko zakorenená v národnom spôsobe života. Najstaršou zo sáun boli jamy, ktoré boli vyhĺbené vo svahoch a zasypané kameňmi vyhrievanými z jednej strany..

Postupom času sa táto technológia zdokonalila a sauna sa zmenila na štvoruholníkový drevený dom so sporákom bez potrubia a hlinenou podlahou, ktorý slúžil ako jednoduchá obývačka, tak aj kúpeľňa. Kachle sa zahrievali, v dôsledku čoho bola miestnosť zaplnená dymom, ktorý čoskoro zanechal zvláštny zápach a zvetralý.

Pôvod fínskej sauny je vidiecky, ale postupne sa stal súčasťou mestského života. Prvé mestské sauny sa objavili na nádvoriach mimo obydlí a potom v bytových domoch a rodinných domoch s terasami. Vo väčšine miest sa začali objavovať aj verejné alebo verejné sauny. Sauna hrala vo fínskom rodinnom živote obrovskú úlohu: až do tridsiatych rokov minulého storočia väčšina žien rodila v sterilných saunách.

Dnes je vo Fínsku viac ako 2 milióny sáun, ktoré slúžia 5,3 miliónu ľudí. Sauna pre Fínov je stále posvätné miesto, kde vládne mier, kde nemôžete piť alkohol, triediť veci a hádať sa, pretože podľa Fínov „para v hneve vyprcháva“. Fíni veria, že ak saunu nenavštívite, nebudete čistí a nezbavíte sa špiny a nerestí.!

Fínsky saunový mechanizmus účinku

Fínska sauna sa nazýva suchý tepelný kúpeľ, v ktorom má vzduch vysokú teplotu až 90-110 stupňov Celzia a nízku vlhkosť vzduchu-takmer 10-25%. Vďaka nízkej úrovni vlhkosti je teplo lepšie tolerované ako v ruskom kúpeli a tureckom hammame. Sauna poskytuje úplné uvoľnenie tela i ducha, posilňuje imunitný systém, zlepšuje emocionálny stav, zvyšuje efektivitu.

Fyziologický mechanizmus fínskeho saunového kúpeľa spočíva v zahriatí tela na výdatné potenie, keď sa v dôsledku suchého vzduchu a vysokej teploty vlhkosť aktívne odparuje z povrchu pokožky a chráni ju pred prehriatím. Aktivácia tohto mechanizmu je zodpovedná za dobrý terapeutický výsledok, stimuluje prácu potných žliaz a termoregulačné funkcie tela. V dôsledku toho sa trosky uvoľňujú spolu s potom. A drevo, z ktorého je sauna vyrobená, len prispieva k posilneniu terapeutického účinku návštevy na ľudské zdravie..

Po naparení v saune je dôležitou a povinnou procedúrou ochladenie tela. Najčastejšie používaná sprcha, prírodný rybník alebo bazén. Zmena teploty privádza telo do extrémnych podmienok. Takýto „stres“ zvyšuje obranyschopnosť tela a vedie akýsi tréning pre kardiovaskulárny systém. Fínsku saunu sa odporúča navštíviť maximálne raz za týždeň.

Výhody fínskej sauny

Horúci vzduch prináša krv do pokožky a svalov, čo pomáha zmierniť depresiu a stres. Keďže vzduch v ňom je horúci a suchý, je veľmi prospešný pre pľúca a priedušky. Prirodzene, výhody sauny sa dajú pocítiť iba vtedy, ak sú všetky jej výhody využívané s mierou, berúc do úvahy signály tela. V opačnom prípade, najmä ak trávite príliš veľa času v horúcej parnej miestnosti alebo príliš veľa chladíte po nej, môžete si vážne ublížiť..

Pravidelné návštevy fínskej sauny zlepšujú metabolizmus tela a pomáhajú vám schudnúť. Dospelý pri jednej návšteve stratí 0,5 – 2 kg kvôli veľkému množstvu potu a súčasne – svojim produktom rozkladu, kyselinou mliečnou a mnohými toxínmi. Pri niektorých chorobách, ktoré sú spojené s poruchami krvného tlaku a dýchania, s ochoreniami osteoartikulárneho systému a obličiek, s poraneniami, vyvrtnutím a vykĺbením, je návšteva kúpeľa neoddeliteľnou súčasťou hlavného kurzu liečby.

