Moderné saunové zariadenie

Parný kúpeľ alebo sauna je najľahší spôsob, ako očistiť telo od toxínov a posilniť imunitu. Vysoké teploty a horúca para otvárajú póry pokožky a vypúšťajú špinavú lymfatickú tekutinu. Ale kúpeľ a sauna sa navzájom líšia: v kúpeli teplota nepresahuje + 70 ° С, zvyčajne je + 40 – + 60 ° С, ale vysoká vlhkosť vzduchu je 40%, v saune je teplota vyššie: od + 80 ° С do + 120 ° C, ale vlhkosť je oveľa nižšia od 5 do 15%. Vzhľadom na teplotu a vlhkosť je kúpeľ vhodnejší pre predmestský život a sauna je univerzálnejšia. Moderné sauny sú inštalované v súkromných domoch aj v bežných bytoch. Zaberajú málo miesta, aj keď to závisí od typu použitej rúry. Je však jednoducho potrebné zabezpečiť vysokokvalitné vetranie. A rozpočet na stavbu sauny je oveľa nižší. V tomto článku budeme hovoriť o zariadení modernej sauny: akú veľkosť by mala mať, aký typ kachlí je možné použiť a ako ich správne vybrať, ako vybaviť komunikáciu a interiér.

Návrh sauny

Projekt sauny

Sauna je v porovnaní s ruskými kúpeľmi menšia. Na ubytovanie 3-4 osôb súčasne stačí 3,3 m2. Na súčasný pobyt v parnej miestnosti pre 5 – 6 osôb je potrebná plocha 4,5 m2. Rozmery takejto sauny sú približne nasledujúce: výška 210 cm, šírka 200 cm, dĺžka 240 cm Poličky sú inštalované v dvoch úrovniach pozdĺž stien. Pre jednu osobu môžete nainštalovať najmenšiu saunu s rozmermi 0,8 x 0,8 m s výškou stropu 210 cm.

Správna sauna by mala mať tieto vlastnosti: výška stropu 2,1 m, dĺžka steny oproti vchodu, najmenej 2 m. Výška stropu 210 cm umožňuje používať štandardné dvere s výškou 190 cm. požadovaný pomer veľkosti umožňuje správnu cirkuláciu vzduchu. Potom budú police s ležiacimi miestami na druhom poschodí tiež poliate teplom z rúry s normálnou vlhkosťou vzduchu..

Návrh sauny

V saune je nevyhnutné udržiavať správny pomer teploty a vlhkosti. Faktom je, že v parnej miestnosti teplota ľudskej pokožky dosahuje +45 – +50 ° С. Toto je limitná hodnota, maximálna prípustná teplota, ktorú je možné tolerovať. Tento prípustný teplotný režim sa však udržiava iba za podmienky nehybnosti osoby a vzduchu. Ak je v parnej miestnosti horúci prievan, môže si človek spôsobiť vážne popáleniny, pretože vyrobený pot nebude stačiť na ochladenie tela. Preto by výška stropu nemala presiahnuť 210 cm. Vo väčších miestnostiach je vzhľad pohybov prúdenia vzduchu pod vplyvom teplotných rozdielov nevyhnutný.

Návrh sauny

Ak je saunová miestnosť umiestnená vo vnútri domu alebo bytu, nie je potrebné do nej vytvárať okno. Ale pre voľne stojacu saunovú konštrukciu sa odporúča vytvoriť okno v parnej miestnosti s dvojitým zasklením.

Umývačka, sprcha alebo bazén sú zriadené oddelene od parnej miestnosti, takže nie je potrebné dodávať vodu priamo do parnej miestnosti. Na umývanie podlahy a lavíc v parnej miestnosti tam stačí natiahnuť hadicu s vodou a všetko opláchnuť prúdom vzduchu pod tlakom. Kanalizačný odtok však musí byť povinný, aby do neho po čistení prúdila voda.

Strážca saunovej pece

Kachle sú vždy inštalované v rohu najbližšie k dverám. Plotová koľajnica bude určite umiestnená okolo, bez ohľadu na to, aké kachle sa používajú..

Sauna, podlaha, strop a steny – materiály

Najlepšie je saunu umiestniť do drevenej konštrukcie. To zaisťuje najlepšiu mikroklímu a výmenu pary medzi saunou a čerstvým vzduchom. Na rozdiel od kúpeľného domu môže byť sauna usporiadaná tak v tehlovej, ako aj v betónovej budove. Je dôležité opláštiť miestnosť zvnútra doskami.

