Ohrievanie kúpeľa vlastnými rukami

Prvá asociácia, ktorú má každý z nás so slovom „kúpeľ“, je teplo. Práve tu sa môžete skutočne zahriať v silných mrazoch a zbaviť únavy z namáhaných svalov. Bez ohľadu na veľkosť, dizajn a prevedenie kúpeľného domu je jeho srdcom kachle. Je to ona, ktorá poskytuje teplo v parnej miestnosti a príjemnú teplotu vo zvyšku miestností. Aby ste mohli organizovať vykurovanie kúpeľa vlastnými rukami, musíte sa najskôr rozhodnúť pre výber kachlí a potom študovať technológiu jeho inštalácie a údržby. Správna tepelná izolácia miestnosti je tiež veľmi dôležitá. Nech sú kachle akékoľvek, je dôležité, aby teplo neunikalo cez steny a strop..

Výber kachlí do kúpeľa

Pri výbere kachlí do kúpeľa musíte vziať do úvahy niekoľko kritérií. Poďme sa zaoberať každým z nich samostatne..

Princíp činnosti

Na ohrev kúpeľa existujú kachle s konštantným a pravidelným pôsobením (nižšie nájdete výkresy niektorých modelov). V zariadeniach prvého typu je potrebné udržiavať spaľovanie paliva počas celého obdobia používania parnej miestnosti. Druhá stačí vopred zahriať..

Materiál pece

Materiálov pre ohrievač je veľa, ale najbežnejšie sú iba dva z nich – tehla a oceľ..

Tehlové pece sú najčastejšie stavané z pravidelných činností, aj keď existujú modely, ktoré naznačujú neustále spaľovanie. Ich výhody možno bezpečne pripísať dlhodobému udržiavaniu vysokej teploty v miestnosti. Ale taká rúra sa tiež ohrieva dlho – viac ako 5 hodín. Ak sa teda chcete večer do sýtosti vypariť, musíte začať kúriť popoludní. Potom však môžete relaxovať a zabávať sa – vykurovací systém kúpeľa si už nebude vyžadovať vašu pozornosť.

Nevýhody takejto pece možno pripísať iba vysokým nákladom. Na jeho inštaláciu budete potrebovať služby skúseného kachliara a nie sú lacné. Cena bude tiež ovplyvnená potrebou položiť dostatočne silný základ, ktorý je spôsobený veľkou hmotnosťou tehlového ohrievača.

Kovové kachle do kúpeľa najčastejšie fungujú na princípe nepretržitej prevádzky..

Faktom je, že steny takéhoto zariadenia sú dosť tenké, čo znamená, že sa rýchlo ochladia. Preto, aby ste zaistili úplné zahriatie vo vani, musíte neustále udržiavať proces spaľovania. Kúpeľ s kovovým sporákom sa však zahrieva oveľa rýchlejšie ako s tehlovým – asi 2 hodiny v chladnom období. Takýto ohrievač je ideálny pre malé kúpele s ľahkým základom..

Druh paliva

Ďalším dôležitým kritériom je výber druhu paliva. Mnoho ľudí si myslí, že kúpeľ stačí ohriať drevom. Na tom je, samozrejme, kus pravdy. Spaľujúce drevo poskytuje jedinečnú arómu a špeciálne teplo. Vidíte však, že skladovanie palivového dreva na ohrev kúpeľa je dosť problematické. Oveľa jednoduchšie je stlačiť tlačidlo alebo otvoriť plynový ventil.

Dnes v predaji nájdete ohrievače na všetky druhy palív: plynové, elektrické, na spaľovanie dreva a dokonca aj na kvapalné palivo. Existujú aj viacpalivové modely. Navyše, ak máte nejaké skúsenosti a veľkú túžbu vyrobiť taký sporák, môžete to urobiť sami..

Samozrejme, musíte vychádzať z toho, že je to dostupnejšie a lacnejšie. Takže:

 • palivové drevo je tradičné, ale problematické;
 • elektrina je pohodlná a široko dostupná, ale drahá;
 • kvapalné palivo je horľavé, nepohodlné a dosť drahé;
 • plyn – relatívne lacný, pohodlný, ale bohužiaľ nie vždy dostupný.

Ako urobiť kúrenie vo vani

Jediným zdrojom tepla v saune je spravidla ohrievač. Výnimkou sú iba veľké kúpeľné komplexy, ktoré zahŕňajú nielen parnú miestnosť a šatňu, ale aj relaxačnú miestnosť, biliardovú miestnosť a veľký bazén. V takýchto miestnostiach sa vykurovací systém príliš nelíši od bežného vnútorného vykurovacieho systému a ohrievač (najčastejšie elektrický) ohrieva iba parnú miestnosť.

Ak hovoríme o klasickom kúpeli, kachle v ňom musia byť nainštalované tak, aby ohriali všetky miestnosti na požadovanú teplotu a nádrž na vodu sa nachádzala bližšie k umyvárni..

„Priechodné“ usporiadanie rúry možno považovať za ideálne. V tomto prípade je nainštalovaný tak, že dvere ohniska sú v šatni, ohrievač je v parnej miestnosti a nádrž na vodu je v umyvárni. Na túto inštaláciu je najvhodnejší kovový sporák s bočným ohrievačom. Vyzerá to nejako takto:

Kde:

A – výstup teplej vody;

B – prívod studenej vody;

B – križovatka s komínom;

G – ohnisko;

D – fúkal;

E – ohrievač.

