Ohrievač sauny: účel a typy

Ak sa rozhodnete, že potrebujete iba svoj vlastný kúpeľný dom, potom môžete rozhodne povedať, že bez kachlí sa nezaobídete. A tak sa musíte rozhodnúť, ktorý model nainštalovať. Elektrické výrobky v žiadnom prípade nenahradia skutočnú rúru. Mnoho vývojárov to dobre chápe a stavia saunový ohrievač vlastnými rukami. Môže byť vyrobený z tehál alebo kovu. Nedá sa s istotou povedať, ktorá možnosť je lepšia. Jedno však vieme s istotou, že vaše saunové kachle, ktoré ste si vyrobili sami, budú úplne zodpovedať vašim predstavám. A ak áno, mali by ste si preštudovať, aké kachle existujú pre parnú miestnosť a ako ich postaviť..

Obsah:

Účel rúry vo vani

Účelom ohrievača je zvýšiť teplotu v parnej miestnosti. Pre kachle je možné použiť rôzne druhy paliva, ako napríklad kvapalné palivo, uhlie, plyn alebo obvyklé drevo. Podobné návrhy sa používajú od staroveku, keď sa v ruskom vnútrozemí objavili prvé uzavreté umývacie zariadenia. Nie je neobvyklé, že ohrievač, ktorý „vyžaruje“ horúcu paru, sa nazýva srdce ruského kúpeľa..

Para v ruských kúpeľoch sa získava zaliatím kameňov vodou a taká horúca mokrá para pôsobí oveľa rýchlejšie a efektívnejšie ako suchá para v saune. Na zahrievanie kameňov je zvykom ich umiestnenie v sporáku, ktorý sa používa aj na ohrev vody a ohrev kúpeľa. Kamene sa ohrievajú spolu so stenami pece.

V skutočnej ruskej parnej miestnosti nie je žiadny otvorený zdroj ohňa, a preto nie je spálený kyslík. Saunový ohrievač musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • zohrejte vzduch v parnej miestnosti na teplotu najmenej 45 stupňov Celzia na podlahe a takmer 80 stupňov na strope;
  • nevypúšťajte plyn a dym;
  • zaistiť tvorbu pary pri zalievaní kameňov;
  • byť ekonomický.

Vykurovacie zariadenie

Vďaka svojej konštrukcii a vlastnostiam konvekcie teplo z kachlí pociťuje človek zo všetkých strán, preto by teplo zo stien kachlí nemalo byť príliš vysoké. Čo sa týka odrazivosti stien, opak je pravdou. Veľkosť a konštrukcia ohrievača kachlí by sa mala vyberať na základe dostupného zdroja energie, požadovaného výkonu a plochy parnej miestnosti..

Nadácia

Základom saunového ohrievača je základ, ktorý váži viac ako 750 kilogramov. Ak má konštrukcia nižšiu hmotnosť, musí byť umiestnená bez základu na podlahu. Hĺbka jeho položenia je pol metra od zemského povrchu. Je obvyklé vyrábať základy z betónu a sutinového kameňa. Na vrch základu je potrebné položiť niekoľko tehál a zabezpečiť hydroizoláciu z 2 vrstiev pergamenu alebo strešného materiálu..

Toplivnik

Ohnisko je komora na úplné spaľovanie paliva. Jeho steny je potrebné mierne nakloniť, aby počas spaľovania mohlo palivo liať na rošt. Tento dôležitý detail je spravidla umiestnený pod kotlom v strede rúry. Na lepšie spaľovanie v ohnisku je potrebný rošt, ktorý je pri použití palivového dreva položený na rovnakú úroveň ako dvere ohniska..

Ohnisko určené na uhlie má nie príliš hlbokú šachtu, ktorej rošt je inštalovaný v hĺbke až 300 milimetrov od úrovne dverí k ohnisku. Vzadu sú na oboch stranách ohniska vyrobené malé úkosy, aby sa uhlie pri spaľovaní kotúľalo nadol a po skončení spaľovania sa rošt ukázal byť pokrytý spáleným uhlím..

Dúchadlo dvere

Prívod vzduchu do popolníka je regulovaný dverami dúchadla. Dvere ventilátora popola pomáhajú znižovať alebo zvyšovať prívod vzduchu a podľa toho regulovať spaľovanie paliva. Keď prebytočný vzduch vstupuje do ohniska, teplota v spaľovacej zóne klesá a spaľovací proces sa zhoršuje. Pri nedostatočnom prítoku spaľovanie prebieha nerovnomerne kvôli tvorbe produktov neúplného spaľovania..

