Kúpajte sa v mestskom byte vlastnými rukami

Kúpeľný dom bol dlho považovaný za obľúbené miesto pre človeka. Ale v mestách nie je vždy možné naparovať sa. Podnikaví obyvatelia veľkých miest si preto stavajú vlastnú saunu na svojom pozemku v blízkosti dachy alebo sa pokúsia postaviť kúpeľný dom v byte vlastnými rukami. A ako sa ukazuje, nie je vôbec ťažké niečo také urobiť – stačí poznať zložitosť procesu a mať po ruke potrebné materiály. Ako váš kúpeľ dopadne, závisí úplne od vás. Môžete si vyrobiť konvekčnú saunu s rúrou alebo infračervenú saunu.

Obsah:

Požiadavky na kúpeľ v byte

V dnešnej dobe nie je ťažké vybaviť saunu v byte. Najprv si však zapamätajte niektoré z požiadaviek, ktoré sa vzťahujú na kúpeľný dom v byte. Sauna musí mať nevyhnutne certifikát požiarnej bezpečnosti, takže sa nemôžete vyhnúť stretnutiu s udatnými hasičmi a byt musí byť vybavený protipožiarnym systémom.

Výkon elektrickej rúry v domácom kúpeli by nemal presiahnuť 4,5 kW. Rúra musí podporovať možnosť automatického vypnutia v určitom teplotnom režime. Po obvode kabíny je potrebné vybaviť elementárny hasiaci systém, ktorý predstavujú vodné postrekovače, a preto stojí za zváženie možnosť pripojenia na vodovod a dodatočnú hydroizoláciu kabíny. Tieto požiadavky vyplývajú z objektívnej nevyhnutnosti, pretože vyrábame saunu v byte viacpodlažnej budovy.

Výber sedadla

Na kabínu v dome z teoretického hľadiska stačí akákoľvek uzavretá suchá miestnosť, kde nič netečie, nefúka a neodkvapkáva. Je však dôležité, aby miestnosť mala schopnosť vytvárať nútené vetranie, ako aj dodávať elektrickú energiu a vodu. Je obvyklé zariadiť ruský kúpeľ v mestskom byte vlastnými rukami na lodžiách a balkónoch, časť kúpeľne alebo toalety je oplotená.

Výpočet veľkosti parnej miestnosti sa vykonáva týmto spôsobom: pre každú osobu by malo byť takmer 2,5 – 3 metre štvorcového objemu. Mini kúpeľ v apartmáne, v ktorej sa procedúry kúpeľa zúčastňuje iba jedna osoba, sa môže uspokojiť s pozemkom 1,5 x 1,5 metra. Takýto kútik je celkom možný, ak kúpeľ odstránite a nahradíte ho písmom..

Na vybavenie kúpeľného domu v byte, či už ide o typický ruský kúpeľný dom alebo zámorskú fínsku saunu, potrebujete tri hotové steny. Ak nie je možné prideliť také miesto, potom môžete postaviť saunu v blízkosti nosnej steny miestnosti, ale nie vonkajšej, inak sa v zime na nej ľahko vytvorí kondenzácia. Aj keď v takom prípade môžete nainštalovať vetraciu mriežku medzi stenu mestského bytu a stenu parnej miestnosti.

Ideálna je, samozrejme, možnosť, keď kúpeľ ponúka priamy prístup na čerstvý vzduch: na kryté nádvorie, záhradu alebo terasu. Pred zvedavými očami sa môžete zablokovať obyčajnou obrazovkou alebo živým plotom..

Usporiadanie podlahy

Konštrukcia kúpeľa začína označením a nákupom materiálu. Pretože je potrebné urobiť kúpeľný dom v svetle bytu, budete potrebovať palubu alebo podšívku, kovový profil alebo tyč, fóliu, samorezné skrutky, čadičovú minerálnu dosku. Okrem toho potrebujete drôty, vypínač, lampu a vykurovacie zariadenie..

Zvyčajná drevená podlaha do sauny nie je ani zďaleka najlepšou možnosťou. Ak sa rozhodnete urobiť podlahu z dreva, drevo by v žiadnom prípade nemalo byť lakované. Najlepšou možnosťou je vykurovacia dlažba, ktorá sa odporúča rozložiť vopred – pred výstavbou drevených konštrukcií.

Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na kvalitu a typ dlaždíc. Okrem požiadaviek na požiarnu bezpečnosť musíte dodržiavať základné sociálne normy pre starostlivosť o dlažbu, ktorú je veľmi ľahké dezinfikovať a umývať..

Montáž rámu stien

Tyče rámu musia byť pevne pritlačené k stenám sauny. Páskovanie by sa malo vykonávať v 5 úrovniach umiestnenia, na tento účel nakreslite na fóliu pomocou obyčajnej kriedy päť vodorovných čiar. Prvý riadok by mal byť umiestnený vo výške 3 centimetre od podlahy, druhý riadok je nakreslený vo výške 0,6 metra a tretí riadok by mal byť vo výške jedného metra od podlahy. Výsledkom je, že piaty riadok je vyrobený 5 centimetrov od stropu a štvrtý je získaný presne v strede medzi tretím a piatym riadkom..

Samotný rám kúpeľa v mestskom byte by mal byť upevnený pomocou špeciálnych otvorov vyvŕtaných priamo cez izoláciu a striktne pozdĺž línií. Najoptimálnejší krok vŕtania je 50-70 centimetrov. Na výplň sa používajú nylonové hmoždinky a zátky a drevo.

Páskovacie prvky musia byť upevnené skrutkami, ktoré musia byť zaskrutkované do tyčí a dosiek pozdĺž rovnakej stredovej čiary. Stredné tyče by navyše mali byť hrubšie ako hrúbka ostatných tyčí. Koniec koncov, k týmto barom bude obchod pripojený v poslednej fáze práce. Ak je nosná stena nerovná, bude potrebné upraviť hrúbku páskovacích prvkov.

Ak sú rozmery miestnosti ideálne pre budúcu parnú miestnosť, potom môže byť samotný postroj položený priamo na steny kúpeľa. Ale ak sú rozmery odlišné, potom sa v rohoch odporúča nainštalovať špeciálne zvislé stĺpiky vyrobené z metrových dosiek. Hlavná vec je, že výška zvislého stojana je o 5 centimetrov vyššia ako umiestnenie budúceho horného postroja.

Regály môžete namontovať priamo na podlahu tak, že do nich predvŕtate dva otvory a vložíte nylonové hmoždinky. Na koniec stojana je tiež potrebné zapichnúť ďalšie dva dvanásťcentimetrové klince bez hláv. Je dôležité, aby boli stojany umiestnené striktne zvisle a aby to bolo možné ovládať hladinou vody alebo olovnicou.

Hotový rám ruského kúpeľa v byte by mal poskytnúť priestor pre dvere. Za týmto účelom by ste mali nainštalovať 2 stojany na rám dverí a nad samotný rám namontovať horizontálny preklad na upevnenie podšívky. Zárubňa medzi stĺpikmi je upevnená skrutkami. Po úprave škatule je vhodné odstrániť dverné krídlo zo závesov a odložiť ho bokom, aby sa pri následných prácach nepoškodilo.

Stropný rám

Strop domácej sauny musí byť postavený týmto spôsobom: konce horného stojana musia byť zviazané doskami, položené sú naplocho. Bude to stropný rám, ktorý tradične nie je vyrobený z masívnych širokých dosiek. Mali by byť umiestnené rovnobežne s bočnými stenami kúpeľa a navzájom. Rovnobežnosť a vodorovnosť sú kontrolované úrovňou budovy.

Na prívod a odvod vzduchu musíte z baru vyrobiť dva rámy. Keď sa však strop samotnej miestnosti použije ako strop pre saunu, potom musia byť tyče a dosky rámu pripevnené pergamínom a až po upevnení tohto materiálu na strop ho môžete priviazať k rámu steny..

Inštalácia elektrického vedenia

Pred inštaláciou elektrického vedenia v saune musíte logicky určiť, kde bude umiestnený elektrický ohrievač. Svietidlá je možné umiestniť kdekoľvek. Napríklad pre kúpeľ, ktorý má kubický tvar so stranou 2 metre, potrebujete iba pár 40-wattových žiaroviek, ktoré sú umiestnené na oboch stranách drevenej lavice, pretože práve toto usporiadanie vždy dáva jednotné a mäkké osvetlenie. Svietidlá je možné namontovať aj na steny a stropy a zakryť ich ozdobným grilom.

