Kúpeľ z lepeného laminovaného dreva, urobte si sám

Dnes sú vane postavené z lepeného laminovaného dreva veľmi obľúbené. Takéto miestnosti nepotrebujú dodatočnú izoláciu, pretože materiál má nízku tepelnú vodivosť. Lepené laminované drevo má vysokú odolnosť, takže guľatina bude slúžiť veľmi dlho a spoľahlivo. Je tiež dôležité, aby stavba kúpeľa z baru trvala asi šesťkrát menej peňazí..

Obsah:

Výroba laminovaného dyhovaného reziva

Stresy z rušnej metropoly nútia čoraz viac ľudí chodiť do prírody. Ale nie každý je spokojný s celodennými výletmi cez víkend do lesa. Na samotnom výlete sa strávi veľa času, po ktorom zostáva pocit únavy a hluku, takže takýto odpočinok nemožno nazvať úplným.

Čoraz viac ľudí začína premýšľať o vlastnom dome alebo letnej chate. Niektorí ľudia kupujú hotové projekty kúpeľov z lepeného laminovaného reziva, iní dávajú prednosť stavbe štruktúr svojpomocne. V druhom prípade si môžete byť úplne istí kvalitou svojho domova. Technológie výstavby letných chát z laminovaného dyhovaného dreva sú pomerne jednoduché. Každá osoba bude schopná samostatne postaviť dom.

Mnoho ľudí verí, že lepené laminované drevo je elitný materiál, ale je to veľká mylná predstava. Lepené laminované drevo stojí pod guľatinou a nevyžaduje hrubú izoláciu, takže si môžete urobiť vlastné závery: náklady na kúpeľ z lepeného dreva nie sú také vysoké. Ďalšou výhodou je vysoká stavebná rýchlosť.

Ak je lepené vrstvené drevo impregnované špeciálnou impregnáciou z výrobného závodu, bude v porovnaní s inými stavebnými materiálmi menej horľavé. Je tiež známe, že každý strom je zdrojom olejov a esenciálnych živíc, vďaka ktorým bude vzduch liečivý.

Tento materiál si môžete vyrobiť sami. Aby ste to urobili, musíte drevo píliť na dosky, spracovať ho, vysušiť a starostlivo triediť. Polená s chybami, ako sú uzly alebo praskliny, je najlepšie odložiť. Potom sú dosky ošetrené látkami, ktoré ich chránia pred hmyzom a rozpadom..

Pomocou hydraulického lisu sa dosky lepia na lištu, pričom sa používa špeciálne lepidlo, ktoré je veľmi trvanlivé. Vnútorná strana dreva je zvyčajne vyrobená z cédru, ktorý je obzvlášť dekoratívny, a centrálne dosky sú najlepšie vyrobené z borovice alebo smreka. Posledne menované majú nízku hustotu, ale majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti..

Dizajn vane

Existuje mnoho technológií na stavbu budov z laminovaného dyhového reziva. Ale vo všeobecnosti existuje niekoľko určitých nuancií, pre ktoré sa používajú rovnaké konštrukčné metódy. Každý kúpeľ má pomerne jednoduchý dizajn, ktorého prvky sa môžu meniť v závislosti od projektu, ale základ zostáva vždy rovnaký. Hlavné miestnosti kúpeľa, parnej miestnosti a práčovne sú vybavené vysokou vlhkosťou a pôsobením horúceho vzduchu.

Pri zlej ventilácii kúpeľa môžu polená prasknúť. V tomto ohľade je trvanlivosť laminovaného dyhového reziva taká vysoká, že ani táto nuansa nemôže poškodiť kvalitu. Skúste vopred premyslieť všetky prvky, ktoré budú v miestnosti prítomné, aby ste v budúcnosti nemuseli prestavať hotový..

Odporúčame vám zoznámiť sa so základnými informáciami, ktoré vám pomôžu pri výbere najvhodnejšieho stavebného materiálu. Ak to chcete urobiť, môžete sa porozprávať s odborníkmi. Môžete si tiež prezrieť rôzne fotografie vaní z laminovaného dyhového reziva, zistiť, ako vyzerajú štruktúry z laminovaného dyhového reziva, zvoliť optimálne rozmery, počet okien, tvar strechy a mnoho ďalších..

Dávajte pozor na miesto, kde sa bude nachádzať váš kúpeľ. Je lepšie umiestniť taký projekt vo vzdialenosti 15-20 metrov od vody, mimo vozovky. Na záveternej strane zvyšku budov je potrebné postaviť vane. Vďaka tomuto usporiadaniu bude dom chránený pred šikmým dažďom, opuchom a poškodením stromu..