Tepelná izolácia stien sauny

Saunová miestnosť musí byť starostlivo izolovaná. Medzi vnútornú výstelku a stenu je položená izolácia, ktorá je zo strany parotesnej bariérovej fólie chránená. Ako ohrievač sa používa kamenná vlna v kotúčoch alebo doskách. Pretože minerálna kamenná vlna má schopnosť absorbovať vlhkosť, ktorej sa nevzdáva, je nevyhnutné ju chrániť parotesnou fóliou pred účinkami horúcej pary prichádzajúcej z parnej miestnosti..

Dôležité! Prečo je lepšie zariadiť saunu v drevenej budove? Faktom je, že kamenná vlna má vysokú priepustnosť pre pary. Ak sú vonkajšie steny parnej miestnosti vyrobené z dreva, kamenná vlna sa sama ľahko uvoľní a uvoľní vlhkosť a zostane suchá. Ak sú vonkajšie steny parnej miestnosti vyrobené z kamenných materiálov, potom vo vnútri vaty zostane vlhkosť. Čoskoro to povedie k úplnému zlyhaniu izolácie.

Nezabudnite na pravidlo tepelnej izolácie: každá nasledujúca vrstva materiálu zvnútra von musí mať väčšiu priepustnosť pre pary.

Na maximalizáciu ochrany minerálnej vlny v saune sa používajú špeciálne fóliové fólie, cez ktoré neprechádza para ani vlhkosť a netvorí sa kondenzácia. Na spojoch stropu a stien je parotesná fólia položená s presahom najmenej 20 cm.

Parná miestnosť v saune je z vnútornej strany opláštená drevenou doskou. Najbežnejšie používané sú dobre sušené osiky, abashi (africký strom), jelša, lipa, kanadský céder.

Okrem toho, že osika je drevinou pomerne odolnou voči vlhkosti, má aj liečivé vlastnosti. Preto je najobľúbenejší pri usporiadaní parných miestností..

Abashi však nepodlieha hnilobe a príliš sa nezahrieva, čo je veľmi výhodné, pretože mnoho prvkov sauny je veľmi horúcich a existuje vysoká pravdepodobnosť popálenia náhodným dotykom..

Severoamerický céder má nádhernú arómu a často sa používa aj pri dekorácii sauny..

Borovica sa používa v parnej miestnosti až po odstránení živice. Pretože nie je možné úplne odstrániť živicu zo stromu, pri zahrievaní borovice sa na nej môžu objaviť takzvané „výpotky“, dechtové škvrny.

Dosky na opláštenie parnej miestnosti sú umiestnené zvisle, tesne priliehajúce k sebe a odoberané vzorky „za štvrtinu“. Hrúbka dosiek by mala byť 20 – 30 mm.

Šatňa môže byť opláštená akýmkoľvek druhom dreva. Ak je sauna panelová budova, t.j. Medzi vonkajšími a vnútornými drevenými stenami je upnutý ohrievač s parozábranou, potom pre vonkajšie steny môžete použiť borovicu alebo smrek a vodorovne umiestniť dosky na zvýšenie tuhosti rámu. V kamennej saune je vhodné nechať medzi izoláciou a tehlovou alebo betónovou stenou vetraciu medzeru..

Vonkajšie steny sauny môžu byť potiahnuté ľanovým olejom alebo natreté, ale vnútorné steny to za žiadnych okolností nemôžu. Ak pokryjete vnútorné steny parnej miestnosti lakom, potom sa počas procesu zahrievania uvoľnia extrémne toxické látky. Akákoľvek drevená krytina bude navyše zasahovať do prirodzeného odstraňovania pary z miestnosti..

Strop sauny

Strop sauny je štruktúra nosníkov, izolácie, parozábrany a kartotéky. Podlahový nosník sa zvyčajne odoberá s hrúbkou 50 – 80 cm. Keďže distribúcia tepla v parnej miestnosti je nerovnomerná, na tepelnú izoláciu stropu sa používa izolačná vrstva, 1,5 – 2 krát väčšia ako vrstva izolácie v steny. Parotesná fólia s fóliovým povrchom by mala oddeľovať izoláciu od parnej miestnosti. Vnútorné doskové dosky sú zospodu pribité k podlahovým nosníkom pomocou klincov 3,5 – 4 krát dlhších, ako je hrúbka dosky (20 – 30 mm).

