Panelový kúpeľ urob si sám

Výber materiálov na stavbu kúpeľa závisí od mnohých faktorov. Ak nepotrebujete monumentálnu stavbu, ktorá môže slúžiť mnoho desaťročí, ale chcete len v blízkej budúcnosti naparovať na vlastnom mieste, bude pre vás ideálny panelový kúpeľ – môžete ho postaviť vlastnými rukami v len pár týždňov. Vzhľadom na relatívnu ľahkosť konštrukcie nemusí taká konštrukcia klásť silný základ. A samotný stavebný proces nevyžaduje špeciálne zručnosti. Nedá sa povedať, že by si s tým poradil absolútny začiatočník, ale ak máte aspoň nejaké skúsenosti, takáto úloha je „na pleci“.

Zvážte klady a zápory

Hlavné výhody tohto typu kúpeľa možno bezpečne nazvať rýchlosťou stavby a relatívnou lacnosťou. K nevýhodám patrí relatívne krátka životnosť. Ak vám zrubový kúpeľ bude slúžiť celý život, potom bude panelová miestnosť stačiť na 10-15 rokov. Ak však dodatočne spevníte stĺpiky rámu a drevo správne spracujete, môžete predĺžiť jeho životnosť o niekoľko desaťročí..

Výber projektu panelového kúpeľa

Pri výbere projektu kúpeľa pre vaše webové stránky by ste mali vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • Veľkosť kúpeľa. To závisí od toho, koľko ľudí tu bude súčasne pariť..
 • Číslo izieb. Ak je to žiaduce, okrem parnej miestnosti a šatne tu môžete umiestniť aj malú obývaciu izbu alebo biliardovú miestnosť..
 • Originalita projektu. Všetky spoločnosti zaoberajúce sa výrobou panelových budov ponúkajú svojim zákazníkom katalóg typických projektov. Samozrejme, vždy si môžete objednať vývoj a výrobu kúpeľa podľa vlastných výkresov, ale bude to stáť o 30-50% viac ako v tej istej oblasti..

Je potrebné mať na pamäti, že náklady na typický projekt spravidla zahŕňajú dodávku a montáž konštrukcie na vašom webe. Ak sa však rozhodnete, že ste celkom schopní nezávisle zostaviť tak jednoduchého staviteľa, akým je panelový kúpeľný dom, cena sa výrazne zníži.

Základové zariadenie

Nízka hmotnosť konštrukcie umožňuje jej inštaláciu na stĺpcový základ. Počet stĺpikov závisí od veľkosti kúpeľa a jeho hmotnosti. V každom prípade by stĺpiky mali byť v rohoch budovy, pod okrajmi vnútorných stien a na ich priesečníkoch..

Základ azbestocementových rúrok

Najľahším spôsobom, ako postaviť panelový kúpeľ vlastnými rukami na stĺpcovom základe, sú azbestocementové rúry s priemerom asi 20 cm, vyplnené betónom.

 • Na vyplnenie takéhoto základu je potrebné vyvŕtať otvory do zeme s hĺbkou 1 až 1,5 metra..
 • Dno vyplníme železobetónovým „vankúšom“. Potom nainštalujeme potrubie do jamy, skontrolujeme jeho umiestnenie úrovňou a zásypom pieskom.
 • Nalejte betón a počkajte, kým úplne stuhne.

Dôležité! Na ťažkých pôdach inštalujeme do potrubia vopred spojenú výstužnú mriežku.

Stĺpový základ s odnímateľným debnením

Ďalším pomerne jednoduchým a ekonomickým spôsobom nalievania ľahkého stĺpcového základu je odnímateľné debnenie vyrobené zo strešnej krytiny:

 • Vezmeme si plech strešnej krytiny a zrolujeme ho do rúrky požadovaného priemeru. Z hrubého drôtu alebo tyče zvaríme dve držadlá.
 • Pripravíme jamu o niečo väčšieho priemeru, ako je priemer výslednej „rúrky“.
 • Vložíme debnenie do otvoru v zemi a nastavíme ho na úroveň.
 • Zásyp jemným pieskom.
 • Do debnenia inštalujeme výstužnú mriežku.
 • Do potrubia nalejte 2-3 vedrá betónovej zmesi.
 • Uchopte debnenie za držadlá a zdvihnite ho o 30-40 cm.