Uzatvárací ventil

Komín je potrebný na odstránenie škodlivých plynov z parnej miestnosti. Nachádza sa nad sporákom. Na reguláciu ťahu je obvyklé inštalovať do hrdla komína ventil. Ak v čase uzavretia potrubia zostane v ohnisku uhlie alebo nespálené uhlíky, vzniká pri nedostatku vzduchu oxid uhoľnatý, čo môže spôsobiť otravu.

Ak sa oneskorenie spaľovania uhlíkov oneskorí, ako aj vtedy, keď sa uhlie používa v priehľade alebo ventile, ktorý uzatvára komín, mal by byť vytvorený otvor na odstránenie oxidu uhoľnatého, ktorý má priemer 20 milimetrov. Ventil je inštalovaný v komíne a zatvára sa, keď palivo úplne vyhorí.

Popolník

Popolník je umiestnený pod roštom s popolom a je určený na vylievanie spáleného paliva, ako aj na reguláciu vzduchu vstupujúceho do spaľovacej komory pri spaľovaní tuhého paliva. Ak nie je k dispozícii popolník, vzduch vstupuje do ohniska cez dvere a neprechádza hrúbkou paliva. Kotol, cievka alebo nádrž by mali byť zvolené v závislosti od rozmerov kúpeľa a želaní majiteľa. Nádrž je inštalovaná v peci a cievka je umiestnená v ohnisku.

Kamienky

Kamene v peci musia byť uložené v komíne na rošte z oceľových tyčí, ktoré majú priemer 4-6 centimetrov, alebo z tehál, ktoré sú uložené s medzerou na prechod spalín. Pri nepretržitom spaľovaní guľatiny v množstve 2,5 kilogramu na 1 meter štvorcový parnej miestnosti je teplota saunového ohrievača pre ruský kúpeľ 500-600 stupňov, čo stačí na zahriatie parnej miestnosti. Hmotnosť kameňov závisí od objemu parnej miestnosti: 35-45 kilogramov kameňov na 1 meter kubický miestnosti.

Pre kachle sú najvhodnejšie kamene šedej alebo tmavej farby o niečo väčšie ako päsť. Tmavé balvany zozbierané z vody vydržia dlhšie, pretože prešli prirodzeným procesom tvrdnutia. Kamene by mali byť zaoblené, aby medzi nimi voľne prechádzal dym a plameň, a zaistilo sa rovnomerné zahrievanie. Popraskané kamene by ste nemali používať, pretože potom ľahko prasknú. Vadné kamene je možné zistiť tupým zvukom, ktorý sa ozve, keď na ne klepnete kladivom.

Otvorené a zatvorené rúry

V závislosti od spôsobu usporiadania existujú kachle na kúpeľ s uzavretým a otvoreným ohrievačom kachlí. Typ ohrievača by ste mali zvoliť podľa toho, ako plánujete používať parnú miestnosť. Je lepšie zvoliť otvorený ohrievač, ak v ňom jeden deň varí niekoľko ľudí, pretože parnú miestnosť rýchlo zohreje, ale pod vodou sa tiež rýchlo ochladí. Keď sú kachle otvorené, je zvykom ukladať kamene na hromadu nad krbom. Teplota kameňov by sa mala udržiavať v rozmedzí 200 – 250 stupňov Celzia.

Na prenos tepla v uzavretých kachliach sa vyrábajú parné dvere na úrovni horného radu kamennej výplne alebo vyššie, ktoré sú pri spaľovaní paliva zatvorené a dym nepreniká do miestnosti. Pred vstupom do parnej miestnosti je potrebné otvoriť dvere a miestnosť zahriať na teplotu 45-60 stupňov. Zahrievanie takejto pece vyžaduje viac paliva a času. Tieto kachle by sa mali zahriať dve alebo tri hodiny pred návštevou parnej miestnosti. 3a, kvôli akumulácii tepla murivom a kameňmi vytvára ohrievač vysokú teplotu počas naparovania a v najbližších dňoch. Spravidla sú v skutočnom kúpeli nainštalované kachle s uzavretým ohrievačom..