Plánovanie práce

V tejto fáze musíte presne určiť počet nástrojov, ktoré budú použité pri stavbe. Postavte sa tiež tak, aby ste vzali do úvahy všetky materiály, ktoré môžete pri stavbe kúpeľa potrebovať. Vypočítajte množstvo každého materiálu, jeho presné náklady a cenu kúpeľa z laminovanej dyhy.

Ak je pre vás ťažké vykonávať túto prácu sami, môžete si nechať poradiť od skúsených profesionálov. V továrni si môžete kúpiť hotovú súpravu do kúpeľa, ktorá bude úplne zodpovedať projektu, ktorý sa vám páči. Po dodaní ho stačí zmontovať.

Pred použitím je lepšie ošetriť materiály antikoróznou zmesou, ktorá môže zvýšiť ich odolnosť voči vlhkosti. Konštrukcia kúpeľa z laminovanej dyhy bude trvať asi mesiac a pol, ak sú pripravené všetky stavebné materiály. Môžete vyzdobiť dom vo vnútri alebo vonku, alebo ho môžete nechať tak, ako je.

Základové zariadenie

Konštrukcia akejkoľvek konštrukcie začína inštaláciou základu. Väčšina staviteľov dáva prednosť možnosti pásky. Tento typ má oproti iným veľa výhod. Pásková verzia unesie väčšiu hmotnosť, vydrží dlhšie a veľmi ľahko sa inštaluje. Ak máte v úmysle postaviť dom z laminovaného dyhovaného dreva, tento typ základu je pre vás to pravé..

Ak plánujete inštalovať ťažké dosky, pásový základ bude vynikajúcim riešením. Nachádza sa v hĺbke potrebnej pre podlahu suterénu. Odborníci poznamenávajú, že pásový základ by mal byť umiestnený 200 milimetrov pod zamrznutím pôdy. Po studenej zime tak základňa nedostane ďalší stres a kolaps. Ak bude pásový základ usporiadaný v piesočnatej alebo suchej pôde, môže byť položený nad úroveň zamrznutia pôdy.

Neodporúča sa inštalovať základ na ťažkú ​​pôdu alebo pôdu, ktorá hlboko zamrzne. Technológia budovania takéhoto základu je veľmi jednoduchá. Na začiatku by sa na mieste malo urobiť označenie a potom by sa mala vykopať jama. V tomto prípade je potrebné vopred určiť hĺbku a rozmery jamy..

Potom sa začne pracovať na inštalácii pieskového vankúša. Jeho hrúbka by mala byť asi 200-600 milimetrov. V prípade potreby môžete vykonať prípravu drveného kameňa. Potom môžete z baru vykonať výstavbu základu pre dom. Ďalej musíte nainštalovať hydroizoláciu a bloky.

Pred položením blokov je potrebné z nich odrezať inštalačné slučky a veľmi opatrne vyplniť medzeru medzi nimi cementovou maltou. Pomôže to zabrániť vniknutiu vody. Táto možnosť má veľmi jednoduchú technológiu, ale vyžaduje si veľa práce. Základ je teda vyrobený z vrstvy piesku a drveného kameňa, ktorá by mala mať hrúbku asi 10-20 cm. Samotný základ je monolitická železobetónová doska, na ktorú je položená hydroizolácia, ochranná vrstva betónu a kontrakcia. pod podlahami.

Obmurovanie

Sekané steny sú štruktúrou lúčov vodorovne naskladaných na seba, ktoré sú v rohoch spojené rezmi. Rám domu s takýmito stenami sa nazýva zrubový dom a každý rad tyčí je koruna. Ako prebieha konštrukcia kúpeľa z laminovanej dyhy? Zo spodnej strany každej tyče je potrebné vytesať drážku, pomocou ktorej je tyč umiestnená na okrúhlej rovine predchádzajúcej s izoláciou z juty a machu, hrubou jeden centimeter.

Koruna guľatiny na samom dne je izolovaná od základu špeciálnou vrstvou prekrytej hydroizolácie. Ak ste nikdy predtým nepostavili múry, môžete si pozrieť videá zo školenia alebo sa poradiť so skúseným odborníkom, ako sa to bežne robí v Kanade, kde je vlastná výstavba domov nanič..

Existuje viac ako päťdesiat rôznych druhov štruktúry dreva. Najbežnejšie možnosti sú:

  • “V labke” – proces rezania rohu bezo zvyšku;
  • “Rybina”;
  • „Do misy“ – postup vyrezania rohu zvyškom;
  • “Vo fúzikoch”.