A je umiestnený vo vnútri takto:

a – prívod studenej vody;

b – výstup horúcej vody;

c – ohnisko;

d – ohrievač.

V tomto prípade musia byť všetky horľavé prvky stien chránené žiaruvzdorným materiálom..

Treba poznamenať, že pec tohto dizajnu je možné postaviť aj z tehál, ale zaberie oveľa viac miesta..

Ďalšou pomerne praktickou možnosťou sú kachle so vzdialenou nádržou a otvoreným ohrievačom. Jeho konštrukcia umožňuje inštaláciu do ohniska v registri na ohrev vody. Takáto schéma na ohrev kúpeľa a vykurovacej vody na umývanie vám umožňuje vyhnúť sa predčasnému varu kvapaliny v nádrži a výskytu mokrej pary v nevykurovanej miestnosti..

Treba poznamenať, že spodný okraj nádrže by mal byť umiestnený najmenej pol metra nad úrovňou registra.

Bez ohľadu na to, aký dizajn kachlí si vyberiete, musíte striktne dodržiavať pravidlá pre jeho inštaláciu.

Pravidlá pre inštaláciu kovovej pece

 • Základňa rúry musí byť nehorľavá. Môže byť vyrobený zo šamotových tehál, plechu alebo betónu. Pre krásu môže byť taká základňa pokrytá dlaždicami..
 • Dvere ohniska musia smerovať do opačného rohu.
 • Podlaha pred krbom nesmie byť horľavá. Ak je základňa vyrobená z dreva, je potrebné ju prikryť kovovým plechom širokým najmenej 60 cm..

 • Je lepšie pokryť kovovú pec tehlou. To vás nielen ochráni pred popáleninami na horúcom povrchu, ale poslúži aj ako ozdoba..

Môže to byť dobrý pomocník pre niekoho, kto nezávisle organizuje ohrev kúpeľa – pokyny pre ohrievač. Spravidla označuje požadovanú vzdialenosť od kachlí k stene a opisuje spôsob organizácie komína..

Pravidlá inštalácie tehlovej rúry

Vzhľadom na pomerne veľkú hmotnosť tehlovej pece je dôležité poskytnúť jej pevný základ – železobetónový základ.

Skúsený kachliar sa najlepšie vyrovná s konštrukciou takejto kachle, ale ak máte v tejto záležitosti určité zručnosti a rozhodnete sa ju prevziať sami, vezmite do úvahy nasledujúce odporúčania:

 • Vrstva malty medzi tehlami by nemala byť príliš hrubá, inak sa vplyvom tepla zrúti a kachle stratia tesnosť.
 • Súčasne nie je možné nenahlásiť riešenie – v procese práce musí byť vytlačené.
 • Všetky zvislé škáry musia byť pokryté vrchnými tehlami.
 • Prekrývanie by malo byť najmenej štvrtinou dĺžky tehly, ideálne je polovica.
 • Do rúry nekladajte tehly rezanou stranou. Takýto materiál je ľahko zničený ohňom..
 • Nainštalujte liatinové časti kachlí s malými medzerami. To ho ochráni pred zničením v dôsledku nerovnomernej lineárnej expanzie rôznych materiálov..
 • Horná časť dverí ohniska musí byť zaistená kovovou sponou.

Niektoré funkcie vykurovania kúpeľa plynom

Vzhľadom na možnosť úniku plynu a výbušnosti sú na kachle používajúce tento druh paliva kladené špeciálne požiadavky:

 • Kachle musia byť vybavené automatickým zariadením, ktoré v prípade zhasnutia plameňa zastaví prívod plynu.
 • Na dodávku zemného plynu môžete použiť spoločnú linku a pre bután a propán musíte zariadiť jednotlivca.
 • Pre plynový ohrev kúpeľa platia rovnaké pravidlá požiarnej bezpečnosti ako pre kovové kachle používajúce iné druhy paliva..

Organizácia komínov

Sauny už dlho nie sú vykurované „na čierno“, čo znamená, že inštalácia ohrievača vyžaduje správnu organizáciu odstraňovania produktov spaľovania. Na inštaláciu komína potrebujete nasledujúce položky:

 • jednotka stropnej priepustnosti;
 • “Flush” – prechod strechou;
 • “dáždnik”;
 • sendvičová rúra.

Sendvičová rúra je pripojená k výstupu z pece a v mieste, kde prechádza stropom, je nainštalovaná stropná jednotka.

Dôležité! Napriek tomu, že konštrukcia sendvičovej rúry poskytuje vrstvu tepelne izolačného materiálu, nemusí stačiť na to, aby sa zabránilo požiaru stropnej krytiny. Pri organizovaní plynového vykurovania vo vani by ste nemali šetriť na dodatočnej ochrane výstupu komína na ulicu. To môže viesť k nenapraviteľným následkom..

Vonkajší okraj potrubia musí byť pokrytý „dáždnikom“, ktorý ho ochráni pred dažďom a snehom..

Všetky fázy inštalácie ohrievača a inštalácie komína sú zobrazené na videu:

To sú všetky základné pravidlá. Pamätajte si, že bez ohľadu na to, aký typ vykurovacích zariadení si vyberiete, hlavnou vecou je zaistiť bezpečnosť ich používania..

About the author