Saunová podlaha

Saunová podlaha dlho ho nerobili dreveným, pretože tým trpí najviac. Pod vplyvom vysokej vlhkosti začne drevo hniť, pokryje sa hubou a osnovami. A keďže sa sauna pravidelne umýva, voda steká až na podlahu, je vhodné podlahu dokončiť keramickou dlažbou. Tento materiál sa v saune dobre osvedčil. Kachľová podlaha sa ľahko čistí, nebojí sa vlhkosti, nehnije, je odolná a ľahko antimikrobiálne ošetrená. Na vrchu keramickej dlažby sú pre pohodlie umiestnené drevené rebríky alebo prútené podložky z prírodných materiálov. Nie sú studené, ak dlaždice ešte nie sú zohriate, a nie sú horúce, ak sú dlaždice horúce.

Podlaha je vyrobená s miernym sklonom smerom k odtoku, ktorý sa najčastejšie nachádza v rohu parnej miestnosti. Podlahu je tak možné ľahko umývať a čistiť. Koberce a podložky by nemali byť umiestnené pod lavice na sedenie, inak na ne bude kvapkať pot, ktorého sa len ťažko zbavíte..

Saunové okno a dvere

Veľké okno do sauny

Voľne stojaca sauna je vybavená okno na osvetlenie a vetranie. Príliš veľké okno prispeje k tepelným stratám, preto je optimálna veľkosť okna 700 x 500 mm. Ak sa okno nemá používať na vetranie, je vyrobené z dvojitého matného skla, ktoré pevne upevňuje sklo v otvore.

Okno sauny

Ak sa plánuje otvorenie okna na vetranie parnej miestnosti a dobrú saunu je potrebné bezpodmienečne vetrať, potom musí byť jeho rám pevne pripevnený k okennému boxu a po obvode musí byť pripevnená penová alebo plsťová izolácia..

Vzhľadom k tomu, že sa strom vplyvom zmien vlhkosti a teploty strom roztiahne a stiahne, musí byť sklo vložené do rámu pomocou kazeínového tmelu a gumového tesnenia. Nezabudnite tiež na odolné drevené zasklievacie lišty..

Dvere saunovej parnej miestnosti

Dvere do parnej miestnosti neboli dlho vyrobené z dreva. Faktom je, že v dôsledku teplotných zmien a vysokej vlhkosti sa drevené plátno rýchlo deformuje, krúti, deformuje. V dôsledku toho sa dvere ohnú na pántoch a nezapadajú do dverí alebo do nich tesne nezapadajú. V modernom svete nie je ťažké zvládnuť takú katastrofu, stačí nainštalovať sklenené dvere z tvrdeného skla. Za žiadnych okolností nezmení tvar, pevne priľne k závesom, nezahrieva sa, ľahko sa čistí a neabsorbuje pachy. Pri usporiadaní dverí v parnej miestnosti je potrebné zaistiť ich tesnosť, na to sa používa silikónové tesnenie, ktoré umožňuje dverám tesne zapadnúť do otvoru bez zanechania medzier. Rukoväť vo dverách parnej miestnosti by mala byť vyrobená z takého materiálu, aby sa nezahrievala pod vplyvom vysokých teplôt, to platí najmä zvnútra.

Ako si vybrať kachle: saunová pec na drevo a elektrická

Saunový kamenný sporák

V saune je možné používať rôzne druhy sporákov: kachle na tuhé palivo (na drevo), plynové a elektrické sporáky. Plynové rúry sa používajú extrémne zriedkavo, takže sa ich nedotkneme..

Saunové kachle na drevo majú svoje výhody:

Kachle na saunové drevo

  • Autonómia, nezávislosť od dostupnosti elektriny a poklesov napätia v sieti.
  • Kachle na drevo sa zahrievajú rýchlejšie.
  • Kamene v kachliach na drevo sa tiež zahrievajú rýchlejšie. Pohodlie pobytu v saune do značnej miery závisí od teploty kameňov. Čím sú kamene horúcejšie, tým je para jemnejšia a jednoduchšie je byť v parnej miestnosti..
  • Použitie kachlí na drevo je lacnejšie.

Kachle na drevo však nie sú vhodné pre každého, majú niekoľko významných nevýhod:

Saunový komín

  • Usporiadanie komína je potrebné podľa všetkých pravidiel. Náklady na položenie komína z kachlí môžu prekročiť náklady na samotné kachle. Ide teda o poriadne vysoké náklady. Ak nie je možné odstrániť komín, potom je potrebné uprednostniť elektrické rúry..
  • Kachle na drevo sú nebezpečnejšie pre požiar, sú na ne kladené prísnejšie požiadavky.
  • Kachle na drevo vydávajú menej tepla v porovnaní s elektrickými.

