Hydroizolácia bazéna vlastnými rukami

Bazén je ozdobou osobného pozemku alebo domu a je miestom pre šport, rekreáciu a zábavu. Urobme rezerváciu – dobrý bazén naplnený osviežujúcou vlhkosťou šumivou vo svetle slnečného svetla alebo LED žiaroviek. A nie ten, ktorý stojí bez vody a predstavuje neatraktívnu depresiu v zemi alebo v podlahe. Trvanlivosť bazéna je daná predovšetkým jeho hydroizoláciou.

Preto, ak staviate bazén od nuly alebo sa rozhodnete obnoviť starý, máte záujem o hydroizoláciu vlastnými rukami, potom musíte vedieť, čo a z čoho si vybrať a ktoré povrchy je spravidla potrebné pokryť hydroizoláciou.

Hydroizolácia bazéna: materiály

Existuje veľa materiálov a ten, ktorý je vhodný pre váš bazén, závisí od oblasti, v ktorej žijete, a klímy, typu vášho bazéna..

Hlavné typy hydroizolácií:

 • PVC fólia;

 • penetračná hydroizolácia;
 • poťahová hydroizolácia;
 • tekuté sklo;

 • tekutá guma;

 • materiály na báze bitúmenu (v porovnaní s najnovším vývojom sú výrazne horšie, preto sa takmer nikdy nepoužívajú, aj keď boli predtým široko používané);
 • za tepla nanášaná bitúmenovo-polymérová izolácia.

Metódy hydroizolácie bazéna

Prideliť vonkajšiu a vnútornú hydroizoláciu.

Na ochranu bazénovej misy pred podzemnou vodou sa používa vonkajšia hydroizolácia bazéna. Vo fáze výstavby sa do betónu pridávajú zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú jeho pevnosť a odolnosť voči vode..

Druhou možnosťou je, že betón je pokrytý penetračnými zmesami. Na vonkajšiu hydroizoláciu bazénov vlastnými rukami sa používajú tmely Izofast a Tenabit-M, Penetron a Infiltron. Ide o zmesi, ktoré obsahujú piesok, chemické prísady (zmäkčovadlá) a cement. Výsledkom je, že zmes preniká hlboko do betónového základu budúceho bazénu, vyplňuje najmenšie praskliny a mikropóry a posilňuje jeho fyzikálno -chemické vlastnosti..

Vonkajšia hydroizolácia bazéna: technológia

Ak je potrebná oprava bazénu, potom je vonkajšia hydroizolácia bazénu veľmi dôležitou etapou..

1. Po obvode bazénovej misy sú vykopané steny.

2. Sú očistené od kontaminácie a vyšetrené.

3. V miestach, kde sa betón začal rúcať, odlupovať sa, vykonávajú aj čistenie.

4. Švy a praskliny sa vyšívajú, čistia, aby sa následne spracovali materiálom na hydroizoláciu spojov..

5. Vonkajšie steny bazéna sú najskôr pokryté penetračnou, potom potiahnutou a elastickou izoláciou (ak používate hydroizoláciu na báze cementu) a náterom a izoláciou, ak použijete bitúmen-polymérový tmel, ktorý sa nazýva aj tekutý kaučuk.

Vnútorná hydroizolácia bazéna: technológia

1. Betónový podklad je očistený od prachu a trosiek.

2. Švy a praskliny sú vyšívané a spracované materiálmi na utesnenie švov. Kĺby sú lepené tesniacimi páskami.

3. Povrch je vyrovnaný. Za týmto účelom sa vykonáva omietanie povrchu: steny sú ošetrené vodotesnými zmesami pre bazény a dno samonivelačnou cementovou zmesou.

4. Povrch je natretý valčekom alebo štetcom. Po 3-4 hodinách môžete začať nanášať ďalšie vrstvy.

5. Suchá zmes sa zriedi vodou na konzistenciu riedkej kyslej smotany (musí byť striktne dodržaný pomer tekutého a suchého materiálu s prihliadnutím na pokyny konkrétneho materiálu uvedené na obale).

6. Roztok naneste na predtým pripravený podklad pomocou štetca alebo spreja..

7. Zvlášť opatrne je potrebné spracovať:

 • švy medzi dnom a stenami bazénu;
 • švy získané počas betonáže;
 • miesta, kde je zavedená komunikácia;
 • praskliny v betónovom základe;
 • otvory na upevnenie debnenia.

