Ktorý kúpeľ je lepší: liatina alebo akryl

Kúpeľ s bylinkami, olejmi alebo soľou pomôže zmierniť únavu a tonizovať vaše svaly po fyzickej námahe a náročnom dni. Preto je ťažké podceniť účinný účinok vodných procedúr na celé telo. Pri zariaďovaní novej miestnosti do kúpeľne alebo pri jednoduchom rozhodovaní o nahradení starého modelu vane modernejším analógom sa pri výbere môžu vyskytnúť určité ťažkosti. Koniec koncov, výrobcovia ponúkajú spotrebiteľom obrovský výber. Líšia sa materiálom použitým na výrobu, ako aj veľkosťou a tvarom. V článku zvážime, ktorý kúpeľ je lepší: liatina alebo akryl.

Obsah:

Obdĺžnikové misky so zaoblenými rohmi sa považujú za tradičné, ale často sa nachádzajú výrobky okrúhlych, štvorcových a dokonca asymetrických tvarov. Sú vyrobené z liatiny, ocele, keramiky, akrylu a prírodného kameňa.

Napriek tomu, že sa na trhu objavuje stále viac nových materiálov, modely medzi akrylom a liatinou zostávajú medzi spotrebiteľmi najbežnejšie. Ďalej budú uvedené všetky výhody, ako aj negatívne aspekty tejto sanitárnej keramiky.

Liatinové kúpele

Výhody liatinového kúpeľa

 • Má nasledujúce vlastnosti: vynikajúca pevnosť, vysoký koeficient tepelnej vodivosti a vynikajúca odolnosť proti opotrebeniu – ľahko „toleruje“ mechanické namáhanie. Vďaka hrubým stenám (až 8 mm) je tento výrobok schopný udržať teplo po dlhú dobu, čo zase umožní kúpajúcemu si užiť viac času v horúcej vode..

 • Takýto kúpeľ neprežije deformácia z pádu akýchkoľvek predmetov, dno sa nebude ohýbať pod hmotnosťou vody a ľudskej hmotnosti..
 • Ďalšou výhodou sú vynikajúce vlastnosti materiálu absorbujúce zvuk – zvuk lejúcej vody je prakticky nepočuteľný.
 • Smalt sa nanáša na misku v niekoľkých vrstvách, vďaka čomu je povlak odolný voči oderu a umožňuje použitie čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú abrazívne zložky. Liatinová vaňa vydrží mnoho rokov, pričom si zachová pôvodný lesk.
 • Stabilita výrobku úplne závisí od jeho hmotnosti, takže dáva pocit spoľahlivosti. Liatinová vaňa je doplnená nohami z rovnakého materiálu, ktoré sú schopné nehybne odolávať masívnej miske.

 • Moderné vane sa v porovnaní s podobnými modelmi vyrobenými v sovietskych časoch stali oveľa ľahšími vďaka tenším stenám misy. Domáce a zahraničné zlievárne zaisťujú, že takýto kúpeľ vydrží najmenej 25 rokov, a to je len zaručená životnosť. Môžeme povedať, že životnosť je takmer neobmedzená..
 • Mnoho spotrebiteľov sa mýli, pretože považuje tento materiál na výrobu vaní za zastaraný. Dnes ich vyrábajú nielen obdĺžnikové tvary s klasickými zaoblenými rohmi, ale aj celkom neobvyklé siluety. Navyše môžu byť vybavené čelom postele, držadlami a dokonca aj hydromasážnymi funkciami. Preto nebude ťažké vybrať si model v súlade s celkovým štýlom kúpeľne..

Nevýhody liatinových kúpeľov

 • Hlavnou nevýhodou takýchto kúpeľov je ich veľmi pôsobivá hmotnosť. Najmenší model môže vážiť 80-90 kg a väčší môže vážiť až 190 kg. Nepochybne takýto indikátor spôsobí určité nepríjemnosti, napríklad pri zdvíhaní liatinového kúpeľa na podlahu..
 • Aj keď stojí za zmienku, že na druhej strane ich masívnosť zaručuje stabilitu a spoľahlivosť počas prevádzky. A kategorické tvrdenie, že ide o negatívnu charakteristiku týchto vzoriek, nie je celkom pravdivé..
 • Vrátenie poškodeného alebo strateného pôvodného vzhľadu v dôsledku dlhej životnosti smaltovaného povlaku bude dosť ťažké, ale možné. K tomu je potrebné odstrániť starú vrstvu skloviny a hrdze, potom povrch misky napenetrovať a natrieť špeciálnym smaltom v niekoľkých vrstvách..
 • Zložitosť liatinového odlievania neumožňuje výrobu misiek zložitých, neobvyklých tvarov, takže rozsah je veľmi obmedzený. Tradičné kúpele však majú svojho vlastného kupujúceho – milovníka klasiky..