Na vybavenie sauny v súkromnom dome alebo byte je vhodná iba možnosť s elektrickým sporákom. Elektrická sauna nielen bezpečnejšie, ale aj oveľa jednoduchšie použitie. Teplotu je možné napríklad nastaviť elektronicky a nemusíte sa obávať prílišného zahriatia rúry. A samotná elektronika bude udržiavať optimálnu teplotu a vlhkosť.

Výkon elektrického saunového ohrievača sa vypočíta nasledovne: na 1 m3 miestnosti je potrebný 1 kW energie. Upozorňujeme, že sauna s objemom 10 – 12 m3 vyžaduje 9 kW energie a trojfázovú sieť. Nie vždy je možné dovoliť si takéto kapacity v súkromnom sektore a nie všade existuje trojfázová sieť. Je potrebné prideliť elektrickú energiu s rezervou. Ak to nie je možné, budete musieť zvážiť možnosť s kachľami na drevo v súkromnom dome alebo s infračervenou kabínou v byte..

Kachle v saune musia byť inštalované v súlade so všetkými pravidlami a predpismi uvedenými v pokynoch. Koniec koncov, šanca popáliť sa na kachle je veľmi veľká, ak je nainštalovaná na uličke. Vyberte si rúry od osvedčených fínskych alebo iných európskych výrobcov.

Kamene do sauny

Kamene do sauny

Kamene, ktoré sú umiestnené v sporáku, sú veľmi dôležité. Bežné kamene na to nie sú vhodné, pretože môžu prasknúť. Používajú sa väčšinou kamene, ktorých výpary môžu byť prospešné pre ľudské zdravie nefrit, gabbro-diabáza a talkochlorit.

Povrch kameňov pre ohrievač-kachle by nemal byť hladký, pretože v tomto prípade voda z kameňov rýchlo odtečie a naplní ohnisko. Kamene musia byť drsné a nerovnomerné, potom sa voda bude na ich povrchu zdržiavať, zahrievať a odparovať. Kamene s trhlinami sú vylúčené, pretože vplyvom vysokých teplôt rýchlo prasknú.

Kamienky

Kamene v saunovej peci je potrebné z času na čas vytriediť., odstráňte prasknuté a poškodené a nahraďte ich novými. Ak saunu používate raz za týždeň, musíte kamene vytriediť raz za rok. Ak ho používate dvakrát týždenne, potom ho bicyklujte dvakrát ročne. Schéma je zrejmá – kamene v rúre triedte toľkokrát za rok, ako sa raz za týždeň sparíte.

V elektrickom ohrievači sú kamene umiestnené medzi vykurovacie telesá tak, aby husto zaberali priestor, ale súčasne okolo nich vzduch normálne cirkuloval.

V saunových kachliach na drevo sú kamene umiestnené v hornom oddelení nad ohniskom, takže ich počet je malý. V kovových kachliach na drevo sú kamene ohrievané kovom. Tieto kachle by sa mali ohrievať počas celého procesu parnej miestnosti, aby boli kamene v teple. Jedinou výhodou kovových sporákov je, že sa rýchlejšie zahrievajú. Ale vzhľadom na skutočnosť, že teplo vydáva kov, sa zdá byť tuhšie.

Kamenická pec so zvýšenou kamennou výplňou

Existujú aj ohrievače so zväčšeným nastavením kameňa. Telo takýchto kachlí je vyrobené zo sieťoviny, táto konštrukcia vám umožňuje vložiť do kachlí 150 – 300 kg kameňov. Celá oblasť ohniska je vyplnená kameňmi, takže tepelné žiarenie je mäkšie a vytvára sa pocit „jemnej pary“. Aj keď je čas na zahriatie takejto pece o niečo dlhší ako konvenčný, efekt stojí za to..

Vetranie sauny

Vzhľadom na skutočnosť, že sauna je tepelne izolovaná, je do nej vylúčený príjem čerstvého vzduchu cez steny. Na zabezpečenie prúdenia vzduchu v stenách sú k dispozícii vetracie otvory s ventilmi. Veľkosť ventilačného otvoru sa vypočíta nasledovne: na každý 1 m3 parnej miestnosti je potrebný otvor 24 cm2.

Vetranie sauny

Vetracie otvory sú umiestnené určitým spôsobom. Jeden by mal byť umiestnený vo vzdialenosti 30 cm od podlahy v oblasti kachlí, aby bol zaistený prísun čerstvého vzduchu do ohniska. Druhý prieduch je vyrobený na protiľahlej stene vo vzdialenosti 30 cm od stropu.