Tu je dôležité poznamenať, že na úpravu bazénu hydroizolačnými zmesami sa musia používať komplexne: najskôr penetračným roztokom a potom povlakom. Po aplikácii penetračného prostriedku sa povrch ošetrí roztokom kyseliny chlorovodíkovej (4-5%). Potom sa všetko umyje vodou a po ďalších 30 minútach sa spracuje 4-5% roztokom sódy. Až potom sa aplikuje náterový tmel. Dvojzložková elastická hydroizolácia aplikovaná v hrúbke 2,5-4 mm.

Ak používate tekutú hydroizoláciu Hyperdesmo, budete musieť naniesť 3 vrstvy. Po 6 hodinách, najneskôr však o deň neskôr (keď vrstva polymerizuje, ale bude mierne lepkavá), sa položí výstužná sieť a vyleje sa na ňu druhá vrstva. Potom sa jemnozrnný piesok naleje na ešte nie celkom stuhnutú polymérovú vrstvu, aby sa zlepšila priľnavosť – priľnavosť k ďalšej vrstve. Ak je povlak pripravený pod dlaždicu, povrchy sa nechajú úplne vysušiť, piesok sa zotrie a položí sa dlaždica..

Ak nie je k dispozícii dlaždica, potom sa na druhú vrstvu nanesie tretia vrstva polyméru, do ktorej sa pridajú pigmenty, aby sa získala požadovaná farba. Niekedy sa zmiešajú tmely rôznych farieb, aby sa získal požadovaný vzor. Pretože tretiu vrstvu je ešte potrebné vytvrdiť, urýchľovač A-3000 sa do konečného poťahovacieho roztoku pridá v množstve 1 liter urýchľovača na 25 kg tmelu. Všetko je dôkladne premiešané mixérom, aby sa zabránilo prebublávaniu. Hmota musí byť homogénna. Potom sa pomocou stierky rovnomerne rozloží a „napichne“ – nesie sa zmesou valčekom s tŕňmi. Všetko pripomína technológiu nanášania samonivelačných podláh.

8. Po hydroizolácii povrchov bazéna sa po nich nemôže chodiť a teplota by nemala byť nižšia ako 0 ° C počas 3 dní..

9. Aby sa zabránilo odlupovaniu a praskaniu materiálu, v niektorých prípadoch (pri použití Penetronu a iných prostriedkov) musí byť povrch navlhčený 3 dni a vo vnútornej časti bazéna (ten, ktorý bude pod tlakom vody) takmer až 14 dní. To sa robí striekaním vody a pokrytím upraveného betónového povrchu plastovým obalom..

10. Po dokončení všetkých prác sa skontroluje tesnosť bazénovej misy. Za týmto účelom sa v nej zhromažďuje voda 10 dní. Ak nie sú zistené žiadne netesnosti, voda sa vypustí a dno sa očistí od prípadných nečistôt a nechá sa vysušiť.

11. Po vysušení začnite zdobiť misku bazéna mozaikami alebo dlaždicami (ak je to potrebné).

Hydroizolačné tmely

V závislosti od účelu sa používajú nasledujúce typy hydroizolačných materiálov.

Osobitnú pozornosť bude potrebné venovať švom, trhlinám a medzerám. Ak sú praskliny väčšie ako 0,4 mm, použite injekčný šrot M600. Účinne sa ich zbaviť suchými alebo mokrými trhlinami, injekčnými živicami PeneSplitSeal a PenePurFoam, roztokom Penecrite alebo jednozložkovým polyuretánovým tesniacim tmelom.

Pred hydroizoláciou je bazén napenetrovaný. Na základný náter na aplikáciu hydroizolačného materiálu použite základný náter Gruntofol, AquaDyur alebo podobný.

Na vonkajšiu hydroizoláciu bazénov vlastnými rukami sa používajú tmely Izofast a Tenabit -M, na vnútorné – Hyperdesmo alebo Penetron, Cemizol 2EP a 2EN, Idrosilex Pronto, Polybit Polyflex a Ceresit.

