Ohrev vody v bazéne: vykurovacie zariadenia a charakteristiky

Bazén na predmestí alebo v dome je atribútom luxusného pohodlného života, o ktorý sa mnohí usilujú. A ak pre „mrože“ a len pre ľudí, ktorí radi temperujú, na teplote v bazéne skutočne nezáleží, potom pre všetkých ostatných je potrebné zabezpečiť príjemnú teplotu. Pre dospelých je odporúčaná teplota vody +23 ° С a pre deti +25 – +28 ° С. V horúcom letnom počasí sa voda v bazéne ohreje na túto teplotu sama, ale v ostatných chladnejších mesiacoch je potrebné zabezpečiť ohrev vody v bazéne pomocou špeciálnych zariadení. Celkovo existuje niekoľko spôsobov ohrevu vody, o ktorých budeme diskutovať nižšie..

Udržiavanie tepla – špeciálny film pre bazény

špeciálny film pre bazény

Voda je sama o sebe dobrým tepelným akumulátorom. Preto je v prvom rade potrebné zabezpečiť, aby teplo nahromadené vodou počas dňa nebolo zbytočné. Na to musí byť vonkajší bazén aspoň pochovaný ¾ jeho výška do zeme. Na vodu sa nanesie tepelne úsporný povlak.

špeciálny film pre bazény

Ako tepelne úsporný povlak sa na akumuláciu slnečného žiarenia používa film s bublinami svetlého alebo čierneho odtieňa. Film je narezaný na požadovanú veľkosť a umiestnený na vodnú hladinu bez dodatočného upevnenia. Tento povlak znižuje odparovanie vody z povrchu a obmedzuje výmenu tepla so vzduchom..

Solárne vyhrievaná voda v bazéne

Solárne vyhrievaná voda v bazéne

Najlacnejší spôsob ohrevu vody je využitie slnečnej energie. To platí najmä v regiónoch, kde prevládajú jasné slnečné dni..

Aby slnečný kolektor fungoval efektívne, musí byť umiestnený tak, aby počas dňa prijímal slnečné lúče 4 – 5 hodín. To vám umožní udržať teplotu vody v bazéne na úrovni +25 – +30 ° С alebo zvýšiť teplotu vody o 6 – 10 ° С.

Solárny solárny systém ohrevu vody v bazéne pozostáva z niekoľkých prvkov: slnečného kolektora, čerpadla na čerpanie vody, filtra a regulačného ventilu.

Filter nevyhnutné, aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt do slnečného kolektora. Čerpadlo je potrebné zdvihnúť vodu do slnečnej sústavy a pohybovať ňou po nej. Niekedy je na filtračný systém potrebné nainštalovať výkonnejšie čerpadlo. Ovládací ventil potrebné na ovládanie činnosti kolektora. Ako to funguje?

Solárne vyhrievaná voda v bazéne

Na povrchu slnečného kolektora sú senzory, ktoré monitorujú úroveň osvetlenia a prívod tepla. Keď senzory zistia, že do rozdeľovača je dodávané dostatočné množstvo tepla, dajú pokyn regulačnému ventilu, aby nasmeroval tok vody z bazéna do rozdeľovača. V tomto prípade musí byť filtračný systém nakonfigurovaný tak, aby intenzívne pracoval počas obdobia najaktívnejšieho osvetlenia. Potom filtrovaná voda vstúpi do slnečného kolektora, kde sa zohreje a z druhej strany sa vráti do bazéna..

Keď sa dosiahne nastavená teplota vody v bazéne, voda sa presmeruje a pohybuje sa okolo kolektora a po filtrácii sa okamžite dostane do bazénu.

Vo vnútri kolektora slnečnej sústavy cirkuluje tepelný nosič, z ktorého sa ohrieva voda z bazéna. Keď sa kolektor v noci ochladí, prietok vody ním prestane. Riadiaci ventil vypne prívod do solárnej sústavy.

Pri inštalácii slnečných kolektorov existujú určité pravidlá:

  • Slnečné kolektory sú zvyčajne umiestnené na streche domu, ale môžu byť inštalované aj na zemi, na podperu, ktorá poskytuje určitý uhol sklonu..
  • Panely kolektorov je vhodné umiestniť striktne na juh. Ich posun je vzhľadom na juh povolený maximálne o 45 °..
  • Sklon umiestnenia solárnych panelov závisí od oblasti inštalácie, preto by ste tieto informácie mali získať z pokynov alebo od konzultanta výrobcu..
  • Kolektory je možné nainštalovať na strechy orientované na západ a východ. V tomto prípade sa používajú špeciálne kolektory so zvýšenou plochou..

Existuje niekoľko typov slnečných kolektorov, môžete ich vidieť na diagrame nižšie..

Druhy slnečných kolektorov

Kolektory s vákuovými sklenenými trubicami sú o niečo drahšie ako selektívne panely. A obchody s bazénovým vybavením zvyčajne ponúkajú obdĺžnikové selektívne panely..