Dôležité! Na uľahčenie postupu môžete potrubie mierne kývať, ale pred ďalšou fázou nalievania ho musíte znova vyrovnať..

 • Znovu naplňte niekoľko vedier malty a zdvihnite debnenie.
 • A tak ďalej, kým lišta nevystúpi na požadovanú úroveň. Pri nalievaní nad úroveň pôdy je potrebné nechať maltu „chytiť“ a až potom odstrániť debnenie.

V tejto fáze môžete položiť upevňovacie prvky na budúce páskovanie. Za týmto účelom vložte závitové čapy do čerstvého roztoku..

Ďalšiu prácu by ste mali vykonať až po 2 týždňoch. Počas tohto obdobia by mal byť základ pokrytý strešným materiálom alebo hustou pytlovinou a vo veľmi horúcom počasí by mal byť pravidelne napojený..

Zostavenie rámu

Doba jeho služby do značnej miery závisí od toho, aký pevný a odolný bude rám kúpeľa. Ako postaviť štítový kúpeľ tak, aby vydržal niekoľko desaťročí? V prvom rade musí byť všetko pripravené drevo ošetrené antiseptikom. To poskytne dodatočnú ochranu pred hubami a rozpadom. Antiseptiká často obsahujú látky odpudzujúce hmyz. Na zníženie nebezpečenstva požiaru drevenej konštrukcie je lepšie ošetriť všetky nosné konštrukcie a dokončovacie materiály retardérmi horenia. Stĺpy základu musia byť pokryté vrstvou hydroizolácie (strešná krytina), ktorá nedovolí drevu „vytiahnuť“ vlhkosť zo zeme.

 • Nainštalujte obloženie podstavca

Ako suterénne trámy musíte použiť ihličnaté drevo s pomerne veľkým prierezom – najmenej 20 cm. Postroj je nainštalovaný nasledovne:

 • Pripravené drevo položíme na základové stĺpiky po obvode a v rohoch ho spojíme metódou „polovičnej guľatiny“. V tomto prípade je v jednej z tyčí odstránená polovica hrúbky zhora a v druhej polovici hrúbky zospodu. Potom sa drážky na seba položia a upevnia.

 • Keď sú všetky rohové spoje pripravené, je potrebné ešte raz skontrolovať správne umiestnenie páskovania – konštrukcia panelového kúpeľa si vyžaduje presné dodržanie obrysov a zvisiel. Výšku stĺpika je možné nastaviť pomocou cementovej malty alebo dodatočnej vrstvy hydroizolačného materiálu..

Dôležité! Pri vyrovnávaní podstavca cementovou maltou ho vždy položte pod hydroizoláciu.

 • Teraz pripevníme drevo k základu kotvami. Držiak musí zapadnúť do základne najmenej 10 cm.

Inštalujeme podporné regály

Keď je obloženie sokla pripravené, pripevníme k nemu nosné stojany. Mali by byť umiestnené v rohoch budovy a na miestach, kde sú pripevnené vnútorné priečky. Pre nosné regály by mal byť použitý nosník hrubý asi 10 cm. Najľahšie je pripevniť ho k postroju pomocou oceľových rohov alebo rezania. Ak ste postroj upevnili hmoždinkami, stačí nasadiť stojany na zostávajúce uvoľnenia.

Až do inštalácie horného obloženia stojana držte iba zdola. Aby ste na držiakoch nevytvárali ďalšie zaťaženie a nevyvolali možné skreslenie, musíte nainštalovať dočasné podpery, ktoré držia stojan vo vzpriamenej polohe..

Ďalšie stojany sú inštalované rovnakým spôsobom ako nosiče. Jediným rozdielom je, že na ich výrobu môžete použiť tyč menšej časti. Krok medzi ďalšími stĺpikmi – od 50 cm do 1 m.