Zatvorené ohrievače sú rozdelené na prerušované alebo kontinuálne rúry. Horúce kamene v súvislej peci neprechádzajú cez kamene, ale súčasne zohrievajú rúru, v ktorej sa kamene nachádzajú. V tomto prevedení teplota kameňov dosahuje 400 – 500 stupňov Celzia..

Horúci plyn v dávkovej peci prechádza kamenným zásypom, ktorý sa zahrieva až na 800 stupňov zospodu a až 600 stupňov – v hornej zóne. Sadze, ktoré sa usadia na kameňoch, pri takej vysokej teplote vyhoria. Táto vlastnosť tepelne náročného ohrievača kachlí na prechod produktov spaľovania cez zásyp kameňov umožňuje výrazne zjednodušiť ich dizajn. S týmto sporákom môžete variť v pare až potom, čo sa kamenný zásyp úplne zahreje na prevádzkovú teplotu..

Ohrievače s externým a stacionárnym zásobníkom

Podľa spôsobu ohrevu vody sú kachle na kúpeľ rozdelené na modely vybavené nádržou a možnosti s vonkajšími kúpeľmi. Sauny v prvom prípade sú upevnené na bočných plochách ohrievača alebo sú súčasťou komínového kolena. Tieto návrhy sú celkom pohodlné a kompaktné. Voda v takýchto zariadeniach sa zahrieva rýchlejšie, ale napriek týmto výhodám je jej plnenie nepohodlné.

Ak plánujete saunu využívať nielen ako mokrú ruskú, ale aj ako fínsku suchú, odporúča sa uprednostniť ohrievač so vzdialenou nádržou. K vstavanému výmenníku tepla je potrebné pripojiť externú nádrž pomocou dvoch potrubí, ktoré je možné vytiahnuť do sprchy alebo do akejkoľvek susednej miestnosti. Ruský kúpeľ sa v tomto prípade mení na saunu a zbavuje sa vlhkosti v parnej miestnosti..

Ohrievače sauny s nádržou dosahujú výšku 1,8 metra a objem 2,5 kubických metrov. Spolu s ohrevom kúpeľa sa voda ohrieva v oceľovej nádrži, ktorú je možné použiť na následné umývanie. Ohrievač s nádržou sa zahrieva asi 4-5 hodín, ale potom sa voda 6 hodín zahrieva.

Elektrický ohrievač

Teraz v ruských kúpeľoch, kde teplota rúry nie je potrebná viac ako 300 stupňov, je obvyklé používať elektrické ohrievače, ktoré podporujú možnosť automatického ovládania a regulácie. Obvykle ide o výrobky švédskych, fínskych a nemeckých výrobcov. Špeciálne zariadenie, hneď ako prevádzková teplota prekročí prípustnú hodnotu, vypne ohrievač, ako aj keď zhasne plameň v peci, najmä keď sa tam dostane cudzí predmet.

Ak saunu používa celá rodina, je lepšie dať tam elektrický saunový ohrievač s časovým spínačom, ktorý vypne kachle po určitom čase, napríklad po 4 hodinách, a obmedzovač teploty vzduchu, ktorý je zvyčajne nastavený na 140 stupňov Celzia..

Medzi sporákmi pre ruský kúpeľ je známy ohrievač, ktorý sa vyrába v závode v Novosibirsku s výkonom 12 kW. V kovovom puzdre je komora s vykurovacími prvkami a na vrchu sú kamene. Aby sa ušetrilo teplo, na elektrický ohrievač je umiestnených viac kameňov. Môžete si kúpiť elektrický ohrievač s jemným ohrevom, vďaka ktorému sa kamene a vzduch v parnej miestnosti ohrievajú oddelene.

Ohrievač na tuhé palivo

V kachliach na tuhé palivo sa najčastejšie používa drevo a uhlie. Ak ste vyrobili kachle na drevo na kúpeľ, potom je najlepšie položiť brezové palivové drevo, ktoré neiskrí ani „nestrieľa“, ale môže dať veľa dobrého tepla..

Keď sa však zozbiera veľké množstvo ihličnatého dreva, odporúča sa na konci ohniska, aby sa zabránilo tvorbe sadzí a dymu, do sporáka pridať trochu osikového dreva alebo šupky zo zemiakov.