Aby ste dosiahli efekt návštevy fínskej sauny, musíte dodržať určité pravidlá. Prvá vec, ktorú musíte pochopiť, je sprcha bez mydla. Nenamáčajte si hlavu, aby ste nespôsobili prehriatie. Najlepšie je ľahnúť si na spodnú policu v parnej miestnosti a poriadne si uvoľniť svaly. Ak máte smäd, smäd vám pomôže uhasiť šálka bylinkového čaju z medovky, ríbezlí, šípok, jahôd a hlohu. Po návšteve parnej miestnosti by ste si mali dohodnúť aspoň tridsať minút odpočinku.

Konštrukcia fínskej sauny

Prejdime však k stavbe a usporiadaniu fínskej sauny. Stavba budovy je zodpovednou úlohou, ktorá netoleruje úspory stavebných materiálov a vyžaduje seriózny prístup. Ak chcete postaviť túto budovu odolnú a kvalitnú, dodržujte nižšie uvedené pravidlá..

Plánovanie fínskej sauny

Skutočná fínska sauna má malé rozmery, čo dokazuje fotografia fínskej sauny. Je to spôsobené národnými tradíciami – prísť do parnej miestnosti malou spoločnosťou až pre 3 osoby alebo jednotlivo. Dokonca aj veľké fínske rodiny sa kúpajú v saune oddelene, nie spoločne: muži sa oddeľujú od žien. Preto sa parná miestnosť stavia o rozlohe 5-10 metrov štvorcových. A celý kúpeľný dom zaberá asi 30-40 metrov štvorcových. Charakteristickou črtou fínskych sáun sú nízke stropy: v štandardných projektoch je k dispozícii výška iba 2,1 metra, takže môžete používať dvere štandardných veľkostí.

Ale fínsky kúpeľný dom má ruskú úpravu, takže najčastejšie sa parná miestnosť vykonáva o niečo viac – asi 15 metrov štvorcových. Sprcha alebo práčka je navyše vyrobená z minimálnej veľkosti – asi 5 metrov štvorcových, ale je zvykom kombinovať odpočinok s šatňou, predsieňou a šatňou. Aby ste využili ešte menej užitočnej plochy kúpeľa, musíte nainštalovať elektrický ohrievač..

Stavebné materiály

Budovanie fínskeho kúpeľa vlastnými rukami je veľmi starostlivé. Steny môžu byť vyrobené z tehál, dreva alebo kameňa. Ale vaše zdravie doslova závisí od výberu drevín pre vnútorné obklady. Napríklad borovicový obklad priestoru hobľovanou doskou bez vytvorenia vrstvy parozábrany bude škodlivý pre zdravie, pretože dovolenkári budú vdychovať živicové výpary. Fínsky polárny smrek je ideálny pre stenové trámy..

Na opláštenie stien sauny sa bežne používa opadavá podšívka – breza, osika a lipa. Hlavnou výhodou tohto materiálu je schopnosť dokonale odolávať vysokým teplotám. V žiadnom prípade nezakrývajte steny plastom! Takýto materiál môže byť vážne ovplyvnený teplom. Panely MDF tiež nebudú fungovať, pretože tiež nie sú schopné odolávať vysokým teplotám. A na vybavenie šatne je vhodný akýkoľvek druh dreva.

Keďže fínska sauna je malá stavba, základ pre ňu môže byť vyrobený z takmer akéhokoľvek materiálu, od železobetónu po suťový kameň na cement. Tiež základ môže byť vyrobený z kamenných alebo tehlových stĺpov, ktoré sú umiestnené v rohoch sauny. Ak má projekt fínskeho kúpeľa veľkú veľkosť budovy, potom je obvyklé položiť ďalšie stĺpiky medzi rohy budovy..

Rám a steny sauny

Keď hovoríme o konštrukcii stien sauny, treba poznamenať, že môžu byť vyrobené z nosníkov alebo vyrobené rámovou metódou. Odporúča sa prekrývať vonkajší plášť steny, aby bola miestnosť spoľahlivo chránená pred vlhkosťou a vetrom, a teda pred tvorbou húb. Pred inštaláciou rámu a obkladu steny určite umiestnenie ohrievača. Odporúča sa dať pod neho držiak, preto je tento postup potrebný.

