Kúpeľ urob si sám z blokov silikátového plynu

Mnoho ľudí sníva o tom, že budú mať možnosť vziať si parný kúpeľ bez toho, aby museli odísť domov, alebo skôr z dvora. Ale nie každý vie, že teraz nie je také ťažké postaviť si vlastný kúpeľný dom, a čo je najdôležitejšie, nie je to ani veľmi drahé. Výstavba tradičného zrubového domu bude samozrejme vyžadovať určité zručnosti a pomerne veľké náklady, ale nie je potrebné ho stavať z guľatiny. Existuje mnoho technológií, ktoré túto úlohu veľmi uľahčujú. Jedným z takýchto rozpočtových projektov je blokový kúpeľ z kremičitanu plynu – stavia sa pomerne rýchlo vlastnými rukami a nízka cena materiálu robí plán celkom uskutočniteľným aj pre rodinu s malým príjmom..

Hodnotenie materiálu: výhody a nevýhody

Najprv musíte pochopiť, čo sú bloky kremičitanu plynu. Tento materiál sa vyrába chemickou reakciou medzi hliníkovým práškom a portlandským cementom. Bloky navyše obsahujú kremenný piesok, vápno a vodu..

Medzi výhody tohto materiálu patria nasledujúce vlastnosti:

 • Cena. Našťastie výstavba kúpeľa z blokov plynového kremičitanu nevyžaduje veľmi veľké náklady. Ide o to, že výrobná technológia tohto materiálu je dosť jednoduchá. Nie je potrebné ho sušiť (ako tehla) a nie sú v ňom žiadne drahé prísady. Výsledkom je nízka cena, a teda nízka cena na trhu..
 • Nízka tepelná vodivosť. Pórobetónové steny dobre držia teplo, čo je obzvlášť dôležité pre kúpeľ.
 • Nízka hmotnosť jednotky. Táto kvalita pórobetónu poskytuje pánovi, ktorý si ho vybral, niekoľko výhod naraz. Po prvé, nízka hmotnosť stien vám umožňuje položiť ľahký základ pre konštrukciu a za druhé, prácu zvládne jedna osoba.
 • Veľká veľkosť blokov zaisťuje dostatočne vysokú konštrukčnú rýchlosť.
 • Jednoduché spracovanie. Na rezanie blokov silikátového plynu nemusíte používať zložité stavebné zariadenia – ľahko sa spracovávajú ručným náradím.
 • Požiarna bezpečnosť. Tento materiál nehorí, takže pravdepodobnosť požiaru je zanedbateľná..

Teraz o nevýhodách. Existuje iba jedna zrejmá nevýhoda materiálu – ľahko absorbuje vlhkosť, a preto potrebuje dodatočnú hydroizoláciu. Z rovnakého dôvodu musí byť základ budovy z pórobetónu vysoký – najmenej pol metra od zeme..

Každý vlastník vidieckeho domu, kúpeľného domu, sa snaží dať svojmu domovu krásny a atraktívny obraz. Fasádne práce z porcelánovej kameniny vyžadujú vysokú profesionalitu.

Rozhodnutie bolo prijaté, pokračujeme k implementácii

Najprv si musíte vybrať miesto na stavbu a vyčistiť ho. Potom sa urobí označenie a môžete začať liať základ.

Nadácia

Ako už bolo spomenuté, založenie takejto budovy môže byť jednoduché. Úplne postačí stĺpcový alebo plytký pásový základ. Druhý je ešte výhodnejší, ale mal by sa používať iba v oblastiach s piesočnatou, ílovitou alebo skalnatou pôdou. Pre bažinaté oblasti, permafrost a iné ťažšie pôdy je lepšie použiť stĺpcový základ. Hlavným dokumentom, podľa ktorého by mal byť postavený kúpeľ z blokov silikátového plynu, je výkres. Môžete si ho vyrobiť sami, stiahnuť si ho na internete alebo si ho objednať v architektonickej kancelárii..

Stĺpový základ

Položenie takého základu trvá trochu času a nevyžaduje použitie ťažkého zariadenia. Stačí postaviť tehlové alebo betónové stĺpy v rohoch budovy a na križovatke vnútorných stien. Rovnaké stĺpiky musia byť vyrobené tam, kde sa pretínajú vnútorné steny..

Zariadenie stĺpcového základu z tehál alebo škvárového bloku je vyrobené podľa nasledujúceho algoritmu:

 • Na miestach, kde sú položené stĺpiky, musíte vykopať otvory s hĺbkou 30-40 cm.
 • Na dne jamy naaranžujeme pieskový vankúš hrubý 10-15 cm. Berieme a zarovnávame piesok.
 • Teraz môžete začať pokladať. Stĺpy sme položili na dve tehly široké a 50 cm vysoké.

