Letná sprchová nádrž: návod na výrobu a inštaláciu

Vynikajúcim riešením pre letnú rezidenciu, súkromný alebo vidiecky dom, bude výroba letnej sprchy. Pri konštrukcii tohto zariadenia však vyvstáva veľa otázok a jedna z nich: akú nádrž si vybrať ako nádrž na vodu a ako ju správne nainštalovať. Ďalej budeme uvažovať o jemnostiach spojených s výrobou a inštaláciou nádrže na letnú sprchu..

Obsah:

Oddelenie letných sprchovacích nádrží pre letné chaty podľa materiálu výroby

1. Kovový kontajner, vo ktorého vnútornej časti je prvok zodpovedný za ohrev vody – také zariadenie má pomerne jednoduchú schému prevádzky a je založené na ohreve vody pomocou vykurovacieho telesa vo forme vykurovacieho telesa. Postup pripojenia nádrže spočíva v jeho inštalácii v hornej časti sprchovacieho kúta a pripojení k elektrickej energii. Ukazuje sa, že nádrž s možnosťou elektrického ohrevu. Bude to vynikajúce riešenie pre letné sídlo, po práci v záhrade, ktorú môžete dokonca aj na jar alebo na jeseň ľahko umyť. Regulácia teploty vykurovania sa vykonáva pomocou teplotného senzora alebo termostatu. Letná sprchová nádrž z pozinkovanej ocele je vybavená tak, že sa k nej voda neustále dodáva pomocou čerpadla, horúca voda je v nej vždy prítomná. Hlavnou nevýhodou takejto sprchovej nádrže je chýbajúca tepelná izolácia. Vykurovací článok v nádrži má preto nízku účinnosť. Nevýhody tohto druhu nádrží zahŕňajú neatraktívny vzhľad a možné vyhorenie vykurovacích telies s nízkou hladinou vody v nádrži, takže čerpadlo musí pracovať neustále.

2. Nerezová nádrž do sprchy je príkladom komerčného typu a je k dispozícii v dvoch variáciách s objemom sto alebo dvesto litrov. Vo vnútri je tiež vykurovací prvok, ktorý vyžaduje neustálu prítomnosť vody. Táto možnosť je vhodnejšia na inštaláciu na najjednoduchší sprchovací kút. Pretože je sprchová nádrž plochá, vyžaduje nižšiu pracovnú výšku kabíny, preto je vhodná na inštaláciu v miestnosti s nízkym stropom. Pokiaľ ide o funkčné vlastnosti, nádrž z nehrdzavejúcej ocele je ekvivalentom kotla. Jeho jedinou nevýhodou je požiadavka na neustály prísun vody..

3. Plastová nádrž na letnú sprchu so vstavaným prvkom na ohrev vody je veľmi praktická. Nevýhodou takéhoto zariadenia je potreba vypnúť, po zahriatí vody, ak sa tak nestane, vykurovacie telesá vyhoria. Nevyžaduje stály prísun vody, ale zároveň, ak dôjde voda v najnevhodnejšom okamihu, budete ju musieť najskôr naplniť a potom čakať, kým sa voda neohreje.

4. Nádrž na letnú sprchu bez vykurovacích telies – používa sa, ak je použitie sprchy vhodné iba v teplom období. Takáto sprcha je perfektným osviežovačom v horúcom letnom dni. Pri usporiadaní sprchy bez vykurovania sa používajú akékoľvek nádoby, do ktorých sa zmestí voda. Jediným rozdielom je ich objem, ktorý závisí od počtu ľudí, ktorí použili duše. Nádrž na vodu by mala mať široké hrdlo, cez ktoré bude vhodné nalievať vodu. Odporúča sa, ak je plochý, zaistí to dobrý tlak vody. Je možné použiť obyčajný plastový sud, takáto sprcha bude lacnejšia, ale používanie bude menej pohodlné, preto je lepšie kúpiť plochú nádrž.