Rám fínskej sauny musí byť nevyhnutne pevný, pretože vysoká teplota môže zničiť štruktúru. Za týmto účelom môžete lúč vertikálne nainštalovať vo vzdialenosti pol metra od seba. Rám je spojený samoreznými skrutkami. Do buniek prepravky, ktoré slúžia ako minerálne platne alebo minerálna vlna, sa vloží izolácia. Tieto materiály nevyžadujú dodatočné upevnenie, takže ich použitie šetrí peniaze a čas. Na vrch tejto vrstvy je pripevnená fólia odrážajúca teplo..

Strop a podlaha

Strop parnej miestnosti fínskej sauny je vyrobený z nosníkov s prierezom 60-80 milimetrov spolu s pilníkovou doskou z lipovej dosky. Nosníky sú vyrezané do koruny zrubového domu a popruhu rámu. Prípustná vzdialenosť medzi lúčmi je asi 60-100 centimetrov. Pri začatí stavby sauny stojí za to pamätať na tepelnú izoláciu, pretože usporiadanie takýchto miestností by malo zabezpečiť maximálnu možnú tesnosť pri optimálnej výmene vzduchu. Horný strop sa odparí a tepelnoizolačná vrstva stropu by mala byť jedenapolkrát väčšia ako na stenách sauny, pretože v hornej časti sauny je vždy vyššia teplota..

Poschodie slúži ako najchladnejšie miesto v saune. Drevené podlahy zostávajú vždy mokré, čo spôsobuje, že lúč je v priebehu času klzký a vydáva vlhký zápach. Preto je účelnejšie vybaviť betónovú podlahu keramickými dlaždicami vo fínskom kúpeli. Pod poter položte ako izoláciu vrstvu bitúmenovej plsti. Aby sa nohám kúpajúceho počas procedúr príliš neochladilo, je obvyklé položiť na podlahu drevenú podlahu alebo hrubé podložky..

Lavice a police

Vyrobte police a lavice z osiky alebo brezy. Pásy s malou medzerou pripevnite dohromady pomocou nerezových skrutiek alebo klincov. Ich čiapky sú zapustené do dreva do hĺbky 5-7 milimetrov, aby sa zabránilo popáleninám od dovolenkárov..

Poličky by mali byť široké najmenej 60 centimetrov a poukladané na seba, aby sa minimalizoval priestor. Posledná polica je umiestnená vo výške 105 centimetrov od stropu, takže sa pohodlne zmestí aj v sede. Navyše pre ešte väčšie pohodlie sú pod ležadlami k dispozícii malé police na nohy. Pri návrhu vašej budovy musíte tiež poskytnúť malé okno na osvetlenie..

Dvere a okná

Do fínskej sauny je možné nainštalovať sklenené alebo drevené dvere. Najlepšie je však uprednostniť druhú možnosť, pretože strom zatvorí miestnosť. Izolujte drevené dvere podľa vyššie uvedeného postupu. Medzery medzi dverami a rámom by mali byť vyplnené plsťou. Ak je k dispozícii predsieň, dvere je možné nainštalovať priamo do parnej miestnosti bez tepelnej izolácie. Rukoväť na vnútornej strane je vyrobená z dreva.

Ak parná miestnosť nezaberá celú plochu miestnosti, je možné v budove vytvoriť okná ukážkou videa o fínskom kúpeli. Ak je okno poskytnuté za účelom prirodzeného osvetlenia alebo vetrania, nemalo by byť umiestnené príliš vysoko, aby sa znížili tepelné straty. Veľkosť takého okna by nemala byť pôsobivá – maximálne 500 – 700 milimetrov.

Vetranie sauny

Pri inštalácii sauny nezabúdajte na vetranie. Začnite s použitým materiálom. Na obklady stien, ako je uvedené vyššie, nepoužívajte ihličnaté drevo. V opačnom prípade emitované živice všetko zafarbia. Na tento účel vezmite listnatý strom. Zakryte hlavy samorezných skrutiek, ktoré spájajú rám, tmelom, pretože na horúcom kove sa môžete zraniť. Medzi doskami nenechávajte medzeru.