Namontujeme horný postroj a strop

Prvky horného postroja navzájom spájame rovnakým spôsobom ako nosníky suterénu. Postavíme ho na úroveň a pomocou kovových rohov alebo klincov ho prichytíme k regálom.

Namontujeme stropné nosníky a môžete začať s inštaláciou štítov.

Obklad na stenu

Ako teda urobiť panelovú saunu použiteľnou v každom ročnom období? Hlavnou vecou je správna tepelná izolácia.

 • Medzi regály sme vložili tepelne izolačný materiál. Môže to byť pena alebo EPS, ale najčastejšie sa používa minerálna vlna s metalizovanou vrstvou odrážajúcou teplo. Pri pokladaní by mala byť fólia nasmerovaná do miestnosti.
 • Z vnútornej strany musí byť tepelná izolácia chránená pred vlhkosťou. Za týmto účelom natiahnite parotesnú fóliu po celom povrchu stien. Kĺby opatrne prilepíme metalizovanou páskou a okraje položíme na podlahu, strop a svahy dverí a okien. Vonkajšie chránime minerálnu vlnu obyčajným hustým polyetylénom.

Dôležité! Je lepšie doplniť izoláciu panelového kúpeľa stojaceho na otvorenom priestranstve „veternou bariérou“ položenou pod vonkajším plášťom.

 • Existuje veľa možností na obloženie kúpeľa vonku. Môžu to byť hranové dosky, preglejky alebo OSB dosky. Spoje medzi obkladovými prvkami je potrebné utesniť alebo vyfúknuť polyuretánovou penou a až potom môžu byť steny ozdobené vlečkou alebo blokovým domom.
 • Najlepšou možnosťou pre vnútornú výzdobu kúpeľa je drevená podšívka, najmä v parnej miestnosti. Tvrdé drevo je na tieto účely ideálne: osika, lipa alebo jelša. Niekedy sa používa borovica, je to oveľa lacnejšie. Steny v miestnosti na odpočinok alebo v šatni môžu byť opláštené sadrokartónom alebo preglejkou.

Strecha

Pri výbere strešnej konštrukcie pre takúto konštrukciu neexistujú žiadne konkrétne obmedzenia. Ako vidíte, štítové kúpele, ktorých fotografie sú uvedené v nasledujúcom výbere, sa ako módne ženy na plese chvália rôznymi „klobúkmi“.

Hlavnou vecou je správne vypočítať zaťaženie. V severných oblastiach so zasneženými zimami je spravidla štítová strecha vyrobená s uhlom najmenej 30 stupňov. Tým sa zabráni hromadeniu snehu a zvýšeniu zaťaženia nosných konštrukcií..

Vzhľadom na dosť slabý základ je potrebné dbať na to, aby bola strecha kúpeľa svetlá. Preto by ste ho nemali zakrývať ťažkými dlaždicami. Lepšie je použiť valivé materiály alebo strešnú krytinu.

Stropné trámy sú obložené doskami a položené na parozábranu a izoláciu.

To je všetko. Zostáva nainštalovať kachle, položiť podlahu a môžete pariť podľa svojho vkusu.

Ilustračný príklad

A tu je ďalší lacný kúpeľ: panelová miestnosť s vlastnými rukami – videoklip ukazuje celý proces výstavby.

Medzi vyššie popísanou technológiou a technológiou, ktorú vidíte vo videu, existujú dva významné rozdiely:

 • Ozdoba podstavca je vyrobená z dvoch navzájom spojených tyčí malej hrúbky. To výrazne znižuje nosnosť konštrukcie, ale aby ste ušetrili peniaze, môžete to urobiť týmto spôsobom..
 • Izolácia je položená za vonkajší plášť. Vzhľadom na veľmi skromnú veľkosť miestnosti to nie je príliš výhodné..

Otočenie v malej šatni s kotúčom minerálnej vlny alebo parotesnej fólie je dosť problematické.

Však komu sa to páči viac.

About the author