Zrubový dom pre kúpeľný dom môžete urobiť aj z masívneho baru. K tomu je potrebné spojiť tyče na hmoždinky s prierezom 25×25 mm a dĺžkou 350 mm, ktoré sú umiestnené každé 2 metre. Kĺby a rohy s vnútornými stenami sú zvyčajne zostavené do jazyka alebo labky. Konštrukcie z tyče predpokladajú voľnú dĺžku stien, ktorá by nemala presiahnuť 6,5 metra.

Ak sa ukáže, že je väčší, je lepšie dať vertikálne stlačenia. Vlek je umiestnený medzi trámy. Po inštalácii stien je potrebné vyvŕtať drážky. Môžete tiež vykonať konečné utesnenie spojov stien po roku alebo jeden a pol, pretože steny sa môžu konečne usadiť..

Zostaviť dom a saunu z laminovaného dyhového dreva je veľmi jednoduché, pretože všetky detaily sú pripravené vo výrobe. Mnoho ľudí porovnáva takúto montáž s hrou staviteľa pre deti. Lepené dosky nevyžadujú špeciálne úpravy alebo obklady, aj keď to môžete urobiť podľa vlastného uváženia. Spoľahlivú ochranu pred fúkaním môže poskytnúť špeciálny profil.

Okná do vane

Pre správnu montáž okien ich skúsení stavitelia stavajú na tenké lamely a zospodu a zhora robia drážky v súlade s rozmermi lamiel. Okná sa tak môžu voľne pohybovať hore a dole. Ďalej musíte izolovať drážky tepelne izolačnými materiálmi a nainštalovať dosku. Konečná inštalácia sa vykonáva po jedenástich mesiacoch, keď rám poskytne konečné zmrštenie..

Poznámka! V parnej miestnosti a umyvárni by ste na výrobu okien nemali používať ihličnaté drevo, pretože pri zvýšených teplotách má tendenciu uvoľňovať živicu..

Je potrebné nainštalovať podlahové nosníky.

Existujú dva známe spôsoby, ktorými sú nosníky pripevnené k stenám: použitie kovových upevňovacích systémov a proces rezania nosníkov do steny. Pre kúpeľ je samozrejme vhodná druhá možnosť. Prekrytie sa musí spoľahlivo spojiť so stenami dreveného domu, čo mu dodá dodatočnú tuhosť.

Dekorácia do kúpeľa

Ako bolo uvedené vyššie, kúpeľ z laminovanej dyhy nevyžaduje špeciálnu úpravu. Steny na oboch stranách môžete jednoducho obrúsiť a natrieť. Existuje niekoľko možností podlahy pre kúpeľ. Najprijateľnejšou je dvojvrstvová podlaha s betónovou izoláciou z minerálnej vlny medzi vrstvami. Dobrou možnosťou je tiež drevená podlaha na tyčiach..

Môžete krásne vyzdobiť šatňu, relaxačnú miestnosť a parnú miestnosť. Na tento účel sa odporúča použiť podšívku z jelše, lipy alebo osiky. Je to veľmi praktické, pretože pri zahrievaní uvoľňuje vysoko aromatické a prospešné esenciálne oleje pre zdravie. Strešné latovanie je vyrobené z dosiek. Pri vykonávaní strechy môžete použiť najvhodnejší nehorľavý materiál, napríklad ondulín, bridlicu, vlnitú lepenku alebo kovovú škridlu.

Nezabudnite na izoláciu steny, ktorá sa vykonáva zvonku aj zvnútra. Vnútorná izolácia sa vykonáva pri stavbe stien. Na to sa často používajú elastické rohože zo sklenených vlákien, penová a hliníková fólia, plastový obal. Tieto materiály sú súčasne parozábranou. Vonkajšia izolácia sa vykonáva s mezhventsovy izoláciou. Nezabudnite, že podlaha a strop v šatni a v podkroví by mali byť izolované vláknitými doskami.

Montáž strechy

Po inštalácii stien je nainštalovaná strecha. K tomu je potrebné postaviť krokvový systém a zabezpečiť izoláciu strechy. Existuje niekoľko možností inštalácie strechy pre kúpeľ. Môže byť štítový alebo prístrešok. Štítové strechy sa často vyrábajú pri stavbe súkromných kúpeľov z lepeného vrstveného dreva vlastnými rukami. Výroba takejto strechy je veľmi jednoduchá a spoľahlivá..