Dôležité! Nezabudnite, že povrchy všetkých stĺpikov musia byť v rovnakej horizontálnej rovine..

Najľahší a najlacnejší spôsob, ako postaviť kúpeľ z blokov silikátového plynu na stĺpcovom základe azbestocementových rúrok. Za týmto účelom sa do zeme vykopú časti potrubia s priemerom 20 cm a naplnia sa betónom..

Pre silu je lepšie posilniť taký základ..

Pásový základ

Zariadenie pásového základu je pracnejší proces.

To sa robí takto:

 • Po obvode budovy a pod nosnými múrmi sa kopá asi pol metra hlboká priekopa..
 • Na dno sa položí vrstva štrku s hrúbkou 10-15 cm a potom rovnaká vrstva piesku.
 • Okolo priekopy je zostavené drevené debnenie.
 • Vnútri debnenia je vložený výstužný rám.
 • Litie betónu.

Hydroizolácia základov

Ako už bolo spomenuté, plynový silikátový blokový kúpeľ vyžaduje dodatočnú hydroizoláciu a musíte začať od základu. Na stĺpiky alebo základový pás sa položí akýkoľvek hydroizolačný materiál – bitúmenový alebo valcovaný. Lepšie v dvoch vrstvách.

Steny

Najdôležitejšou etapou stavby pórobetónových stien je položenie prvého radu – musí byť dokonale plochý.

Musíte začať pokladať z rohov a vyrovnať rad cementovou pieskovou maltou a gumovým kladivom, pričom neustále kontrolujte úroveň.

 • Na zlepšenie priľnavosti by mal byť materiál pred pokládkou mierne navlhčený. Na to je lepšie použiť mokrú handričku alebo sprejovú fľašu..
 • Zvislé švy každého nasledujúceho radu musia byť odsadené o 15 cm.
 • Nasledujúce rady sú položené na stavebné lepidlo. Vďaka tomu sú švy veľmi tenké a úhľadné..
 • Každý tretí rad muriva musí byť vystužený. Za týmto účelom sa otvor vyvŕtaný do bloku vyplní lepidlom a vloží sa výstuž s hrúbkou najmenej 8 mm.

Otvory pre dvere a okná

Na usporiadanie dverových a okenných otvorov je najlepšie použiť špeciálne bloky neštandardného tvaru..

Tieto bloky sú dlhšie ako štandardné bloky a majú dutiny, ktoré musia byť vyplnené výstužou a betónom. Pri ich inštalácii musíte použiť dočasné podpory..

Dôležité! Neumiestňujte vonkajšie steny z blokov silikátového plynu v podmienkach vysokej vlhkosti. To môže vyvolať zničenie materiálu po zmene počasia..

Keď sú steny postavené, musíte ich nechať niekoľko dní stáť. To je nevyhnutné, aby lepidlo získalo pevnosť..

Strecha

Strecha takéhoto kúpeľa môže byť ľubovoľná. Pomôžu vám rozhodnúť sa, čím bude váš kúpeľ plynových silikátových blokov korunovaný, fotografia v ďalšom výbere.

Proces montáže strechy na budovu z pórobetónu nemá žiadne zvláštnosti. Vyrába sa podľa štandardnej schémy..

Hydroizolačné steny

Ako je uvedené vyššie, pórobetón má tendenciu absorbovať vlhkosť ako špongia, čo znamená, že potrebuje vysokokvalitnú hydroizoláciu zvnútra aj zvonku..

Dôležité! V závislosti od toho, ktorý projekt bloku plynových silikátových kúpeľov ste si vybrali, sa určí požadovaný stupeň dodatočnej izolácie. Kúpele sú najčastejšie postavené „v pol bloku“. V tomto prípade musíte vykonať dodatočnú izoláciu vo vnútri aj vonku..

Izolácia a hydroizolácia stien sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 • Na steny napcháme drevené lamely.
 • Potom dáme akúkoľvek izoláciu.
 • Aby sme poskytli dodatočnú tepelnú izoláciu a ochranu pred vlhkosťou, položíme na izoláciu fóliovú fóliu a starostlivo utesníme spoje plechov. To sa dá dosiahnuť špeciálnou páskou..
 • Ďalšia dekorácia steny môže byť ľubovoľná. V parnej miestnosti sa najčastejšie používa podšívka, v umyvárni – dlaždice a v šatni – akýkoľvek materiál podľa vášho výberu..

Spôsob vonkajšej izolácie kúpeľa z plynových silikátových blokov závisí od toho, aký materiál na dokončenie fasády ste si vybrali. V každom prípade je hydroizolácia nepostrádateľná..

To je všetko. Zostáva iba vykonávať komunikáciu, nainštalovať kachle a môžete pariť.

Kúpeľ z plynových silikátových blokov – video inštrukcia

Toto video vám jasne ukáže, ako správne pracovať s blokmi silikátového plynu:

About the author