Napríklad ohrev vody v rámovom bazéne sa vykonáva pomocou panelov „Sanhiter“, „Azuro“ a ďalších. Sú inštalované vedľa bazéna na špeciálnej podpere, ktorá zaisťuje správny sklon.

Slnečné kolektory na stojane

Je lepšie zveriť výpočet solárneho vykurovacieho systému odborníkom, pretože zohľadňuje mnoho parametrov: intenzita slnečného žiarenia, návštevnosť bazéna, jeho veľkosť, miesto inštalácie, požadovaná teplota v bazéne.

Priemer povrch slnečného kolektora musí byť:

  • Pre vnútorný bazén alebo bazén v dome – 50 – 70% vodnej plochy.
  • Pre vonkajší bazén – 70 – 100% vodnej plochy.

Solárne systémy ohrevu bazéna sú veľmi jednoduché na údržbu. Na zimu je potrebné iba pravidelne čistiť filtre a vypúšťať vodu. Mnoho moderných modelov navyše na zimu vypúšťa vodu. V zime nie je možné využiť slnečnú sústavu na ohrev vody v bazéne, pretože v našich končinách je veľa snehu. V období bez snehu môžu vákuové kolektory fungovať aj v zime, pretože v nich prúdiaca nemrznúca zmes odoláva teplotám od -30 ° C do + 70 ° C.

Pyramidálne slnečné kolektory

Najpopulárnejšie sú obdĺžnikové modely slnečných kolektorov, ale existujú aj pyramídové modely a dokonca aj markízy nad bazénom. Slnečné kolektory vo forme baldachýnu nad bazénom vykonávajú dve funkcie naraz: ohrievajú vodu a znižujú odparovanie vody a prenos tepla medzi vodou a vzduchom. Voda sa okrem vykurovania pomocou kolektora ohrieva aj priamym slnečným žiarením, ktoré sa akumuluje čiernym povrchom systému..

Vyhrievaná voda v bazéne pomocou tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo na ohrev vody v bazéne

Za druhý najekonomickejší spôsob ohrevu vody v bazéne možno považovať použitie tepelného čerpadla. Jeho práca nezávisí od intenzity slnečného žiarenia, od trvania denných hodín, čo umožňuje lepšiu kontrolu ohrevu vody.

Tepelné čerpadlo je založené na Carnotovom cykle. V skutočnosti funguje ako chladnička, práve naopak. Tepelné čerpadlo odoberá teplo z okolitého prostredia a používa ho na ohrev vody v bazéne. Zdrojom tepla môže byť pôda, voda alebo vzduch. Využívať tepelné čerpadlá so zemnými a vodnými kolektormi iba na ohrev bazénu nie je rentabilné. Samotné zariadenie a inštalácia kolektora sú príliš drahé.

Iba v prípade, že je vykurovanie domu a ďalšie systémy podpory života organizované pomocou tepelného čerpadla so zemným alebo vodným kolektorom, potom ho možno použiť na ohrev vody v bazéne..

Vyhrievaná voda v bazéne pomocou tepelného čerpadla

V ostatných prípadoch sa pre bazény používajú vzduchové tepelné čerpadlá. Navonok sa podobajú vonkajšej jednotke klimatizácie. Ventilátor nasáva okolitý vzduch, ktorý odovzdáva svoje teplo chladiacej kvapaline (nemrznúca zmes), ktorá potom prechádza kompresorom a výparníkom. Vo výparníku ohrievaná nemrznúca zmes odovzdáva svoje teplo vode z bazéna, ktorá tam preteká potrubím. Potom sa chladené chladivo opäť zahreje a cyklus sa opakuje.

Dôležité! Tepelné čerpadlo zdroja vzduchu môže pracovať aj pri teplote okolia +5 ° C. Obvykle sa inštaluje v bezprostrednej blízkosti vonkajšieho bazéna. Ak potrebujete ohriať vnútornú bazénovú vodu v dome, tepelné čerpadlo je nainštalované mimo domu..

Upozorňujeme tiež, že ak sa tepelné čerpadlo používa na vnútornú klimatizáciu, môže sa ľahko použiť aj na ohrev vody. Teplo odobraté z miestnosti smeruje k ohrevu bazénu, a nie je iba vyhodené na ulicu.

Tepelné čerpadlo na ohrev vody v bazéne

Tepelné čerpadlo na ohrev bazéna je oveľa úspornejšie ako konvenčný elektrický ohrievač. Spotrebuje iba 1 – 1,24 kW a produkuje teplo o 5,5 – 6 kW, čím ušetrí až 80% elektrickej energie. Tento systém je vynikajúcou alternatívou k tradičným zdrojom energie, pretože je úplne šetrný k životnému prostrediu, nepoškodzuje životné prostredie a umožňuje vám šetriť.

Bazén nezabudnite zahriať bublinkovou fóliou. Koniec koncov, na počiatočný ohrev vody v bazéne sa spotrebuje oveľa viac energie a času a na udržanie nastavenej teploty veľmi málo.