Tip: Pred kúpou by ste mali liatinový kúpeľ starostlivo skontrolovať, či neobsahuje triesky a praskliny na povrchu smaltu. Povrch by mal byť rovnomerný a hladký, jednotne sfarbený, bez pruhov. Je povolená mierna vlnitosť, pretože samotná liatina má prirodzenú drsnosť.

Náklady na liatinové kúpele

 • Liatinovú vaňu strednej veľkosti od ruského výrobcu si môžete kúpiť do 9,5 tisíc rubľov..
 • Taliansky model s podobnými charakteristikami bude stáť 11 tisíc.
 • Podobný výrobok z Francúzska – asi 17 000 rubľov.

Výrobcovia liatinových kúpeľov

Pred niekoľkými desaťročiami bola spotrebiteľom k dispozícii iba domáca inštalácia. Dnes sú široko zastúpené modely od výrobcov z ďalekého zahraničia..

 • Kúpele ruského výrobcu patria do strednej cenovej kategórie. V súlade s GOST sa vyrábajú v 1., 2. a 3. ročníku, tieto výrobky majú hlavne štandardné veľkosti a klasický tvar..
 • Napríklad Kirovsky Zavod vyrába modely so zaoblenými hranami a širokými stranami, ktoré vám umožňujú nainštalovať posuvné závesy. Sortiment zahŕňa malé a stredné výrobky, ako aj vzorky, ktorých kúpací objem môže byť až 200 litrov..

 • Kúpele zlievárne Novokuzněck sa vyznačujú jasnými, prísnymi obrysmi, ale s elegantnými obrysmi misiek. Každý model je vybavený nožičkami, ktoré vám umožňujú nastaviť požadovanú výšku. Použitie nových technológií umožňuje nanášanie skloviny v troch vrstvách, čo zase poskytuje vysokú odolnosť proti opotrebovaniu a trvanlivosť povlaku.

Pokiaľ ide o zahraničných výrobcov, na trhu sú široko zastúpené modely z Francúzska a Španielska..

 • Španielske liatinové vane mali vždy vynikajúcu kvalitu, originálny dizajn a efektívne tvary. Dno misky je ošetrené protišmykovou zmesou, ale môže mať aj špeciálne zárezy. Aby sa uľahčilo používanie, každý model je vybavený bočnými držadlami.

 • Najlepšie liatinové kúpele z Francúzska sú známe svojou vysoko kvalitnou sklovinou – dokonale hladkou, trvanlivou a odolnou voči mechanickému namáhaniu. Titánová biela, ktorá je súčasťou materiálu pre farby a laky, poskytuje výnimočnú belosť výrobku a celistvosť vrstvy. Jedinečný protišmykový povlak je plne zodpovedný za bezpečnosť pobytu v kúpeľni. Jacob Delafon je vedúcou značkou už viac ako storočie.
 • K drahším položkám patria luxusné, ale praktické vane od fínskych a talianskych výrobcov..
 • Rozpočtový výklenok je obsadený modelmi čínskych výrobcov..

Akrylátové vane

Výhody akrylátovej vane

 • Jednou z hlavných výhod takýchto kúpeľov je obrovská rozmanitosť tvarov. Technológia výroby je pomerne jednoduchá, v skutočnosti ide o vyhrievaný list syntetického polyméru vložený do formy. Výrobcovia majú preto možnosť poskytnúť spotrebiteľom široký sortiment tejto sanity..

 • Samotný materiál vám umožňuje vyrobiť misku, ktorá opakuje tvar ľudského tela. Môžete si vybrať model, tradičný typ aj multifunkčné zariadenie so zvýšeným komfortom: s aero a hydromasážou, osvetlením atď..
 • Vzhľadom na nízku hmotnosť výrobku je preprava a montáž / demontáž jednoduchá. Akrylátový kúpeľ je spočiatku teplý, čo umožňuje pomalému ochladzovaniu vody.
 • Dôležitý je aj vzhľad, tu si môžete vybrať zástenu, ktorá skryje nevzhľadnú spodnú časť a dodá kúpeľni estetickejší vzhľad..

 • Vnútorný povrch misky je protišmykový, príjemný na telo a hygienický. Údržba je jednoduchá, nie je potrebné dodržiavať žiadne špeciálne požiadavky. Jediná vec je, že zloženie čistiacich prostriedkov by nemalo obsahovať chlór ani abrazívne látky..
 • Ak sa v priebehu času objaví zmena farby povrchu kúpeľa alebo sa vytvoria škrabance, potom sa tieto chyby dajú ľahko odstrániť brúsením. Vážnejšie poškodenia spôsobené mechanickým nárazom sa opravujú pomocou súpravy na opravu, ktorú je možné zakúpiť v každom železiarstve.