Vzduch vstupujúci prvým prieduchom prechádza vedľa horúcich kameňov, ohrieva sa a stúpa až k stropu. Čerstvý vzduch vstupuje horným prieduchom, aby nahradil stagnujúci horúci vzduch v horných policiach. Nepoužívajte ventilátory na nútenú cirkuláciu vzduchu, pretože nimi generovaný pohyb vzduchu môže spôsobiť popáleniny osôb..

Charakteristickou črtou modernej sauny je, že si môžete nastaviť ľubovoľný režim, dokonca aj horúci a suchý, dokonca mierny a vlhký, viac ako kúpeľ. Všetko je riadené elektronicky.

Interiér sauny

Poličky na saunu

Vnútri sauny sú okrem sporáka aj police na sedenie a ležanie. Lavice v saune sú vyrobené na dvoch úrovniach: dolná je na sedenie, horná je polica. Vzhľadom na to, že lavice sú umiestnené v pravom uhle pozdĺž stien, je priestor miestnosti využitý čo najefektívnejšie. Poličky do sauny sú nevyhnutne vyrobené z dreva. Dosky sú umiestnené s veľkou medzerou – 1,5 – 2 cm, aby medzi doskami políc mohol voľne cirkulovať vzduch a odfúkol osobu..

Pre pohodlie kúpajúceho, ktorý bude ležať na hornej polici, by mala byť jeho šírka najmenej 50 cm a výška od stropu od 100 do 105 cm. Práve táto vzdialenosť od stropu umožňuje naplno zažiť teplota parnej miestnosti.

Projekt sauny

Vzdialenosť medzi hornými a dolnými policami by mala byť 70 cm. Aby sa kúpajúci mohol položiť na poličku v rôznych polohách, môžete prednú stranu vybaviť tyčou o niečo vyššou ako je samotná polica, aby na ňu mohol položiť nohy..

Ak sú rozmery sauny veľmi malé a nie je možné vybaviť poschodové lavice, prvá a jediná vrstva lavičiek by mala byť v takej výške, aby sa najvyšší kúpajúci v sede nedotýkal stropu sauny. s jeho hlavou..

Interiér sauny

Umývadlo a odpočinok sú oddelené od parnej miestnosti, takže v samotnej parnej miestnosti nie je vírivka ani vedrá s vodou. Toaleta môže byť sprchovací kút. Za prospešné sa však považuje aj ochladenie po saunovaní v bazéne. Preto ak existuje taká príležitosť, potom sa vedľa parnej miestnosti vyrobí bazén. V rekreačnej oblasti by teplota nemala prekročiť príjemnú teplotu +25 ° С, s výnimkou prípadov, keď je vonkajšia teplota viac ako +35 ° С. V rekreačnej miestnosti by v žiadnom prípade nemala byť inštalovaná klimatizácia. To bude mať mimoriadne negatívny vplyv na zdravie..

Infračervená kabína – moderná sauna

Infrasauna

Infračervená kabína je moderný typ sauny, ktorý je k dispozícii každému. Môže byť inštalovaný v akejkoľvek miestnosti, dokonca aj v obyčajnom malom byte. Nemá kachle, komín ani kamene.

V stenách kabíny sú zabudované infračervené panely, ktorých žiarenie ohrieva horné vrstvy pokožky až do hĺbky 4 cm. Vzduch v infračervenej kabíne sa prakticky nezohrieva, maximálna možná teplota je +60 ° C, čo je oveľa menej ako v bežnej parnej miestnosti, kde je +110 ° C.

Osoba v takejto kabíne sa intenzívne potí, pričom nepociťuje nepríjemné pocity z horúceho vzduchu. Infračervená parná miestnosť môže trvať až 30 minút.

Nie všetko je ale také ružové. Upozorňujeme, že infračervené žiarenie v takýchto kabínach je produkované v rozsahu vlnových dĺžok kratších ako 8,0 mikrónov. Väčšina tepla je absorbovaná hornými vrstvami kože a podkožnými vrstvami a teplo ďalej neprechádza. V dôsledku toho sa dosiahne lokálne prehriatie pokožky, v dôsledku ktorého koža starne a rýchlejšie schne. V prírode sa človek s takýmto žiarením nestretáva, pretože je absorbovaný zemskou atmosférou. Ľudia preto nemajú žiadne prirodzené obranné mechanizmy. Funkcia potu v IR saune je viac ochranná ako čistiaca. Vyvodzujte rozumné závery – používajte fínsku saunu alebo ruský kúpeľ a nesledujte inovatívne technológie.

About the author