Je lepšie inštalovať elektrické zariadenie do sauny priamo po konzultácii so skúsenými elektrikármi, ktorí dobre vedia, ako postaviť kúpeľný dom v byte a správne v ňom urobiť elektrické vedenie. Trasa položenia drôtov v takejto miestnosti by mala byť naplánovaná čo najnižšie a pozdĺž vonkajšej strany rámu. Kábel musí prechádzať kovovou hadicou, ktorá je pripevnená k prvkom rámu. V takýchto vodičoch by nemali byť žiadne spojenia ani poškodenia. Voľné konce kladeného saunového kábla musia mať dlhé konce, aby ste mohli kedykoľvek odpojiť koncovky a nabiť spínače a žiarovky.

V domácom kúpeli môže byť pripojenie žiaroviek extrémne paralelné, určite by sa malo vykonať pomocou spínača. Fázu pre takéto zdroje osvetlenia by mal zabezpečiť ohrievač a vodiče osvetlenia a napájania by mali byť natiahnuté v kovových hadiciach k samotnému ohrievaču.

Usporiadanie tepelnej izolácie

Tepelná izolácia domáceho kúpeľa by mala byť umiestnená v dvoch vrstvách – fólia a izolácia. Samotné izolačné valce by mali byť kladené zhora nadol s prekrytím pri valcovaní pozdĺž steny a s prístupom až 10 centimetrov. Pre sauny v mestských bytoch spravidla kupujú minerálnu vlnu na báze čadiča, ktorá slúži ako hlavný prvok izolácie v saune. Je obvyklé opatrne položiť do rámu kotúč zo sklenených vlákien..

Špeciálna hliníková fólia vám umožní udržať maximálne možné spektrum tepelného žiarenia vo vnútri miestnosti, čím sa vytvorí efekt termosky. Materiál poskytuje rýchle zahriatie vzduchu a dlhodobé uchovanie tepla pomocou nižších nákladov na vykurovanie. Nainštalujte fóliu do kúpeľov na steny a strop leštenou stranou dovnútra parnej miestnosti pod podšívkou. Fólia je zaistená obyčajnými pripínačkami alebo špeciálnou páskou, aby sa zabránilo tepelným stratám..

Potom musí byť izolácia upevnená klincami na miestach, kde boli predtým vyvŕtané otvory, a vložiť zátky vyrobené z dreva. Postroj je umiestnený týmto spôsobom: po prvé, horná tyč a drevená doska vo vzdialenosti jedného metra od podlahy. Ostatné tyče alebo dosky je možné namontovať v ľubovoľnom poradí.

Opláštenie z preglejky

Kedysi boli všetky ruské kúpele postavené z lipy a osiky. Takéto materiály určite nie sú najtrvanlivejšie na pevnú konštrukciu parnej miestnosti, ale majú liečivé vlastnosti. Preto sa tento materiál používa aj dnes na vnútorné obloženie vane. Ale saunu v byte môžete opláštiť obyčajnou šindľovou doskou.

Je potrebné opláštiť miestnosť prácou na strope. Ak je strop pre kúpeľ stropom miestnosti, mal by byť utiahnutý zo strany samotnej parnej miestnosti fóliou, ktorá je natiahnutá kolmo na rámovú dosku. Fólia by mala byť položená s prekrytím so šírkou prekrytia 5-10 centimetrov. Vnútorná strana stropu by mala byť opláštená zo strany vchodu. Na každú rámovú dosku prišite podšívku pomocou špeciálnych skrytých klincov.

Je obvyklé zatĺkať klince do drážky pod uhlom kladivom a potom pomocou dvojitého výložníka. Vonkajšie dosky sú šité obyčajnými klincami bez klobúkov, ktoré je potrebné vopred odstrániť kliešťami. Miesto, kde klinec vstupuje do dreva, sa rozotrie brúsnym papierom. Na fóliu musíte položiť izoláciu – minerálnu vlnu, ktorá sa nezapáli a nedýcha. Polyfoam nemožno použiť, pretože má tendenciu uvoľňovať toxické látky do ovzdušia.