Nevýhody akrylátovej vane

 • V skutočnosti ide o plastový výrobok vystužený sklenenými vláknami alebo vystužený živicami. Kvalita výstuže určuje, či sa dno vane ohne od horúcej vody alebo sa zdeformuje pod ľudskou váhou. K narušeniu integrity môže dôjsť aj pri náraze alebo páde ťažkého predmetu, napríklad sprchovej hlavice.
 • Akrylátová vaňa rýchlo stráca svoj pôvodný lesk, počas používania sa objavujú škrabance a odreniny. Navyše pri namáčaní farebnej bielizne môže dôjsť k zafarbeniu povrchu, čo je spôsobené tým, že niektorí výrobcovia nedodržiavajú výrobnú technológiu.
 • Rám je zodpovedný za stabilitu, na ktorej bude vaňa v zásade stáť. Táto konštrukcia musí byť spoľahlivá a ošetrená antikoróznou zmesou..
 • Styrén používaný vo výrobe ako tužidlo môže vydávať nepríjemný zápach. Zvlášť je zosilnené, ak je do misky natiahnutá horúca voda. Časom samozrejme vybledne, ale mali by ste si byť vedomí možných alergických reakcií u malých detí a starších ľudí..

Rada

Kúpeľ by mal byť zakúpený od výrobcu, ktorý preukázal svoje výrobky z najlepšej strany. Letáci môžu využívať lacné náhrady.

Je potrebné starostlivo skontrolovať, ako rovnomerná je hrúbka misy, na to stačí zasvietiť baterkou na všetkých stranách kúpeľa. Vnútorný povrch by mal byť natretý rovnomerne, bez pruhov.

Neváhajte ovoňať výrobok, nedostatok zápachu hovorí o jeho kvalite.

Rozsah cien je jednoducho obrovský, takže by ste nemali byť leniví, musíte si dôkladne preštudovať technické vlastnosti a porovnať náklady na modely, ktoré sa vám páčia.

Cena akrylových vaní

Cena závisí od hrúbky stien, počtu ochranných vrstiev a vybavenia modelu ďalšími funkciami..

 • Kompaktnú vaňu oválneho tvaru bez rámu a predného panelu ruskej výroby si môžete kúpiť za 4-6 tisíc rubľov..
 • Náklady na model z Poľska budú 6 500 rubľov.
 • Holandsko – od 7 000 rubľov.
 • Najdrahšie modely elitnej triedy (zložité tvary s podsvietením, rám z drahých materiálov a tak ďalej) od domáceho výrobcu budú stáť 90 000 rubľov, taliansky – 270 000 rubľov.

Výrobcovia akrylových vaní

V posledných rokoch si stále viac spotrebiteľov vyberá akrylátové vane, zvýšený dopyt je spôsobený pozitívnymi technickými vlastnosťami. Aj keď sú tieto inštalatérske výrobky v Európe používané niekoľko desaťročí.

 • Kúpele z Číny majú spravidla najdostupnejšie ceny. Je zvláštne, že kvalita vyrábaných výrobkov je na úrovni priemeru..
 • Stredný cenový segment trhu je obsadený domácimi výrobcami. Napríklad spoločnosť Triton, ktorá už 15 rokov vyrába luxusné aj lacné modely. Suroviny sa nakupujú zo zahraničia a výroba sa vykonáva na špičkovo vybavenom americkom zariadení.
 • Vane od poľských a českých výrobcov sú o niečo drahšie. Akrylové vane z Poľska sa vyznačujú veľkým sortimentom: od ergonomických modelov po originálne výrobky. Klasické tvary sú perfektne kombinované s mäkkými, plynulými líniami priestornej misy. Hrúbka stien misy niektorých modelov je bohužiaľ iba 4 mm, čo spochybňuje spoľahlivosť takýchto kúpeľov..
 • Charakteristickou črtou vzoriek z Českej republiky je ich sila. Vďaka spracovaniu sklolaminátu dokážu najlepšie akrylátové vane vydržať pôsobivé zaťaženie. S prihliadnutím na záujmy spotrebiteľa ponúka výrobca spolu s pohodlnými klasickými formami aj modely a luxusné dizajnové vane.
 • Španielski výrobcovia používajú iba vysokopevnostný materiál, ktorý zaručuje trvanlivosť takéhoto potrubia. Takmer všetky výrobky sú doplnené ďalšími časťami: záclony, podrúčky atď. Neexistujú žiadne nevýhody, existuje však jedna nevýhoda – vysoké náklady. Najpopulárnejšie sú akrylátové vane Roca..

Je potrebné poznamenať, že niektoré továrne, ktoré chcú ušetriť peniaze, nahrádzajú metakryl lacným analógom, ktorý má nižšie prevádzkové parametre..

Nepochybne obrovský sortiment kúpeľov, ako aj široký sortiment cien nútia každého spotrebiteľa hlboko premýšľať. Koniec koncov, vždy chcete, aby bol zakúpený produkt vysokej kvality, spoľahlivosti a dlhej životnosti. A táto ťažká voľba úplne padá na plecia kupujúceho..

About the author