Vlastnosti letných sprchovacích nádrží pre letné chaty

Použitie kovovej letnej sprchovej nádrže je pre svoju veľkú hmotnosť nepohodlnejšie ako plastové. Oceľové nádrže sú vyrobené vo forme plochého štvorcového tvaru, ktorého objem sa pohybuje od 50 do 200 litrov. Nádrž pozostáva z nasledujúcich konštrukčných prvkov:

 • otvory na plnenie vodou, ktoré sú umiestnené v hornej časti nádrže a sú uzavreté vekom;
 • zariadenie. indikácia hladiny vody;
 • armatúry pre hadice, cez ktoré sa naleje voda;
 • ventil na otvorenie vody pri plávaní.

Medzi výhody kovových nádrží treba poznamenať ich trvanlivosť, pevnosť a nízke náklady. Nevýhodou je nestabilita pred koróziou. Časom nádrž začne hrdzavieť a voda, ktorá vyteká v sprche, sa stane nekvalitnou a hnedou.

Nádrže z pozinkovanej ocele sú veľmi žiadané. Na ich výrobu sa používa obyčajný kov, ktorý je pokrytý tenkou vrstvou zinku, ktorá ho chráni pred koróziou. náklady na takéto nádrže sú vyššie, ale doba prevádzky je dlhšia. Takéto nádrže majú rôzne tvary, sú to:

 • okrúhly,
 • plochý,
 • oválne,
 • námestie.

V závislosti od objemu je minimálna kapacita nádrže 40 litrov a maximálna 200 litrov. Medzi výhody pozinkovaných nádrží patrí:

 • doba prevádzky viac ako 10 rokov;
 • možnosť dodatočnej inštalácie prvkov na ohrev vody a termostatov;
 • vyššia tepelná kapacita ako oceľ.

Medzi konštrukčné prvky patria:

 • veko na plnenie nádrže vodou;
 • guľový ventil a sprchová hlavica;
 • armatúra, pod ktorú je pripojená prívodná hadica vody.

Najlepšou možnosťou dávania je použitie nádrže z nehrdzavejúcej ocele. Vzhľadom na prítomnosť chrómovaného povlaku nie je taká nádrž absolútne vystavená korózii. Takáto nádrž nepotrebuje náter ani antikorózny náter. Náklady na takú nádrž sú dosť vysoké, ale sú plne odôvodnené jej výhodami, medzi ktoré patria:

 • steny nádrže sú veľmi tenké, asi jeden milimeter, takže sú veľmi ľahké, čo uľahčuje inštaláciu a nezaťažuje celkovú štruktúru sprchy;
 • doba prevádzky takejto nádrže je viac ako dvadsať rokov;
 • voda umiestnená v nádrži z nehrdzavejúcej ocele nielenže nemení farbu, ale tiež zostáva dlho čerstvá, nekvitne a nemá nepríjemný zápach;
 • materiál je veľmi trvanlivý a spoľahlivý;
 • prevedenie v akomkoľvek objeme požadovanom kupujúcim.

Plastové, najlacnejšie a najobľúbenejšie letné sprchové nádrže, hlavnými výhodami ich použitia sú:

 • plná odolnosť proti korózii;
 • jednoduchosť inštalácie a demontáže, ak je to potrebné;
 • jednoduchosť prepravy;
 • dlhodobé skladovanie vody, ktorá zostáva čerstvá a čistá;
 • neškodnosť a bezpečnosť životného prostredia;
 • schopnosť fungovať pri vysokých aj nízkych teplotách;
 • trvanie prevádzky;
 • Odolnosť voči UV žiareniu.

Plastové nádrže sa vyrábajú v rôznych variáciách objemu a tvaru. Pomocou plastovej nádrže sa voda dopravuje na miesto letnej sprchy.

DIY sprchová nádrž: návod na výrobu

Ak chcete zušľachtiť letnú chatu alebo nádvorie súkromného domu s letnou sprchou, je celkom možné to urobiť sami, bez toho, aby ste sa museli uchyľovať k nákupu drahých inštalácií.