Parná miestnosť by sa mala vykonávať so špeciálnym vetraním, aby sa zabezpečilo, že nehrozí riziko vyhorenia kyslíka. Vzduch v parnej miestnosti sa neustále pohybuje a ventilácia bude optimálna, keď je vzduch odoberaný z odpočinkovej miestnosti, potom je zahriaty v rúre a ochladený v parnej miestnosti a vypúšťanie je usporiadané do odpočinkovej miestnosti. , práčovňa alebo vonku.

Podobné požiadavky na ventilačný systém nútia vývojára vyvinúť schému pre fínsky kúpeľ, v rámci ktorej sa vytvára nútená cirkulácia vzduchu. Súčasne je obvyklé inštalovať ventilačné potrubie v parnej miestnosti špeciálnym spôsobom: ohriaty vzduch by mal bez prekážok stúpať k stropu, kde pri postupnom ochladzovaní klesá do výstupného potrubia, ktoré je umiestnené pod nižšia lavica, okolo spárovaných ležadiel. Takto vykonávaná cirkulácia môže zvýšiť účinnosť celého systému a poskytnúť vynikajúce vykurovanie parnej miestnosti s rôznymi teplotnými úrovňami..

Ak ste nepredpokladali vetranie, môžete ho vyrobiť z vlnitej lepenky s výstupom vzduchu z miestnosti a jej výfukom. Odporúča sa skryť elektrické vedenie v kovovom zvlnení alebo káblových kanáloch, a najlepšie zo všetkého – pod plášťom. Pred dokončením parnej miestnosti je potrebné na rám nainštalovať osvetlenie. Súčasne stojí za to kúpiť žiarovky uzavretého typu, nezabúdajte, že v takejto miestnosti je pozorovaná vysoká vlhkosť..

Sporák Kamenka

Pokiaľ ide o výber kachlí pre ohrievač, o všetkom rozhoduje výlučne vkus majiteľa, jeho finančné možnosti a preferencie. Kachle na drevo si môžete kúpiť, ak do sauny môžete pravidelne poskytovať drevo a ak to veľkosť parnej miestnosti umožňuje. Väčšina vývojárov však uprednostňuje elektrický ohrievač..

Takéto zariadenie je vybavené systémom cirkulácie vzduchu, ktorý zaisťuje rovnomerné zahrievanie parnej miestnosti. Pri výbere ohrievača sa odporúča vychádzať z objemu parnej miestnosti. Malo by sa pamätať na to, že jeden kilowatt výkonu postačuje na vysoko kvalitné vykurovanie 1 metra kubického priestoru. Preto, ak je objem parnej miestnosti 15 metrov kubických, potom by výkon kachlí ohrievača mal byť 12 kilowattov..

Elektrický ohrievač alebo sporák by mali byť inštalované tak, aby boli umiestnené čo najďalej voči poličkám a nevystavovali návštevníkov nebezpečenstvu popálenia. Steny a strop vašej sauny musia byť navyše starostlivo izolované. Nezáleží na tom, v ktorom rohu bude vykurovacie teleso umiestnené. V každom prípade musí byť pre dodatočnú ochranu chránený zábradlím alebo klietkou..

Para sa vytvára vo fínskej saune pokropením horúcich kameňov na sporáku vodou. Ak vezmeme do úvahy, že postupy vyžadujú minimálnu vlhkosť vzduchu, potom by sa mala zvýšiť iba na uľahčenie dýchania a inštalácia parného generátora preto nie je potrebná a vykonáva sa iba v situáciách, keď sa bude pravidelne prenášať parná miestnosť. do režimu ruských kúpeľov.

Teraz ste sa naučili, ako postaviť fínsky kúpeľ. V poslednej dobe sú medzi Rusmi stále obľúbenejšie fínske sauny, ktoré majú storočnú históriu a sú vo svojej domovine považované za skutočne posvätné miesto. A túto skutočnosť je ľahké vysvetliť, pretože v takej miestnosti teplota vzduchu ľahko stúpne na 120 stupňov Celzia, čo pomáha očistiť ľudské telo od toxínov a toxínov, a teda aj od jeho zdravia..

About the author