Na minerálnu vlnu je potrebné položiť pergamen a môžete urobiť obklad s podšívkou. Za týmto účelom je strop zospodu zošitý štyrmi doskami na obloženie a otvory, ktoré sa vytvorili medzi doskami rámu, musia byť vyplnené izoláciou. Potom vytiahnite ďalšie plátno a postup zopakujte.

Steny fínskeho kúpeľa v byte sú opláštené rovnakým spôsobom. Ale v tomto prípade si musíte pamätať na miesta, ktoré sú určené na výstup z vedenia. Preto by mal byť do samotnej dosky vyvŕtaný otvor, ktorý má priemer rovný priemeru kovovej hadice. Potom by mala byť kovová hadica vedená do otvoru a potom môžete na trvalé miesto prišiť podšívku.

Ak sú steny zošité bez soklových líšt, potom je podšívka medzi stropom a stenami ušitá „do hrdze“ a spodné soklové lišty sú pribité klincami s odhryznutými čiapočkami cez podšívku priamo k spodnému popruhu. Aby ste získali dobré vetracie potrubie cez steny, nemusíte spodný okraj poslednej spodnej dosky vynášať na podlahu – nech je medzera 20 milimetrov. V tomto prípade musí byť podstavec prešitý tesnením.

Rám lavice a dvere

Odhadovaná výška stropu v mestských kúpeľoch je 1,9 – 2,1 metra. Pri vyšších stropoch často dochádza k „komínovému efektu“, čo je zvýšenie ťahu, spôsobuje prievan a vo vani vzniká vákuum. Vzduch v blízkosti stropu je najčerstvejší a najteplejší, takže horné lavice musia byť inštalované čo najvyššie, aby sa stúpajúci ľudia nachádzali na „najteplejšom“ mieste..

Na hornej lavici by mal človek sedieť bez toho, aby dosiahol strop hlavy. Optimálna vzdialenosť dosahuje 1–1,05 metra od úrovne stropu. Tento parameter určuje výšku horných lavíc. Ak je výška stropu tureckého kúpeľa v byte 2,1 metra, potom je výška dolných lavíc 65 centimetrov. Na sedenie je to však nepohodlné. Preto stojí za to nainštalovať schodík vysoký 25 centimetrov pre nohy sediacich.

Je obvyklé vyrábať lavice do domáceho kúpeľa z tyčí s prierezom 40 x 80 milimetrov, ktoré sú vhodné pre krátke dosky spojené skrutkami. Na začiatku práce sa odporúča horizontálne prišiť hlavný blok na celú stenu, ktorá je oproti vchodu.

Samotné šitie by sa malo vykonávať skrutkami 8-10 cm. Ich klobúky by mali byť mierne zakopané v bare, aby sa ich neskôr nikto nemohol omylom dotknúť a veľmi sa popáliť. Optimálna vzdialenosť medzi skrutkami je pol metra. Rovnakým spôsobom musíte šiť bočné lavice kúpeľa. Stále však pripevnite závesnú tyč na koniec bočnej lišty pomocou 15-centimetrových samorezných skrutiek.

Výsledkom je, že dĺžka závesnej tyče sa bude rovnať šírke celej parnej miestnosti. Na miestach, kde sú naskrutkované samorezné skrutky, musíte otvory v štrbinách zamaskovať dobre nasadeným korkom a lepidlom PVA. Korok musí byť vyrobený z rovnakého dreva ako lavičky.

Dvere vedúce priamo do kúpeľného domu sú spravidla zasklené: pomôže to odbúrať psychické napätie, ktoré sa pozoruje v uzavretej miestnosti. Ak si želáte, môžete si vziať tónované sklo. Dvere kabíny by sa mali otvárať smerom von. Konštrukcia by mala byť vybavená ľahkými valčekmi alebo magnetickými západkami. Nemali by existovať žiadne „vážne“ zámky, aby sa tam človek omylom nezamkol.