Najjednoduchším a najľahším spôsobom bude použiť ako nádobu na vodu sud vyrobený z plastu. Je ľahký a ľahko sa inštaluje.

Prvým krokom je vybavenie suda, ktorý bude funkčnou súčasťou sprchy. V spodnej časti suda bude vývod, ktorý je vybavený závitom, a do neho sa vloží kohútik. Na zaistenie rovnomerného toku vody v sprche sú na batériu nainštalované špeciálne trysky vo forme kanvíc.

Existujú dva spôsoby plnenia vody. Prvým je použitie rebríka, s ktorým musíte ísť hore a cez veko nalejte vodu. Ďalšou možnosťou naplnenia suda je vybavenie špeciálneho otvoru, do ktorého je nainštalovaná hadica, a cez ktorý vstupuje voda do nádrže. Táto metóda je oveľa jednoduchšia, ale vyžaduje si vodovodný systém alebo čerpadlo v oblasti blízko sprchy..

Keď je príprava nádrže dokončená, je nainštalovaná v predtým pripravenom sprchovacom kúte. Hlavnou výhodou pri stavbe takejto sprchy sú malé finančné investície vynaložené na jej vybavenie. Aby bol sud atraktívnejší, ozdobte ho vlastnoručne nakreslenými návrhmi, ozdobami, kvetmi atď. V tejto záležitosti je fantázia neobmedzená.

Vyhrievaná sprchová nádrž: výhody a vlastnosti

Existujú dva spôsoby, ako ohriať vodu používanú v letných sprchách. Prvým je prirodzený ohrev kvapaliny, pomocou slnečných lúčov je táto metóda dobrá za slnečného a teplého počasia. Ak sú však na oblohe mraky, voda v sprche zostane studená, preto je lepšie urobiť kombinovanú sprchu, v ktorej sa voda ohrieva nielen pomocou slnka, ale aj z -vstavané vykurovacie teleso.

Nádrž s týmto typom vykurovania sa vyznačuje prítomnosťou vykurovacieho telesa, ktoré po pripojení k elektrine zohreje vodu na určitú teplotu. Je možné nainštalovať termostat a senzory, ktoré regulujú teplotu vykurovania a automaticky vypínajú zariadenie.

Najdôležitejšou požiadavkou pre tento typ nádrže je neustála dostupnosť vody. Ak táto požiadavka nie je splnená, vykurovacie teleso vyhorí..

Pri pripájaní vyhrievanej nádrže je potrebná elektrická komunikácia, ktorá zabezpečí nepretržitú prevádzku ohrievača s výkonom jeden až dva kilowatty. Táto sila je celkom schopná ohriať vodu v objeme dvesto litrov. Voda sa zahrieva veľmi pomaly, napríklad za hodinu a pol bude mať len asi pätnásť stupňov. Je to kvôli nedostatku tepelnej izolácie, takže na ohrev vody je potrebné veľa elektriny. Tento faktor je nevýhodou takýchto nádrží..

Negatívne vlastnosti takýchto nádrží tiež zahŕňajú:

 • neustála dostupnosť elektrickej energie;
 • možnosť zlomenia alebo výmeny vykurovacích telies;
 • prítomnosť zariadení, ktoré riadia množstvo vody v nádrži;
 • dostupnosť hlavného zariadenia alebo systému zásobovania vodou;
 • menšia bezpečnosť v porovnaní s nádržami bez vykurovacích telies, možnosť kontaktu elektriny s vodou vedie k riziku úrazu elektrickým prúdom, osoba umývajúca sa v sprche.

Požiadavky na letnú sprchovú nádrž

Je lepšie zvoliť tmavú sprchovú nádrž, pretože priťahuje teplo a voda v nej sa zahrieva rýchlejšie. Ak je stánok malý a počet ľudí v dome je asi päť ľudí, bude stačiť sto litrová nádrž.