Podkrovie môžete urobiť ako sklad vo vani – potom môžete použiť strechu podkrovia. Akýkoľvek typ strechy pozostáva z krokiev (nosná konštrukcia), strešnej krytiny a latovania. Krokvy sú visiace a naklonené. Šikmá verzia pokrýva rozpätie až sedem metrov bez ďalších podpier. Krokvy budú spočívať na nosných nosníkoch alebo na hornom rade stien.

Pri pokrývaní veľkého rozpätia bez medziľahlých podpier je potrebné použiť závesné krokvy. Potom môžete pristúpiť k inštalácii odkvapov a vytvoreniu plášťového štítového závažia. Potom je potrebné na nosnú konštrukciu pripevniť prepravku nosníkov a dosiek..

Typ opláštenia bude závisieť od typu strešného materiálu zvoleného pre strechu. Šindle môžu trvať dlho, ale materiál je dosť ťažký. Je lepšie ho vybrať pre veľké domy s trvalým pobytom, a nie pre letné kúpele. Strešné tašky vyžadujú veľmi silné laty a krokvy..

Bridlicová strecha váži oveľa menej, ale jej životnosť nie je dlhšia ako pätnásť rokov. Pri montáži by sa veľkosť prekrytia jedného listu na druhom mala rovnať hodnote jednej vlny. Existujú dva typy stohovania: keď sú pozdĺžne hrany zarovnané v jednej priamke a keď sa nezhodujú.

Podlahu je možné vyrobiť aj z oceľových plechov, materiál je zo všetkých typov najľahší. Oceľové plechy by nemali byť kladené v súvislej vrstve, pretože vnútorná strana plechu bude bez vzduchu postupne hrdzavieť. Spravidla sa položia dva alebo tri listy, ktoré sú navzájom spojené. Sú pripevnené k latovaniu pomocou špeciálnych oceľových pásov (svoriek), ktoré sú inštalované vo vzdialenosti 130-150 centimetrov a sú umiestnené v strede plechu a na miestach, kde je uzavretý..

Je tiež potrebné vyrobiť rímsy, rúry a žľaby, aby počas dažďov alebo sneženia nemohla voda stekať po stenách. Strop kúpeľa môže byť vyrobený z rôznych materiálov, ktoré majú vysokú tepelnú stabilitu a nízku tepelnú vodivosť. Najlepšou možnosťou je drevo..

Inštalácia inžinierskych sietí

Ak chcete nainštalovať inžiniersku komunikáciu, môžete do prípadu zapojiť špecialistov alebo túto prácu urobiť sami. Vodovodné a kanalizačné siete musia byť prítomné v každom modernom dome. Vývoj a implementácia autonómneho kanalizačného systému je veľmi náročná a náročná práca. Pre život v chladnom počasí musia byť tiež nainštalované vykurovacie systémy..

Systém napájania vyžaduje vysokokvalitné plánovanie a vysokokvalitné materiály, ktoré budú spĺňať všetky požiadavky pravidiel elektrickej bezpečnosti. Napájanie do kúpeľov a sáun je nebezpečné zariadenie. Drôty musia byť položené pozdĺž drevených stien v kovovej hadici.

Nezabudnite, že v parnej miestnosti sú drôty položené za parozábranou a musia sa tiež spoliehať na podmienky so zvýšenou teplotou. Svietidlá sú spravidla inštalované v tienidlách s izoláciou od vlhkosti. Zásuvky a vypínače sú inštalované výlučne v miestnostiach s normálnou vlhkosťou.

Vodovodnou komunikáciou je množstvo vodovodných systémov s potrubím na studenú a teplú vodu, prívod vody do kúpeľne a kanalizácie, zariadenia na čistenie vody, prívod vody do radiátorov autonómneho vykurovacieho systému..

Na prevádzku klimatizácií a vetrania vzduchu je potrebné nainštalovať vzduchové kanály a vyrezať technologické otvory a potom vykonať vetracie mriežky. Je tiež možné nainštalovať dymový výfukový systém. Takéto akcie môže vykonávať iba skúsený odborník, takže ak nemáte skúsenosti s inštaláciou inžinierskych komunikácií, je lepšie do prípadu zapojiť profesionála a zapamätať si všetky jeho akcie..

Ak sa v stolárskom remesle aspoň trochu vyznáte, postaviť kúpeľný dom z lepeného vrstveného dreva nebude ťažké. Dúfame, že vám naše odporúčania pomôžu porozumieť vlastnej výstavbe. Prajeme vám, aby ste získali cenné skúsenosti a perfektne dokončili každú fázu stavby!

About the author