Výmenníky tepla na ohrev vody v bazéne

Výmenníky tepla na ohrev vody v bazéne

Výmenník tepla sa používa na ohrev vody v bazéne pomerne často. Princíp jeho činnosti je nasledujúci: je pripojený k zdroju tepla, napríklad k vykurovaciemu kotlu alebo je zabudovaný do systému ústredného kúrenia. Nosič tepla, ohrievajúci sa v kotle, je nasmerovaný do výmenníka tepla, kde odovzdáva teplo vode z bazéna, ktorá je cez ňu čerpaná..

Schéma prevádzky výmenníkov tepla na ohrev vody v bazéne - výmenník tepla

Systém ohrevu vody v bazéne funguje takto: obehové čerpadlo je pripojené k čerpadlu vody cez výmenník tepla. Keď teplota vody v bazéne klesne pod požadovanú teplotu, termostat vydá signál a čerpadlo sa zapne. Voda je čerpaná pozdĺž cievky vo výmenníku tepla a ohrieva sa. Odvádza sa späť do bazéna z druhej strany.

Rovnako tak, keď sa dosiahne nastavená teplota, čerpadlo sa vypne. Bazénová voda prestane prechádzať cez výmenník tepla.

Výmenníky tepla na ohrev vody v bazéne

Pri veľkom bazéne sa na urýchlenie ohrevu vody používa niekoľko výmenníkov tepla naraz. Veľkosti a výkon výmenníkov tepla sa pohybujú od 13 kW do 120 kW. Sú tiež horizontálne a vertikálne, titánové a nehrdzavejúcej ocele. Môžete si teda vybrať jednotku pre bazény rôznych veľkostí a veľkostí..

Jedinou nevýhodou tohto spôsobu ohrevu vody v bazéne je závislosť od vykurovacieho kotla. Aj keď správne navrhnete vykurovací a teplovodný vykurovací systém, potom je takýto výmenník tepla možné použiť v lete, keď kúrenie nefunguje. Kotol sa zapne iba na ohrev vykurovacieho média, ktoré cirkuluje medzi kotlom a výmenníkom tepla bazéna.

Elektrické ohrievače na ohrev vody v bazéne

Elektrické ohrievače na ohrev vody v bazéne

Prietokové elektrické ohrievače sú vybavené vykurovacím telesom vo vnútri, voda v nich sa ohrieva nie pomocou chladiacej kvapaliny, ale priamo z vykurovacieho telesa. To ukladá určité obmedzenia kvality vody. Musí byť dostatočne mäkký, bez prímesí soli, aby vyhrievací článok vydržal dlhšie a nezakryl sa vodným kameňom. Vykurovací článok je tiež vyrobený zo zliatin odolných voči korózii a pokrytý niekoľkými ochrannými vrstvami..

Vykurovacie teleso na elektrický ohrievač v bazéne

Vzhľadom na to, že spotreba elektrickej energie je pre tento spôsob vykurovania pomerne vysoká, elektrické ohrievače sa spravidla používajú iba na ohrev malých bazénov. Napríklad nafukovací bazén, rámový bazén, malé jacuzzi bazény.

Elektricky vyhrievaný nafukovací bazén je luxusom aj pre rodinu s obmedzeným rozpočtom.

Elektrický ohrievač bazéna je pripojený priamo k sieti. Jeho výkon je odlišný, od 3 do 18 kW. Elektrická sieť pre domácnosť niekedy nie je schopná zabezpečiť prevádzku takéhoto zariadenia. A to je významná nevýhoda..

Palivové ohrievače vody v bazéne

Palivové ohrievače vody v bazéne

Nakoniec by som sa chcel pozastaviť nad takým spôsobom ohrevu vody, akým je používanie palivových kotlov. Kotol môže byť napríklad plynový, pyrolýzny, na drevo, vykurovací olej a iné palivo. Vykurovaciu vodu v nej je možné realizovať niekoľkými spôsobmi:

  • S pomocou výmenníka tepla, keď kotol ohrieva chladiacu kvapalinu a už chladiaca kvapalina ohrieva vodu v bazéne.
  • Priamy prietokový ohrev vody priamo v kotle.
  • Ohrev vody v nádrži a jej následné vypustenie do bazéna.

Obvykle sa tieto systémy ohrevu bazéna používajú v oblastiach, kde nie je hlavný plyn, ako aj iné vhodné spôsoby ohrevu bazéna. Inštalácia akýchkoľvek kotlov je spojená s mnohými ťažkosťami: povolenia, návrhy, výpočty, komíny a požiarna bezpečnosť. To všetko treba riešiť ešte pred začatím stavby bazéna, a niekedy aj doma..

Pri výbere systému ohrevu vody v bazéne je potrebné vziať do úvahy jeho veľkosť, objem vody, na akú teplotu by sa mal ohriať, či je potrebná automatizácia procesu a oveľa viac. Rozpočet je tiež dôležitým aspektom. Preto bude správnejšie, ak sa špecialisti zaoberajú výberom a inštaláciou vykurovacích zariadení..

About the author