Pri výbere materiálu. z ktorého bude nádrž vyrobená, je potrebné vziať do úvahy všetky výhody a nevýhody každého typu. Napriek tomu, že voda v kovovej nádrži zostane teplá dlhšie, potrebuje každoročnú údržbu a má oveľa kratšiu životnosť ako plastová..

Pretože je inštalácia nádrže na vodu pripojená k streche sprchy, voda sa do nej dodáva tromi spôsobmi:

 • z vodovodného systému;
 • pomocou obehového čerpadla;
 • ručne.

Na kontrolu množstva vody v nádrži sa odporúča nainštalovať sanitárny ventil. Jeho hlavnou funkciou je nastaviť plnenie nádrže počas prívodu vody. Tento postup sa vykonáva iným spôsobom, ktorý zahŕňa nastavenie hladiny v nádobe a jej sledovanie počas procesu plnenia..

Odporúčame vám zoznámiť sa so základnými trikami, ktoré pomôžu urýchliť proces ohrevu vody v nádrži bez použitia vykurovacích komponentov:

 • konštrukcia polyetylénového skleníka pod nádržou prispieva k zvýšeniu teploty vody v nádrži o päť, osem stupňov a chráni ju pred vetrom;
 • na severnú stranu nádrže je položený fóliový list alebo zrkadlový povrch;
 • v hornej časti nádrže postavte nasávaciu konštrukciu, aby teplá voda zhora vstupovala do sprchy ako dna.

Aby sa zabránilo nákupu sprchovej nádrže s vykurovacím telesom, je kotol alebo staré vykurovacie teleso inštalované v obyčajnej kovovej alebo plastovej nádrži, napríklad z práčky. Pri vykonávaní tohto postupu je veľmi dôležité dodržiavať všetky pravidlá požiarnej bezpečnosti, pretože nekvalitný výkon tejto práce bude mať vážne následky.

Odporúčania pre letnú sprchu

Existuje niekoľko kritérií, podľa ktorých si musíte v obchode vybrať sprchovú vaničku. Navrhujeme ich podrobnejšie zvážiť:

1. Materiál výroby.

Ako už bolo spomenuté, sprchové nádrže sú kovové, chrómové, pozinkované, plastové. Aký materiál si vybrať, závisí od individuálnych požiadaviek a preferencií kupujúceho. Plastová nádrž je odolnejšia a lacnejšia, ale voda v nej nie je taká teplá ako v kovovej. Kovové – dosť ťažké a vyžaduje si špeciálnu starostlivosť: lakovanie alebo nanášanie špeciálnych protikoróznych roztokov.

2. Hmotnosť.

Tento parameter je vo vzájomnom vzťahu so štruktúrou, na ktorej bude nádrž inštalovaná. Sprchová nádrž musí byť odolná a ľahko odolávať veľkému množstvu vody, ale zároveň nesmie byť ťažká a nezaťažovať konštrukciu sprchy, pretože voda veľa váži aj bez nádrže..

3. Tvar nádrže.

Existuje množstvo nádrží: okrúhle, obdĺžnikové, štvorcové, valcové, oválne atď. Ktorý tank si vyberiete, je na kupujúcom, ale na základe praxe sú najobľúbenejšie a najpohodlnejšie ploché tanky. Ľahko sa inštalujú na akúkoľvek konštrukciu, ľahko sa naplnia vodou a voda v nich sa rýchlo zahreje.

4. Farba nádrže.

Rýchlosť ohrevu vody závisí od tohto parametra, tmavšia farba nádrže zvýši ohrev a svetlá naopak zoslabne..

5. Vyhrievané nádrže.

Pri výbere takejto nádrže v obchode by ste mali venovať pozornosť jej sile, nevyberajte modely s vysokým výkonom, pretože ich prevádzka bude vyžadovať veľké množstvo elektriny, a teda aj peniaze na zaplatenie. Je lepšie dať prednosť stredne veľkým modelom s výkonom do 1,5 kW a objemom do 100 litrov. Takáto nádrž úplne stačí na kúpanie niekoľkých ľudí..

About the author