Tento polymér-cementový tmel vytvára na betónovom povrchu bazénovej misy elastickú, vode odolnú vrstvu, vďaka ktorej je betón navyše odolný voči mechanickému namáhaniu..

Hydroizolácia bazéna tekutou gumou

Tekutá guma je bitúmenovo-polymérový tmel, ktorý sa nastrieka na povrch, dobre k nemu priľne a poskytuje dobré hydroizolačné vlastnosti.

Hovorí sa mu tiež membránový povlak. Takýto materiál môže kombinovať výhody PVC membrán a tekutej hydroizolácie. V tomto prípade získate súvislý, dobre priľnavý povlak bez švov. Bude príjemný na dotyk ako PVC membrána a hustý a odolný ako polymérno-cementový tmel. Tekutá guma môže slúžiť ako základ pre ďalšie kladenie mozaiky alebo dlaždíc a môže byť aj vrchným lakom. Už sa vyrábajú farebné materiály, čo umožňuje použitie tekutej gumy bez dekorácií.

Trowel Grade, TopCoat AnyColor, Roller Grade sú bežné značky. Ide o bitúmenovo-polymérové ​​emulzie, tmely, ktoré sa používajú na hydroizoláciu švíkov na dne bazéna a celého bazéna.

Pred nanesením tekutého kaučuku je povrch starostlivo vyrovnaný a ošetrený odmasťovacou zmesou. Pozri kapitolu 7 v časti „Vnútorná izolácia bazéna“.

Potom sa bitúmenovo -polymérny povlak nanáša valčekom alebo štetcom – to robia tí, ktorí budú vodotesný betónový bazén, vlastnými rukami. Pri vykonávaní týchto prác používajú odborníci v oblasti stavebníctva kompresor.

Hydroizolácia bazéna tekutým sklom

Aby bol betón odolnejší, voliteľne sa do neho pridáva tekuté sklo. Toto je názov roztoku kremičitanov sodných a draselných. Pomáha vytvrdnúť materiál, je odolný voči mechanickému poškodeniu a znižuje absorpciu vlhkosti. Tento postup sa vykonáva vo fáze výstavby. Tekuté sklo sa však používa aj bez cementu: povrch je ním impregnovaný, čo slúži ako ochrana pred vlhkosťou, teplotou, ultrafialovým žiarením a koróziou po dobu najmenej 5 rokov..

PVC membrány

Z filmových hydroizolačných materiálov sú najprogresívnejšie a najspoľahlivejšie PVC membrány. Tento materiál kombinuje hydroizolačné a dekoratívne funkcie. Je to mäkký, odolný a elastický film v rôznych farbách. Každý rok sa objavia jeho nové druhy – pod mozaikou, pod mramorom atď..

Takýto film je odolný voči mechanickému poškodeniu, dobre toleruje, ak základňa pod ním nie je dokonale plochá, zvary sú silné. Obvykle je pod ňu položená geotextília, ktorá skrýva pod sebou všetky nerovnosti, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť hydroizoláciu bazéna. Takýto materiál je možné prevádzkovať pri teplotách od -50 do +80 stupňov. Cena PVC membrány ALKORPLAN je 12-27 dolárov za bežný meter. Používa sa v kombinácii s geotextíliami, ktorých cena je 1 dolár za meter..

Bez ohľadu na to, aká silná je membrána, tento materiál môže byť za daných okolností stále poškodený. Môžete do nej urobiť dieru schválne alebo náhodou. Preto sa pre kapitálové fondy často používajú tmely, tekuté sklo alebo tekutá guma..

Hydroizolácia Oleechnaya

Na tento typ izolácie sa používajú materiály na báze polymerizovaného bitúmenu, ktoré sa nanášajú za tepla. Ide o stekloizol, rubitex a stekloelast. Materiál je odolný, mrazuvzdorný, nebojí sa slnečného svetla a má dobré predĺženie, čo znamená zvýšenú pevnosť.

Pri hydroizolácii bazéna musíte zhodnotiť svoje sily. Zvolený spôsob hydroizolácie môže byť poriadne namáhavý. Preto si dôkladne preštudujte technológie nanášania tej či onej hydroizolácie a vyberte si takú, ktorú zvládnete bez zapojenia špecialistov..

About the author