Vykurovacie zariadenia

V domácom kúpeli možno ako vykurovacie zariadenie použiť elektrický ohrievač, ktorého výkon nie je vôbec ťažké vypočítať. Sauna sa musí predovšetkým rýchlo zahriať, nezávisí od zaťaženia elektrickou sieťou a teploty vzduchu.

Na saunu s objemom asi 7 – 9 metrov kubických si musíte kúpiť elektrický ohrievač s výkonom 12 kW. Čím lepšie sú steny izolované, tým rýchlejšie sa zohreje a para vydrží dlhšie. Hmotnosť kameňov by mala byť zvolená v pomere 5 kilogramov na 1 meter kubický miestnosti. To stačí na udržanie požadovanej teploty tri hodiny..

Najlepšou možnosťou pre mini kúpeľ v byte sú infračervené ohrievače, ktoré sú schopné ohriať ľudské telo za pár minút. Teplota v parnej miestnosti nevystúpi nad 40 stupňov Celzia, ale budete pozorovať rovnaký účinok ako pri 120 stupňoch. Infračervené lúče pôsobia priamo na telo, vďaka čomu sa dosiahne účinok, ale obyčajný sporák ohrieva vzduch a predmety v parnej miestnosti, ktoré následne udržiavajú konštantnú teplotu vzduchu, ktorý ohrieva osobu..

Ďalšou výhodou infračervených ohrievačov je ľahká tolerancia postupu ľuďmi, ktorí sa kvôli vysokému tlaku nezúčastňujú na tradičnom kúpeli. Polhodinová relácia vyžaduje iba 1 kW elektrickej energie. A takéto úspory nie sú typické pre tradičné elektrické ohrievače. Kúpeľ s infračerveným ohrievačom bude navyše pripravený na použitie za desať minút..

Inštalácia elektrického zariadenia

V poslednej fáze budovania kúpeľa v byte je zvykom inštalovať kachle, ohrievač alebo infračervený ohrievač. Pomocou špeciálnych skrutiek, ktoré sa dodávajú s ohrievačom, môžete vytvoriť spoľahlivé upevnenie. Zariadenie musí byť inštalované z podlahy vo výške 20 cm.

Odporúča sa vytvoriť plot okolo ohrievača zo zvyškov materiálu, ktorý by mal byť umiestnený najmenej 5 centimetrov od samotného ohrievača. Medzi vykurovacie telesá položte kamene s minimálnou medzerou. Po dokončení všetkých prác musíte brúsiť strop a potom lavice utrieť vlhkou handričkou. Na svojich hostí čaká súkromná vaňa vo vlastnom apartmáne!

Hlavnou vecou je zahriať saunu prvý deň na 60 stupňov Celzia s otvorenými dverami a druhý deň – priviesť ju na 90 stupňov. Preto sa odporúča držať ho 3 hodiny.Na tretí deň je potrebné vydržať teplotu 100 stupňov, potom sa odporúča nastaviť maximálnu teplotu na 40 minút, niekedy nalejte kamene horúcou vodou. Od štvrtého dňa môžete vlastnú saunu využívať naplno.

Ak máte v mestskom byte nainštalovanú saunu so sporákom, dávajte si pri výbere kameňov na sporák veľký pozor. Je lepšie vybrať okrúhle, hladké kamene, pretože sú schopné uľahčiť cirkuláciu vzduchu. Črepníkové kamene rýchlo praskajú. Kamene by mali byť vyberané v rôznych veľkostiach: veľké by mali byť položené a malé – hore.

Pred pokládkou musí byť kamenný zásyp dôkladne opláchnutý a vysušený. Tento postup by sa mal opakovať každých šesť mesiacov. Vyberte z nádoby rozdrvené a poškodené balvany a nahraďte ich novými. Pri prvom umiestnení do ohrievača môže dôjsť k miernemu praskaniu, ale v budúcnosti sa to nestane..

V skutočnosti je všetka práca ukončená. Kúpeľný dom v mestskom byte je pripravený! Rozumiete, že stavba sauny v byte sa výrazne líši od stavby parnej miestnosti na mieste. Procedúra začína optimalizáciou veľkosti kúpeľa a končí plnením kamienkov do kachlí. Steam pre zdravie!

About the author