Plynový ohrievač

Skvapalnené plynové pece na plyn sú stále obľúbenejšie. Plynové ohrievače musia mať nevyhnutne špeciálne zariadenie, ktoré odvádza produkty spaľovania do dymovodu, kde je nainštalovaný železný box s kamienkami. Teplota kameňov v plynových peciach dosahuje 180-200 stupňov Celzia.

Ak je v parnej miestnosti potrebné udržiavať vysokú teplotu, potom je v ohnisku nainštalovaný plynový horák s potrubím na prívod vzduchu. Plynové kachle však majú jednu významnú nevýhodu – sú požiarne a výbušné. V dôsledku zmeny ťahu v čase prevádzky plynového kachla na kúpeľ môže plameň prasknúť, bez ohňa sa môže vytvoriť výbušná zmes vzduchu a plynu, interiér sa môže naplniť produktmi spaľovania.

Pred uvedením plynovej pece do prevádzky sa odporúča poskytnúť hasičom a plynárenským službám ohrievač na kontrolu a následné vypracovanie osobitného zákona o vhodnosti konštrukcie na prevádzku na plynno-vzduchové palivo. Osobám so skúsenosťami je možné dovoliť zapáliť taký sporák, ktorý počas prevádzky nenechá sporák bez dozoru..

Olejový sporák

Ohrievače oleja sú jednotky, ktoré spaľujú vykurovací olej, petrolej, naftu a destilované kachľové palivo. Aby palivo v kachle mohlo horieť, musí sa rozprašovať na dno horáka alebo sa odparovať z tenkej vrstvy zo spodnej časti horáka. Palivo sa zahrieva zmiešaním so vzduchom, potom zahrieva kamene a vzduch v parnej miestnosti.

Odporúča sa používať iba palivá uvedené vyššie, ktoré majú dostatočne vysoký bod vzplanutia, aby sa znížilo riziko požiaru. Tekuté palivo by malo byť prepravované a skladované v ľahkých, uzavretých nádobách alebo plechovkách..

Dôležitým prvkom kachlí na olej je olejový horák. Pod horák nepoužívajte tenkostenné valce, ktoré nie sú tepelne odolné, pretože sa kvôli konštantne vysokej teplote ohrievača oleja rýchlo opotrebujú. Pri spustení ohrievača na kvapalné palivo sa vo valci horáka najskôr spaľuje horľavý materiál impregnovaný palivom.

Kovová rúra

Milovníkom kúpeľov, ktorí sú zvyknutí ohrievať ho celý rok, niekoľkokrát týždenne, sa odporúča uprednostniť liatinovú pec, ktorej minimálna životnosť dosahuje 25-30 rokov. Takáto pec sa však zohrieva dlho..

Ak plánujete kúpeľ používať nie viac ako raz za týždeň, mali by ste si prečítať pokyny o saunovom ohrievači a vybrať si kachle, ktoré majú jednoduchší dizajn. Je vhodnejšie ohriať taký sporák z práčky, zvyčajne majú veľký objem a parnú miestnosť ohrievať oveľa rýchlejšie..

Kovové pece majú množstvo nesporných výhod: jednoduchosť prepravy a inštalácie, rýchle zahriatie parnej miestnosti (za niekoľko hodín), nákladová efektívnosť, nie je potrebné vybavovať základy. Malo by sa však pamätať na nevýhody, ktoré zahŕňajú prísne požiadavky týkajúce sa požiarnej bezpečnosti..

Niektoré kovové kachle nie sú natreté žiaruvzdorným smaltom, ale lacnou žiaruvzdornou silikónovou farbou, ktorá odoláva vysokým teplotám, ale je určená na zakrytie vykurovacích kachlí, nie vaní. Kachle preto po roku používania strácajú svoje antikorózne vlastnosti, po ktorých hrdzavejú. Aby sa tomu zabránilo, mala by byť taká pec prelakovaná..

Ohrievač je inštalovaný v parnej miestnosti ruského kúpeľa, aby udržal vysokú teplotu a generoval paru. Teraz má vlastník parnej miestnosti na svojom mieste na výber, ktorý sporák má nainštalovať: elektrický, tehlový, kovový, plynový, kvapalný alebo na tuhé palivo, uzavretý alebo otvorený. Bez ohľadu na zvolený výber má každý sporák svoje výhody..

About the author